Помощ относно типа файл ''GROVAT''

15 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

Проблемът е че всички файлове  като снимки , видеота и данни по незнам си каква причина станаха в файл  тип"GROVAT"'. В интернета нищо не мога да намеря за този тип файл,единствено нещо което   без да искам направих,е че кликнах  прозорец който изкочи за някакъв ъпдейт, и лошото е че кликнах без да прочета за какво се отнася ъпдейта...Моля ако някой разбира, да даде едно рамо ,имам много важни снимки и данни , просто не мога да ги отварям.

grovat.jpg

Редактирано от betuk
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Направи да се виждат типовете файлове от "опции за папки и файлове", след което преименувай един и виж дали се отваря!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Какво пише в readme файла ?
За съжаление си мисля, че си ударен от криптовирус.
От къде го закачи това нещо ? От някакъв сайт, който ти е предложил нещо ?
Каква антивирусна ползваш ? (Винаги питам това! Правя си статистика! )
Може и да има някакво решение (зависи колко е нов вируса и криптирането), но не намирам информация за това нещо. Може да се търси някакъв  комбиниран декриптер.Повечето антивирусни разработчици предлагат декриптори. Другото е да пробваш с възстановяваща програма (за изтрити файлове)
Много внимавай като закачаш устройства!!!
 Може да ти криптира външен диск, флашка, дори сд карта! Внимавай!
(Някои вируси откриват устройствата и криптират информацията и на тях )
Внимавай и с мрежата!

Редактирано от Mike_Toreno
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ми да, търсех фърмуер за рутера, и май оттам стана проблема.С тия нови методи на сваляне  ,направо те омотават от  изкачащи прозорци, ще пробвам по вашите мнения  ,дано успея, ще пиша за няква промяна в този случай...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Погледни в този архив, тук има рег файлове за ремонт но файлови разширения. 

Default file extentions

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Май излезе че тип вирус , с който те изнудват да платиш за  крипто програмката, ето и съобщението което го имаше в всеки дял или папка....

ATTENTION!

Don't worry my friend, you can return all your files!
All your files like photos, databases, documents and other important are encrypted with strongest encryption and unique key.
The only method of recovering files is to purchase decrypt tool and unique key for you.
This software will decrypt all your encrypted files.
What guarantees you have?
You can send one of your encrypted file from your PC and we decrypt it for free.
But we can decrypt only 1 file for free. File must not contain valuable information.
You can get and look video overview decrypt tool:

Price of private key and decrypt software is $980.
Discount 50% available if you contact us first 72 hours, that's price for you is $490.
Please note that you'll never restore your data without payment.
Check your e-mail "Spam" folder if you don't get answer more than 6 hours.

To get this software you need write on our e-mail:
merosa@india.com

Reserve e-mail address to contact us:
merosa@firemail.cc

Your personal ID:
059AKshdyuhSdwryWE4305gSK2Wm7xBdUKexVkhNAFkUDbQV3Hf1VS

Да добавя накрая, излезе прав по-горе господина Mike_Toreno , дори флашката за уйндоса беше се криптирала, така че господа ,внимавайте много какво отваряте ,особенно от чужди сайтове.Вече изгорях с нова преинсталация+ всички данни и снимки и клипчета.

Решението е, пълен формат на дяловете и чиста преинсталация, не трябва нищо да се остава като  data данни, много добре са го изпипали под скрит файл.....

Редактирано от betuk
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

А ти пробва ли с някой от файловете от архива?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Най-искрено ти съчувствам!
Изскачащи прозорци... 
Да, има ги. Трябва да се внимава и чете.
Има много гадове, които искат да те измамят.
Дали ще е за програма, добавка за браузъра, или писмо от банката, от Apple.
Трябва много да се внимава. :(
Ад блокър нямаш ли ?! Ако нямаш - задължително си сложи!
Дори бих те посъветвал да си сложиш и добавка като noscript.
Иска да я пипнеш (и то за всеки сайт), но това нещо ограничава скриптовете, които се изпълняват.
В комбинация с адблокъра се получава много добър резултат. 100% гаранции няма никъде, но боклуците, които виждаш ще са в пъти по-малко. Ако не ти се занимава с това - поне един адблокър сложи!
Това ще ти помогне. Примерно Ublock Origin.
Моля да споделиш каква антивирусна ползваш!
А данните сигурно след формат ще се мъчиш да ги връщаш...
Предполагам... Успех!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ми да, търсех фърмуер за рутера, и май оттам стана проблема.С тия нови методи на сваляне  ,направо те омотават от  изкачащи прозорци, ще пробвам по вашите мнения  ,дано успея, ще пиша за няква промяна в този случай...

Добре е да опиташ с паметта (кеша) на браузера да си припомниш точно от къде си се надянал на тая беля, за да се предпазят и други, а и как си позволил това да се намърда в компютъра. Аз, при най-малко съмнение за подобно нещо, не го отварям и изчезвам от там моментално.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако е форматирал...  няма как да стане номера. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако е форматирал...  няма как да стане номера. 

Няма ли чалъм с някой хакерски инструмент да се намери ключа и да се бръкне в г-за на разбойника? Едва ли е толкова сложно- дано някой знае нещо по въпроса.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-искрено ти съчувствам!
Изскачащи прозорци... 
Да, има ги. Трябва да се внимава и чете.
Има много гадове, които искат да те измамят.
Дали ще е за програма, добавка за браузъра, или писмо от банката, от Apple.
Трябва много да се внимава. :(
Ад блокър нямаш ли ?! Ако нямаш - задължително си сложи!
Дори бих те посъветвал да си сложиш и добавка като noscript.
Иска да я пипнеш (и то за всеки сайт), но това нещо ограничава скриптовете, които се изпълняват.
В комбинация с адблокъра се получава много добър резултат. 100% гаранции няма никъде, но боклуците, които виждаш ще са в пъти по-малко. Ако не ти се занимава с това - поне един адблокър сложи!
Това ще ти помогне. Примерно Ublock Origin.
Моля да споделиш каква антивирусна ползваш!
А данните сигурно след формат ще се мъчиш да ги връщаш...
Предполагам... Успех!

Вече всичко е фул формат  на всички дялове+ нова преинсталация, това ще ми е за урок. Ще трябва да прочета за тия адблокъри и noscript. Относно антивирусната, бях  с аваст, но бях временно я изключил заради хващането краковете на игрите по време на инсталацията.ако качиш линкове за тия филтри и защити дето ги коментираш, ще съм благодарен, нямам много време вмомента да се ровя нета, питах малкия ми син, той знае за този вид вирус, наскоро  негов приятел се сблъскал с него, но за късмет е пострадал  сървъра за игри извън българия,но истината е че трябва много да се внимава,особенно с допълнителните прозорчета...

Редактирано от betuk
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много лош избор си нарпавил... 
Не, че има 100% гаранция, но да ръчкаш в нета с изключена антивирусна е още по-зле. 
И да нямаш адблокър дори.
Значи, ublock origin и noscript са добавки за браузър. В случая - Mozilla Firefox. 
Не съм се интересувал дали ги има и за други браузъри, но ще погледна.
Opera: https://addons.opera.com/bg/extensions/details/ublock/
Opera:https://addons.opera.com/bg/extensions/details/noscript-lite/
Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/ublock-origin/cjpalhdlnbpafiamejdnhcphjbkeiagm?hl=bg
За съжаление няма noscript за Хром, но и само с адблокър е по-добре от нищо. 
Firefox: https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/ublock-origin/
Firefox: https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/noscript/?src=search
За начина - има начин, но си иска познания и то сериозни. Трябва да се гледат пакетите, после трябва да се напише декриптер. Обикновения потребител е до тук. И това, разбира се - не става бързо. 

Няма ли чалъм с някой хакерски инструмент да се намери ключа и да се бръкне в г-за на разбойника?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Много лош избор си нарпавил... 
Не, че има 100% гаранция, но да ръчкаш в нета с изключена антивирусна е още по-зле. 
И да нямаш адблокър дори.
Значи, ublock origin и noscript са добавки за браузър. В случая - Mozilla Firefox. 
Не съм се интересувал дали ги има и за други браузъри, но ще погледна.
Opera: https://addons.opera.com/bg/extensions/details/ublock/
Opera:https://addons.opera.com/bg/extensions/details/noscript-lite/
Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/ublock-origin/cjpalhdlnbpafiamejdnhcphjbkeiagm?hl=bg
За съжаление няма noscript за Хром, но и само с адблокър е по-добре от нищо. 
Firefox: https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/ublock-origin/
Firefox: https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/noscript/?src=search
За начина - има начин, но си иска познания и то сериозни. Трябва да се гледат пакетите, после трябва да се напише декриптер. Обикновения потребител е до тук. И това, разбира се - не става бързо. 

Няма ли чалъм с някой хакерски инструмент да се намери ключа и да се бръкне в г-за на разбойника?

Много съм Ви благодарен,   много не бях чел и интересувал за този род защити, но сега ще отделя малко от времето за тия защити , досега само един път се натъкнах на вирус на скайпа, тогава успях да хвана файла  и да го изтрия, но тук яко ме удариха  с тая  декрипт-вирус програмка , просто нещата толкова станаха претрупани че за обикновенния човек  е пълна обърквация....

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Версията на Аваст обновена ли е  ?
Новите версии имат щит против изнудвачи.
Както казах, 100% защита няма, но е добре версията да има такъв модул.
След атака на Wanacry  започна мащабна промяна в софтуера.
Наистина, атаката си беше масивна...
Иначе, не са лоши Bitdefender  и HitmanRroAlert
https://www.hitmanpro.com/en-us/alert.aspx
Битдефендера работи на подобен принцип. (Поне така казват)
Това, разбира се е просто мярка за повече сигурност. Но ви препоръчвам да си правите бекъпи на важните неща. Може и хостинг - например mypcloud (имат  някакви опции за отменяне на пораженията от криптовируси, но не е  само това - цената не е лоша. DOX са къде по-зле от тях и цените им са високи за това, което предлагат.) Не целя реклама, а препоръка. Казвам, за да е ясно. За антивирусните могат да се намерят ключове на приемлива цена от Ebay. Да е жив и здрав един пич, че спомена!  (тук във форума) :cheers:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване