GTX 1080Ti vs RTX 2070 Super

8 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

Здравейте , реших да пусна една бърза тема за сравнение на две сравнително популярни към момента high end графични карти. EVGA GTX 1080Ti FTW3 и/или SC2 Hybrid срещу Zotac 2070Super mini.

Първата карта може да се каже ,че е една от най-добрите от своя клас , особено що се касае до охлаждане , докато 2-та е точно на противоположния бряг. Зотака не блести с особено добро охлаждане , но в крайна сметка се оказа ,че е напълно достатъчно за да разкрия до голяма степен потенциала на графичната карта. При нея нарочно използвах по-агресивна фан крива , с цел да държа картата до 70 градуса и така да спечели по-високи честоти на ядрото по време на тестовете.  

Използвах една и съща компютърна конфигурация в по-голямата част от тестовете: 

Процесор: i5-8600K - (4.8Гхц клок) (2-3 от тестовете са с i7-8700 и r5 3600X).

Рам памет G.Skill Trident Z . (при тестовете с FTW3 / SC2 Hybrid паметта е на 3866Мхц или 4133Мхц - CL19, a при Зотака всички тестове са на 4000Мхц -CL17)

Дънна платка  -Z370 Asrock Killer SLI

PSU - 850W P2 Evga Platinum

HDD и SSD: 2ТБ Seagate и SX8200 Pro 512GB.

Важно: На някои места при FTW3 / SC2 1080Ti съм приложил  резултати от тестове с овърклок , поради липса на други :)  

-----------------------------------------

Assassins Creed Odyssey

2К: Zotac 2070Super      vs        GTX 1080Ti

FHD: Zotac 2070Super   vs       GTX 1080Ti

FAR CRY 5

2К:  Zotac 2070Super     vs    GTX 1080Ti

FHD:   Zotac 2070Super     vs     GTX 1080Ti

FAR CRY Neew Dawn

2К:  Zotac 2070Super  vs    GTX 1080Ti

FHD:  Zotac 2070Super   vs      GTX 1080Ti + овърклок

Far cry Primal

2К:  Zotac 2070Super    vs     GTX 1080Ti

FHD:  Zotac 2070Super  vs    GTX 1080Ti

Shadow of The Tomb Raider

2К:  Zotac 2070Super     vs      GTX 1080Ti + овърклок   vs    GTX 1080Ti сток + i7 8700

FHD:   Zotac 2070Super      vs      GTX 1080Ti + овърклок

Final Fantasy XV

FHD:  Zotac 2070Super   vs      GTX 1080Ti

World of Tanks

FHD:  Zotac 2070Super   vs      GTX 1080Ti + овърклок

Time spy

Zotac 2070Super      vs      GTX 1080Ti сток + i7 8700  vs    GTX 1080Ti + овърклок

Fire strike

Zotac 2070Super   vs     GTX 1080Ti + минимален овърклок

Fire Strike ULTRA

Zotac 2070Super    vs       GTX 1080Ti + овърклок

SUPERPOSITION

Zotac 2070Super     vs     GTX 1080Ti + овърклок

Metro Exodus

FHD:  Zotac 2070Super   vs      GTX 1080Ti  с овърклок + ryzen 5 3600X

п.п.  Дано не съм объркал някой линк. Ако видите някъде грешка или ви съмнява даден резултат пишете да го коригирам/проверя.

Редактирано от pepy86
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ъъъ а коя е по - добра или по - точно, коя си струва парите в по - висока степен?

Гледах тестовете но те по никакъв начин не ми проговориха. 

Редактирано от Йордан
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сравнително еднакви са. На места 1080 е по-добра, на места 2070 води. От двете бих предпочел 1080ката заради доброто охлаждане.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Идеята беше не да сравнявам охлаждането на тези карти , а по-скоро производителността. Бях доста скептичен към 2070 Супер серията , но като цяло се оказа ,че не са никак лоши карти. Ако мини модела изостава средно с 3-4% , то една карта с топ охлаждане от същата 2070Супер серия вероятно ще е напълно равна спрямо 1080Ти.  Единствено не успях да разбера какъв е смисъла на тази велика екстра DirectX Ray Tracing (DXR). Качих специално за случая и Battlefield V и така и не видях нещо по-добро , иновативно или впечатляващо. Да не говорим , че кадрите паднаха и дори при тестове с райзен 2600Х процесор , имаше лаг по време на игра , при това на FHD резолюция. С други думи , ако ще си купувате ново поколение RTX заради тази екстра /Ray Tracing/ , по-добре недейте. Това поне е моето мнение към момента. Мисля ,че е все още рано за тази технология и тепърва ще чакаме да се развива.  

Относно сравнението на 1080Ti и 2070Super  , има доста неща за които може да се дискутира. Бууста на ядрата , възможностите за овърклок, по-малкото врам памет при 2070S, съответно по-бързата памет при тази карта спрямо 1080Ти и т.н..

2070S мини като бууст честота на ядрото мога да споделя , че започва /на сток настройки/ от 1980Мхц . С повишаване на температурата , честотата пада , но под 1890-1900Мхц не съм я виждал , дори при 70+градуса. При леко повишаване на честотата на ядрото с 30мхц /да речем , чрез msi AB/ , без проблем картата почва да бууства от 2010Мхц . Така ,че хубавото оглаждане гарантирано ще даде по-високи честоти и съответно малко по-добър перформънс при тези модели.  Не съм опитвал да клоквам с моята карта , защото мисля че е безсмислено предвид слабото им охлаждане .

При 1080Ти , ядрото бууства при повечето модели между 1923-1960мхц (без референтните) . С клок не малко бройки , независимо от охлаждането едва достигат 2012-2025мхц стабилни . По-хубавите чипове са стабилни и достигат и държат стабилно до 2060Мхц честота на ядрото, което от своя страна вече е доста доволно подобрение , особено за по-вманиачените почитатели на клока. /Тук не говоря за моднати и подменени биоси по картите./

Забравих да добавя , разликата в консумацията между двата модела е около 30-40W на сток настройки . Съответно ~220W при 2070Super  и  ~ 255W при 1080Ти. За 2-та карта след овърклок мога да потвърдя ,че положението става далеч по-сериозно. Спокойно надминава 300вата . Да не говорим ,че има модели като Zotac AMP Extreme edition 1080Ti  , който със сток биос удря 340вата :)  Но това е друга тема :)

Аз лично за себе си на този етап също предпочитам да остана на 1080Ти .  За това си запазих по една бройка от FTW3 и SC2 Хибрид. Особено 2-та се оказа чудесен клокър.  :)  Да не говорим ,че все още не виждам към днешна дата алтернативен и смислен ъпгрейд освен 2080Ти , но на тази цени просто не смятам ,че си заслужават.

Редактирано от pepy86
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Честотите при по-високи температури падат. Подобно нещо от кога го има? На по-стари карти или евтини такова нещо не се наблюдава. Защо?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така е направен биоса. Честотите специално при нвидия са много по-високи особено спрямо по-старите  АМД карти. С цел да запазят ядрото в нормални температурни граници да кажем на всеки 5 или 10градуса  , бууста на ядрото спада с 12-25мхц . При всяка карта и всеки биос е индивидуално. На скоро имах при мен една GTX 970 MSI Gaming. Това е стара карта , но там също след 60-65градуса (не помня колко точно)  има понижение на честотата на ядрото. Не толкова голямо , но го има. От 1320Мхц , пада на 1295. При положение ,че по-новите GTX и особено RTX картите буустват над 1900Мхц , напълно е нормално производителя да се е застраховал  и там да виждаме 50-60 , че и повече МХц спад. Точно за това повечето клокъри постигат по-високи реузлтати при бенч като се стремят да държат максимално студено ядрото. Ако си с водно охлаждане и картата не ти преминава 50градуса дори под екстремен товар , така получаваш постоянно работещо ядро на максимална честота , съответно повече FPS. Първото понижение на честота според биоса започва при повечето карти от 50градуса на горе. От там на сетне при клок играе роля и силиконовата лотария. Колкото е по-хубава бройката , толкова по-висока честота при "приличен" волтаж и температури ще можеш да докараш.

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Това предполагам е направено с цел картата да не изгори по време на много висок товар с висока температура?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предполагам това е едната причина , всяка карта освен това си има зададен температурен лимит при 90-95 градуса пак от биоса , при който започва да тротва . Аз лично като се замисля  нямам познат , на който да съм чул картата да му е изгоряла от прегряване . Погрижи ли са се достатъчно последните години в това отношение. За това картите ги сменят вече просто защото морално остаряват или не отговарят на изискванията на притежателя им. Както се казва , правят ги идиото-устойчиви  :ag:.  Ако не се клоква или пипа волтажа , много трудно може да умре дадена карта от само себе си.

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване