Преминаване от Windows 7 към 10

39 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

Здравейте, налага ми се да инсталирам Windows 10 pro 64 bit на един лаптоп Toshiba satellite L 500, който в момента работи с Windows 7 Homе edition
Ще инсталирам 10 тката от флашка, въпроса ми когато ме попита каква инсталация да избера в началото дали да е Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications  или Custom какво да избера за да ми е по лесно? в момента хард диска на лаптопа е разделен на C и D дялове, като трябва да се запази съществуващата информация и програми в дял D

Ако избера в началото само Upgrade надграждане на съществуващата 7 към 10 дали ще се получи инсталацията? или трябва да я направя на чисто Custom: Install Windows only (advanced).?

Да разбирам ли че ако избера Upgrade ще се надргради 10 тката над 7 цата и после всичко в дял D ще се запази? и това ще е по удачния вариант?

Редактирано от moreg
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За по-сигурно си направи чиста инсталация! Остави тези надграждения, че често водят до повече проблеми. Мързелива работа е това за мен с надграждането. Направи си чиста. И в двата случая дето се трие ПО ЖЕЛАНИЕ!

Редактирано от Ground Zero SPL
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Знам, че чистата е по надеждна но мога ли при чиста инстлация да запазя информацията в дял D или е невъзможно? при чиста инсталация мисля че ми показва целия хард не разделен и ме кара да разделям отново целия хард на дялове и да оразмерявам дяловете..... или бъркам?

Редактирано от moreg
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма такова нещо. На колкото дяла ти е разделен харда - толкова ще ти покаже и по време на инсталация. Е, по време на инсталация може да ти покаже още един или няколко допълнителни системни дяла до 550 МБ. Ако харда е GPT ще ти покаже още 3-4 системни дяла. Ако харда ти е MBR файлова система - ще ти покаже един системен дял до 550 МБ. Тоест двата дяла C и D + системните дялове. 

Показвам ти примерна снимка от нета. Ако не можеш да се оправиш - направи една снимка с телефона дяловете по време на инсталация и ще ти покажа какво да изтриеш. 

JrECeQg.png

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо направи ъпгрейд от 7 към 10 за да получиш лиценз и акаунт в MS.

Впоследствие,след време можеш да си правиш чиста инсталация и да се логваш с пощата си в уин-а.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо направи ъпгрейд от 7 към 10 за да получиш лиценз и акаунт в MS.

Впоследствие,след време можеш да си правиш чиста инсталация и да се логваш с пощата си в уин-а.

Да, ама той иска Win 10 Pro, а има лиценз за Win 7 Home. Би трябвало лиценза да е валиден за Win 10 Home. 

Не е фатално това. W10 Digital License Activation Script v7.0 ти решава проблема с лиценза. Един път активираш и после всеки пъти след преинсталация автоматично се активира щом се свърже компютъра към интернет с или без акаунт в MS. 

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така винаги,след всяка преинсталация ще имаш легален уин 10.

НА ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ:

Лиценза е обвързан с хардуера/платформата.

Нека поясня:Стария комп бе с интел/Невидя.

Лиценза от стария ми върви на новия,който построихме през 2017 г. с вас,колеги.

Стария лаптоп бе АМД,имах и на него уин 10(през 2015г. се оборудвах с два лиценза по време на кампанията).Взех нов.Не можах да го добавя към профила си,за да го добавя към лиценза,понеже е Интел/Невидя.Наложи се да ползвам активатор.

За по-сигурно си направи чиста инсталация! Остави тези надграждения, че често водят до повече проблеми. Мързелива работа е това за мен с надграждането. Направи си чиста. И в двата случая дето се трие ПО ЖЕЛАНИЕ!

Нека първо ъпгрейдне,да получи лиценз,на следващия ден нека си направи чиста и да си активира с лиценза,получен от ъпгрейда от 7 към 10

Редактирано от Чопаков
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма такова нещо. На колкото дяла ти е разделен харда - толкова ще ти покаже и по време на инсталация. Е, по време на инсталация може да ти покаже още един или няколко допълнителни системни дяла до 550 МБ. Ако харда е GPT ще ти покаже още 3-4 системни дяла. Ако харда ти е MBR файлова система - ще ти покаже един системен дял до 550 МБ. Тост двата дяла C и D + системните дялове. 

Показвам ти примерна снимка от нета. Ако не можеш да се оправиш - направи една снимка с телефона дяловете по време на инсталация и ще ти покажа какво да изтриеш. 

JrECeQg.png

Ясно точно това ме интересуваше дали щом веднъж е разделен харда на дялове при windows 7 ще се покаже разделен отново на дялове по време на самата инсталация на новия Windows 10, и понеже тия инсталации ми се налага да ги правя много рядко и съм забравил вече какво излизаше при инсталацията и затова реших да питам тук за да се ориентирам и да не гадая утре. Ще направя чиста инсталация като запазя всичко в дял D

Надявам се дял D да си е форматиран автоматично след като кача новия Windows 10

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Знам, че чистата е по надеждна но мога ли при чиста инстлация да запазя информацията в дял D или е невъзможно? при чиста инсталация мисля че ми показва целия хард не разделен и ме кара да разделям отново целия хард на дялове и да оразмерявам дяловете..... или бъркам?

Да,дори при чиста инсталация си запазваш D,с него нямаш работа.Дали ъпгрейд,дали чиста,ти работиш само с C.

Но ако имах стар комп със 7,аз бих ъпгрейднал да получа лиценз и след време-чиста инсталация.

Редактирано от Чопаков
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да,дори при чиста инсталация си запазваш D,с него нямаш работа.Дали ъпгрейд,дали на чисто,ти работиш само с C.

Но ако имах стар комп със 7,аз бих ъпгрейднал да получа лиценз и след време-чиста инсталация.

Лаптопа не е мой, помагам на една близка моя роднина за да не и взимат пари по разни фирми за инсталация.... за получаване на какъв точно лиценз става въпрос?  

За активация на самия Windows 10 след инсталацията ли?

Редактирано от moreg
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Обърка ли се нещо  с това изречение ? 

@Чопаков Ако човека си държи на Pro версията едвали лиценза от Win 7 Home ще е валиден и за Win 10 Pro. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма такова нещо. На колкото дяла ти е разделен харда - толкова ще ти покаже и по време на инсталация. Е, по време на инсталация може да ти покаже още един или няколко допълнителни системни дяла до 550 МБ. Ако харда е GPT ще ти покаже още 3-4 системни дяла. Ако харда ти е MBR файлова система - ще ти покаже един системен дял до 550 МБ. Тост двата дяла C и D + системните дялове. 

JrECeQg.png

Надявам се дял D да си е форматиран

Точно на това не се надявай :ag:

Да,дори при чиста инсталация си запазваш D,с него нямаш работа.Дали ъпгрейд,дали на чисто,ти работиш само с C.

Лаптопа не е мой, помагам на една близка моя роднина за да не и взимат пари по разни фирми за инсталация.... за получаване на какъв точно лиценз става въпрос?  

За активация на самия Windows 10 след инсталацията ли?

Да.С ъпгрейда получаваш лиценз за Уин 10 към съответен акунт.При преинсталация-чиста или ремонт на ОС-то няма да се занимаваш с активатори.Само си въвеждаш акаунта/имейла и си ползваш легално копие на уиндоус 10.

Обърка ли се нещо  с това изречение ? 

@Чопаков Ако човека си държи на Pro версията едвали лиценза от Win 7 Home ще е валиден и за Win 10 Pro. 

Съгласи се,че следвайки темата и изказванията,човека няма да направи разлика между Про и Хоум ;)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Изтеглил съм активатор на Windows 10, който работи безотказно и не са необходими никакви лицензи. Не ми е проблем да го активирам веднага след като го кача на лаптопа. Иначе за форматиране на дял D не ми става съвсем ясно и затова попитах, като кача в дял C windows 10 Pro с дял D какво точно се случва? понеже до преди това този дял е работил на 7 цата пък след инсталацията ще трябва да работи автоматично в 10 тката...... пак казвам такива инсталации не са ми практика а пък такава инсталация като тази ще правя за пръв път и гледам да мина възможно най-лесно и най-бързо, защото компютъра е работен и няма да имат време да ме чакат да си експериментирам на него. Дава ми се 2 часа време и трябва за тия два часа да го въведа в работно положение.

На моя личен лаптоп HP 250 съм си с Windows 7 pro и нямам никакво намерение към момента да му качвам 10 тка

Редактирано от moreg
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Колегата по горе ви каза, дял D не го бараш(форматираш).След инсталацията,ще го видиш както при седмицата.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма значение какво инсталираш-7,8 или 10

При инсталация работиш със C,D си кротува и чака.

Устройството където инсталираш уина го изтриваш(и всички дялове на него,примерно Устройство 0.Форматираш го,в зависимост от настройките на дъното,системния диск се изгражда в два режима-GPT(създава си 4 дяла по 100-500Мб,за уина избираш естествено най-големия дял)или MBR,за стари машинки мисля че препоръчваха MBR(прави си само 2 дяла).В случая буут-режима на дъното трябва да ти е на Legacy,за новите машини GPT-режим-UEFI/EFI.

След инсталацията системата си разпознава D,който си е непокътнат.

След като обаче вече е имало ОС на диска,явно опцията е зададена.

Казвам ти това,за да не се изненадаш ако има 4 малки дяла на системния диск.Изтриваш всички дялове и инсталираш.

Редактирано от Чопаков
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Този Win 7 да не е инсталиран на дял D ? Виждал съм и такива неща..... :D Ако Win 7 е инсталиран на дял C (както си требе) - форматираш C по време на инсталация и инсталираш Win 10 в C! D в този случай не му обръщаш внимание и ще си го видиш в същото положение. В противен случай за какво са тия дялове... ако се триеше автоматично всичко!? :) 

Инсталацията на Win 10 е същата като при Vista, 7 и 8 (8.1)

@Чопаков Най-добре да направи една снимка с телефона на дяловете от инсталатора на Windows, че така да не вземе верно да си изтрие D. Да каже по кое време някой да го чака тук у форума и ще се помогне. :) 

@moreg Ето да го обясня и по този начин: Кръстиш си името на дял D на "Пешо" да речем и когато по време на инсталация видиш дял с име Пешо - не го бараш. Всичко друго БЕЗ ПЕШО триеш и създаваш наново. Windows ще си създаде автоматично новите системни дялове и след това му задаваш да се инсталира в най-големия системен дял, който е C. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Този Win 7 да не е инсталиран на дял D ? Виждал съм и такива неща..... :D Ако Win 7 е инсталиран на дял C (както си требе) - форматираш C по време на инсталация и инсталираш Win 10 в C! D в този случай не му обръщаш внимание и ще си го видиш в същото положение. В противен случай за какво са тия дялове... ако се триеше автоматично всичко!? :) 

Счупих си пръстите да пиша...:yahoo:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

То ако е инсталиран в Д системата ще го очете като С,така че трябва да се ориентира по големината на дяловете и да работи с този на който е Windows

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Чопаков Най-добре да направи една снимка с телефона на дяловете от инсталатора на Windows, че така да не вземе верно да си изтрие D. Да каже по кое време някой да го чака тук у форума и ще се помогне. :) 

Да снима и да покаже.На маса съм и си ръчкам тел-а.Ще ги оправим тея дискове-мискове

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В дял C е инсталиран Windows 7, може да снимам утре и да поместя тук да видите но, мисля че ще успея да оправя работата. 

Сега да попитам още нещо, трябва ли да трия дял C и да го създавам после отново? примерно за да го преправя да е по голям като размер?

Или може и да не го трия а само да го маркирам за да укажа че там трябва да се инсталира 10 тката и тя ще се качи върху 7 цата?

Редактирано от moreg
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В дял C е инсталиран Windows 7 може да снимам утре и да пиша тук да видите но мисля че ще успея да оправя работата. 

Сега да попитам още нещо, трябва ли да трия дял C и да го създавам после отново? примерно за да го преправя да е по голям като размер?

Или може и да не го трия а само да го маркирам за да укажа че там трябва да се инсталира 10 тката и тя ще се качи върху 7 цата?

Я по-добре снимай,качи и тогава да говорим.

Първо успей с инсталацията,пък тогава мисли за преоразмеряване.

Че сам правиш работата мармалад.

Редактирано от Чопаков
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Преди всякаква инсталация ТРЯБВА да си направиш бекуп на всички драйвери, особено на тъчпада и мрежовата карта  (за безжичната връзка), иначе после ще се видиш в чудо да ги търсиш. Преди новата инсталация , като тръгне инсталатора, задължително форматираш дял С: и след това го избираш за място за новия Уиндоус. Програмите ти в дял Д: е много съмнително дали ще работят-те правят записи в регистри и в други дялове на диска, всичко това изчезва при нова инсталация и те също ще трябва да се преинсталират. И май се захващаш с работа, дето не е за тебе... Показвам ти пример колко неща има записани в дял "Program Data", които при преинсталация ще изчезнат и ще спрат да работят.

44.PNG

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Добро утро, мерси за ценните насоки, в дял D на този лаптоп няма инсталирани програми, така че няма кой знае какво да спира, а относно драйверите съм записал предварително на една флашка само този който е за интернета жичния и безжичния драйвер, защото той е най-важен и после като тръгне интернета ще дръпна и останалите драйвери. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Интернета на 10-та ще върви по кабел без драйвъри,  мисля ги има в инсталацията . По-важни са за чипсета да изтеглиш предварително.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

10-тката попринцип се оправя сама и си сваля и инсталира всичките драйвери автоматично от нета. Рядко се налага ръчна намеса за някой допълнителен драйвер

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване