От първи юни преминаваме към новия домейн на форума - https://windowsbulgaria.com. За подробности прочетете тази тема: нов домейн на форума

Относно G-sync

18 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте, трябва ми някой, който си е играл с  G-sync видеокарта и Free sync(adaptive sync) монитор. Накратко ще опиша моят опит. Имам монитор сертифициран Free sync 75Hz, който трябва да държи фрисинка от 40-75Hz. Когато огранича кадрите на 75 от Nvidia Control Panel-a, пусна за тест NFS Heat имам доста tearing и е непоносимо за игра по моите стандарти.

Доста почетох из нета и голяма част от неразбиращите просто пускат V-sync и уж решават проблема. Да, ама нищо не се решава по този начин според мен, защото реално въобще не ползват G-sync-a и входящия лаг отново си е на лице.

Други споменват, че ограничават кадрите от NCP малко под възможностите на монитора примерно в моя случай, като ги огранича на 70 или 60 картината направо заспива, чак до 40(за целта нарочно ограничавам пърформанса на картата) и имам реално работещ G-sync без никакъв tearing, stuttering  и такива негативи от V-sync-a. 

Та идеята ми е да споделите опит, какво е положението с G-sync сертифицираните монитори, могат ли да достигат максималната честота или и там има подобни доизкусурявания, както в моя случай. Въпроса ми е и с цел ориентация към доста по скъп монитор в диапазона 1500-2000лв  да няма горчиви сълзи после.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

V-sync в моя случай си ми решава проблема. Защо ? Защото когато е иключен и дадена игра като качи 65-90.... fps и на моя 60 Hz монитор ми се появяват лентички... V-sync ги ограничава до 60 fps и заспива. Друг е въпроса, че ако дадена игра не е оптимизирана като хората (имам такива) - на най-мощния компютър в света да я пуснеш тя пак често ще лагва с 20-30 fps, а в същото време въобще не товари хардуера.

Но нека видим колегите кво ще кажат за G-sync видеокарта и Free sync.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Когато екрана не е Adaptive sync (g-sync или freesync) V-sync- a e добро решение, разбира се, но само тогава.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

До колкото си спомням ти беше с Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming .  Нвидия не поддържа freesync технологията , така че няма какво да те учудва.  Покупката на монитор с G-sync също не мисля че е добра идея. Най-вече заради безумната си цена.  Вариантите са ти да зададеш  V-sync на ON или да смениш монитора с друг 144хц опресняване и 1мс време за реакция . Друг е варианта , че не се знае дали памет/процесор също не са причина за проблемите ти. 

Редактирано от pepy86
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз съм много доволен от включен V-sync с картата ми от профила и стандартен монитор, без екстри. Нямам никакви артефакти, tearing и прочие. С изключен V-sync обаче имам проблеми понякога. Между другото бях си правил засичане на производителността и мисля с включения V-sync беше доста по-добре. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@pepy86, Аз нямам проблем след горепосочените настройки, а Nvidia подържат Freesync от 417 версия на драйвера. Просто горната граница на кадрите, посочени от LG не отговарят при мен и не знам дали о от монитора или от  G-sync към Freesync "трансфера" Ако намекваш за ботълнек от Cpu, то може и да има, но в тази игра процесинга не надвишава 80%, така, че не виждам смисъл да има проблем оттам. Ванка,  V-sync е друга тема и не мисля, че е решение на проблема.

G-sync.PNG

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пробвал ли си с по-нова версия на драйвера , след 417.71 ? Аз съм с последната и ти гарантирам , че тази опция е заключена. Не е добра идея да се ползва толкова стар драйвер. Единствения ти вариант да изчезне въпросното нарязване на картината при бързи сцени е преминаването към 144хц монитор. Дали имаш ботълнек заради процесора и по-ниската честота на рам паметта не мога да кажа на 100%  . По скоро, да.  Но при всички случаи сегашния монитор мисля , че е основната причина за проблема .    Ако имаш някаква възможност за тест при някой познат , направи го. Ще видиш сам разликата.  За мен също не е решение да се ограничават кадрите с включване на V-sync-a . Така не се използва потенциала на картата. Да не кажа , че се обезсмисля нейната покупка.

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Може би съм се изказал неразбираемо, ако е така ще обобщя накратко. НЯМАМ проблем вече с никакво накъсване, дори до сега играх с ограничени от драйвера 70Hz. В целия диапазон на G-sync 38-70 Hz Нямам никакви проблеми. Има теаринг, когато огранича кадрите на 75, каквато е и максималната честота на моя монитор. Въпроса беше, че по спецификация дават freesync от 38 до 75Hz. Не съм казвал, че съм с 417 драйвер, а споменах, че от тогава  G-sync - a на  Nvidia покрива голяма част от Freesync мониторите. Ето шот от драйвера G-sync settings си го има и работи с последния драйвер.

драивер.PNG

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За мен също не е решение да се ограничават кадрите с включване на V-sync-a . Така не се използва потенциала на картата. Да не кажа , че се обезсмисля нейната покупка.

Не мога да се съглася с това. Това гонене на честоти на опресняване е малко фанатично, лично според мен. Картата разгръща потенциала си по-много други начини - настройки на детайли, сенки и.т.н. на максимум, което води до приятен гейминг. А да се дават хиляди левове за подобни монитори е безумно.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

144hz монитор е препоръчителен за качествен FPS(First Person Shooter) гейминг.Където динамиката на играта изисква много мазна и бърза картина.Разликата се усеща лесно.На GTX1060/6G смених стария монитор с нов,1ms/144hz.На CS:GO разликата е съществена,мноого е маазно.За шутъри е фактор(не че ще те оправи с 10 фрага ако си с 2 леви ръце),за всичко останало бързият монитор е трошене на пари.

Както каза @Иванов,картината не е само FPS и ms.Цъкам сериозно Ghost Recon Wildlands на 80-90 fps,но с лекота мога да смачкам картата до около 20-30fps ако изляза от оптималните настройки и я претоваря.Картината е сълза,ама прекаля ли,картата се задъхва.

Редактирано от Чопаков
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За мен също не е решение да се ограничават кадрите с включване на V-sync-a . Така не се използва потенциала на картата. Да не кажа , че се обезсмисля нейната покупка.

Не мога да се съглася с това. Това гонене на честоти на опресняване е малко фанатично, лично според мен. Картата разгръща потенциала си по-много други начини - настройки на детайли, сенки и.т.н. на максимум, което води до приятен гейминг. А да се дават хиляди левове за подобни монитори е безумно.

Точно , ако човек държи да изкара всички настройки , детайли , сенки и т.н. , монитора и видео картата играят решаваща роля.  Разликата в контраста , детайлите , премахване на трептенето при всякакви настройки на яркостта, елиминиране на лага, гладката картина без замазване и накъсване, регулирането на тъмните нива и т.н. дават огромна разлика по време на гейминг в полза на високия клас монитор , комбинирани с high end графични карти.  За мен дори самата картина , контраст , острота и детайли са напълно достатъчни за да се оправдае покупката на въпросните монитор и карта.  За ежедневно ползване и работа , естественно  няма нужда да се изръсят подобни пари. Но когато говорим за гейминг , на максимални настройки , резолюция и т.н. е просто задължително. Разликата м/у различните класове монитори е просто огромна.

Честит празник на всички българи! 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Честит празник! 

Темата някак придоби статус на общи приказки и фактите останаха на заден план. Хората с 144Hz мониторите може би не можете да изпаднете в сходна ситуация, защото предполагам, че не достигате максималната честота на монитора от 144Hz по време на игра с G-sync. Не може да очаквате tearing до тогава. Той би се появил, ако играете с над 144 кадъра за секунда. Както и да е, аз мисля, че направих своите изводи от тестовете, които проведох и вече имам по голяма яснота. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В работата ползвам монитор HP 75Hz 24fw IPS с Freesync + MSI Gaming X RX480 8GB . С включен Freesync въпросния tearing също го има. Да , моята карта е по-слаба от 1080 , но е факт че при High/ултра настройки на голяма част от заглавията тези 75хц не помагат , нито въпросния Freesync . Преди време в други теми съм го заявявал, ще го кажа и сега , монитор - 144хц+ и 1мс време за реакция напълно обезсмисля прехвалената G-sync/Freesync технологията. Разбира се в комбинация с поне среден клас gpu.

На втората ми конфигурация пък съм комбинирал SC2 Hybrid 1080Ti  с монитор Асус VP247QG , fhd , 1ms ,75hz , FreeSync.  Тествал съм преди време , когато излезе въпросния драйвер 417.71 и също потвърждавам наличието на споменатите по-горе проблеми. При висок FPS на заглавия като Far cry поредица , BF V , AC Oddysey , имам на места нарязване на картината при бързите сцени. Сами се сещате , че тук специално не ме ограничава картата , а опирам до възможностите на самия монитор. При комбинация от висок клас графична карта и въпросния Асус VP247QG  , смятам че е най-лесно да се забележи недостатъка на ниския клас монитор . Като тук изобщо не коментирам контраста , детайлите и т.н.

Редактирано от pepy86
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма пълно щастие. Сега се поразрових и аз малко по темата. Тези супер бързи монитори като честоти не са IPS, a TN или VA, като технология, което за мен е голям минус, защото за IPS всички знаем какви качества има и предимства и като цветове и като неуморяващ очите. Има обаче 1мс 75hz IPS монитори и ако сменя моя 24 инчов с 27, то ще е такъв. Но аз седя доста на компютъра и от това време може би 10 процента е за игри :) 

п.п. Сори за офтопика :P 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Всъщност времето за реакция при гейминг не играе чак толкова голяма роля , колкото честотата на опресняване. Аз по скоро бих те посъветвал да избереш IPS 4мс response time и 144Хц , отколкото въпросния вариант. До колкото знам само LG предлагат въпросната NANO IPS технология и то само в много висок клас модели от 500$ на горе . info , статията е от June 12, 2019.   Ако си гледал някакъв друг модел IPS 1ms , предполагам не говорим за реални стойности . Най-добре разгледай внимателно техническите характеристика на въпросния модел , защото мисля че реалния/действителния response time е различен. 

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@pepy86, аз също имам RX480 Red Devil, която сега отиде на компютъра на детето. С нея потвърждавам, че с включен freesync имах слаб и спонтанен теаринг, но там не се бях поинтересувал и заинатил достатъчно, и набързо го излекувах с включването на v-sync. Сега погледнах, че никъде не съм дал инфо за моят монитор в момента, а именно LG 29UM69G със възможност за 1мс GTG. Остане ли ми време, ще го тествам отново със старата карта и съм сигурен, че ако не с ограничаването на кадрите от драйвера, то все ще има начин да станат нещата и без V-sync и досадният лаг идващ от него. Като го направя ще споделя резултата. 

Но ми се ще повече внимание да обърна на "втората  конфигурация" както ти я нарече. Там имаме една доста силна карта 1080Ti и монитор със скромните 75 Hz. Споменал си за висок FPS, но не си го уточнил колко точно? Ако висок означава над 75, то неминуемо ще имаш теаринг, независимо дали има G-sync или не. Излиза ли ти в менюто на NCP? Понеже доста се зачетох по темата във форума на Nvidia, хората задали същия въпрос са безброй много. Навсякъде се посочва като решение ограничаването на кадрите от драйвера примерно на 140 за 144Hz монитор или 73 за 75херцов такъв. При равен брой кадри теарингът е неминуем според дискутиралите. Ако не ти е проблем, пробвай - нищо не губиш, аз си реших тотално проблема. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разбира се , не е проблем да погледна. Въпросната ми конфигурация е на село, така че събота и неделя като се прибирам няма проблем да хвърля един поглед . При мен също не е приоритетна , предвид факта че я ползвам 2-3 пъти месечно .  Така , че реших за сега там да не подменям монитора.  Интересното е ,че брат ми го ползва далеч по-често този компютър и въобще не се оплаква грам :)  Явно съм се разглезил аз нещо , след като мина от MG279Q /от основната конфигурация/ на този VP247QG. Веднага ми се набива в очите разликата. 

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Иванов, с мониторите брат е тежка работата, миналия месец взех LG 34UC79G-B, който за игри е чудесен, но точката е толкова голяма, че всичко ти се вижда като в Майнкрафт. След 3 дни го върнах и взех въпросния LG 29UM69G e така на майтап, че си бях наумил widescreen заради WOT, а той се оказа невероятен монитор, просто е евтин заради скапаната стойка, а не заради матрицата и пърформанса. Сега съм в търсене на истинска 34ка 3440х1440, но ако в крайна сметка се откажа от широкия екран, ще взема LG 27GL850-B който определено е впечатляващ във всяко едно отношение.

@pepy86, как го намираш асуса, страшно много хора се оплакват от bleeding в долния десен ъгъл главно?

Редактирано от Alexandar Zdravkov
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване