От първи юни преминаваме към новия домейн на форума - https://windowsbulgaria.com. За подробности прочетете тази тема: нов домейн на форума

Проблем с кирилизация в текстови файлове

9 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте, в Windows 10 имам проблем с кирилизацията в Notepad. Мога да пиша на български, но като запиша и затворя файла при повторно отваряне излизат маймунки. Същото става и като отворя текстов файл, писан на друг компютър. Пробвах със смяна на шрифтове, но не стана. Къде може да е проблема, трябва ли да инсталирам нещо още? Това го прави само в Notepad.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не е от шрифтовете , а от енкодинга. Запаметявай в  ANSI Cyrilic 1251.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма ANSI Cyrilic 1251, само ANSI. Сега видях един файл, създаден на този компютър, записан е в UTF-8, но се чете, като го презапиша в ANSI става на маймунки

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ами кирилица се чете само в UTF-8 от някои програми. За всеки случай си провери локализацията на Windows-a, може да не си задал Bulgaria.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тук така ли е?

https://i.imgur.com/2lDDDyj.jpg

Capture.JPG

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Я, дай това ръчно на Български, че виждам, че Windows ти е на Англ. 

Ако пак не става - нищо чудно английските версии да се шашават с българския. Защо не си инсталира Български версия на Windows 10 ?

При мен всичко е точно.

PS. Я напиши нещо на кирилица на текстов файл и го качи тук в темата, че да видя твоите неща как се отварят при мен.

17504c501a9a9743.jpg

Редактирано от Ground Zero SPL
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Питащия никъде не е казал, каква е локализацията на Windows-а му.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Windows-а ми е на английски (по-добре се ориентирам), но сега смених System locale на България и се оправи. Благодаря на отзовалите се. Все ми бяга някоя настройка при нова инсталация :)

Благодаря и поздрави

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бяга ти, защото в Windows 7 като дадеш регион България в началото на инсталацията, после си е на България дори езикът да е английски.

При Боклук 10 каквото и да избереш в началото после трябва да оправяш настройките. 

Темата е приключена и ще свърши заключена. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.