Как се прави Backup на компютъра в Windows 7

45 мнения в тази тема

Публикувано

Как да направите backup image (образ / огледално копие) на целия си твърд диск или дял на който е инсталиран Windows 7 и други избрани дискове и дялове, за да имате възможност след това да възстановите твърдия диск или дяла обратно към това което е бил по времето когато е бил направен резервния образ (backup image файла).

Забележка: Бекъпите се записват в този формат - (място където съхраняваме бекъпа)\WindowsImageBackup\(име на компютъра)\Backup Set (година-месец-ден) (час)

Например ако компютъра ви се казва Ivan-PC, мястото на което съхранявате бекъпа е диск D: и сте направили бекъп на 29.01.2009 в 11:44 и 10 секунди, тогава ващия бекъп ще се намира в D:\WindowsImageBackup\Ivan-PC\Backup Set 2009-01-29 114410.

Важно:

* Windows 7 не може данаправи бекъп на твърдия диск или дяла, на който запазвате бекъп образа.

* Препоръчително е да записвате бекъп образа на физически отделен диск или дял от този на който е инсталиран Windows 7.

* Не можете да възстановите бекъп образ на 64-битов Windows 7 върху 32 бита компютърна система.

* Не можете да възстановите бекъп образ на 64-битов Windows 7 с инсталационен DVD диск на 32-битов Windows 7 или system recovery disc. Трябва да ползвате 64-битов или 32-битов Windows 7 инсталационен диск или диск завъзстановяване според това какъв е бекъп образа.

Eто и стъпките:

1. Отворете Control Panel в режим всички обекти.

2. Стартирайте иконата Backup and Restore.

3. Натиснете линка Create an image backup.

4. Изберете мястото където искате да съхраните бекъп образа и натиснете бутона Next.

Забележка: Вижте удивителния знак и съобщението, че избрания дял за записване на бекъп образа е на същия физически диск като дяла в който е инсталиран Windows 7. В този случай ако твърдия ви диск дефектира няма да имате ползва от резервния образ на Windows 7 инсталацията, въпреки това така записан бекъп образа може да бъде полезен за възстановяване на повредена инсталация, причинена от проблем несвързан с твърдия диск.

5. Изберете и други системни твърди дискове или дялове, ако искате да бъдат включени в бекъп образа с Windows

7 дяла и натиснете бутона Next.

6. В следващия прозорец ще видите информация за приблизителния размер на бекъпа, който се каните да направите. Проверете настройките и ги потвърдете, натиснете бутона Start backup.

7. До завършване на операзията по бекъпа, ще виждате прозорес с прогрес лента.

Забележка: Ако искате искате да прекратите създаването на бекъп образ на този етап, натиснете бутоните Stop backup, Stop, и Close.

Прогрес на процеса по записване на бекъпа

8. На този прозорец може да изберете да направите или не System Repair Disc, който после може да ползвате, за да заредите системата до менюто System Recovery Options:

Искате ли да направите system repair disc?

9. Натиснете бутона Finish.

10. Затворете прозореца Backup and Restore.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам дали си автора на последните уроци, които публикува, но ако не си - редно е да посочиш източник ;)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Извинявам се за тъпия въпрос, но ако съм направил резервното копие на диск d:/, как после мога да възстановя системата?

Понеже при мен един физически диск е разделен на два партишъна C: и D:. Ако например windows се омаже как мога да възстановя системата?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

http://#' target="_blank">

Не знам дали въпроса е тъп, но със сигурност е много неясен

* Windows 7 не може данаправи бекъп на твърдия диск или дяла, на който запазвате бекъп образа.

Ако Уина е инсталиран на D:, бекупа трябва да се помещава на С:, ако е инсталиран на С:, бекъпа трябва да се намира на D:

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Въпроса ми е как да възстановя Windows от този файл. Ако например window не може да стартира как да пусна този файл - с някаква допълнителна програма ли или под сейф мод. Дали тази функция рaботи като system restorе.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Въпроса ми е как да възстановя Windows от този файл. Ако например window не може да стартира как да пусна този файл - с някаква допълнителна програма ли или под сейф мод. Дали тази функция рaботи като system restorе.

Няма как да работи под сейф мод защото нали уж трябва да майне сичко на C:\ че да ти тури там бекъпа. Накрая, като направи бекъпа нали предлага да се запише един диск некакъв. Предполагам че се буутва той, вместо инсталационния, ама дали сам открива бекъпа от харда или тряя се укаже къде е не моо ти кажа. Я верно който разбира да ни светне. И друго - за всекинаправен бекъп ли трябва да записвам и нов диск? :bn:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бекъпа се записва на дял на харда, различен от системния и с инсталационния диск на Уина се ресторва, вместо инстал се избира рековъри и от там дава опция за възтановяване, под Уиндоус мисля, че би могло просто да се кликне на бекъпския файл.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бекъпа се записва на дял на харда, различен от системния и с инсталационния диск на Уина се ресторва, вместо инстал се избира рековъри и от там дава опция за възтановяване, под Уиндоус мисля, че би могло просто да се кликне на бекъпския файл.

Е как от инсталационния като оттам по принцип е опцията за възстановяване на съществуваща инсталция, да не би да има и от бекъп. А самия бекъп не е един файл че да чукна на него.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

8. На този прозорец може да изберете да направите или не System Repair Disc, който после може да ползвате, за да заредите системата до менюто System Recovery Options:

Искате ли да направите system repair disc?

9. Натиснете бутона Finish.

10. Затворете прозореца Backup and Restore.

след, като открие инсталациите дава като опции въстановяване на системата от систем рестор, бекъп и т.н.

Напълно съм съгласен с последващия пост!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

offtop.gif
И все пак мисля, че Acronis си остава №1 :)
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Имам въпрос.

Значи правя си backup и си избирам които искам папки от C и backup-a го правя да се съхрани на D. Windows-a ме пита да направи ли WindowsImageBackup и му дадох YES щото не знам какво е това. След като завърши процеса отивам в D да видя какво се е получило. Имам една папка и 1 файл. Файла е с размер 2.2gb колкото са и избраните от мен папки които искам да имат backup. Другата папка обаче е 13.4gb (WindowsImageBackup). Чудя се тя какво точно архивира и какво би ми помогнала.

Също така ако нещо стане и не ми се зареди windowsa как трябва да restorna системата от тези backup-и които са на D.

Ползвах Nero Backitup но реших, че щом windows-a си го има вградено не ми трябва.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моето скромно мнение е, че веднъж си направил бекъп на Windows - големия, а другото е бекъп само на папките които си избрал. След срив системата се възстановавя със System Repair disk, който се създава от Windows 7, в сърч лентата на старт менюто напиши create и ще се покаже на 1 място.

Другия вариант е да използваш инсталационния диск, в който също е включена опцията.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тази опция за създаване на системен имидж и посе възтановяване от него го ползвам от самото излизане на Windows 7. мога да ви гарантирам че е много удобно ако ти се скапе инсталацията.

За възтановяване на системата може да ползвате диск за възтановяване които ви предлага да направите след създаване на бекъп за първи път, или да използвате инсталационния диск на Windows 7.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В крайна сметка може ли без този WindowsImageBackup и какво губя ако не го направя? Печеля единствено дисково пространство, но и то не е малко - 13+гб.

Той дефакто някакви настройки ли записва?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Прави се пълен имидж, както правят и някои програми като Acrons, Nero Bacup ...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нищо не разбрах от 3 поста. Не можете ли с няколко думи да кажете - запаметява се това и това и после се връща така и така и като го върнеш се връща това и това. И аз да си реша дали да го правя.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пиша бавно, щот не мое да четеш бързо.

Записва всички файлове и папки на системния дял /С:/ и прави образ на Windows-a и инсталираните програми драйвъри и т.н. Съхранява състоянието на Windows в такъв вид, в какъвто е бил при създаването на бекъпа.

При необходимост от този бекъп се възстановяват ВСИЧКИ файлове и папки, съществували на дисковия дял във вида, в който са били, като се унищожават промените , настъпили в Windows след направата на този бекъп.

С две думи записва се Windows - a и после може да се възстанови при нужда /обикновено някакво скапване или срив на системата/. Ако направиш бекъп на файл или папка, това е архивирано копие, което позволява при някаква повреда на оригинала, същият да бъде въстановен. По-просто не мога.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам колко добре работи вградения бакъп, но от Майкрософт май не са чували за компресия. Имидж файловете са доста по-големи спрямо тези на Acronis True Image и Norton Ghost.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

offtop.gif
Така е, за съжаление. Именно поради тази причина ползвам Акронис от години и не смятам да му изневерявам в скоро време. Но, все пак е добре, че изобщо има такава функция-за тези, които имат по-големи дискове не е проблем. :)
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Има една безплатна и перфектна алтернатива на Акронис:

Macrium Reflect Free

Ползвам я вече близо година на 7 и съм предоволен - бърза е, компресира добре и се борави изключително лесно с нея.

Някъде в нета даже имаше сравнителни тестове за такива програми, където се бе представила превъзходно...

Значително по-добър вариянт според мен, спрямо вградената програма в 7, или платения акронис.

П.П. Намерих сравнението

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте, когато си купих laptop-а с оригиналната 7-ца от фирмата ме съветваха да си направя backup и recovery disk-а за който коментирате в темата ...Въпросите ми е следните :

Имам файл в папката /WindowsImageBackUp/Veso-PC/BackUp 2010-10-18 135236 който е с размери 250 MB ~ няколко месеца по-късно се самосъздаде нов такъв файл с размери 60 гб, след което разбира се последва изтриване и от тогава след определен период от време се самосъздава след което аз го трия.

Проблема не ми е в това че го трия а в съдържанието че е толкова обемно ?

Предполагам че съдържа ново огледално изображение с по - нова дата и за това е толкова голямо понеже разбераемо аз съм си натъпкал харда с чудесиии за този период от време, обаче тези 250 мб за които споменах още от както win7 бе нов достатъчни ли са за предполагаем BACKUP в бъдеще ?

Имам въпроса това въобще нормална големина ли е за BACKUP който е създаден върху 15 ГБ Windows ?

И следващт въпрос като си направя BACKUP има ли нужда от инсталция на Driver-и ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бекъпа запазва/копира/ файловете, намиращи се в дяла, на който са данните подлежащи на копиране /обикновено С:/.

При възстановяване на бекъпа се възстановява състоянието към момента на направа на бекъп, следователно, инсталирани програми и драйвъри се запазват в състоянието и с настройките, каквито са били към момента на запазване.

Използвай Acronis True image home /намери темата във форума/ и си направи бекъп, програмата поддържа компресия и бекъпа става около 7,5 ГБ, в зависимост от компресията.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

ДА, благодаря ще погледна темата и програмата.

А този backup за който споменах от windows 250 МБ възможен ли е ?

Възможно ли да е достатъчно да възстанови 15 гб windows ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не, лесно можеш да сметнеш степента на компресията, това е систем стейт по-скоро, в смисъл регистрите и важни системни файлове, нещо, като систем рестор, на 15 ГБ Windows и програми бекъпа е поне 6 и нещо ГБ.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване