100 Mb - Дял, запазен за ОС Windows 7!

37 мнения в тази тема

Публикувано

Много хора все още се чудят за какво всъщност служат тези 100 mb? Ами реших да преведа на български най-добрите обяснения по тази тема.

Първоначалния замисъл на този дял е да се използва за новата функция в Windows 7 - BitLocker Drive Encryption. С нея се шифрова дял по избор, за да се предотврати използването на информацията в него от трети лица без разрешение! Този 100mb-ов дял поддържа криптирането на дяла, както и следващото разшифроване при нужда. Там се съхранява 128-битовия ключ за дешифрирането на криптирания преди това дял! Ако тези 100 mb се изтрият след като даден дял вече е бил криптиран с BitLocker, то той вече не може никога да се използва от обикновените потребители поради загубата на ключа с алгоритъма за криптиране.

Но създателите на Windows 7 са преценили, че могат да използват резервирания 100 mb-ов дял за друга много по - стойностна задача! Решили са да пази т.нар. Windows Recovery Environment (WinRE), който се грижи за поправяне на стартиращите файлове на ОС при срив, предизвикан от вирус, драйвър или калпава програма, която е съсипала буут мениджъра! С други думи, ако нямате инсталационен диск под ръка, с тази рековъри конзола ще се "измъкнете от блатото"! Ето какво съдържа прословутият дял:

post-766-1260902247_thumb.png

Моят съвет е винаги да позволявате да се създават тези 100 mb, независимо че вероятно повечето от вас никога няма да ползват BitLocker! Все пак това може да ви спести преинсталация на ОС и лесно да поправите голяма част от грешките си!

Длъжен съм да покажа на тези от вас, които въпреки това са решили да нямат такъв резервиран дял, как да го избегнат при (пре)инсталацията на Windows 7. Методите са няколко и аз избирам най-лесния:

Като стигнете до момента на избиране в кой дял да ви се инсталира ОС, обикновено досегашният системен дял се форматира и продължавате с инсталацията, но ако сте изтрили системния дял, задължително след това сте принудени да създадете първо 100-те mb и след това да продължите с инсталацията! Важно е да се отбележи, че след като създадете дела, който ще използвате за инсталиране, е задължително да си създадете и другите дялове, които искате да имате на харда! И чак след това ще започнем с процедурата по премахване на 100-те mb! А тя е следната:

1. Отново изтривате току-що създаденият дял, който ще използвате за инсталиране!

2. Маркирате дяла със 100-те mb и избирате от менюто долу да го разширим/Extend/ с цялото незаето пространство, което се е получило от току-що изтритият дял!

3. Следва Приложи/Apply/!

4. Разширеният дял се ФОРМАТИРА!

5. Готово! Вече можете да маркирате новоформатираният дял за инсталиране и продължавате напред с инсталацията!

Всички предупреждения по време на този процес се игнорират!

Ето как става премахването на 100-те mb, ако вече сте инсталирали ОС:

1. Отворете Command prompt. След всяка команда натискате Enter!

2. DISKPART

3. LIST DISK - тук избирате Вашият хард диск - обикновено това е DISK 0!

4. SELECT DISK 0

5. LIST PARTITION - тук избирате дяла със 100-те mb!

6. SELECT PARTITION ? - където ? е номера на дяла!

7. DETAIL PARTITION

8. INACTIVE

Сега по аналогичен начин процедирате с дяла, който искате да стане активен - в нашия случай където ни е папката с Windows:

9. SELECT PARTITION ? - където ? е номера на дяла с Windows!

10. DETAIL PARTITION

11. ACTIVE

12. EXIT - така излизате от DISKPART, но оставате в командния прозорец!

13. BCDBOOT c:\windows /s C: тази команда изписвате, за да се прехвърлят тези файлове в C:

post-766-1260902247_thumb.png

14. Рестартирайте компютъра!

15. От Диск мениджъра изтриите ненужният дял със 100 mb!

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бравооо! :) Само не разбрах защо ще искаме да махаме 100-те мегабайта? :bn:

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Полезно, с едно уточнение - тази тема е свързана с другата: http://www.windows7b...p?showtopic=791

Двете теми са задължителни и трябва да се прочетат от всички, търсещи помощ в този форум!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да , значи правилно съм уточнил в една друга тема , че когато оня ден слагах един драйвър за акселометъра, за защита на харда и при рестарт ми показа син екран,коригирането на старта на уиндоуса го направиха именно тези файлове от 100 те мб. :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз нямам такъв дял и само да питам при самата инсталация ли те пита дали да задели тези 100 MB или трябва ръчно да го направиш?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако изтриеш системния дял задължително ще те попита когато го създаваш наново! Но ако само форматираш - няма!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз само форматирах и 100 MB се изгубиха. :bn: Не се появява като отделен дял но се изгубват. Вчера преинсталирах, като изтрих C: за да си създаде въпросните 100MB. След това преинсталирах с виста, като пак изтрих C: за да се махне тоя дял от 100мб. Днес преинсталирах със 7 без да трия дяла, само форматирах и 100 меги си изчезнаха. Така, че със или без триене, 100 MB се заделят.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Кое си форматирал! Ако си форматирал С, просто няма как да ти изчезнат 100-те MB, защото са на друг дял различен от С! Но ако форматираш дела с 100-те MB, тогава съм по-съгласен! Е като си преинсталирал с Виста в крайна сметка изтрил ли си ги 100-те MB или пак са си останали до днес?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като преинсталирах с виста, махнах 100-те мб. Това ми беше и целта де. Тъкмо си я и разджитках малко. И днес сложих пак 7-ца, без да трия дяла, само формат. И 100МБ си изчезнаха от дяла, без да се виждат някъде.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Понеже всички ми се чудят ко прая в този форум ми и аз не знам :bn: ОГРАМОТЯВАМ СЕ

Та по въпроса за създаването на тези прословути 100Мб.

Имате дял /С/ решите да преминавате от ХР или Виста на Windows 7 kато същевременно използвате инструмента за създаване и форматиране на дялове именно на Windows 7

Форматирате първо дял /С/

Изтривате вече създдения дял с DELETE

Отново го създавате като натисните NEW

При самото създаване на ново на този дял ДЕскотпОС ще си задели така мечтаните от някой 100Мб.

Форматирате и инсталиртате.

Сами не можете да си го направите това това го прави ПартетишънМенижара на 7-та.

Явно много хора само питат не търсят не четат ,имаше тема за това, не знам за какво се налага пускането пак на подобна тема.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Едно полезно уточнение от мен.Ако някой иска да си сложи пак Уиндоус 7 на друг дял,като втора Операционна Система,то и при триене на другия дял вторият Уиндоус 7 използва 100 те мб на първия/който е в C.Лошото в случая е че втория уиндоус по този начин/с използване на 100 те мб на първия/,скапва активацията на първия,като по никакъв начин вече не може да се активира.Та два Уиндоус7 не препоръчвам на един компютър-освен ако не са на различни хардове. :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И задълже е при преминаване от 7 към ХР или Виста отново да мините по този път да изтриете първо дяла и после да го създадете на ново.

И формат тогава.

:ag:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да естественно ХП също си заделя-не помня май по малко беше.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Имах някакви предположения за тези 100MB сега разбрах напълно за какво са ! Мерси за темата !

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Имах някакви предположения за тези 100MB сега разбрах напълно за какво са ! Мерси за темата !

Тези 100-те mb са ти нещо като Back-up на част от C:\

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам да ли му е тук мястото, но искам да попитам. Преминах от хр на win 7 не съм си трил С а само форматирах. Забелязах, че тези 100 мб са ми 9. За сега не съм забелязал да имам някакви проблеми но като че та тук… та въпросът ми е какви опасности крие това ако изобщо има такива?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

нищо не можах да ти разбера ?! :kick: значи искаш да кажеш, че от 100-те МБ са ти свободни 9 или ?!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам да ли му е тук мястото, но искам да попитам. Преминах от хр на win 7 не съм си трил С а само форматирах. Забелязах, че тези 100 мб са ми 9. За сега не съм забелязал да имам някакви проблеми но като че та тук… та въпросът ми е какви опасности крие това ако изобщо има такива?

Преди бях без този дял, сега го имам и честно да ти кажа разлика не виждам системата си е все така стабилна. :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Разлика няма да забележиш, ако по някаква причина се повреди нещо в буутсектора, ще трябва да слагаш диск на уиндоус, за да го поправиш, вместо автоматично да се поправи, само когато създаваш дял, наново, те пита дали искаш да отделиш 100mb (и това няма как да го откажеш вече :ag:) иначе при формат, без триене и пресъздаване на дяла, ще си ги спестиш, ако не си ги имал досега

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

ищо не можах да ти разбера ?! значи искаш да кажеш, че от 100-те МБ са ти свободни 9 или ?!

Просто съм си разделял харда с хр и от тогава то само си ми направи тези 9 мегабайта. Като си качих 7 не съм си преразцепвал харда на ново а само форматирах и си останаха тези 9 мегабайта което си ги направи експито

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

От 30 минути чета и двете теми за тези 100 мб, но доколкото видях е обяснено как да се премахнат (говоря за вече инсталиран Уин 7) а мен ме интересува как (ако е възможно) да ги заделя (без да преинсталирвам), понеже в момента те просто липсват :) Сега като се замисля, наистина когато си слагах седмицата само си форматирах Ц-то, затова и ги няма 100-те мб :) Както виждате и аз съм с някакви 9 мб, заделени явно още от ХП-то :)

https://windows7bulgaria.com/imageupload/images/4397diskive.JPG
Щракнете за оригинален размер

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не ти трябват. Пък ако чак тооолкова желаеш, единствения вариант е преинстал с изтриване на дяла.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тея 9 MB са ви Unallocated Space демек не са прибавени към нито един дял и си седят свободни (не са никакъв дял) просто като сте си правели дяловете сте ги оразмерили така че тея 9 MB са останали излишни, не ги е заделяла операционната система. :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Винаги остават няколко мегабайта Unallocated при мен остават 8 и те не могат да се добавят към другите дялове.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Така е! Като се погледнат през хр се виждат 8 през win 7 се виждат като 9.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване