x64 или x86

50 мнения в тази тема

Отговорено

Който толкова го интересува и има време - Тук

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Преди време имах 3.75 рам на един лаптоп. Ползвам съм Windows XP, Vista и 7 64 битови и нямат никакви проблеми със съвместимостта на програми и игри. Единствено на ХР може да не ви вървят пачовете за допълнителни теми и при мен не вървеше StarDock WindowBlinds. Прочетох някой неверни неща в темата - например че на Vista x64 не вървели игри и програми - тива не е вярно. Интересното което трябва да се отбележи е че х86 не разпознава повече от 3 гб. Дори ако рам-паметта ви е 3.25, х86 би разпознал само 3. Докато х64 може да разпознае до 192 гб рам (от Pro до Enterspire) но едва ли някой има толкова рам. С две думи - ако процесора ви има поддръжка за х64 можете да сложите какъвто Windows искате, дори да нямате повече от 3 гб рам.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

здравеите, моля някой да ме посъветва (обосновано) коя платформа да си инсталирам

това ми е конфигурацията

но РАМта ми е 2048 ддр2 сдрам

досега съм пробвал и двете платформи и дори с 2 гб рам с х64 лаптопа си се държи добре

благодаря предварително

Ти имаш 2ГБ РАМ ако смяташ да си стойш с тях ти трябва 32бита или х86 което е също 32бита така че...64битовата система и трябва минимум 3.12гб рам,който ти нямаш,така че мисля,че даже няма да можеш да инсталираш 64бита върху 2гб рам. Но с 2гб рам ще ти върви по добре на 32бита отклоклото на 64 :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте искам да попитам нещо. Имам следния проблем преди имах 3ГБ рам ддр2. и бях на 7-ца 32 битова gamin graphics оценката беше 4.5 , след време си сложих 4гб рам и си сложих 64 битова 7-ца след инсталиране на всички драйвери включително и драйвера за видеото gamin graphics оценката спадна на 3.4. Видеото ми е вградено Intel 4500MHD

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не всяка машина работи добре с 64 битов windows,защото не приема

неподписани драйвери и трябва да се инсталират ръчно и си е гимнастика и

време,а смяната на Ram памет не е причина за инсталация на 64 битов

windows.Аз съм със 32 битова осмица и 8 GB RAM и ги чете,нужно е само да се отвори командния

прозорец като администратор и да се зададе следната команда

BCDEdit /set PAE forceenable

и да се натисне Enter.

Ще ти изпише,че операцията е извършена успешно и от този момент 32 битовата система ще ти чете

рам паметта,при мен преди командата ми четеше 1.7 gb от 8 gb,а сега ми чете 8 gb.

Командата се приема от Windows Vista,Windows 7,8 и 8.1.Не съм пробвал

на Windows 10,но като излезе финалната версия ще видим.

KQywwS.png

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Може да ги чете , но не значи , че може да адресира паметта при нужда и да работи с потенциала на 64-битова система.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

не е ли по важно вместо да гледате х86 или х64 е да се гледа каква дистрибуция (версия ) слагате.

Не е ли по добре на машина с dual core процесор 2 GB ram и вградено видео (примерно вградено или външно но слабо) вместо да слагате Ultimate по добре му сложете Profesional или HOME ;Home Premium x64 мисля че това е по добрия оптимален вариант за по добра работа.Вече ако е съвсем стара и слаба машината то е ясно и няма място за спор отностно х86 (не зависимо от количеството рам ).Аз така мисля че е по добрия вариант .

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Profesional, Home Premium, Ultimate имат еднакви системни изисквания и практически няма разлика в производителността им за дадена конфигурация.

написаното в целия коментар е пълна безмислица.

Съвсем друг е въпроса за х86 или х64, но това е друга тема.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

не съм съгласен но няма да спорим

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не мисля. Ultimate да сложи и Home premium да сложи, все ще върви по един и същ начин - единствено Ultimate разбира се ще му заема повече място заради допълнителните features инсталирани на харда.

А относно 32/64бит - 32бит архитектура МОЖЕ да аллокира повече от 4гб(макс 64гб) с помощта на PAE както каза колегата tyutyunchev. PAE дава възможност на процесор, който по принцип може да адресира максимум 4млрд. адреса, да може да адресира повече от 4млрд адреса като си запази част от първите адреси, за да може да запише в тях информация за по-голяма група от други адреси. 32бит архитектура ни ограничава единствено и само до това single приложенние(един единствен thread) да се опита да аллокира над 4гб рам. Затова че си сложил 8гб рам не е нужно да инсталираш 64бит ос и все пак зависи какви приложения ще използваш.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

въпрос:

добре ако х86 вижда всичката инасталирана рам която е над 4Гб но до използва ли я адекватно на 100% като х64

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не може да я изполва, но да спрем дотук, че ще оспамим темата.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Би трябвало да я вижда и ползва пълноценно.

Виж, това ни го преподаваха в унито преди няколко месеца и го знам само на теория, но не съм го пробвал лично. Явно tyutyunchev го е изпобвал и може да сподели дали е имал някакви проблеми с този метод.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

без да спамя бих искал темата да я продължим защото ми е интересно.Авторът на темата предполагам няма да има нищо против.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Минаха доста машини през ръцете ми и мога да кажа,че с PAE командата ефекта се вижда при

64 битов процесор,ако процесора ви е 32 битов няма смисъл да се закупува и поставя рам памет

повече от 4 гб,защото с PAE командата ще ги чете,но компютъра няма да ви стане по-бърз.Преди около 2 месеца

ми донесоха лаптоп Acer в гаранция,закупен за 1400 лева и с интегрирана 64-битова осмица,с предварително инсталирани ненужни

приложения,два-три дни след активацията блокирал,HDD 1Tб и и 6 гб рам памет,форматирах диска и инсталирах 32 битова осмица,Windowsa

се активира автоматично веднага,след връзка с интернет.От 6 гб показваше инсталирана рам 1 гб,след PAE командата веднага показа 6 гб.

Имаше проблем само с видео картата,но се оправи.Помня,че се рестартираше за 6-7 секунди.

Задължително е да се знае,че ако ви е включен DEP/функция за сигурност при новите компютри/PAE командата не може да се отмени.

На моя лаптоп инсталирах Windows 8.1 на 23 октомври 2013 година и с PAE командата няма странични ефекти,повече от 2 години работи перфектно,

приложения които не работиха на 64-битова система сега работят по-добре.

Ако имате интерес може да прочетете тези два адреса за разработчици

https://msdn.microso...6(v=vs.85).aspx

http://msdn.microsof...8(v=vs.85).aspx

yh9SkGV.png

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

- това автоматично стана на урок, огледай го, ако има неточности ми пиши на ЛС. Благодаря - https://windows7bulg...-64-битов-проц/
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Значи до колкото разбрах мога да се върна на 32 бита и пак да ми се разчита и използва цялата налична рам памет? И някой има ли обяснение на въпроса защо с повече рам gaming graphics намаля драстично , а преди докато бях с 32 бита и с 3 ГБ рам беше 4.5 ???

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Защото x64 драйвера ти е скапан. Аз дори и на 2ГБ си слагах x64, защото ми работеше по-бързо от x86.

А на тая оценка на windows-а какво и се връзвате толкова? Тя се прави за да ти тръгне аерото, ако при инсталиране на видео драйвера не е тръгнало само.

Пробвай да си ъпдейтнеш драйверите с тази чудесна програма.

https://windows7bulgaria.com/topic/8970-driver-booster-pro/#entry124442

След това пусни отново оценка да видиш.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пената,

Защото x64 драйвера ти е скапан. Аз дори и на 2ГБ си слагах x64, защото ми работеше по-бързо от x86.

А на тая оценка на windows-а какво и се връзвате толкова? Тя се прави за да ти тръгне аерото, ако при инсталиране на видео драйвера не е тръгнало само.

Пробвай да си ъпдейтнеш драйверите с тази чудесна програма.

https://windows7bulg...ro/#entry124442

След това пусни отново оценка да видиш.

.... е да , но драйвера го тегля от сайта на интел

а и преди вървяха по-хубаво игрите отколкото сега

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ахаа теглиш от сайта на интел....

Никога не съм теглил от техния сайт каквото и да било. За лаптоп тегля драйвери от сайта на лаптопа, за настолен сайта на дъното. Ако е външно видео - от nvidia, amd

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Искам да попитам мога ли с 4гбрам да ги ползвам всичките на 32битова ОС и ако може как става

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

spasov73,Приятелю,Driver Booster е програма за обновяване на стари драйвери,най-добрата програма си

остава Driver Genius-финалната 14 версия и давам линк за изтегляне,програмата е преносима и най-важното

работи като обновява драйверите до днешна дата,същата версия е качена в замунда,но не работи/сваля стари

драйвери/.Версия 12 не сваля всички драйвери.ето линк за най-новата

работеща преносима версия с работеща актуализация.

http://mega.co.nz/#!gEUCjZSb!XB9OWbNLUKN5ztE2wGeme6O4ZWAOlYLwOFNXeuxSkp4

Преди да се стартира програмата да се изключи антивирусната,вградения Defender,последната версия на Kaspersky и Eset не я блокира.

Следвай инструкциите и сваляй точните драйвери.

Прикачвам снимки за да видите че версия 12 и последната версия на Driver Booster не намират най-новите и

липсващи драйвери на всички машини,а Driver Genius 14 намира най-новите и липсващи точни драйвери.

YvHXWW.png

m9YP14.png

75Sopu.png

7ga1Rb.png

uKsuYd.png

А относно 4 гб-32 битов Windows чете 4гб,ако не показва цялата памет,защо не четеш предишните коментари,задай тази команда

BCDEdit /set PAE forceenable

и готово.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Само не разбирам, защото непрекъснато говорите за х86? Това х86 е обобщаващо име за архитектурата на Intel процесорите, като започнем от архаичния 8086. Това, което му викате x64 всъщност си е х86 64 bit, а другото е х86 32 bit. "Алтернатива" на х86 е примерно ARM.

Редактирано от zzu331d
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Може да се опиташ да го обясниш на некадърните автори на няк'во пикливо сайтче- там странно що ама пише следното:

http://i.imgur.com/wTk8dny.jpg

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Различните компании си имат различни наименования - примерно Athlon 64. При положение, че Майкрософт са избрали да си опростят имената и да нарекат 32 битовата система в чест на i386(първият 32 битов процесор - имах такъв навремето и си беше хит, когато излезе) ние трябва да се правим на хитри ли. Когато се нарече 32 битова, много често става объркване от използваната абревиатура и затова всички си му казват x86, за да няма после глупави въпроси. Системите са 32 и 64 бита, а не x86-32 и x86-64.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване