Сблъсък За или против религията

161 мнения в тази тема

Публикувано

SBW7BG.png

Откривам темата за новия сблъсък.

Искам все пак да подчертая, че е добре да се прави разлика между религията от една страна и църквата - от друга. Въпреки че едното се ползва от другото като инструмент :) Но са доста различни неща....

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Защо да сме против религиятя?

Заради няколко фанатични религиозни групировки ли,

които подкупават реномето на другите религи?

Макар закостенели, и трудни за реформи, са

от полза на много хора, които намират утеха

в своята религия- християнска, мохамеданска,

хиндоиска, будиска, и т.н., от не лекия си живот.

А църквите, джамиите, храмовете- без религия не могат.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Според мен Даниел е евангелист :)

Религията възниква, като суеверие в първобитните общества в отговор на необходимостта на разумния човек /Homo Sapiens/ да намери обяснение на различните природни явления, човешки отношения и т.н. Неща, които за пещерния човек примерно са били необясними /Как така пада падат вода и огън от небето, кака така духа вятър, как така всичко е тленно и т.н./

Още в древността умни и пресметливи хора са си направили сметката, че използвайки суеверието на нисшия интелект, могат да управляват масите.

Така се заражда "църквата". Нямам предвид църквата, катъо християнската обредна сграда, а институцията, която не се е наричала църква.

Отначало шамани, магьосници и всички видове свещенници са налагали мнението си, представяйки го , като видение от бога /съответния за общността бог/.

В по-късен етап жадуващи за власт над масите са започнали да се обединяват и да създават норми и закони, които трябва да се спазват от останалите хора. Наказанието за неспазване е било много жестоко, но е налагано с чиста съвест от името на бог /нарочно е с малка буква/.

Осъзнавайки силата и властта, които се получават с използване на манипулативния инструмент "Религия", все повече хора се наосочват към "богослужението", тъй като то носи облаги и поставя съответния човек на по-високо обществено равнище.

Бавно и полека "църквата" завладява не само умовете на хората, а започва да управлява социалния им живот.

Това е бил единствения начин да се управлява примитивното общество.

Реално общото между църквата и религията е, че първото използва, като повод за съществуването си второто. И така се налага.

Изповедта /понеже Даниел я спомена/ е вариант на платения приятел в САЩ, демек психоанализа и споделяне един вид. Човек отива и разкрива най-съкровените си тайни пред човек, когото не вижда... и му олеква на душата.

Сега малко за бог:

Естествено, че бог не съществува, всяко явление е следствие на някаква причина, всяко събитие има рационално обяснение, без значение дали сме дорасли да го разберем или не.

Какво е общото между Бог, Аллах, Йехова, Вишну и т.н. Амо всичко, създадени са от хората за хората.

Религията е за слабите умове, убедените "вярващи" са примитиви, които отказват да приемат действителността и разума.

Църквата от друга страна, въпреки негативите, които носи има позитивна роля за запазване на дългогодишни не само църковни, а и народни традиции.

До всички, които смятат да ме убеждават, че бог е създал човека:

Кажете ми само откъде Кайн е намерил жена и не се личувствате гадно, като потомци на братоубиец?

Аз съм убеден атеист, оборете ме!

П.П.: Прочел съм Библията от кора до кора, а някои неща по много пъти, така че това е една добра тема...

9

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Според мен Даниел е евангелист :)

Религията възниква, като суеверие в първобитните общества в отговор на необходимостта на разумния човек /Homo Sapiens/ да намери обяснение на различните природни явления, човешки отношения и т.н. Неща, които за пещерния човек примерно са били необясними /Как така пада падат вода и огън от небето, кака така духа вятър, как така всичко е тленно и т.н./

Още в древността умни и пресметливи хора са си направили сметката, че използвайки суеверието на нисшия интелект, могат да управляват масите.

Така се заражда "църквата". Нямам предвид църквата, катъо християнската обредна сграда, а институцията, която не се е наричала църква.

Отначало шамани, магьосници и всички видове свещенници са налагали мнението си, представяйки го , като видение от бога /съответния за общността бог/.

В по-късен етап жадуващи за власт над масите са започнали да се обединяват и да създават норми и закони, които трябва да се спазват от останалите хора. Наказанието за неспазване е било много жестоко, но е налагано с чиста съвест от името на бог /нарочно е с малка буква/.

Осъзнавайки силата и властта, които се получават с използване на манипулативния инструмент "Религия", все повече хора се наосочват към "богослужението", тъй като то носи облаги и поставя съответния човек на по-високо обществено равнище.

Бавно и полека "църквата" завладява не само умовете на хората, а започва да управлява социалния им живот.

Това е бил единствения начин да се управлява примитивното общество.

Реално общото между църквата и религията е, че първото използва, като повод за съществуването си второто. И така се налага.

Изповедта /понеже Даниел я спомена/ е вариант на платения приятел в САЩ, демек психоанализа и споделяне един вид. Човек отива и разкрива най-съкровените си тайни пред човек, когото не вижда... и му олеква на душата.

Сега малко за бог:

Естествено, че бог не съществува, всяко явление е следствие на някаква причина, всяко събитие има рационално обяснение, без значение дали сме дорасли да го разберем или не.

Какво е общото между Бог, Аллах, Йехова, Вишну и т.н. Амо всичко, създадени са от хората за хората.

Религията е за слабите умове, убедените "вярващи" са примитиви, които отказват да приемат действителността и разума.

Църквата от друга страна, въпреки негативите, които носи има позитивна роля за запазване на дългогодишни не само църковни, а и народни традиции.

До всички, които смятат да ме убеждават, че бог е създал човека:

Кажете ми само откъде Кайн е намерил жена и не се личувствате гадно, като потомци на братоубиец?

Аз съм убеден атеист, оборете ме!

П.П.: Прочел съм Библията от кора до кора, а някои неща по много пъти, така че това е една добра тема...

Привет, явно само си я чел, без да ползваш това с което Бог те е дарил, а именно разума. Това което ни отличава от животните. Подразбира се от това,че споменаваш библията! Не бъркай Божието Слово - Светото Писание с библията. Щом това не си разбрал, как може да твърдиш,че си я чел? Библията която си чел, е плод на фарисейски измислици и служи именно за това да управляват и подчиняват еврейският и не само еврейският народ. И ако трябва да бъда откровен, Корана също е плод на долната фарисейска ръка. Както е известно Мохамед е бил не грамотен, и 7 юдеи са записвали неговите балнувания?.......Стария Завет, не е наша религия, това е тората, талмуда, гемара, кабала.... на долнобробните фарисеи т.е. сегашните равини. Старият Завед трябва ние християните да четем само за назидание, но това не е наша религия и много явно си личи, но както казах по-горе явно само четеш без да мислиш, анализираш, сравняваш...... На времето комунистите за да отричат Бог ни учиха,че сме произлезли от маймуните? Може би и ти така мислиш?

Нищо лично!

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За мен така стоят нещата...Този който е измислил историята за БОГ такъв какъвто е наслагван в нашите мозъци е голям мозък,и е добре до някъде да има религия и вяра,защото много хора се страхуват да постъпят по определен начин вярвайки че има някой някъде който ги гледа и ще им го върне...Но за мен това са ограничени хора в мисленето...как може да вярваш че бог е справедлив след като виждаш че в реалността не е така...Малки деца боледуват,страдат хора които по душа са добри и никому лошо не са сторили..а други си живеят живота много добре а са пълни с грехове...Ако се замислим логично няма как някой си който е на небето да ни контролира целия живот...Това е глупаво за мен..Вярвам че има разум там някъде и че не сме сами...Но не и в тази форма както религията е писала..Богове...съдби...и тем подобни глупости..И все пак е добре да вярваш в нещо такова...Но не и с цената на всичко...толкова изкривена е станала религията,че отива даже към лошо...

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нещо, което не може да се докаже, че не съществува - не може и да се отрича.

Дали си религиозен или не, е право на всеки.Тук не става въпрос за оборване с думи, трябват аргументи защо е Против или защо е ЗА.

Лично аз съм вярващ религиозен.Дава ми душевен мир и спокойствие.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Против

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Вярно е че има много религии, но никой от техните основатели не е твърдял, че е Бог, освен един - Исус Христос.

Всички останали са умрели , но само един възкръсна от мъртвите за да докаже истинността на своето учение.

Затова аз предпочитам да вярвам в неща, които вече са се случили отколкото само на голи обещания.

Аз също бях атеист, до момента в който започнах да чета Библията и да търся доказателства за и против възкресението - истина ли е било или скалъпена история. Ако Христос не е Бог значи е измамник, но ако е така как е успял да възкреси Лазар, а и още няколко човека по време на своето служение и как после предсказа собствената си смърт и възкресение ?

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Привет, явно само си я чел, без да ползваш това с което Бог те е дарил, а именно разума. Това което ни отличава от животните. Подразбира се от това,че споменаваш библията! Не бъркай Божието Слово - Светото Писание с библията. Щом това не си разбрал, как може да твърдиш,че си я чел? Библията която си чел, е плод на фарисейски измислици и служи именно за това да управляват и подчиняват еврейският и не само еврейският народ. И ако трябва да бъда откровен, Корана също е плод на долната фарисейска ръка. Както е известно Мохамед е бил не грамотен, и 7 юдеи са записвали неговите балнувания?.......Стария Завет, не е наша религия, това е тората, талмуда, гемара, кабала.... на долнобробните фарисеи т.е. сегашните равини. Старият Завед трябва ние християните да четем само за назидание, но това не е наша религия и много явно си личи, но както казах по-горе явно само четеш без да мислиш, анализираш, сравняваш...... На времето комунистите за да отричат Бог ни учиха,че сме произлезли от маймуните? Може би и ти така мислиш?

Нищо лично!

Първо да кажа, че в сблъсъците, поне за мен няма нищо лично.

Пич, като гледам твърдо си заложил на вярата, че има бог, който ще ти решава проблемите и не си си направил труда да се пообразоваш.

Библията Е светото писание, поне за православните християни. Ако смяташ, че можеш да чуеш думите господни на събрание на някоя секта в киносалона на централна гара, пеейки "ИИсус е пиииич, той ще ни спасииииииии, ще си купи Гоооооооолф и ще ни закара в раяяяяяяяяяя", дълбоко си се заблудил.

Твърдя, че съм чел Библията, защото съм я чел и съм анализирал голяма част от прочетеното. Въз основа на тези анализи, достигнах до еднозначния извод, че цялата работа е измислена. Да не говорим, че няма нито едно научно доказателство за съществуването на бог. Има обаче доста факти и обстоятелства, които потвърждават липсата на такъв.

Както е известно Мохамед е бил не грамотен, и 7 юдеи са записвали неговите балнувания?

Ми да, един неграмотен луд се е друсал с опиум и разни тарикати в желанието си да променят света са записвали бълнуванията му, въз основа на това са създали нова религия и близо 1400 години управляват живота на 1/5 от човечеството. За какъв бог говорим???

Стария Завет, не е наша религия, това е тората, талмуда, гемара, кабала.... на долнобробните фарисеи т.е. сегашните равини. Старият Завед трябва ние християните да четем само за назидание, но това не е наша религия и много явно си личи, но както казах по-горе явно само четеш без да мислиш, анализираш, сравняваш...

Старият завет е разказ за делата на бог, бащата, Отца. В него са изброени божиите заповеди, които бог е дал на Мойсей на Синайската планина и му е наредил да ги предаде на людете си. Той ги предал, те не му повярвали и бог им се явил...

Новият завет е разказ за делата на сина, който трябва да спаси порочното човечество, да им покаже новия път по който да тръгнат, чрез саможертвата си.

Странно как така евреите почитат бащата, ние осина, а католиците майката, имаме различни разбирания и проповеди на база регион и никой не се усеща, че това е средство на църквата да управлява.

1. Защо Отца и сина са на коренно противоположни мнения по доста въпроси /Отца: Око за око, зъб за зъб, кръв за кръв; Сина(Христос): Ако ти ударят плесница по едната буза, обърни другата./?

2. Защо Отца накзва, а Сина обича?

3. Ако почитам Отца, значи не зачитам Сина и обратното, така ли???

На времето комунистите за да отричат Бог ни учиха,че сме произлезли от маймуните?

Комунистите не отричаха религията, те завзеха властта, която църквата имаше, просто искаха абсолютна власт над материалния и духовния живот на хората. Това е причината да потъпкват църквата, която в онези времена /50-те години на 20 век/ е имала силно влияние върху народа.

Дарвин не е комунист, а е учен и то англичанин ако не ме лъже паметта. Направил е уникални открития, върху които почиват основите на съвременната медицина. Ако се разболееш какво правиш? Отиваш на лекар или се молиш и чакаш да умреш?

Поинтересувай се малко от строежа на тялото и трудовете на Дарвин и ще разбереш за какво става въпрос.

Не говорим за това, че са открити много доказателства за съществуването на австралопитек, парапитек, Homo Erectus и т.н. и т.н., а за бог има вяра. Само вяра, не стига. Ако искаш вярваяй и че ББ ще ни изкара от кризата и ще заживеем щастливо, но не е така и има куп доказателства.

Точно хората, които просто вярват, не използват разума си и не анализират. Аз след внимателни анализи станах убеден атеист.

Реално предпочитам да съм произлязъл от маймуна, отколкото от кал. Трудно ще отречеш еволюцията.

И не забравяй, ако ти говориш на господ, това е молитва, ако господ говори с теб - това е шизофрения.

Нещо, което не може да се докаже, че не съществува - не може и да се отрича.

Дали си религиозен или не, е право на всеки.Тук не става въпрос за оборване с думи, трябват аргументи защо е Против или защо е ЗА.

Лично аз съм вярващ религиозен.Дава ми душевен мир и спокойствие.

А нещо, което не може да се докаже, че съществува, може ли да се отрича???

Догмата е:

Господ е вечен - Да, ама на този свят нищо не е вечно, в природата всяко нещо има край.

Господ е безгрешен - Господ казва едно на Мойсей, а друго на Христос. Господ първо създава динозаврите, после вижда, че е сгрешил и ги избива... Две грешки само за 2 секунди, доста са за АБСОЛЮТНА непогрешимост.

Господ е милостив - и къде му е милостта, че не се сещам? Хората имат пълна власт над света си, за това светът е толкова скапано място. Казва, вярвай в мен и ще се излекуваш, ако не вярваш достатъчно - проказа...

Религията е опиум за народите - колкото и смотано да звучи, това е самата истина. Религията размътва мозъка на примитивния човек и замъглява реалната му преценка за действителността.

Църквата има положително влияние върху човешкия и обществен фактор, но религията не.

Вярно е че има много религии, но никой от техните основатели не е твърдял, че е Бог, освен един - Исус Христос.

Всички останали са умрели , но само един възкръсна от мъртвите за да докаже истинността на своето учение.

Затова аз предпочитам да вярвам в неща, които вече са се случили отколкото само на голи обещания.

Аз също бях атеист, до момента в който започнах да чета Библията и да търся доказателства за и против възкресението - истина ли е било или скалъпена история. Ако Христос не е Бог значи е измамник, но ако е така как е успял да възкреси Лазар, а и още няколко човека по време на своето служение и как после предсказа собствената си смърт и възкресение ?

Христос е останал в историята, като единствения евреин правил добро безплатно :)

Хористос не предсказва смъртта си, той я организира. На тайната вечеря казва : Един от вас ще ме предаде и това ще си ти, Июда.

После Июда отива и го предава, по заповед на Христос. За въкръсванията: Спокойно може да е измислица или скалъпени фокуси. Айде замисли се малко. Да не говорим, че няма преки доказателства, че такова лице изобщо е съществувало. Християнството е създадено в момент на бунт срещу властващите в онзи момент и се разпространява, като религия на бедните. Прочети първия ми пост!

И каза му Иисус - "Стани, Лазаре"... и стана Лазар...лъч. Така Христос измислил лазерния лъч. :)

8

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Между религия и вяра има много голяма разлика, някой по-горе вече го написа. Религията е създадена с цел да бъде инструмент за манипулация и си върши работата перфектно върху хора, които са изгубили вярата си, най-вече в себе си.

Библията не може да служи като никакъв аргумент в този спор, защото е измислица от кора до кора. Няма по-досадно нещо за мен, от човек цитиращ библията глава по глава и стих по стих. Какво като си научил един роман наизуст? Христос е бил съвсем реално съществуваща личност, но живота му е мнооого по-различен от всичките простотии, описани в "светите" писания. Живеем в свят, който предлага много повече информация, книги, анализи и доказателства. Но те не се продават и предлагат в църквата, нито се говори за тях по телевизията. Трябва да търсиш и да се образоваш, не ти се предлага в удобен вид на тезгяха.

Учението на Христос е много човешко и просто, но е деформирано и изкривено от хората, които са видели в него потенциал за пълен контрол и подчинение на огромни маси. Да не отваряме сега огромната тема за това, колко убийства и мъчения са извършвани в негово име от църквата и всичките и производни - абсурдно е просто.

Боговете винаги са играели изключително важна роля в примитивните общества, знаете за култовете и за жертвоприношенията. Замисляли ли сте се защо е така? Хората са се чувствали безпомощни - пред природните стихии, пред всичко, което им се случва и за което нямат обяснение. И ако умилостивят "бога", това ще им помогне да преживеят заплахата или проблемите си...

И накрая - моето мнение. От, вече хиляди години, хората живеят в приятна заблуда, която им е доста ловко имплантирана в мозъците от по-умни и по-ловки от тях хора. Изкуството на Манипулацията е това, което винаги е било най-важното нещо, основен приоритет. Този, който умее най-ловко да манипулира масите е на върха на пирамидата. Религията в момента е най-малкото и несъществено зрънце. Но навремето е била най-силния коз и метод. Ние обичаме да бъдем лъгани, за съжаление - това са фактите. Лъжат ни в новините, в рекламите, в магазина - навсякъде. Иска се изключително силна воля, самочувствие и вяра в собствените възможности и сили, за да не се поддадеш на масовото зомбиране. Колко от вас могат да кажат, че могат да се справят с това?

И да се върна на религията - тя използва човешката слабост, това е. Всеки един от нас е слаб в даден момент и има нужда от нещо по-силно, по-мощно и велико, което да му даде отговорите на всички въпроси и да му даде утеха. Е да, обаче всички тези неща са вътре в нас - не са горе на небето...

Ще завърша с цитат от Джон Ленън, няколко прости изречения, които обобщават всичко :) :

"Вярвам в Бог, но не като едно единствено нещо, не като някакъв старец в небето. Вярвам, че онова, което хората наричат Бог, се намира във всички нас. Вярвам, че каквото са казали Исус, Мохамед и Буда и всички останали, е правилно. Просто нещата са се объркали при превода."

No comment :)

9

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Daniel,според мен смесваш нещата и не ги осмисляш-Религията (от лат. religio — свещено задължение, благоговение) е форма на обществено съзнание, съвкупност и система от възгледи, нагласи и обичаи, основани на вярата в свръхестествени сили, както и съвкупност от моралните норми, практики, ценности, институции и ритуали, съпровождащи тази система.Религията е свързана с всевечното вътрешно чувство на човека, което изразява неговата връзка с някакво духовно начало. Религията е специфична форма на обществено съзнание, която се отличава с единство на мирогледа, чувствата и култа (обредно-магичните действия).Вяра e уповаването и вярването в идея, представа, конкретен човек, Бог и т.н. Конкретно вярата е свързана с религията.Във философията- когато става дума за вярване в идеи, в нещо, това е приемането.Така,че не правете вододел между двете,просто те са едно цяло.А относно религията-еми Данчо абсолютно не си прав!Точно религията е спасявала-пример потурчването,и манастирите са спасили езика ни 500 години,а и нас да оцелеем като нация!Същността на човека е да вярва в нещо,за да продължава напред.Другата ви грешка е,че оприличавате религията само за Бог-не е вярно,религия също Данчо е като вярваш сляпо само на науката,да не говорим,че и тя греши и много пъти е заблуждавала хората и за да ти го докажа,вземи Историята.Писана от хората и нагаждана както и когато трябва.Религия е също заслепяването по идоли в музиката,а същевременно безумно дрогиращи се-блестящ пример за подражание,нали?Макар и твърдо атеист никога не съм подценявал и отричал религията.Даже мисля,че наистина човек има нужда от нея,но в разумните граници.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Е д'ве, вие хептени разпердушинехте религията.

До утре лептен, ще я затриете от лицето на земята-

като гумичка молив!

Традициите не са това, което бяха в религиите;

има сериозни промени, и историята го показва.

Една религия сама по себе си,

не може да бъде лоша...- лоша я правя хората!

Така че роптаенето трябва да е към нас самите..

Ето и любимият ми стих от Хосе Горостиса:

“Това умиране безкрайно и жилаво,

таз гибел жива, която те убива, Боже,

в творенията твои строги,

във розите и в камъните,

в звездите, сбити и самотни

и в изхабяваното тяло

като запуснат нейде огън

от песента и от ментата,

от пъстротата на очите. ...

О, Боже, върху твоите кости

Ти сигурно си там умирал в столетия безчетни горе,

без ние за това да знаем,

трохи, утайки и прашинки от Тебе,

който все те има като една звезда лъжовна

със своя си светлик,

с едничък светлик беззвезден, нощен, празен,

пристигаш тук, като притулят злочестината си безкрайна.“

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За и против религията съм. Религията е тази която е запазила българския дух по времето на османското робство. Църквата е съхранила всички артефакти на всички които са дали дан в нашата българщина. Против религията е че доста хора в последно време станаха толкова набожни че ..... даже се изписаха по святи от папата. Нека да вземем миналия свят празник - Великден - хубав и свят ден - но ... в момента когато минавах покрай църквата "Св. Мина" видях тълпи от хора които искаха да се покаят и помолят на Господ. В това няма нищо лошо. Всички миряни бяха запалили свещ и съзерцаваха запалената свещ и кандилата в църквата. Всички бяха смирени миряни до ..... следващата сутрин където вместо миряни бяха станали хора-вълци жадни за финикийските знаци.

Няма лошо човек да вярва в нещо. Човек без вяра - не е човек. Той трябва да вярва в нещо, в нещо добро или по-просто казано в онези правила на църквата където се казваше да се обичаме, да не крадем и ред други хубави неща. За жалост ние безверните вярата ни трае до прага на църквата и наизустените до болка правила на църквата. Може би всичко пак опира до нашата култура и съзнание, до нашето възпитание от мама и татко.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма да казвам дали съм против или за религията, защото и аз много съм се двуумил по този въпрос, но ще спомена едно научно доказателство:

При последния си дъх, веднага след като почине човек, тялото му олеква с около 200-225 грама -научно е доказано, но никой до сега не е обяснил каде се губи това тегло! :bn:

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За жалост ние безверните вярата ни трае до прага на църквата и наизустените до болка правила на църквата.

Църквата не е училище, не знам защо все още не се разбира това... Навремето е съчетавала умело функциите да бъде религиозен и образователне храм. Когато не е имало създадена друга алтернатива... Не разбирам и нямам обяснение защо все още много хора карат по инерция като овце и си мислят, че Църквата е светая светих и ще ги научи на смирение и уважение. Да не говорим за нещо повече и за някакви морални норми! Абсурдни и смешни са ми пък палещите свещички по празници... От това по-голямо лицемерие няма, съжалявам ако съм засегнал някой, но така мисля! Значи можеш да си егоист през всичкото останало време, да не уважаваш никой и нищо и да не се замисляш кого и как нараняваш и обиждаш с действията си всеки ден. Обаче дойде ли християнски празник - ти си на първата редица със свещ за здраве и благополучие! Нямам думи просто....

8

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Я с Шефа сме на едно мнение :)

С няколко думи:

Няма бог. Не на религията. Да на църквата/Съгласен съм за лицемерието, но без църквата ще трябва да си измисляме ден на начесания задник, като американците/.

Църквата е пазител на традициите и в миналото е изиграла важна роля за запазването ни, като нация. Религията е инструмент на църквата.

Край!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Паленето на свещ не е лицемерие-това е начин да почетеш твои близки починали и да поискаш опрощение на греховете сторени от теб,само че колцина го знаят и се замислят за това,защото забраняването с години отприщи това ненужно сквернословие и грозно държание ,на което сме свидетели сега в България. И да колкото и смешно да ти прозвучи от един поп може да научиш много,ама наистина много защото учат много дисциплини и то от висше естество,за което ние можем само да мечтаем,а това че доста се подвеждат от съблазните на корупцията се дължи на разюзданите нрави в нашата мила родина през демокрацията.Честно казано им завиждам за образованието ,което получават поповете и за интелегентността им.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не съм чел всичко, но ще кажа:Като не виждате Бог не значи, че го няма.Знаех една много добра история по този въпрос, но ми се губят части от нея.

Аз съм ЗА религията !

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако се загледаме в цялата човешка история от най дълбока древност , на всички географски ширини , неизменно са се появявали религии . Заедно с абсурдни от по абсурдни персонажи , с конструкции от алогични до супер нелогични внушения , лишени от факти и против всякакви аргументи. Това се е случвало толкова системно , че е естествено да се запитаме каква е причината. Без мощна причина не би ставало така системно. Моето обяснение заедно с няколко други идеи , например за потребност от създаване на обяснима представа за света и др. е следното. Човек се създава само и единствено в общество. Самия процес на създаване е програмиране на поведението на индивида към потребностите на обществото , а индивида приема това програмиране защото повишава своята виталност чрез обществото. Каква е цената. Индивидуалните основни програми заложени в човека са доста конфликтни с тези на обществото. Създават се така наречените психосоматични напрежения , за които е известно , че могат и не само могат, а разрушават организма. Това е като софтоуера на ОС та да не е съвместим с драйверите. Резултата е разрушителен. Налице е огромен проблем Общество индивид. В психологията има понятие изтласкване. Т.Е. проблема се решава , чрез изтласкване на причините за напрежение вън от нас. Или когато да речем трябва да сме алтруисти и да споделим храната си или живота си с другите , то това няма да е точно наш избор а външен фактор. Нещо подобно на адаптираща програма , в тежест но потребна. Компютъра е човека , системата наричана култура или възпитание , програмирана от обществото е ОС-та. Така се вижда причина да се създаде мощен външен фактор налагащ ни и реабилитиращ противоестественото ни поведение . Това е Религията. Различните общества създават и своите различни адаптиращи програми. Това обяснява до известна степен и разнообразието на религиите. Те се създават , като естествена и неизбежна потребност заедно със създаването на обществото. Потребност защото над 95 процента от всички болести , включително заразните са резултат от психосоматични проблеми. Друг е въпросът със злоупотребата с религията. И водата се пие но с нея може и да те удавят. Разбира се това не е повод да се отрече Бог , Той може да е все някъде но не е това , което е.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За мен религията е мноо яко измислена схема, всичките и версии - християнсво, ислям, и т.н..... как така са кажи речи еднакви с еднакви послания хора и събития и т.н представени под различни имена и темподобни, всички целящи едно и също ... даже и старите езически божества си приличат с днешните утвърдени религии. Нещо мноо гнило има в тая работа,сякаш са сабрали 100 тина модела и от тях са направини 5-6 основно , сякаш някой е имал сметка как и какво да бъде бог.

Ако има нещо то със сигурност не е това което ни се казва в църквата,джамията,храма темподобни....... там са схемите, а тва дет си го има(ако го има) хич не е там.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо към Йордан - Бог съществува, но не във формата и във всеобщия начин на възприемане, наложен от Църквата и Библията. Мисля, че вече изясних и обясних това. Има си неща, които изискват доста четене, за да се осмислят и разберат :)

Паленето на свещ не е лицемерие-това е начин да почетеш твои близки починали и да поискаш опрощение на греховете сторени от теб,само че колцина го знаят и се замислят за това,защото забраняването с години отприщи това ненужно сквернословие и грозно държание ,на което сме свидетели сега в България. И да колкото и смешно да ти прозвучи от един поп може да научиш много,ама наистина много защото учат много дисциплини...

Паленето на свещ не е е духовно преживяване, каквото трябва да бъде, така че в сегашния му вид си е нищо повече от лицемерие и някаква извратена форма на договор с Бог-а. Да се връщам ли на посочените от мен примери? Какво значи да поискаш опрощение на извършени злини? Какво значи да се покаеш? Кой ще ме убеди, че посочените неща имат изобщо някаква сила и значение в сегашното общество?

"Ето паля свещ, виж Боже колко съм смирен и те моля за милост, здраве, помощ и благоденствие - дошъл съм ти на крака, нали видя?"

Един поп не може да ме научи на нищо. Знам какво учат, колко и как го учат. Навремето, и то не в България, са ги образовали стабилно за да могат да манипулират миряните си достатъчно ефективно и успешно... Мисля посочих, че трябва да се прави разлика от това дали говорим за преди няколко века или за настояще?

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Точно за настоящето ти говоря,но уточних изрично,че всеки може да използва знанието за неподходящи цели.И си мисля,че наистина не знаеш колко и какво учат ,съдейки по изказването ти. :) След като Исус възкръсва, 12-те апостола се събират на един връх (колко време след възкръсването, на кой връх и кой им казва да се съберат там не помня) и очакват появата на духа божи.В един момент над главите им започва да гори пламък и това се приема за светият дух.

От тогава се приема, че със запалването на свещ, светият дух бди над теб и над хората, за които си запалил тази свещ.А също така паленето на свещ символизира и тленността човешкия живот и напомня, че на този свят сме за малко.И най-точно- Паленето на свещи и светилниците имат особено символическо знание в Св. Православна Църква. Чистия восък символизира чистота и нескверността на хората, които палят свещта, а мекотата и податливостта на восъка показва готовността на християнина към послушанието към Бога. Самото горене на свещта символизира обожаването на вярващия човек, неговото превръщане и очистване с огъня на Божествената любов. Запалена пред иконата свещ е знак на нашата вяра и надежда на благодатната Божия помощ, която винаги се изпраща на всички, които с вяра и молитва идват към Господа и Неговите светии. Нито едно богослужение не може да се извърши без палене на свещи

Паленето на свещи пред иконите не бива да се извършва със студено сърце, формално, а трябва да се съпровожда с молитва – нека да бъда най-обикновена, изложена със свои думи.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Айде пак цитати от Книгата! Исус не възкръсва, пък това за пламъка и светия дух да не го коментирам....

Пак и за последен път ще пиша - прочетете малко повече за енергията на водата и огъня, за това какво представлява църквата като геометрична форма, защо се строи по определен начин и на определено място и при спазване на посоките и още и още....

Всичко има много ясно обяснение, което е ужасно далеч от Библията, а за съжаление - също толкова далеч от закостенелия "научен" ум и начин на мислене.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване