Сблъсък За или против религията

161 мнения в тази тема

Отговорено

Няма да казвам дали съм против или за религията, защото и аз много съм се двуумил по този въпрос, но ще спомена едно научно доказателство:

При последния си дъх, веднага след като почине човек, тялото му олеква с около 200-225 грама -научно е доказано, но никой до сега не е обяснил каде се губи това тегло! :bn:

Факта, че се двуумиш, означава, че си против. :) А колкото до тези грамове - те не са "душата" на човек. :) Нещо, за да може да тежи 200гр. трябва да има физически форма - душата няма такава.

Иначе съм абсолютно против всякакви религии, вяри и нам си к'во. Всичко е чиста проба манипулация. Не мога да повярвам, че живеем в 21 век и религията все още една от "Силите" в света. Нищо хубаво не излиза от хора, които се водят по религиозни идеи и нищо не може да ги оправдае. И всеки, който ми каже, че човек без вяра не е човек, просто мога да му кажа, че това е поредното религиозно клише!

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Религията е възникнала поради безсилието на човека пред майката-природа. Още в началото хората нямали никакви познания - и даже гръмотевиците всявали страх и безсилие у нас. И сега религията ще съществува - та тя си е наш продукт на нашата дейност, органично втъкана в нас, както бялото и черното, както злото и доброто. Макар да изстрелваме сателити и ракети, макар да модифицираме ДНК, макар да правим живи клонинги и генно-модифицирани храни още се стахуваме от природата - та ние още много много неща не знаем и още се страхуваме. Лошото което религията прави е когато тя попадна в ръцете на политици с цел манипулиране дейността на хората с цел да ги държат в подчинение. Относно съществуването на Бог - Той съществува - има доста артефакти които доказват неговото съществуване / плащеница, граал/ Не виждам нещо лошо в неговото съществуване и в неговото учение. Това да се вярва в Него - пак няма нищо лошо / неговите Божи заповеди лежат в основата на нашето поведение/. Нито една негова Божа заповед няма някаква коварна и порочна цел. Лошото което трябва да подчертая е използване на неговото учение за манипулиране. Всеки човек има право да избира своя религия,Бог, да вярва в Него и други подобни неща стига те да не се използват за користи цели и да не пречат на околните.

За всичките които не приемат Неговото съществуване мога да кажа - винаги когато сте имали трудни моменти волю или неволю Вие сте искали някаква помощ, малко подкрепа и подобни неща. Заслужавали си човек да крие своята безсилност и това да отрича Неговото съществуване?

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Религията е от полза за обществото, да. Най-вече, защото то е необразовано. А необразования човек е чисто и просто животно,с неговите инстинкти. Но да се подържа едно общество трябва да има ред и понеже е много по-лесно той да бъде наложен чрез думи отколкото със сила... се е появила религията. В началото, разбира се, е имало полза от нея. Всъщност и сега има с оглед на все още съществуващите, както вече споменах, необразовани или по-точно казано, немислещи хора. Само, че в миналото е нямало откъде обикновения човек да почерпи информация, за да осъзнае че е бил излъган, манипулиран. Сега вече може, но разумът му явно е закърнял и просто се пуска по течението от миро, тамян и т.н. Но така не може. Трябва да се мисли, да се мисли скептично и най-вече ЛОГИЧНО спрямо всичко поднесено ни на тепсия. Иначе стигаме отново до вярата, а тя не може да обясни нашия живот. Тя не ти казва защо вали, защо небето е синьо, защо остаряваме, всъщност не отговаря на нито едно "Защо?" Това го прави само науката. Кофти за всички, които не са на Ти с математиката, в общия случай. А сега всички вярващи ще кажат: "Ама науката е грешала толкова много пъти! Защо сега да и "вярваме"?" Защото тя се самокоригира. Айнщайн е смятал, че всесената е статична. И въпреки, че уравненията му показвали че това не е така той ги видоизменил като внесъл "космологичната константа", просто за да може да обясни математически неговото виждане за света. Е да, ама не! Още тогава ДРУГИ учени са забелязали доказателства сочещи, че вселената се разширява и не е статична. Ето това е причината науката да е така обективна - защото в нея винаги има ДРУГО мнение, което може да се окаже вярното. А в случая с религията там такава възможностт няма. Там ни се казва: Прави това, не прави онова... нямаш право на мнение, нямаш право да разсъждаваш...

Доста се отнесох, но наистина отговор на темата не може да се даде накратко... Е, сигурно вече сте разбрали, че съм атеист.

П.С. Току-що прочетох мнението на Dove80... Ето за това говорех. Хората просто не разсъждават!

Dove80

"Той съществува - има доста артефакти които доказват неговото съществуване / плащеница, граал/"

Какво доказват?

Плащеницата е определена чрез въглеродно датиране (наука... не вяра!) на възраст около 700 г. (тук говоря по спомен, извнете ме, просто не ми се търси в момента).

Граал? - Къде е той, че изобщо го споменаваш като доказателство!? А какво е, знаеш ли? Защото едни казват, че е чашата с която е събрана кръвта на Исус, други че е чашата от която пие на Тайната вечеря, а трети твърдят че това изобщо не е предмет а потеклото на Сина Божи... А може би има и още определения... на който както му се иска...

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нещо, за да може да тежи 200гр. трябва да има физически форма - душата няма такава.

Какво представлява “душата“ ?

Щом знаеш, че няма физическа форма, трябва да знаеш - защо или какво представлява ?

Не мога да повярвам, че живеем в 21 век и религията все още една от "Силите" в света.

Няма нищо за вярване.Религията е съществувала ери преди нас и ще съществува ери след нас, колкото и да не им се иска на някои хора.Доста етноси са опитвали да променят това, но и така до ден днешен не са успели.

Нищо хубаво не излиза от хора, които се водят по религиозни идеи и нищо не може да ги оправдае.

А от атеистите или самозабравилите в своите възгледи и в своята “обективност“ хора излизат хубави неща ?

Историята помни много.

Колкото до оправданието - никой за нищо не трябва да се оправдава! Защото правото на избор е право на всеки индивид!

И всеки, който ми каже, че човек без вяра не е човек, просто мога да му кажа, че това е поредното религиозно клише!

Всеки вярва в нещо.Всеки вярва в някого.Всеки има желания и цели и вярва, че ще ги постигне.Това са “вярвания“, всеки според своя мироглед.

Написах всичко това в отговор, защото тук темата е За или Против.Би следвало след като човек е За или против да се аргументира без да напада и окачествява хората според вярата или невярата им. :cheers:

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И пак казвам,всеки гледа от своята камбанария,типично по български.Просто обясних значението на паленето на свещи,не смятам да го тълкувам,просто не ме интересува.И зададох ви въпрос,които избягвате-религия,не значи само църковна,всички се хванахте като удавници ,църквата ,та църквата.А не мисля,че науката е само обективна-дадох ви най-простия пример с Историята,как може умишлено да се крият,премълчават и най-лошото изопачават факти.Аз например мога да кажа,че тя за мене е вид религия-защото който не познава особенно своята История,той не може да обича Родината си.Е щом е възприемам,като вид Религия значи съм тъп и ограничен,според някои мнения,не мисля.Georgiev,еми за теб науката е Религията ,в която вярваш,това значи ли другите да те възприемат за ...немислещ.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Няма нищо за вярване.Религията е съществувала ери преди нас и ще съществува ери след нас...

И за другите мога да дам отговор, но това е най-фрапантното.

Как така, религията е съществувала преди нас? Какви доказатлства има в полза на това?

Както сам каза, нека се аргументираме.

Религията се основава на вяра. Не на доказателства. Не можеш да провериш дали Иисус е възкръснал, но можеш да разбереш защо луната "изгрява" всяка вечр нали? А и относно обективността на науката, мисля че обясних че тя се самокоригира. Което я прави възможно най-обективан според моментните ни знания.

"...Историята,как може умишлено да се крият,премълчават и най-лошото изопачават факти." Историята с субективна наука, ако мога така да я нарека. Обикновено няма начин да се провери. С което много лесно се спекулира.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Света за всеки един е онова базово виртуално копие на Истинския свят, което всеки с жалките си сензори и възможности е успял да създаде в главата си. Жалки , защото нито са достатъчно , нито точни. Процеса на създаването му условно започва със стартирането на генетичния BIOS /стартиращата начална програма в компютъра/ . Започва се с нелепи претенциите , че именно този виртуален свят е реален , стига до спорове между копията , кое е еквивалент на оригинала , по ирония без нито едно такова. За щастие или не , нямаме друг избор но поне може да се съобразяваме с това. Такива различни копия-светове са най малко равни по брой на броя на хората. В известен смисъл могат да се интерпретират и като успоредни светове. Успоредни във времето. Всяко живо същество мултиплицира този път . При човека обаче е налице създаването на допълнителни копия на действителността с подменяне на параметри , например време или други . Подобни начинания за екстраполация на отделни процеси стават още в клетката при всички същества. Това е всеобщ механизъм . Ползите от това провакират симулация на все по сложни процеси и обособяването на инструменти с последващо поведението в зависимост от резултата на симулацията. Създаването на допълнителните копия и симулациите се нарича Мислене. Провакира се от потребностите и се самоподържа от обратната връзка . Мисленето е толкова по добро , колкото по точна е симулацията. Така, погледнато - Мисленето не е уникална способност. Да се създадат допълнителни копия при условие , че вече можеш да създадеш едно не е уникално. Уникалността вече се е състояла. Мисленето очевидно създава и понятието Избор , което е избор между създадените виртуални копия на действителността , с тази важна подробност , че този избор е само в главите ни т.е. във виртуалния свят. Разбира се във виртуалните копия присъства и виртуалното ни Аз. Правейки еднозначно съответствие между действителността и базовото виртуално копие обаче , приписваме понятието Избор и на Действителността - грешка произтичаща от Мисленето , а заедно с това и на Аза понеже Аза управлява виртуалните светове. В Действителността Избор няма , Аза е проекция на възможността за конструиране на копия така, че и Аз няма . В Действителността нещата са причинно следствени без познато изключение. От една страна това показва неизбежността на всичко случващо и ни кара във всеки един момент да се виждаме като кадър от филм или като компютър изпълняващ програма . Толкова можем да си дадем сметка за Света и смисъла му , колкото е позволено на артиста от кадъра във филма да направи това , да произнесе реплики без оглед кадъра в който е или да се здрависа с режисьора на филма. Всички обекти в този кадър са равнопоставени и имат евентуално различие и уникалност само ако външния наблюдател им придаде такава . Няма как да узнаем. Тъжно е защото ни сваля от виртуалния трон на духа. Има и продуктивни заключения . Истината не всякога е приятна но в повечето случаи е продуктивна. И така мили ПС-та :))) не ви остава нищо друго, освен да оптимизирате софтуера си. Това може да стане , като се концентрираме във факторите позволяващи това. От една страна , като упознаем базовия софтуер /програмите управляващи отделните елементи на компютъра/ , създаваме безконфликтна , оптимална и стабилна ОС /система от програми в компютъра/ , подобрим информационните потоци /начините за комуникации и мрежи/. В тази връзка е и по предишното ми отношение към религията.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Как така, религията е съществувала преди нас? Какви доказатлства има в полза на това?-Еми човека ти го каза много ясно-години преди нас,аргументи намерени са много писмени източници. И едно много важно нещо-основните принципи на всички религии,а именно равноправието,истината,уважението и други хубави неща са залегнали в законите на съвременните "високообразовани" нации,така че не плюите само ,а се замислете.Georgiev-еми прочети годината когато са възникнали някои религии и сам мисля ще си отговориш аргументирано.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо е нужно да си отговорим , какво е света за човека и наистина ли е това което си мислим. Едва след това дали и от кой го е създаден. След като с мислене ще стигнем до резултат , какво е мислене. Дали наистина е уникално и е носител на духа. След това случайности има ли и ако няма каква е причината да има религия. Дали бог и дух е достатъчно да чувстваме интуитивно какво са , за да ги отречем или приемем.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И за другите мога да дам отговор, но това е най-фрапантното.

Как така, религията е съществувала преди нас? Какви доказатлства има в полза на това?

Както сам каза, нека се аргументираме.

Точно така, но в твоя отговор не видях аргументи, а личното ти мнение по въпроса.

Съществувала е много преди нас, четем история, намираме археологически находки, изследваме пещери и т.н...

На всякъде има доказателства...

Мисля, че повече доказателства за твърдението си не ми е нужно!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Как така, религията е съществувала преди нас? Какви доказатлства има в полза на това?-Еми човека ти го каза много ясно-години преди нас,аргументи намерени са много писмени източници. Еми прочети годината когато са възникнали някои религии и сам мисля ще си отговориш аргументирано.

Писмените източници не са ли създадени от хора? Или бъркам? Както така е имало такива свидетелства преди появата на човека?

И кога са възникнали религите (мн. ч.)*? Всяка една от тях определя различни периоди на съществуването си, следователно и на света около нас. Как така света е възникнал преди 4-5-6000 години, според някои от тях, а има фосили на животни и растения на по много повече?

*(мн. ч.) още нещо интересно... Защо има МНОГО религии? Нали Бог е един? (Знам, ще ми отговорите, че това е само различно негово проявление: Бог, Аллах, Буда т.н) И как така според някой всъщност има много Богове. С какво тези религии са по-недостоверни от дугите с един Бог? (мога да ви дам отговор, при желание)

П.С. Не ме разбирайте погрешно. Не искам да обидя никого. Всеки има правото да си вярва в каквото иска. И уважам мнението на всеки. Но аргументирайте се, моля.

П.С. 2

Моето мнение, pstoichev се базира на доказателства, доколкото ги знам и разбирам (все пак дори не съм учен) Понякога отговарям с въпрос, който сам може да си зададеш и отговорът, до който ще достигнеш ще обори твоето мнение по конкретна тема. Може би това е грешка. Искаш конкретни отговори? Задай, в такъв случай конкретен въпрос.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Защо има МНОГО религии? Нали Бог е един?-Разликата между религиите е в детайлите,при мохамеданите например не може да се яде свинско,но по обясними хигиенни навици,наложени от природата.А,че бог е един е абсолютно вярно-във абсолютно всички религии се говори за Бог,само имената му са различни и това го потвърждават всички теолози.И не си ме обидил,просто казвам,че абсолютното отричане на нещо толкова важно в човешкия живот е ...И наблегнах на факта,че под религия се отъждествява само църковната и сякаш умишленно бягаме от другите.И ето ти един пряк въпрос-как така светът е възникнал преди 6000 години?А за животните и фосилите ,нали не вярваш,че едно животно може да изповяда,примерно юдаизъм? ;)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо към Йордан - Бог съществува, но не във формата и във всеобщия начин на възприемане, наложен от Църквата и Библията. Мисля, че вече изясних и обясних това. Има си неща, които изискват доста четене, за да се осмислят и разберат :)

Нали не смяташ наистина, че не съм мислил по въпроса?

Ако наричаш бог, надеждата на човека за щастие и вътрешното усещане за баланс, добре, но това няма нищо общо с религията.

Тук говорим за религия, а аз набутах и църквата, но те са пряко свързани.

Ти наричаш бог психологично явление, характерно за повечето от рода человечески.

Добре, ще кажа пак:

Няма бог, такъв, какъвто го описват различните религиозни и/или църковни писания.

Ако някой мисли, че носи "искрата" в себе си е чудесно.

Но не забравяйте, че всичко е просто химически процес в мозъка.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Опитах се да акцентирам на разликата между Религия и Учение. Явно обаче повечето от вас не правят разлика. А такава има. Религията винаги е била инструмент за контрол - това, което тя проповядва и набива в главите на наивните душици няма ама абсолютно нищо общо с идеите на Учителя, уж в чието име се прави всичко. Пак казвам - опитайте се да разсъждавате сами и да четете, не ми сричайте библейски или псевдо научни факти, намерени и датирани плащеници и.т.н. Можете ли?

Но не забравяйте, че всичко е просто химически процес в мозъка.

Това според кого? Науката ли? Според теб науката има отговор на всичко, така ли?

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тъй като няма научни доказателства отричащи напълно наличието на Бог (нещо по-висше от нас), аз не го отричам абсолютно. Просто, колкото повече научаваме за физиката на света, толкова по-малко вероятно е Той да съществува. Затова аз съм атеист. Това, че светът е възникнал преди 4-5-6000 години го твърди християнството, не аз. Това бе част от моя въпрос "Как така света е възникнал преди 4-5-6000 години, според някои от тях (християнството), а има фосили на животни и растения на по много повече?" (тук отговарям на твоя въпрос). И след като всичко живо не може да "изповядва" (освен човека, разбира се) например юдаизъм, то не заслужава ли Божията милост. Т.е. искаш да кажеш, че за животните и растенията преди появата на човека не е имало Бог (та нали Той е създал началото: "В начало Бог сътвори небето и земята.")? Те не заслужават ли неговата милост, състрадание, дори наказания ако "съгрешат"?

kompir

"..И наблегнах на факта,че под религия се отъждествява само църковната и сякаш умишленно бягаме от другите."

Именно. Ако провилно съм разбрал въпроса ти за другите религии. Защо никой не иска да отговори: "И как така според някой всъщност има много Богове. С какво тези религии са по-недостоверни от дугите с един Бог?"

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Опитах се да акцентирам на разликата между Религия и Учение. Явно обаче повечето от вас не правят разлика. А такава има. Религията винаги е била инструмент за контрол - това, което тя проповядва и набива в главите на наивните душици няма ама абсолютно нищо общо с идеите на Учителя, уж в чието име се прави всичко. Пак казвам - опитайте се да разсъждавате сами и да четете, не ми сричайте библейски или псевдо научни факти, намерени и датирани плащеници и.т.н. Можете ли?

Това според кого? Науката ли? Според теб науката има отговор на всичко, така ли?

Според науката, разбира се. Вярата, надеждата, любовта, щастието, нещастието, радостта, мъката, съмнението, ревността, гневът, дори и мързелът, всичко се дължи на химични процеси в мозъка. Ако смяташ, че носиш бог в себеси, това е разсъждение, което е функция на дял от мозъка и има някаква причина, която мозъкът е обработил и е достигнал до извода, че бог е в теб.

Учението се превръща в религия, когато някоя "църква" /само използвам понятието/ го приеме за причина за съществуването си.

И да, науката би могла да има отговор на всичко, стига да е достигнала до необходимото нипво на развитие.

Именно. Ако провилно съм разбрал въпроса ти за другите религии. Защо никой не иска да отговори: "И как така според някой всъщност има много Богове. С какво тези религии са по-недостоверни от дугите с един Бог?"

Дали богът е един или са много е зависело от фазата на развитие на дадено общество и от нуждите на "църквата" за да налага визията си на множеството.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

П.С.

Beatfan. Въпроса ти към Йордан има отговор и аз го дадох. Науката се развива и се опитва да даде отговор на все повече въпроси. Разбира се все още не може да обясни всичко, а и не се знае дали ще упее някога. Аз мисля, че това ще се случи, ако човечеството оцелее.

А колкото до Учението... Това, което личността Христос проповядва, а и останалите проповедници преди и след него, в основата си е добро. С тази дума мога да отъждествя накратко всичко свързано с тях. Но това си е съвсем земно, и макар те да са надминали съвремениците си в чувството си за общност, това не ги прави богове, пророци и т.н.

Дали богът е един или са много е зависело от фазата на развитие на дадено общество и от нуждите на "църквата" за да налага визията си на множеството.

Искаше ми се някой от религиозните ни съфорумници да отговори на този въпрос. За мен отговора е пределно ясен-ти го описа. Но какво е мнението на дадена религия (нека вземем християнството за пример) спрямо съществуването на друга такава (будизъм, хиндуизъм, вече не съществуващата религия на египтяните...) и следователното наличието на друг Бог (Буда, Кришна, Ра, Амон...).

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не смятах да се намесвам в този сблъсък, защото мисля, че вярата и религията са прекалено лични. Начина по, който всеки от нас изживява или отрича тези феномени са прекалено различни и не е нужно да се разводняват и поставят под съмнение. От друга страна, виждам, че тук има много хора, които разчитат прекалено много на рациото си и са убедени, че имат правилният отговор и обяснение, на всеки един въпрос. Не забравяйте, че опита, на който се базират съжденията ви, е събран от очи, уши, ръце и крака, в един абсолютно незначим период от време и е субективно пречупен през средата, епохата и е плод или на индуктивна или дедуктивна логика. Аз съм убеден, че отговори на този вид въпроси няма. Може би сме в състояние да формулираме донякъде правилни въпроси, който могат да доведат умният човек до предположения, хипотези, но не и до окончателн отговори..

Реших, да споеделя нещо с вас, което много от вас едва ли са чели. Един опит за рационално доказателство за съществуването на Бог, от един ислямски теолог, живял някъде към 13 век, на име Ибн Хазам.

Та,Ибн Хазам изхожда от предпоставката, че света, такъв какъвто го познаваме и всичко в него, е свързано с измерението "време". С други думи Светът и всичко, което е в него и Времто са неделими едно от друго. В света, в който живеем, ние имаме или линейна или циклична представа за време, където винаги има един вид "натрупване" на време. Живота на човек е сбор от годините на живота му, историята е сбор събития и тн. Изхождайки от този факт, той твърди, че "натрупване", може да има само в нещо, което има както "начало", така и "край". След като "времто" и "света" са неделими и немогат да съществуват едно без друго, а времето има начало и край, то света и всичко, което е в него също имат своето "начало" и "край". Всяко едно нещо, което има "начало" и "край", е нещо, което е "създадено". Всяко едно създадено "нещо" има и свой "създател". Имено този "създател" според Ибн Хазам е Бог, който е създал всичко от нищото и е отвъд времето.

Помислете върху това, все пак е опит за рационално доказателство. :)

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Чудно ми е как така търсите създател на света без да си отговорите какво е света за хората. Как така искате да си отговорите смислено на въпрос без да си дадете сметка , какво е смислено , мислене. Как да дадем човешка гледна точка , без да си дадем сметка какво точно е човека , физиката му или програмираната в него система , софтуер. Всичко това на фона на свободна воля ли става или като строг резултат от причинно следствени връзки , така както е такт след такт в компа и това всичко да не го виждат хора фетайлно зьаноимаващи се с компютри и софтуер в различните му особености.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Я с Шефа сме на едно мнение :)

С няколко думи:

Няма бог. Не на религията. Да на църквата/Съгласен съм за лицемерието, но без църквата ще трябва да си измисляме ден на начесания задник, като американците/.

Църквата е пазител на традициите и в миналото е изиграла важна роля за запазването ни, като нация. Религията е инструмент на църквата.

Край!

Привет, мисля, че ти трябва много време и разум да разбереш нещо толкова просто. Не желая да се впускам в спорове но тези думи написани по-горе от теб, осазнаваш ли,че си противоречат. Казваш,че си чел, явно само можеш да четеш и нищо повече от това. Бог е на всякъде, не е нужно да се молиш в църква или да посещаваш църква. И моля те не жунглирай с думите. Не ми преписвай думи който не съм споменал в поста си по-горе, никъде не споменава секти или каквото друго се сетиш. В Светото Писание пише, че е достатъчно да седнеш до едно дърво, камък.... и да се помлиш? Къде съзря тук църкви, секти?...... Трудно ли е да разбереш,че еврейте превзеха и унищожиха християнството, чрез комунизмЪт. Нима си толкова сляп, и не виждаш че всички попове са с пагони? Съжлявам, но не желая да споря ни най-малко особенно с теб, няма каков да науча от теб. Затва и спора е безмислен.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Наистина е опит за рационално доказателство. Радвам се, че има хора, които се опитват да си дадат обяснение неосновано на чистата вяра.

Всяко едно нещо, което има "начало" и "край", е нещо, което е "създадено".

Обаче това не е така. Това, че косата ни расте, "създава" се, не значи, че някой го прави умишлено. Т.е. ,това че нещо има начало и карай не значи, че има "създател" (особено в този смисъл на думата).

Според някой теории вселената е възникнала от квантова флуктоация (неравномерност), без необходимостта от наличие на нещо или някой. Което от друга страна поставя въпроса какво е имало преди това. Т.е. имало ли е време и т.н. Но това е друга тема.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Искаше ми се някой от религиозните ни съфорумници да отговори на този въпрос. За мен отговора е пределно ясен-ти го описа. Но какво е мнението на дадена религия (нека вземем християнството за пример) спрямо съществуването на друга такава (будизъм, хиндуизъм, вече не съществуващата религия на египтяните...) и следователното наличието на друг Бог (Буда, Кришна, Ра, Амон...).

В християнството няма друг Бог освен Бог ! ! !

Ако не правиш разлика м/у Бог и Господ, значи съм си изгубил времето...

Не знам, защо се мъчиш да ми втълпиш неща, които в основата си са догадки на нечии “болни мозъци“.С какво ще ми докажеш, че човек е произлязъл от маймуна ?

С какво ще ми докажеш, че света ей така самичък се е създал ?

Науката няма обяснение на 5% дори, какво кога и как, но има обяснение за това дали религиите са съществували хилядолетия.Дали предците ни са имали по няколко “Бога“ или само един.

До ден днешен, вече наближава 40 години не помня нещо да се е случвало ей така от само себе си!

Дори хората се размножаваме с действие!

Какво общо има това, дали религиите са толерантни една спрямо друга, с това дали човек е религиозен или не!

В основата на писанията ти се опитваш да ме накараш да вярвам в това, в което ти вярваш или в това в което си убеден.Ми то ако беше така лесно щяхме да ходим като зомбирани и въобще нямаше да съществува За или Против!

Черпя по една бира. :cheers:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Така, аз ще се изразя малко по научно в следващите редове които ще напиша:

Всички виждаме че сме заобиколени от материя, но задаваме ли си въпроса от каде е дошла тя?!

Знае се че всички галактики във вселената се отдалечават една от друга (научно доказано), от което следва че назад във времето са тръгнали от една точка, но как така всичката тази огромна материя е стояла в една точка?!

Защо има частици които нямат тегло, напримерно фотонът (светлината)?!

Всички свързваме религията със бог, но дали съществува?!

Някои казват че всичко е създадено от бог, други не вярват но пък немогат да кажат как е възможно всичко споменато по горе. :ag:

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

А какъв процент от света обяснява религията? Много по-малък. И не съм те карал да "вярваш" в нищо. Дадох то опит за обяснение на света от научна гледна точка.

Разликата: "Според терминология на Новия Завет, за Бог се говори като Бог в смисъл на Твореца, който е всесилен, всезнаещ, всеприсъстващ, источник на всичко праведно. Бог в Библейския смисъл - това е Бог Отец, Бог Син, Бог Свети Дух. Когато Бог се нарича Господ, то се има предвид Неговото право на Господство върху всичко като автор и най-голям слуга (защото чрез Него творенеието се крепи и съществува) на творението. " Наистина, признавам си, не мога да я разбера. Помогни ми.

Всички виждаме че сме заобиколени от материя, но задаваме ли си въпроса от каде е дошла тя?!

Споменах по-горе за възникването на вселената.

Знае се че всички галактики във вселената се отдалечават една от друга (научно доказано), от което следва че назад във времето са тръгнали от една точка, но как така всичката тази огромна материя е стояла в една точка?!

Това, което кара тази материя да се събере в такъв малък радиус е: гравитацията. Това, което те държи на земята, това което държи материята на Слънцето да не се разлети в космоса благодарение на термо-ядрените реакции в него.

Защо има частици които нямат тегло, напримерно фотонът (светлината)?!

E=m.c^2

Енергията е еквивалентна на масата.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

VGeorgiev,

Подбно обяснение, като това за квантовата флуктоация, даде и Тодор Колев в един филм на въпроса, кое е било първо, яйцето или кокошката?

Според него било яйцето, защото една кокошка, можела да долети от някой съседен двор.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване