Сблъсък За или против религията

161 мнения в тази тема

Отговорено

Опа, забравих :drunk: . Приемам бирата. Даже ще си отворя една сега. Мерси

И наистина бих желал да ми обясниш за разликата между Бог И Господ. Не се шегувах по-горе.

Offtopic

Bai_tanas, подобен пък отговор от твоя страна говори за незачитане на чуждото мнение (нещо, в което може би и аз съм обвинен). Аз се опитвам да дам обоснован отговор по темата, а ти нападаш по детски. Не става така.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

ПРОТИВ! ПРОТИВ! ПРОТИВ!

Ако ги нямаше религиите на земята, хора, ако знаете колко напред щяхме да сме...

Гледната точка, представена в "Изгубеният символ" на Дан Браун, на мен ми харесва най-много. Няма да се впускам в дълги разсъждения, но само ще кажа - боговете сме ние и трябва да го разберем това. А не да се кланяме на спагетени чудовища и летящи чайници. Какъв е бог (да, буквата е малка) в Стария завет? Той е темерут, садист, расист, убиец, хомофоб, безчувстено копеле и общо взето най-жалкия нещастник, съществувал и ще съществува някога. Нямам намерение да се кланям и почитам подобни философии. Аз съм си собствен бог и аз чертая съдбата си.

P.S. Едно "образователно" видео -

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не съм чел всичките мнения,но ето моето мнение-Против.Религията поражда вярата,а вярата поражда странни действа на вярващите.Дали става дума за Христос,Алах или Буда е все едно.Религията е създадена с едничка цел-да контролира хората,тоест демагогия.И да-Beatfen каза че всички ние носиме господ,и е напълно прав.Много хора казват-"молих се да се излекувам от някоя болест(уж нелечима),и стана".И сега намесваме истинската причина за подобни действия-подсъзнанието.То контролира всичко,а то самото много трудно се контролира от разума.Тоест чрез молитвите на хората са го повляли,и така са си решили даден проблем.Подсъзнанието е нашия бог,то ни контролира и от него зависи всичко.Малко се отдалечих от темата,за което се извинявам.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И наистина бих желал да ми обясниш за разликата между Бог И Господ. Не се шегувах по-горе.

Четете, първо прочетете, после се впускайте в разсъждения!

Евангелие от Йоан

Там ще намериш разликата м/у Бог и Господ, много подробно е обяснено.

Само ще вметна:

Бог - Основа

Господ - Титла

Титлите се дават от....на кой ?

Като влезеш в църква къде се намира основата и къде се намира титлата ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

"ПРОТИВ! ПРОТИВ! ПРОТИВ!

Ако ги нямаше религиите на земята, хора, ако знаете колко напред щяхме да сме.."

Едно фриволно разсъждение за това например. "Ако баба ми беше беше мъжка , щеше да има дръжка" . формално да , но щяха да са налице двама влюбени дядовци , това също , толерантни сме но какщеше да го има внука на който да зададем въпроси. Всичко , което допуснем , че би могло да е друго , освен така както е води до абсурд. Така че разумното е не да мислим , какво щеше да е , а защо е така. Нещо повече , защо е било неизбежно. Света е такъв , какъвто е. За да се случи нещо , са били налице необходимите за това безусловни причини. Върху тях трябва да се акцентираме.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Първо, чел съм доста.Е, явно не достатъчно. Ще се коригирам. Но това не променя в момента нищо. Разликата не е основа за наличието или липсата на Бог/Господ.

Второ, прочети и ти нещо по повот мойте доводи.

Защото до момента на поставените въпроси аз отговорих доколкото ми позволяват знанията,но никой не ме обори. И няма как да стане това.Не защото съм много умен, а защото аз се осланям на науката, а вие на вярата (на нея не й трябват доказателства,за да съществува).

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Georgiev-ама ти май изобщо не се замисляш!Всички религии проповядват абсолютна верска търпимост ,отделен въпрос е как отделния индивид възприема това,но затова никоя религия няма вина!Идиота си е идиот,вари го,печи го-идиот!И ти го обясних ясно-разликата между отделните религии е в детайлите,но за всички Богът е един,единствен!Само имената са различни.Естественно е,ти защо не се кръстиш Мохамед.И не си ме разбрал правилно,ама изобщо-имах впредвид под други-религиите към други ''богове'',които сами си създаваме и са много по лоши и от Христос-разните комични идоли,артисти,музиканти и други подобни,но всеки бяга от такова признание.И от кога светът съществува никои не се е наел да ти казва,поне аз не помня да съм чел такова нещо, освен събития станали през годините ."Историята с субективна наука"-извинявай,но нещо взе да си противоречиш.И въобще не е субективна,а се основава на факти,но и с тях се спекулира.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Религията е форма на обществено съзнание, съвкупност и система от възгледи, нагласи и обичаи, основани на вярата в свръхестествени сили, както и съвкупност от моралните норми, практики, ценности, институции и ритуали, съпровождащи тази система.

Религията е свързана с всевечното вътрешно чувство на човека, което изразява неговата връзка с някакво духовно начало. Религията е специфична форма на обществено съзнание, която се отличава с единство на мирогледа, чувствата и култа (обредно-магичните действия).

Социолозите и антрополозите гледат на религията като на абстрактен набор от идеи, ценности или преживявания, развили се като част от културната матрица. Някои архаични форми на религиите са неотличими от социокултурните практики, където обичаите и ритуалите определят емоционалната реалност.

Създавайки кодекс на поведение (като етиката или закона), установявайки споделяна от общността картина на реалността, религиите дават на хората възможност да живеят уверено. Вярата е увереността, че онова, което се утвърждава от религията е надеждно. Увереността е укрепването на вярата чрез споделянето и с другите. Това означава, че хората могат да разпознават приятели от врагове и могат да разберат злонамерено ли подхожда някой към тях или не.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Всички религии проповядват абсолютна верска търпимост

Естествено, нали иначе трябва да се избият.

Идиота си е идиот,вари го,печи го-идиот!

С какво право ме наричаш така? Смятах, че сме интелигентни хора тук, но явно съм грешал! Айде не така!

за всички Богът е един,единствен!

Ти изобщо знаеш ли какво говориш? Да ти изброявам ли религии с повече от един Бог?

разликата между отделните религии е в детайлите

А те сигурно ще кажеш не са важни? Не е важно дали палим свещи или принасяме в жертва девици?

разните комични идоли,артисти,музиканти и други подобни

Вярно е, не съм те разбрал. Разпъни ме на кръст!

И от кога светът съществува никои не се е наел да ти казва

Не е така. Не малко хора са пресмятали на основа написаното в различните "свещени" книги, кога според тях е произлязъл света. Тук е момента да кажа, че и бие трябва да прочетете малко повече.

Numerous efforts have been made to determine the Biblical date of creation, yielding varying results. Besides differences in interpretation, which version of the Bible is being referenced also impacts on the result. Two dominant dates for creation using such models exist, about 5500 BC and about 4000 BC. По повод горното. Погледни и линка, за да разбереш какво е и според другите религии.

Ancient creation dates

И пак моя толкова прост въпрос: Как така светът е възникнал (бил създаден) преди еди-колко-си години, според различните религии, а има фосили много по-стари. И не ми отговаряйте с това, че животните не могат да се изповядат...

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Темата е така фундаментална , че дава отговор на всички важни въпроси. Какво ни прави хора , какво е АЗ, морал , глобално добро и, неизбежност , религия и т.н. и то по начин , точно хората от този сайт да го разберат и съм изненадан защо не мислите в направлението и с познанията си в информатиката. Понятието виртуално е водещо при всичко това. Повярвайте ми темата е по важна от темата на сайта и го казвам от опита на вече 65 годишен човек с голям опит. Не разбирам защо никой не взе отношение от казаното по рано от мен по темата . От подхода , който предлагам следват отговорите на всички важни въпроси , които вълнуват хората.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пред науката дори религията мълчи!

Точка. Не смятам да си хабя повече времето с хора като kompir. Неможейки да наложиш мнението си с логика, прибегна до нападки. И избяга (offline си вече). Имам дума за такива като тебе, но не смятам да се принизявам, както ти направи и да я използвам.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

С какво право ме наричаш така? Смятах, че сме интелигентни хора тук, но явно съм грешал! Айде не така!-Визирах хората,като талибаните,които избиват наред в името на бога,а не теб,явно наистина не осмисляш нещата ,които четеш.Ти изобщо знаеш ли какво говориш? Да ти изброявам ли религии с повече от един Бог?-Да знам за какво говоря.Ако си беше направил труда да почетеш,щеше да знаеш,че във всяка религия има върховен Бог и други божества,които му се подчиняват.Вярно е, не съм те разбрал. Разпъни ме на кръст!-Не е там въпроса-ето и ти избягваш от съществото,защо създаваме други фалшиви идоли,а плюем Христос.Не е така. Не малко хора са пресмятали на основа написаното в различните "свещени" книги, кога според тях е произлязъл света. Тук е момента да кажа, че и бие трябва да прочетете малко повече.-Ами задай си въпроса,коя е година-0.И не съм смятал да те обиждам,просто ти разбираш криво думите ми.И пак моя толкова прост въпрос: Как така светът е възникнал (бил създаден) преди еди-колко-си години, според различните религии, а има фосили много по-стари. И не ми отговаряйте с това, че животните не могат да се изповядат...-Еми отговорът е прост-използват различни начини за броене на времето и това се отнася до това толкова,че просто се опитват да разтълкуват събитията описани в библията,а не да удостоверят точна дата на раждането на света.На този въпрос дори прехвалената ви наука не може да даде отговор.И по скоро ти дай аргумент,че религиите са безсмислени,аз ти дадох няколко за-много от сегашните принципи на законодателството лежат,принципите от религията.Не по малко е значението и на вярата-в нейно име се и убива и загива геройски.А кога е роден света не важно поне за мен,по важно е какъв е!Защото не важно кога си роден и умрял,а как си живял и какво си направил.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам, защо се мъчиш да ми втълпиш неща, които в основата си са догадки на нечии “болни мозъци“.С какво ще ми докажеш, че човек е произлязъл от маймуна ?

Само ми кажи откъде Кайн си е намерил жена, след като убил Авел и избягал. Eдинствената жена на земята е била неговата майка от която той е избягал. Как е продължил човешкия род сам???

Моля, отговори, важно ми е!

Georgiev-ама ти май изобщо не се замисляш!Всички религии проповядват абсолютна верска търпимост ...

Да, а джихад е пожелание за лека нощ, нали?!?

Религията е форма на обществено съзнание, съвкупност и система от възгледи, нагласи и обичаи, основани на вярата в свръхестествени сили, както и съвкупност от моралните норми, практики, ценности, институции и ритуали, съпровождащи тази система.

Религията е свързана с всевечното вътрешно чувство на човека, което изразява неговата връзка с някакво духовно начало. Религията е специфична форма на обществено съзнание, която се отличава с единство на мирогледа, чувствата и култа (обредно-магичните действия).

Социолозите и антрополозите гледат на религията като на абстрактен набор от идеи, ценности или преживявания, развили се като част от културната матрица. Някои архаични форми на религиите са неотличими от социокултурните практики, където обичаите и ритуалите определят емоционалната реалност.

Създавайки кодекс на поведение (като етиката или закона), установявайки споделяна от общността картина на реалността, религиите дават на хората възможност да живеят уверено. Вярата е увереността, че онова, което се утвърждава от религията е надеждно. Увереността е укрепването на вярата чрез споделянето и с другите. Това означава, че хората могат да разпознават приятели от врагове и могат да разберат злонамерено ли подхожда някой към тях или не.

Освен в първия абзац, през цялото време говориш не за религията, а за църквата, като институция и обществен фактор.

...На този въпрос дори прехвалената ви наука не може да даде отговор.

Може и ще е по - достоверен, отколкото да чакаме просветление свише или да сънуваме истинската дата.

Привет, мисля, че ти трябва много време и разум да разбереш нещо толкова просто. Не желая да се впускам в спорове но тези думи написани по-горе от теб, осазнаваш ли,че си противоречат. Казваш,че си чел, явно само можеш да четеш и нищо повече от това. Бог е на всякъде, не е нужно да се молиш в църква или да посещаваш църква. И моля те не жунглирай с думите. Не ми преписвай думи който не съм споменал в поста си по-горе, никъде не споменава секти или каквото друго се сетиш. В Светото Писание пише, че е достатъчно да седнеш до едно дърво, камък.... и да се помлиш? Къде съзря тук църкви, секти?...... Трудно ли е да разбереш,че еврейте превзеха и унищожиха християнството, чрез комунизмЪт. Нима си толкова сляп, и не виждаш че всички попове са с пагони? Съжлявам, но не желая да споря ни най-малко особенно с теб, няма каков да науча от теб. Затва и спора е безмислен.

Човече, сигурен съм, че не си православен християнин, но това няма значение.

Ние с теб не спорим, ти не излагаш теза, а непрекъснато повтаряш, че не съм прав, ми обори ме. "Ти си неграмотен" и "Нищо не разбираш от вярвания" за мен не са доводи.

Визирам "Църквата", като институция, а не сграда, ако се затрудняваш с понятията, кажи, ще ти ги разясня, макар че го направих в първия си пост в темата.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да, а джихад е пожелание за лека нощ, нали?!?-Думата произлиза от корена <"ǧ-h-d> , което означава "извършване на максимално усилие" или също "борба" и няма нищо общо със "свещена война".Мисля,че ти дадох много аргументиран отговор.Може и ще е по - достоверен, отколкото да чакаме просветление свише или да сънуваме истинската дата.-Еми доста дати промениха,коя от коя по-достоверни,на коя да вярвам и аз не знам.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

във всяка религия има върховен Бог и други божества,които му се подчиняват

А къде са те в християнството? Колко Бога има там? (1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мен.)

Не е там въпроса-ето и ти избягваш от съществото,защо създаваме други фалшиви идоли,а плюем Христос

Идолите, такива каквито ги описваш ти се създават от хора, не се обиждай, като теб. За които е по-лесно да си обяснят света чрез по-висша сила. Просто за теб идола е Христос.

Ами задай си въпроса,коя е година-0.

Задавам си го. И отговора с оглед християнството е? А според науката? Май доста се различават.

използват различни начини за броене на времето и това се отнася до това толкова,че просто се опитват да разтълкуват събитията описани в библията,а не да удостоверят точна дата на раждането на света.

Грешиш. И в линка, който ти дадох ясно пише: "Many people from various cultures throughout history have attempted to date the beginning of the world. Without availability of scientific methods, methods of dating creation involved analyzing scriptures and other ancient texts. This article is about dating the beginning of the world using such text analysis methods." Товя са първите няколко изречения, явно не си си направил труда поне тях да прочетеш.

ти дай аргумент,че религиите са безсмислени

Никъде, не съм споменавал, че религиите са безсмислени. Тъкмо обратното:

Религията е от полза за обществото, да.

Да, а джихад е пожелание за лека нощ, нали?!?-Думата произлиза от корена <"ǧ-h-d> , което означава "извършване на максимално усилие" или също "борба" и няма нищо общо със "свещена война".Мисля,че ти дадох много аргументиран отговор.Може и ще е по - достоверен, отколкото да чакаме просветление свише или да сънуваме истинската дата.-Еми доста дати промениха,коя от коя по-достоверни,на коя да вярвам и аз не знам.

Защо разглеждаш думата, а не това което свързваме всички с нея? Бягаш от отговора май?

И... науката се опитва, търси правилния отговор свързан с датата. А религията какво прави?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Човече наистина си неспасяем,без да се обиждаш.Никога не съм смятал Христос за идол,това направо ме разби.Ами ти ако беше прочел линка щеше да разбереш точно това,което ти казах,че във всяка религия използват различни методи за броене.Ами и доколкото знам и науката ползва летоброенето въведено от църквата и според нея сме 2012 година или греша.А относно джихад-ти така я свързваш и всички,които не сме се поинтересували по обстоино преди да говорим.Реално думата е точно това,което ти описах и точно така е употребена в корана.А какво търси науката-еми много неща,доста от тях и глупави,но това не ми пречи да я уважавам и да не спекулирам с нея.И тя не е всемогъща.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като написах "идол" нямах в предвид буквално идол. Тук ти грешно си ме разбрал.

всяка религия използват различни методи за броене

и чрез тях са изчислени предполагаемите дати спрямо сегашното време.

според нея сме 2012 година

или предпочиташ да сме 13000000000 г. както астрофизиката казва. Все пак науката е зависима от хората и тя служи на тях. По-лесно е за нас по този начин.

Реално думата е точно това,което ти описах

Никой не отрича значението на думата. Въпроса е как се използва.

И тя не е всемогъща.

Все още не е. Но ще стане, когато (ако) попълни празнините в знанията.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В предния си пост исках съвсем друго да покажа, но VGeorgiev тръгна да ми обяснява ясни на науката неща, а аз исках да кажа за не ясните, тоест за "големия взрив" и че всичката материя произлиза от нулева точка, тоест от нищото?!

И също така да напомня за еволюцията на материята, първо била проста материя, после се оформили първите атоми, после при звездня синтез се получили и сега извесните ни химични елементи - до тук ясно, но после как така материята се урбанизирала в органични вещества, в организми, растения, животни та се стигне до човека - на това никой физичен закон не дава обяснение, просто казват еволюция?! но защо се е случило?!

И как така в последствие на всичко се стигна, един вид материя (ние), да управлява друг вид материя (заобикалящата ни среда), съвсем разумно и преднамерено - защо се случва това?!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не можах да изчета всички мнение и нямам време сега. Довечера ще пиша. Само ще задам един въпрос:

Къде в Библията в прав текст е написано, че светът е създаден преди 2 000, 5 000, 10 000 години?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Georgiev-искаше аргументи,дадох ти ги.Но май ти си този,които-едно си баба знае,едно си баба бае!Попитах те в прав текст-къде в Б иблията видя точна година,защо много интересно и науката ползва летоброене въведено от религията,това че е по лесно не е отговор,значението на думата е точно такова,а това че ти,аз или всеки си влага собственно значение е съвсем отделен въпрос и няма нищо общо с темата и контекста в който беше спомената,а това ще стане е никакво обяснение-и аз мога да стана президент ама може и да не стана.Така че без детинщини-искаше аргументи,дадох ти такива!Съответно и ти покажи такива иначе говоренето си е загуба на време и е за политиците. :bn:И още един факт,върху които е хубаво да се замислиш-защо всички учени навремето(пък някои и сега)са вярващи и членове на секта,интересно нали.И то от големите учени.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

а аз исках да кажа за не ясните,

Това, че науката не е съвсем "наясно" с тези моменти от историята не значи, че не са се случили. И кое е по-вероятно, това да е възникнала вселената така или както пише в Библията?

до тук ясно, но после как така материята се урбанизирала в органични вещества, в организми, растения, животни та се стигне до човека - на това никой физичен закон не дава обяснение

Смесваш възникването на живота и празвитието му (еволюцията). Не си наясно с разликата, явно не би могъл и да я разбереш. (Освен това не физиката, а по-скоро биологията би дала обснение, нека да уточним)

И как така в последствие на всичко се стигна, един вид материя (ние), да управлява друг вид материя

Това, че лястовичките си строят(организират неживата материя) гнезда управление на материята ли е? А това, че снежинките падат към земята(а тук имаме управление на нежива материя от друга такава, странно, дали няма някакъв бог и тук

Къде в Библията в прав текст е написано, че светът е създаден преди 2 000, 5 000, 10 000 години?

Попитах те в прав текст-къде в Б иблията видя точна година

Не съм писал, че някъде в Библията пише конкретна дата, не преиначавайте думите ми. Казах, че въз основа на хронологията на събитията в нея, а и в други такива книги са изчислени предполагаеми дати за съответните религии. С които дати обикновено същите тези религии са съгласни (или поне техните представители, да речем църквата). Вие искате да конкретизирам, за да можете да ме оборите. А не отговаряте на моя въпрос.

а това ще стане е никакво обяснение

Чакай малко! Значи религията не дава никакви конкретни(проверими) отговори, на който и да било въпрос, а искаш от науката тя да го направи. Тя не е съвършена, развива се и ще даде отговор, някой ден. За бъдещето не можем да говорим, нито аз нито ти. Но след като нещо се усъвършенства би следвало да достигна все по висок поредък на организираност, знание в случая.

защо всички учени навремето(пък някои и сега)са вярващи и членове на секта

Къде ми даде аргументи, Два пъти го споменаваш в предния си пост, но и ти и останалите, които разсъждават като теб (имате разбира се това право) само представяте несигурността на науката по даден въпрос за доказателство, че тя греши. Това не е аргумент. Аз се опитвам да отговоря на почти всеки въпрос зададен от вас, но извинете ме, малко ми е трудно- явно в момента съм сам а вие сте няколко.Просто не мога да насмогна.

защо всички учени навремето(пък някои и сега)са вярващи

Науката е трудна за разбиране и докато се е развила достатъчно, за да може да обори религията, е нормално тези които са работили в нейна полза да са били "съпричасни" с обществата, в който са живели. Тук идва обаче интересното. А защо тогава и част от сегашните учени са вярващи? Ами не мога да ви дам отговор. Признавам, хванахте ме.

И все пак айде дайте ми обоснован отговор на някой мой въпрос, без да използвате незнанието на науката за отговор. Например този (защото е на тази страница, не ми се прелиства):

"kompir написа: във всяка религия има върховен Бог и други божества,които му се подчиняват."

А къде са те в християнството? Колко Бога има там? (1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мен.)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Йордан,

Мисля,че ти трябва да се ограмотиш, Висшия Синод, може да е институция, но не и църквата,аз си мислех,че църквата е Божи дом, молитвен дом? Но щом ти казваш,че е институция, значи е така. ;)..... Колкото до това дали съм православен ни най-малко ме интерисува твоето мнение или определение за мен. Бог е във всеки един от нас, не зависимо дали вярваш или не. Някой го приемат,други като теб, не и го отхвърлят, но вкрайна сметка с действията и бездействията,начина по който живеем на този свят определяме, как ще живеем в другия по-добър свят. За теб са важни материалните неща, но за мен не, за мен са важни неща които на теб не говорят нищо, вяра, морал,достойнство, не на последно място човечност.

В нищо не желая да те убеждавам или оборвам, всеки човек сам трябва да открие истината, това което Бог е заложел в него. Явно на теб живота протича по - различен начин и това е обяснимо с оглед написаното до тук от теб, но бъди сигурен,че ще имаш възможността да откриеш истината, друг е въпроса дали тогава няма да е твърде късно за теб..........

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нека и аз дам становище по иначе страхотната тема.

Според мен Даниел е евангелист :)

Дори и да е такъв, какво от това? Точно такива хора(евангелисти, протестанти) показват най-искрени чувства към Бог/Христос. Те не просто посещават храма, за да запалят някаква свещ, която да гледат тъпо 2-3 минути или да целуват парче гравирано дърво, мислейки си, че то ще им разреши проблемите - дори в Изход 20:3-5 е казано " Не си прави кумир, или какво да било подобие на нещо, което е на небето горе, или което е на земята долу, или което е във водата под земята; space.gif да не им се кланяш нито да им служиш, защото Аз Господ, твоят Бог, съм Бог ревнив, Който въздавам беззаконието на бащите върху чадата до третото и четвъртото поколение на ония, които Ме мразят,"

Тези хора са истински вярващи и го демонстрират. Те, колкото и да е трудно се опитват да си представят Бога, такъв какъвто го възприемат, отправят искрено молитви към него, почитат го, славят го. Правят го със затворени очи, смирен поглед, представяйки си Бог, а не зяпайки някакви икони. Точно такива хора редовно посещават съответната църква, а не веднъж или в най-добрия случай 2 пъти в годината около великденските празници - един път на разпети петък за да минат под масата(за здраве, което за мен си е чисто суеверие, това изобщо не е вяра) и втория път евентуално в нощта срещу Великден за да се бутат като овце пред църквата и след службата да отидат на някоя чалгия в студентски град(защото има и такива сънародници). И не, не съм евангелист, сектант и т.н. Почти всяка неделя посещавам близката православна църква(която обикновено е полупразна...), за да отдам почит на Бога, в който вярвам и за да отправя молитвите си към него. Не крия, че преди години се е случвало да посетя 2-3 евангелски църкви покрай някои близки и оттам имам преки впечатления от вярващите, които ги посещават. По едно време бях престанал изобщо да ходя на църква(около едногодишна пауза), но според мен един вярващ християнин трябва да посещава църквата като знак на уважение към Бога. Дори за себе си не смятам, че е задължително да се ходи на църква, но самото посещение е уважителен жест, засвидетелстване на почит към Господ. Иначе, всеки си вярва в нещо по своему, вътре в себе си и може да го тачи, както му е угодно.

Смятам, че темата касае религиите, а не вярата, въпреки че са неразривно свързани. Едното е следствие от другото, произхожда от другото и е използвано от другото. Според мен трябва да се създаде отделна тема "Има или няма Бог?", защото доста от потребителите тук(вкл. и аз) се отклониха от главната идея на сблъсъка - За или против "религията". По принцип съм за единна световна религия(християнската). Но тъй като това е практически недостижимо, а и невъзможно, съм против наличието на толкова много вероизповедания по света, религиозни институции, еретически движения, секти и т.н. Както ми беше казала една стара баба от един манастир край В.Търново преди години, от цялото това деление на религии и от различните вероизповедания може да спечели само Злото /или Сатана/. Логично е, че ако допуснете съществуването на Христос и Антихрист, вторият би имал безспорен интерес от разделянето на християнската религия и институции на източноправославни и римокатолически например. Така че съм против религиите (всичките) като инструмент за манипулиране на масите, като предпоставки за възникване на войни и осъществяване на политически и имперски цели и т.н. Дори нека да ви дам един пресен, прост и познат пример. Преди няколко месеца от Комисията по досиетата бяха оповестили официално принадлежността на висши духовни лица от БПЦ към ДС. Според вас за какви цели те са били използвани през годините преди прехода(а може би и след това)?

Нямам нищо против и подкрепям напълно чистата вяра.

Отделно, понеже някои от потребителите тук използваха темата, за да подчертаят аргументирано и научно доказуемо, според тях, липсата на вяра в каквото и да е божество, ще си позволя да постна поне няколко линка за размисъл(Интернет е необятен, това са едни от първите резултати в търсачката по въпроса). Тези данни най-малкото опровергават твърденията, че Христос не е съществувал.Съжалявам ако се получи спам!

1. http://bg-patriarshi...ions.php?id=176
  2. http://www.gotquesti...esus-exist.html
  3. http://nauka.bg/foru...indpost&p=41069

Натъкнах се и на сборник с подбрани цитати от велики учени относно становището си за Бог: http://nobelisti.tripod.com

Малко Off Topic, според мен. Лично аз съм напълно убеден в съществуването на Висш разум, божествена сила, която за мен реагира на името "Господ". През 27-годишния си живот съм бил свидетел на случки и преживявания, които за мен по никакъв начин не могат да бъдат плод на случайност и е алогично да се говори за такава. За мен няма нищо случайно на този свят. Мой близък, беше върнат буквално от отвъдното, от клинична смърт, след упорити и искрени молитви и посещения в църква. Беше на косъм. Отделно, няколко пъти ми се е случвало като ученик, кандидатстудент и студент, да ми се падат теми и въпроси на изпити, за които съм се молил да ми се паднат (например 1 тема от 20). Разбира се, това не ставаше всеки път. Но не смятам да задълбавам повече с лични примери, защото това е твърде лично и както казах, всеки си вярва по свой начин в нещо, персонално. С атеист да се спори е като със стена - и от напълно очевидни доказателства и аргументи ще изкарат всичко като плод на случайност и причинно-следствен резултат. Да, животът е гаден, светът е несправедлив(има гладуващи и болни деца, незаслужено бедни и богати хора и т.н.), оттук има достатъчно много мотиви и причини атеистите(или просто обезверените хора) да използват като обосновка на твърденията си, че като няма справедливост и добро, няма и Бог. Ами, нека тогава по тяхната логика, те да се замислят: злото и несправедливостта със скръстени ръце ли стоят и чакат? Лично аз вярвам, че те са в една непрестанна война с доброто. Приемете факта, че Господ не ни се открива в материална форма на всеки един от нас и че понякога оставя виновните безнаказани и не раздава справедливост както би ни се искало, като изпитание. Приемете го като един експеримент. Приемете цялата човешка история, случила се досега, като една прелюдия и подготовка към нова епоха(за това мисля, че се загатваше в Откровение на Йоан, макар и косвено). Според мен даже именно ябълката на раздора в първите глави на стария завет е дадена от Бог на първите хора като един вид изпитание. Бог им е дал право на избор. Наредил им е да не се докосват до забранения плод, но въпреки това Ева е откъснала ябълката и я е споделила с Адам. Е мислите ли, че Господ в този момент не би наблюдавал всичко това и не е могъл да им попречи??

Като споменах стария завет, аз също имам съмнения, че тази част на Библията е ...скалъпена, както каза някой по-горе от фарисеите. Но, в края на краищата, за мен е най-важно човек да не е бездуховен и обезверен.

П.С. http://www.vbox7.com/play:6e7271a8 :)

Редактирано от MAKAPOB
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Georgiev-ти си неспасяем.Елементарното,което искам да разбереш,а и не е трудно-религията е вяра,не и трябва доказателство,то е за науката.И двете съжителстват и се допълват.Без религия(апропо ,вяра)и твоите прехвалени учени не биха сътворили чудесата от ,които се възползваме ние.Ето това е -на религията и вярата не и трябва доказателство,а на науката,защото такава е същността и.През цялото време се опитвам да ти обясня това нещо.И че и науката и религията грешат защотоса създадени от нас хората-елементарно,Уотсън!Но си остават най-великите неща сътворени от човека!И пак ти повтарям-не бъдете коне с капаци-религията не е само църковна.Това ако осмислиш ще разбереш какво имам впредвид и защо въпреки,че не вярвам защо я уважавам(религията като цяло).А на въпроса ти за вселената-никога никой няма да може да даде точен и изчерпателен отговор,мисля-защо и сам може да си отговориш.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

МАКАРОВ е прав, поне относно това, че наблегнах прекалено много на съществуването на Бог, а не на ползата или вредата от религията. И не срещнах тук коментар, че христос не е реална личност. Нито аз нито някой друг е писал подобно нещо.

kompir, престани да повтареш, че съм неспасяем. Аз търся, опитвам се да си дам обяснение на това или онова, но чрез науката (това не ме прави кон с капаци). Точно тук е моето спасение, а не във вярата.

Религията не я обобщавам само до църквата, аз говоря за нея като съвкупност от всички които са ми познати. Повечето, ако не и всики тук са християни, затова наблягам най-вече на нея.

И никога не казвай "Никога", не се знае какво ще е бъдещето.

Може би, заради това че наблягам на фактите сте решили, че не уважам това което вярата е направила за човечеството. Не е така. Няколко пъти споменах, че тя е необходима за обществото. Но не вярата в нещо висшо, а вярата в доброто.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване