Сблъсък За или против религията

161 мнения в тази тема

Отговорено

Само ми кажи откъде Кайн си е намерил жена,

(Битие 4:17)

Жената на Каин е била дъщеря или внучка на Адам и Ева.

Родът се предава по директната Адамова линия чрез мъжките наследници.

Това, че само те са записани в Светото писание не доказва, че Адам и Ева са имали само 2 деца.

Само моля, да не изпадаме в това за или против “брака“ с роднини.

За всичко си има обяснение само човек да има желание да чете.

след като убил Авел и избягал.

Къде е избягъл ?

Изгонен от Бог и проклет да не бъде убиван!

Което от своя страна доказва горното ми твърдение, че за тогавашния живот от 900г. са имали доста деца.

Как е продължил човешкия род сам???

Не е сам !

По горе обясних по какво съдя.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И не срещнах тук коментар, че христос не е реална личност. Нито аз нито някой друг е писал подобно нещо.

Нека да се поправя ако трябва. Визирах като цяло атеистите, защото има и такива от тях, които дори отричат, че Христос е съществувал като историческа личност. Sorry, ако е прозвучало по друг начин.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Bai_tanas,

Значи по тая логика и създателя някой или нещо го е създало...

интересно ми е как се е "пръкнал" (появил)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

А така, точно това имах и аз предвид, че материята е създадена в един момент от нещо което е било преди нея, та и създателя е създаден от нещо, или от нищо :ag:

По просто е да се каже с няколко думи, няма начало, няма и край, никой нищо не е създавал то се е създало от самосебеси, и вселената няма начало и край, то вакума (нищото) как да има край като няма начало, но все пак се измерва :ag: Абе трудно е човек да възприеме че има безгранични неща, от там е целия проблем :ag:

Във вселената, нищото е по-голямо от нещото, защото планети, звезди и галактики се съдържат във нищото, значи то е по-голямо :ag:

Но ние на земята сме свикнали че нищото винаги е по-малко от нещо, пак сме с обратни разбирания :rofl:

Бог е нищото в което се съдържа всичко, цялата матеря, тя произлиза от нищото тоест от Бог, самият Бог е безграничното нищо, и религията е права че всичко е създадено от него, и произлиза от него ! :bn:

пп. И според библията, Бог няма образ-нищото също неможе да се види (няма образ), Бог е троица, -нищото е тризмерно безгранично, Бог е навсякъде във всеки момент, -нищото е навсякъде около нас във всеки момент :ag:

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

rechka

Въпросът ти е реторичен, знам, но понеже е насочен към мен, задължава.

Ами според автора Създателят е вечен и не подлежи на никакви условности, като време, място,начало,краѝ и тн. Като логичен конструкт, тезата му не е изцяло перфектна, но е опит за рационално обяснение. И щом питаш, значи е породила у теб съмнение, довело до въпрос.

Лично аз мисля по въпроса, че е невъзможно да си представим нещо подобно,безкрайно,вечно, просто защото това надвишава разума ни, който е малко или много в плен на мисленето в категории. Там където разумът стига границата си, може би оттам едва започва Създателят. Дали той , тя, то, те имат форма или е безформие,дали и са създадени или не, не е от значение. Което е от значение според мен е факта, че разумът ни не е в състояние да проумее нещо и поради тази си специфика търси форми на материализация, абстрактни идеи или образи, за да проумеем нещо което не е по силите му и когато не е в състояние да стори това или го отрича или се съмнява.

Убеден съм, че както теологията, така и физиката, като цяло търсят в същината си отговор на един и същи въпроси, използваѝки обаче различни методи. Но в точката, в която трябва да дадат най-същественият и важен отговор, те просто абдикират точно поради тази специфика на разума ни. От тук нататък пътищата им отново се разделят, като едните отново се съмняват, а другите просто вярват. Кое е по-вярно, лесно, правилно или истинно е въпрос на личен избор, според мен.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Наистина се отклонявате от темата. А тя не е има или няма Бог, създател и.т.н.

Естествено, че никой няма отговор на тези въпроси. Но пък всеки си има собствена теория, която малко или много му пасва на начина на мислене и на представата за света, който го заобикаля :)

Концентрирайте се върху идеята на тема, иначе се размиват нещата и се губи интереса :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За мен противоречие между написаното в Библията и доказаното чрез науката няма. Точно обратното Бог е ЗА това човек да търси и изследва и да се развива и усъвършенства. Това,че понякога науката закъснява с доказването на разкритото от Твореца в Библията, не означава че между тях има противоречие.

Има неща записани в Библията които е трудно да бъдат приписани като плод на човешкия разум.

Например Бог създава светлината в първия ден и разделя светлината от тъмнината, а Слънцето,Луната и всички други звезди и планети на четвъртия ден?

Също така е записано че небесните сфери стоят окачени на нищото, столетия преди това да бъде доказано от науката.

В Библията е предсказана смяната на четирите световни империи, нещо което вече се е случило.

Предсказано е възтановяването на Израел като държава - нещо,което също вече се е случило.

Ще спра до тук и ще попитам тези,които твърдят че Библията не е боговдъхновена книга, а е написана само и единствено от човеци, възможно ли е човек да предскаже подобни неща и в същото време да даде обяснение за произхода на небето и земята както и в такива детайли и подробности да опише какво точно предстои да се случи преди тяхното унищожаване ?

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Отново навлизаме в мистиката.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сега видях и поста на администратора...съжалявам от тук на татък ще се придържам към темата.

Аз съм против всякаква религия,която води до неморално и противоестествено поведение на личността и обществото.Против всяка религия която води до ограничаване на свободната воля на личността.Против съм всяка религия, която изопачава или отрича брака и семейството.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Например Бог създава светлината в първия ден и разделя светлината от тъмнината, а Слънцето,Луната и всички други звезди и планети на четвъртия ден?

И смяташ, че това се е случила така? Няма да навлизам по-дълбоко в такъв спор, за да не се получи като по-рано.

А относно предсказанията... И Нострадамус има доста предсказания. Много са се сбъднали, нали?

Не! Не са. При разглеждането на стиховете от различни хора... ми те виждат в тях това, което искат да видят. Простичко казано.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Естествено че съм за религията.Това според мен няма много общо дали си вярващ или не.Лично аз ,съм се мъчил да вярвам,но уви..Какво бихме правили и какъв би бил живота ни без съвременната (защото има и други форми) религия .Без 10-те заповеди,да нямаш страх от Бог,да не правиш добри дела...Джунгла ли ще е светът тогава?Така ,че?Кой би бил против ,тогава?

Религията- това са най- добрите правила,по които върви света.А, че това, кой ги е измислил ....дали Бог ,Мойсей или Аврам ....

По добри никой не е и няма да измисли.Защо ли?Помислете...

Иначе за един разумен човек,е по лесно да повярва ,че

има Бог отколкото да му обясняват че няма,и това би трябвало да е друга тема за да ви кажа някой работи,но сега просто не ми се пишат романи...

Аинщайн и други велики хора са вярвали.Ние да не сме по умни? :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Beatfan-прав си!Но отклонението дойде поради обективни причини-под Религия всички разбраха само Църквата.Ще се опитам да го кажа по кратко,само най-важното-за Религията-помогнала е на хората в трудни времена,подпомогнала е в частност и науката,финансирайки някои учени,дала е на хората най-важното-вярата,някои от принципите на човечността и сега се ползват.Против-в даден момент е забравила за някои от тези правила и се е обърнала към печалбарството,умишленно са премълчавани неудобни истини,отричани са много хубави и прогресивни идеи и неща .Сигурно ще ме допълнят ,но това е на бързо.За науката-обяснила е много "свръхестествени"неща,дала е много полезни открития на хората,помогнала е да стигнем далеч в опознаването на материалния свят.Против-повечето неща нови открития са използвани за да се избиват или подтискат хората,много пъти е осмивана вярата и духовното,без оправдание,а без тях дори науката не може,и тя като Религията в определени моменти е премълчавала и то умишленно факти и други,и може би най-важното в момента-запазването на природата от технологиите,замърсяване и др.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И за да приключа моето участие мирно и спокойно, ще опиша отново моето виждане за ползата или вредата от религията.

Против сляпата вяра съм. А лошото е, че на това се основава религията (тук искам да разгранича доколкото е възможно Учението на пророците от религията произлязла от това Учение).

"За" същото това Учение, но без свръхестественото в него. Доброта, съпричастност, любов и т.н - да. Но не и появата на Адам от калта, непорочното зачатие, възкресения разни... има още много "абсурди" (от моя гледна точка, разбира се).

Религията и в частност църквата, много са помогнали особено на нас българите по времето на турското робство, а и преди това. Това е пример за ползата от вярата.

Но същата тази вяра, през призмата на различните хора води до различни изводи: за едни Кръстоносните походи са оправдани, за други-не.

Трябва да се отсее основата в Учението на тези пророци, шамани и т.н. Да се запази само добротата в техните думи и към нея да се стремят хората, а не към вялите обяснения за околния свят. И точно, защото те не са разбирали света по-добре от съвремениците си са описали такива, извинете ме, но глупости на който сега повечето хора вярват безусловно, без да осъзнаят разликата в мирогледа с хората преди 2000 или 4000 години.

PEACE!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Стигнахме най-накрая до едно понятие, което отдавна очаквам някой да подхърли - СТРАХ.

Кой би имал интерес да вдъхва страх във последователите си? Именно за това се опитвах да подчертая разликата между едно философско учение, което поставя на пиедестал добротата и уважението и равенството и религията на страха, безпрекословното подчинение и поставянето на ясна разлика кой каква власт и права има.... Аз лично за себе си съм си направил изводите... Също се замислете защото говорим за източни учения и те няма да ги срещнете наречени религия, въпреки, че са аналог на останалите...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Понеже нещо съм неразбран, няма да пиша повече тук.

Един не прави разлика между църквата, като институция и селски параклис, друг ми обяснява, че човекът е плод на кръвосмешение, което никъде не е описано. На всичко отгоре достигат до извода, че е по - добре изрод, отколкото бивша маймуна.

Религията е вредна, в качеството си на манипулативен имструмент.

Църквата, като институция запазва традициите и съм за.

Всеки има право да вярва в каквото си иска.

И въпреки, че бях окачествен, като долна утайка само защото не съм евангелист, аз не мразя нито една религия и нейните последователи, просто не ми дреме.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

На всичко отгоре достигат до извода, че е по - добре изрод, отколкото бивша маймуна.

, просто не ми дреме.

Предполагам, че това редче се отнася до мен.

Как ще произлязат изроди от нещо чисто, което току що е произлязло от Бог?

Сега да, поради ред причини!

Най-хубавото според мен в християнската религия е следното - Свободата да направиш своя избор!

Свободата да живееш така, както ти е угодно.Последици в следствие нашия начин на живот ще разбере всеки един от нас “един ден“.

Наистина, вижда се, че не ти дреме без дори да се споменава.Това все пак е Твоя избор!

Поиска отговор на определени въпроси.Аз ти отговорих.На теб явно не ти хареса и се опита да интерпретираш думите ми.

Бъдете толерантен към мнението на другите.

Вземете изгледайте/прочетете за покръстването на България.

Каква е била преди и след него.Насилствено или не, това се е случило, защото е трябвало да се случи.

В всяка една добре развита страна Религията е водеща- обединява хората.

Това, че е инструмент на някой за постигане на лични облаги и манипулации е проблем на манипулираните!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Съжалявам, но аз ще продължа малко в отклонението, което започнахме. В крайна сметка важното е да кажем какво мислим и ако е възможно на някой да помогнем по този начин.

Много се изписа за Църквата като институция и като сграда. Според мен църквата не е нито институция, нито сграда, тя е духовно самосъзнание. Вярно е, че е сграда, но за духовното самосъзнание не е необходима сграда, нито една група от вярващи се нуждае от такава сграда за да следва Бог. Църквата като институция съм съгласен, че е средство за контрол и манипулация. Историята го показва.

Ще засегна въпроса с "религията" (ще го наричам религия за да съм в темата, иначе както казах в първия си пост, за мен е вяра, не религия) и науката. Религията е в основата на всичко от хилядолетия насам. В сегашно време са се появили разни учени, които просто не могат да се примирят с факта, че може да съществува нещо върховно, което да е създало нещата толкова перфектни и необясними. Точно затова има толкова много неща, които науката не може да обясни. Спирам дотук за да не става дълго и досадно.

Сега да засегна и въпроса с Библията. Много хора смятат, че тя е просто една историческа книга. Много хора казаха, че са я чели и анализирали и не намират смисъл в нея. Обаче анализите няма как да бъдат достоверни, след като те не са направени по духовен начин с вложена вяра, а са правени с идеята за скептицизъм и за това да опровергаеш всичко в нея. Библията е основоположна книга, която от векове помага на хората в техния живот и развитие. Тя е единствената книга, която говори на хората и им помага във всички ситуации. Автентична е от много години насам. Говорила е еднакво както на хората преди столетия и хилядолетия, така и на нас.

Аз лично в моя живот съм видял намесата на Бог. Вярно е, че животът не е лесен, но когато видиш намесата на Бог и си позволиш да вярваш, че това е той, навлизаш в едно пълно спокойствие и хармония със света. Не се влияеш от това, което става наоколо, защото знаеш, че ти си с Бог. Не случайно много хора ми се чудят за много неща. Защо не ме било страх, защо съм толкова спокоен, защо не ми пука за хорското мнение, еми не ми пука, защото то не ме ползва. Аз знам кой съм в Христос и това ме кара да бъда напълно спокоен и да не се притеснявам каквото и да става около мен. Много често ми се е случвало да заставам сам срещу всичко и всички, но когато затворя очи и се фокусирам върху Божието присъствие в живота ми, аз получавам тази радост и спокойствие за всичко около мен.

Ще се върна на темата да не се кара Beatfan. Ето защо казвам, че религията не струва нищо, важна е вярата. Религията като деноминация е без значение (имам предвид в християнството), защото важното е с каква вяра го правиш. И според мен традициите по празниците са пълни суеверия, защото там всичко се прави от опита на предците и е видоизменено от историята, а не се влага чувство и общение с Бог, което да им даде необходимите им отговори.

Това е от мен засега. Ако някой иска да ме пита нещо, може да го прави тук и на лично. :)

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Религията е в основата на всичко от хилядолетия насам. В сегашно време са се появили разни учени, които просто не могат да се примирят с факта, че може да съществува нещо върховно, което да е създало нещата толкова перфектни и необясними. Точно затова има толкова много неща, които науката не може да обясни.

Това изречение чудесно синтезира двете крайности, които се оформиха в темата. За всяка от двете страни има нещо, което никога и при никаква ситуация не може да се поставя под съмнение. За едните това е науката - тя обяснява всичко научно и аргументирано, с доказателства, закони и.т.н. Това, за което науката няма обяснение - не съществува (твърдението е съпроводено и със снизходителна усмивка от авторите му).

Другата крайност - в Библията са отговорите на всички въпроси, тя е всичко и разбира се е автентична и не може да се подлага на съмнение. Бог е създал всичко и всеки, по перфектен, прекрасен и .... необясним начин. Но разбира се, няма нужда от въпроси и съмнения тук.

Е всичко това ме кара да се чувствам много доволен, че не спадам към нито едно от крайните мнения и че съм информиран достатъчно за да надникна отвъд едното и другото. И "предпочитам невъзможното, което убеждава, пред възможното, което звучи неубедително" (Аристотел).

Смешното е, че науката не може да стигне до отговорите на много въпроси и загадки, точно заради закостенелите разбирания на учените и нежеланието да се изследват материи, които не могат да се пипнат с пръст :)

А същата закостенялост на мисленето спъва религията и я прави все по-малко популярна и все по-смешна, противно на повечето твърдения в тази тема. Това е от мен като заключение :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Еми то точно страха управлява,все пак да не забравяме,че и ние сме животни,само че с по развита умствена дейност(може би) и точно затова би трябвало да бъдем по близки до божественото,но....май си оставаме просто хора.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Мислех да не продължавам участието си тук, но ми хрумна една идея. Опитвайки се да се оборим един друг, най-вероятно ще се скараме (както почти се случи). Но нека, който може да предложи малко допълнителна литература в полза на едното или другото, според това какви са му разбиранията. А, пропуснах и третия вариянт на Beatfan, интересен, но леко лицемерен, според това "на къде духа вятъра".

Аз, от страна на атеистите предлагам една книга: "Свят населен с демони", Карл Сейгън

И отново да вметна, за да избегна разпването си... Един атеист, който се осланя на науката, не може да е краен, както може би визирахте мен. Не заради друго, а защото самата наука много пъти е сменяла посоката на мисленето си (усъвършенствайки се), а с това съответно и мисленето, на тези които вземат нейното мнение за меродавно.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моята позиция не е "според където духа вятъра".

Много сериозно си се объркал, ако мислиш така. Имам много сериозна и аргументирана собствена позиция, базирана на различна литература, четена от доста години насам. Не съм кон с капаци, като посочените от мен по-горе определящи се към дадена крайна група. Не притежавам и не бих желал да притежавам подобна надменност и отричане на всичко, което не съвпада с моя начин на мислене. Това нещо съм го надживял много отдавна. За мен темата вече приключи, но последното мнение ме накара да пиша отново. Няма как да споделя подробности за моята позиция и гледна точка, защото тя изисква съвсем различна нагласа и възприемане на действителността, която се формира с години и или става част от теб, или не. А и тази тема е далеч от това. Ако изглежда, че се нося по вятъра, нека бъда прах във вятъра тогава - хахахха :)

Нищо лично към никой. Peace :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Явно не достатъчно правилно съм се изразил. Исках да те провокирам да определиш и защититиш мнението си, точно защото с хора като теб може да се коментират подобни теми.С хора, който са търсили информация относно различните гледни точки и са взели своето решение базирано на тях. Спирам до тук, вече окончателно. :rolleyes:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Всички ние някой ден ще се превърнем в прах разпилян от вятъра....затова- нека бъдем по-добри! Само така ще оставим следа, че сме живяли :)

http://vbox7.com/play:9337b4b4#

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Имаме четири почивни дни, надявам се и темата да остане поне толкова. Аз не съм на мнението, че щом не виждаш нещо - значи не съществува. Склонен съм да вярвам и да приемам свръхестествени и научно недоказуеми неща и никога не бих се отрекъл от нещо без доказателства. Не бих се определил като атеист, нито като вярващ. Възпитан съм в традициите на православието в християнско семейство, и за добро или лошо съм повлиян донякъде.

Както са казали доста хора преди мен, вярата в боговете е създадена да обяснява необяснимите явления за хората. Още от древността е имало потребност да има някой на който да се позоваваш и на който да се осланяш, на който да прехвърляш "вината" за дадено нещо, или да изказваш благодарността си.

Има хора, които не могат да си представят свят, в който го няма Него - това ще означава за тях, че са съвсем сами и няма кой да се грижи за тях. Те имат нужда от водач, и го виждат в лицето на Бог. Ако няма Бог - това ще означава, че сме потопени в хаос и няма ни най-малка надежда за тях за светлина в края на тунела… Страшно е да се живее в такъв свят - защото са сами. Нима нашият свят би могъл да възникне от само себе си, а не в съответствие с мъдрата Негова воля? Нима цялото безкрайно разнообразие на форми на живот, цялата красота на земята - всичко това може да е възникнало случайно? Та нали ако в този свят няма прояви на Божествената воля, това ще означава, че хората са предоставени сами на себе си и в нашето съществуване няма никакъв смисъл, и няма никаква причина да го продължаваме. Сигурен съм, че доста хора разсъждават по този начин. Аз лично не мога да си представя създаването на земята за 6 дни, но не мога и да отрека че в нас, че в целият живот - в това, че дишаме, че ходим и виждаме, че можем да усещаме и да обичаме - няма нещо божествено и нещо необяснимо.

Сигурен съм - не просто сигурен - дори мога да си представя целият хаос на вселената - как се е създала, как е излезнала от мрака - как са се образували звездите, галактиките, планетите - как във прах и каманаци, лава и огън се е появила вода, после живот - как е еволюирал, как за една стъпка са били нужни милиарди години. Мога да си представя колко е било трудно, и колко естествено в същото време, че всяка промяна е била продиктувана от определена нужда. Би било твърде лесно някой (Бог) да щракне с пръсти и да създаде Земята и целият живот.

Относно религията - при нея има твърде много пропуски, твърде много догми, много разклонения и деления - схизми, които макар и общи в основата си - изповядват и почитат различни правила, което за мен е твърде съмнително. Ако аз бях Бог, не мисля че щях да съм доволен да имам 50 различни църкви, да ме наричат с различни имена, или да има това, да няма онова. Според мен и религията и църквата са създадени изцяло от хората, без никаква божествена намеса и служат на грешни принципи. Склонен съм да вярвам, че религията е била създадена като вид закон - да плаши, и да възпрепятства хората от пороци и престъпни намерения, и навярно е вършила работа сред масите.

Следва продължение....

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте и моите почитания към всички отстояващи своето мнение в този Сблъсък.Искам да ви кажа че такива спорове са се водили много преди сега и до никъде не са стигали в разбирането за религията.Защото истината е че религията е инструмент за контролиране на Вярата.Правила как кога и защо да се вярва.И тук възникват споровете кой е написал правилата и с каква цел.И защо трябва вярата да се сковава с правила.Религията е много доходоносно начинание.Визирам ватикана и дебелите попове.Безкраен потоп от пари от вярващи контролиран единствено от свещенниците които пък претендират че само те говорят с Бог и препредават молбите и тъжбите на вярващите.Войни са се водили и безброй хора са умрели за налагането на тези правила.А единственото правилно Правило е Вярвай и не пречи и на другите да вярват.Без да нараняваш и убеждаваш насилствено.В днешните времена нищичко не се е променило и става по лошо.Единственото лекарство е Здрав разум и Здрав морал.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване