Сблъсък За или против превеждането на ОС и софтуер на български език

187 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

Повечето преводи на които съм попадал са ужасни, не защото са от Google преводач, а защото е направен буквален превод. Дори да си понаучил английски и да знаеш думите, това не означава, че можеш да правиш превод на програма. Трябва да се превежда по смисъл, търси се всяка една функция какво прави и как най-добре може да се предаде на български. А повечето келеши бързат да направят някакъв превод и резултатите са плачевни.

Редактирано от Иванов
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да! и аз стигнах до този извод, когато направих превода на първата програма завърших го и просто не ми хареса. Наистина нямаше грешки в превода но както каза всичко беше буквално. После трябваше  да търся не точната дума а смисъла, което наистина си е играчка явно за това никой не се захваща с това. А за професионалист да не говорим там винаги интереса клати феса.

Затова и преводите си ги правя единствено за мен..

Редактирано от бай Неделев
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам за какъв речник става дума и едва ли някой ще се наеме да прави такъв за без пари, все пак това си е къртовски труд.

Обемистите програми са си голяма играчка. Не е въпрос само на превод, а и на смисъл, напасване с интерфейса и т.н. Особено неприятни са тези със статични прозорци, направо си е ужас!

Преди се занимавах доста, но вече правя само тези на Ашампу. И то не всички. Просто ми е неудобно да отказвам на колегите там. Макар и бавно (нямам много свободно време вече...), но гледам да поддържам поне тези, които вече съм превеждал. А те бълват сериозно количество софтуер...:ag:

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

щом от някоя голяма компания са решили да преведат на бг,това може само да ни радва

Лошото е, че големите не ни броят...изключваме M$.

В windows има български, в Линукс има, в Андроид има... Значи големите са епъл. 

Много ясно, че е по - добре да има превод. 

Още повече за платени програми 

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В windows има български, в Линукс има, в Андроид има...

В Unix - няма. И не само в нея
Windows защо го споменаваш, след като съм писал, че изключваме M$? 

Под големи имах предвид Adobe, Autodesk, Corel...

Редактирано от ExaFlop
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То за да има официални преводи (български), трябва да има българи или хора, които владеят български да работят в дадената софтуерна фирма. Другия вариант е ако файловете с езиците на програмата не са кодирани - тогава всеки човек, който разбира езика (принципно английски) може да си го преведе и сам, и то без да владее програмиране. Правил съм си такива преводи, но за себе си, че не знам добре англ. и вземе някой да ми се смее :D То имаше един Adobe Photoshop с български превод, ама не знам дали е бил официален. Adobe Reader версия 9 имаше официална българска версия, но в по-новите версии изчезна. Ashampoo Burning Studio имаше превод официален мисля, че до версия 9 и насам избега и той.  Ако в някоя софтуерна фирма работят и българи и няма български превод - най-вероятно шефа не дава :D Иначе руския език по е разпространен в програмите като официален превод. 

Иначе Microsoft започнаха да правят преводи от XP насам. До Win 2000 превод не е имало. Чудя се дали тогава е имало българи там и ако е имало  защо не е имало превод. Аз имам познат, който работи в Microsoft (в Security отдела) но рядко си идва. Ако се сета, се го питам :D 

Редактирано от Ground Zero SPL
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Малка поправка - Ashampoo Burning Studio има превод до версия 16! Последната не съм я довършил и не знам дали ще го направя даже, прекалено малко дискове се ползват напоследък...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Малка поправка - Ashampoo Burning Studio има превод до версия 16! Последната не съм я довършил и не знам дали ще го направя даже, прекалено малко дискове се ползват напоследък...

ааа да прав си. Вярно, че беше до 16. Сега се сетих.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Твърдо ЗА преводи на софтуера съм

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Щом се продава софтуер в България е нормално и задължително да съответства на езика използван в страната.

6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В windows има български, в Линукс има, в Андроид има...

В Unix - няма. И не само в нея

О, извинявай! Ако бях видял, че си писал без МС със сигурност нямаше да спомена производителя на най - ползвания софтуер в света. 

Ако всеки трябваше да си купи фотошоп, колко българи щяха да го ползват? 

Точно така, само професионалисти, които най - вероятно са минали обучение и им е все тая на какъв език е. 

Срещал съм програми, в които има македонски, но Бг-ц. Не е правилно. 

Те затова OSX няма Бг, не щот епъл не щат да сложат, ми щото в Unix няма Бг 

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам сега кое колко се ползва... Но през 2008 някъде ми се налагаше да викам 12-13 годишни момичета да ми обясняват кое как се прави със Adobe Photoshop и Sony Vegas. Тогава тия две програми бяха нашумяли при тях, а момичетата бяха факирки. Сега модата е малко по-различна.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване