Сблъсък За или против Коледа

12 мнения в тази тема

Публикувано

HADs4eM.jpg

Какво е за вас Коледата? Претъпкани магазини с хора, чакане по опашки, задръствания по улиците, убийствена злоупотреба с алкохол и храна? Или най-прекрасното време от годината, в което всички са поне малко по-добри и позитивни, малко по-усмихнати и щедри? Време да ти подарят нещо интересно или ти да си подариш нещо скъпо?

Интересно ми е да разбера вашето мнение, защото аз съм доста объркан и раздвоен вече...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Самата идея, да бъдем цялото семейство, на масата заедно и да си подаряваме подаръци ми допада. Но лицемерието на всички които се правят на силно набожни по Коледните празници ме изнервя. За повечето сега е време за яко плюскане и пукане, а дори не знаят традицията каква е ..........

7

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Подкрепям изцяло desislaw - напоследък Коледата се е изродила, в някаква форма на груба консуматорска вакханалия, в която всеки се опитва да задоволи най-първичните си щения, без изобщо да се замисля, какво всъщност се опитва да символизира този празник.

Превърнала се е в една голяма пукница, като че ли от утре няма да се яде, пие или пазарува отново.

И за каква Коледа говорим, щом дори и в Китай празнуват "Коледа" - същата таква, каквато я разпознаваме и ние напоследък.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ами да, за мен Коледа е времето, когато има най-голяма вероятност да простя, или помогна на някого, който да кажем не е бил много коректен към мен (меко казано).

Тоест, това е времето, когато ме обзема едно различно настроение и по принцип съм малко по-добър и гледам да мисля по-малко за проблемите си.

Това също е времето, когато се събирам с приятелите си, които иначе са по задачи, извън града и т,н.

(Е, не е само Коледа, но по принцип покрай този празник всички се събираме, а това не е, ли хубаво ?)

Така че, аз съм за.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Какво е за вас Коледата? .....

Зависи ако човек има пари е един прекрасен празник и обратно ако си беден това си е един напълно обикновен ден изпълнен със кофти настроение и мизерия.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Какъв сблъсък? Тук няма място за противопоставяне. Един от най- светлите български празници, който от 1990 г. е обявен за официален, а празнуван и преди това, не може да бъде отхвърлян или приет. Това, че някой го комерсиализира и го свързва с цената на подаръците и неговата/на празника/ луксозна опаковка не трябва да омаловажава значението му. Надявам се, че на Бъдни вечер и Коледа ще забравим всичко лошо, което ни се е случило през годината. Ще простим на близки, приятели, колеги и дълбоко в паметта ще оставим техните думи и дела, които са ни наранявали. Съобразно възможностите си ще зарадваме деца и внуци, майки и бащи, дядовци и баби. Ще спазим традицията и дано се предава от поколение на поколение, за да живее вечно в сърцата и душите им.

Ето и за какво става дума:

" Рождество Христово, наричано още Коледа, е един от най-големите празници в християнския свят. В България той е продължение на Бъдни вечер, наричана в някои райони на страната Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. На 24 декември, преди да бъде наредена празничната трапеза, стопанинът на къщата запалва бъдника - отсечен ствол от дъбово, брястово или крушево дърво. С бъдника разбърква отъня, наричайки: "Колкото искрици, толкоз пиленца, шиленца, теленца и дечица в моя дом!". Дръвчето остава да тлее цяла нощ и да поддържа огъня жив. Вярва се, че светлината и топлината на бъдника символизират не само раждането на Исус Христос, но те са и причина на празничната трапеза на Бъдни вечер да гостуват мъртвите предци и самата Божия майка, за която се нарича и първия къшей при разчупването на празничния обреден хляб. По традиция на празничната трапеза трябва да има 7, 9 или 12 постни ястия - 7, защото толкова са дните в седмицата; 9, защото толкова време трае бременността и 12, колкото са месеците в годината. Според църквата, храните на трапезата могат да бъдат до 33 - възрастта, в която Исус Христос се жертва, за да спаси човешкия род. Трапезата трябва да бъде богата и да включва всичко, което се произвежда в домакинството като варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб или ориз ошав, туршии, лук, чесън, мед, орехи и вино. В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех, за да се осветят четирите краища на света. В полунощ на Бъдни вечер срещу Коледа започва и обичаят Коледуване - зимният обичай за плодородие, здраве и късмет. В Коледуването участват млади мъже - скоро оженени, сгодени или ергени. Наричат се коледари, като в различните части на страната думата може да звучи и като коладници, коледаре, секоледници. Те започват подготовката си още на Игнажден - 20 декември, когато се сформират отделните коледарски групи, определя се водачът им, който трябва да е по-възрастен от останалите и женен, учат коледни песни, подготвя се облеклото. Традицията повелява коледуването да продължи от полунощ до изгрев слънце. Според преданията именно по това време се появяват свръхестествените същества като караконджули и таласъми. Вярва се, че със своите песни коледарите имат силата да ги прогонят. Коледарите пеят по пътя, пред вратата и в къщата. Обредните песни, които изпълняват, са различни, зависят от мястото, на което са и човека, за когото пеят. Пеят се песни за всеки от семейството - от най-възрастния до най-малкия. С песните си коледарите пожелават добра реколта и здраве на семейството, като първата най-често започва с думите: "Стани нине, господине! Тебе пеем, домакине!Добри сме ти гости дошли,добри гости, Коледари!" Домакините обикновено даряват коледарите с кравай, пари, вино, а самият обичай завършва с угощение, на което се събират всички коледарски групи. Продуктите, които останат след него, се даряват на бедните, а парите - на читалището, училището и църквата. На Коледа, след църковната служба, всички се събират на хоро, което според вярванията, символизира дълголетието. Вечерята на 25 декември е много по-богата от тази на Бъдни вече, защото вече е позволено да се яде и месо. И последно, но в никакъв случай на последно място, не забравяйте да си пожелаете нещо в полунощ на Бъдни вечер срещу Коледа! Според преданията точно тогава небето се разтваря и всяко желание непременно се сбъдва! "

Весели Коледни и Новогодишни празници !

7

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Стана така , че Коледа е времето да се видя със старите приятели , които се връщат по това време от чужбина - хем весело , хем и малко тъжно.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ей момченца,

Защо си разваляте празника да се занимавате с глупости?

Я оставете! И ВЕСЕЛА КОЛЕДА И ЩАСТЛИВА НОВА ГОДИНА!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Всеки по-голям празник по моите наблюдения се е превърнал в повод хората да си отпуснат душите, да плюскат по пръсване и да се видят с роднините - тоест време хората наистина да се почувстват хора. Независимо в какво вярват или не. Просто (повечето) хората това искат. А това да се върши добро, да се дарява и изобщо всякаква показност само в определени дни е пълно лицемерие и общо взето капка в морето. Който иска и има възможност да е добър и да помага може да го прави и без повод.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ами аз като по стар ще кажа,че коледа много много не я празнувахме .Помня нова година,дядо мраз и подаръците.Не искам да кажа ,че коледа не е празник.Просто така съм свикнал ,някак си дядо коледа уффф....Те братята руснаци го казват така-с наступающим .Весели празници на всички.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Претъпкани магазини с хора, чакане по опашки, задръствания по улиците, убийствена злоупотреба с алкохол и храна? Или най-прекрасното време от годината, в което всички са поне малко по-добри и позитивни, малко по-усмихнати и щедри? Време да ти подарят нещо интересно или ти да си подариш нещо скъпо?

Интересно ми е да разбера вашето мнение, защото аз съм доста объркан и раздвоен вече...

Това е моето мнение, израено точно, ясно и коректно.

Единственото хубаво е, че малко дръпва икономиката и се почива по-дълго време.

Най-голямата тъпотия е бъдни вечер. 3 дни купувам мръвки и накрая ям постно

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване