Как да създадем Boot DVD/USB за UEFI BIOS (EFI Boot) базирана система

82 мнения в тази тема

Отговорено

Голяма тема си направил Насско!!

1.Как се прави Dual Boot Windows 8.1 и Windows 7?

2.Имали някакви по специфични особености?

3.Инсталирахме на една позната лаптопа с Windows 8.1 както и Office Pro 2013 активирахме по телефона прибира се в тях пуска лептопа няма интернет и Windows 8.1 както и Office Pro 2013 НЕ са активирани ? :bn:

Ами ситуацията е такава :

Имаше един Windows 8(Оригинален) който не се стартираше, на негово място инсталирахме Windows 8.1 Enterprise и Office 2013(с интернетски мак ключове) в къщи функционираше всичко както и ъпдейтите .Пребирасе колежката стартира го и нищо не е активирано.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Дуал бут е лесна работа, просто създавате два дяла за инсталиране, а не един, както е показано на снимката https://i.imgur.com/pNKmta1.png"], дял 3 и още един като него дял 4, windows 7 ще зарежда от BOOTX64.EFI a windows 8.1 от оригиналния файл него няма да го лекувате с методите от тоя урок, защото за него няма SLIC3.0 , НО първо трябва да се инсталира 8.1и активира с KMS активатор, после 7 и чак тогава да се активира 7 по описания начин

пп. Сега пробвах във виртуалка, може и обратно, първо слагаш 7 после 8.1 на различни дялове, само че 7 трябва да го буутваш от биоса с посочване на дяла иначе няма да вдигне SLIC таблиците или да вдигаш и двете системи от буутменюто на 7, ако ползваш буут менюто на 8.1 няма SLIC. това е, реда не е важен

-8.1 активация с KMSPico

-7 активация описана в урока

пп2 След инсталиране на драйвери на7, почна да дава сини екрани, все пак това е на виртуалка и не е миродавно, така че приемаме че работи.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Non system disk or disk error

Replace and press any key when ready.

http://i.imgur.com/0qSF0Jr.jpg

Тая грешка ми излиза на мен при направянето на диск с UEFI $oem$ не ми дава никъде грешки дори и след изпичането му .Пробвах и през VMware да го инсталирам и ми изписва че x64 не може да се инсталира а на x86 ми дава пак същата грешка.Други СД ДВД се стартирват.

Не мога да разбера къде греша дайте някакъв съвет!?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

На виртуална машина неможе да се инсталира от диск или заредено iso, само от флашка направена по начина от темата.

пп. Има грешка в командата правилната е:

oscdimg.exe -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,bc:\7Work\DVD\boot\etfsboot.com#pEF,e,bc:\7Work\DVD\efi\microsoft\boot\efisys.bin c:\7Work\DVD c:\7Work\Windows_7_x64_EFI.iso

Това е командата с правилни пътища!

Oscdimg command arguments:

m

Ignores the maximum size limit of the image.

o

Optimizes storage by encoding duplicate files only one time.

u2

Produces an ISO image that has only the Universal Disk Format (UDF) file system on it.

udfver102

Specifies the UDF version 1.02 format.

bootdata

Specifies a multiboot image. This image uses an x86-based boot sector as the default image. This sector starts the Etfsboot.com boot code. A secondary EFI boot image starts an EFI boot application.

c:\xxxx\DVD

Represents the path of the files for the image.

c:\xxxx\UEFI.iso

Represents the output image file.

Bootdata command arguments

2

Specifies the number of boot catalog entries.

#

Functions as the separator between root entries to be put into the boot catalog.

p0

Sets the platform ID to 0 for the first, default boot entry for the BIOS.

e

Specifies the floppy disk emulation in the El Torito catalog.

bc:\xxxx\etfsboot.com

Puts the specified file (Etfsboot.com) in the boot sectors of the disk.

#

Functions as the separator between the first and second boot entries.

pEF

Sets the platform ID to “EF," as defined by the UEFI specification.

bc:\xxxx\efisys.bin

Puts the specified file (Efisys.bin) in the boot sector of the disk. Efisys.bin is the binary floppy disk layout of the EFI boot code. This disk image contains the files that are used to start from the EFI firmware in the EFI\boot\x64boot.efi folder.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

и при мен стана на ДВД :) !Благодаря на Насско още един път за правилната команда :

oscdimg.exe -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,bc:\7Work\DVD\boot\etfsboot.com#pEF,e,bc:\7Work\DVD\efi\microsoft\boot\efisys.bin c:\7Work\DVD c:\7Work\Windows_7_x64_EFI.iso

С Rufus ми дава черен екран и в горен ляв ъгъл мигаща бяла чертичка ,не иска да боотне от флашката и тва е .

Дане би да ми е стара машината и нямам UEFI в биоса ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз си направих флашка и чакам да ми попадне нещо с UEFI та да я изпробвам.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Насе за Windows 7 x86 има ли нещо подобно или се поддържа само 64х искам да пробвам на виртуална първо.

Иначе за x64 стана без грешка. Става дума за DVD дискa

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не става, само 64 битовата версия на Windows 7 поддържа UEFI boot.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

С обрaзa от Нaско нa Windows 7 UEFI boot не се aктивирa aвтомaтично при мен, и ще пробвaм вaриятнтa който е описaл по горе, a от къде могa дa си нaмеря сертификaти зa моето дъно и ключове?Или нямa проблем дa ползвaм тези които е нaписaл Нaско?

-Инсталираме BOOTX64.EFI файл в EFI дяла и променяме записите за стартиране от него. Това ви се струва много сложно но НЕ Е, само е нужно да се изпълят няколко команди в режим SAFE MODE.

-Рестартираме и влизаме в режим SAFE MODE като при стартирането на началния екран на Windows 7 кликаме върху клавиша F8

-Влезнали сме в режима SAFE MODE и старираме конзолата CMD като администратор

-Изпълняваме следните команди:

mountvol v: /s

mkdir v:\EFI\WindSLIC

copy c:\WindSLIC\BOOTX64.EFI v:\EFI\WindSLIC\BOOTX64.EFI

bcdedit /set {bootmgr} path "\EFI\WindSLIC\BOOTX64.EFI"

mountvol v: /d

Затваряме конзолата CMD и РЕСТАРТИРАМЕ компютъра

Стартираме в нормален режим и проверяваме в система, -еврика "Windows е активиран" ГОТОВО

Проблем ли е ако не се е получило с първия ключ, и след тази команда да се пробва с различни ключове

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пробвай с това

key_cert_installers.zip и после това Installer_EFI_gui.zip

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Направо ме спаси, тамън щеше да добавям файлаUEFI-$oem$ в инсталационната флашка и да правя нова инсталация на чисто ...А тези двата зипа които ми даде какво точно правят?

http://imgur.com/QaY3tL8

А това може ли да се ползва и за лаптопи, че гледам има сертификати за някои марки....

Ако е с защита на биоса какво ще стане?И как да разбера дали моя HP Probook 450 Go е с защита?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Интересува ме как да си запиша DVD или флашка,която да не ползва UEFI и GPT файлова таблица,ако може някой да обясни и да препоръча програма,понеже с инструмента на Microsoft флашката ми я записва както си трябва,друг път с GPT файлова таблица,а DVD като се запише и инсталирам от него се използва GPT файлова таблица при създаването на дяловете.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Отново може да ползваш Rufus!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

А ето го и него: UEFI $oem$

Този zip файл просто трябва да се разархевира в папка C:\7Work\DVD\sources и тогава да се създаде образа Iso с командата за създаване от първа точка на този урок

ИЛИ да се разархевира в папка sources на създадената флашка по метода от точка втора на този урок

Това е, ще имате активирани и брандирани системи без никакви усилия, просто инсталирате Windows и толкова

Този файл може ли да се ползва и автоматична активация на UEFI базирани флашки с Windows 8?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Алтернативен (полу-ръчен) метод за създаване на флашка за UEFI инсталация на Windows 7 x64

1.1 Създавате флашката за legacy инсталация. Препоръчителни инструменти: Rufus, Universal USB Installer. Препоръчително е да НЕ СЕ ползват инструмента на Microsoft или WinUSB Maker, защото те форматират флашката с NTFS, а тази файлова система не се поддържа за UEFI boot (изисква допълнителен UEFI драйвер за NTFS, който все още не присъства в повечето UEFI биоси). Флашката трябва да бъде задължително с файлова система FAT32 !!!

или

1.2 Отваряте ISO образа с програма по избор / слагате инсталационното DVD в оптичното устройство и влачите всички файлове оттам на флашката. Изискването за файлова система FAT32 важи и тук.

2. Отваряте флашката и отивате в папка EFI. Там има една папка, EFI\Microsoft\boot, а в нея има файлове и папки. Копирате всички файлове от EFI\Microsoft\boot в новосъздадената EFI\boot.

Може да минете и по-лесно: отивате в папка EFI\Microsoft, десен бутон на папка boot и Copy, след това се качвате едно ниво нагоре (папка EFI), десен бутон и Paste.

3. Копирате UEFI bootloader-а на Windows 7 на флашката. Това е файл на име bootmgfw.efi. Можете да го вземете от съществуваща 64 битова инсталация на Windows 7 (намира се в C:\Windows\Boot\EFI) или оттук. Файла се копира в папка EFI\boot на флашката и се преименува на bootx64.efi.

След като изпълните всичко това (през т.1.1), вече ще имате флашка, от която могат да се правят едновременно UEFI и legacy инсталации на Windows 7 x64.

Този метод може да се ползва за изготвяне на флашка за UEFI инсталация под всяка OS (т.1.2). При копиране на всички файлове от ISO образа (OS X поддържа ISO формата директно, Linux изисква програма за изваждане на файловете от него) на флашката и след това изпълняване на горните инструкции, получената флашка ще може да се ползва за UEFI инсталация без значение под коя OS е правена, единствено legacy boot няма да присъства, но за целта на занятието няма да е необходим.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Вчера цял ден се главоболих с една UEFI инсталация, така че да споделя опит. Ако Наско желае, може да допълни първия пост.

1. Задължително е да проверите в BIOS опцията за Secure Boot, защото в противен случай няма да ви сработи нито една активация, по нито един от описаните методи:

http://i.imgur.com/zvyFhJU.png

2. Ако нямате опция за изключването му (както беше при мен), ще имате друга опция:

http://i.imgur.com/S5Jf11U.png

Трябва да изберете да НЕ е Windows Uefi, защото няма да можете да буутнете активацията.

3. След успешно инсталиран ключ, сертификат и.т.н. , Windows трябва да зареди през Slic таблица, тоест, ако не се е получило автоматично след активацията ви, трябва да зададете приоритета ръчно така:

http://i.imgur.com/BHHGhfQ.png

п.п. Имам е един въпрос - няма ли начин да се интегрира универсален USB 3 драйвер в Boot.wim, за да може инсталацията да се прави от usb 3 флашка.

И още нещо - нямах след инсталацията LAN драйвер, което за първи път ми се случва при инсталация на Windows 7 :blink:

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте, надявам се на вашата помощ. Имам проблем с активацията на Asus X551MA.Направих флашка с windows от темата windows-a също е от темата. Всичко мина на 6 но не мога да активирам Windows-a ! Инсталирах и последните два файла в темата ,където пише "при не сработване на активацията" но резултата е,че вече windows-a не се стартира! Лаптопа седи на логото и до там ! При проверка в чичо гугал намерих колега който има същи проблем https://www.kaldata....dows-loader-22/ Пробвах и с активатора на DAZ последния но ми изписва това Unsupported partition table.Щъм съм благодарен за помощта

Лаптопа сега не иска да се стартира ! Не мога и в Bios да влезна ! Моля за помощ,че лаптопа не е мой на мой приятел е.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте, надявам се на вашата помощ. Имам проблем с активацията на Asus X551MA.Направих флашка с windows от темата windows-a също е от темата. Всичко мина на 6 но не мога да активирам Windows-a ! Инсталирах и последните два файла в темата ,където пише "при не сработване на активацията" но резултата е,че вече windows-a не се стартира! Лаптопа седи на логото и до там ! При проверка в чичо гугал намерих колега който има същи проблем https://www.kaldata....dows-loader-22/ Пробвах и с активатора на DAZ последния но ми изписва това Unsupported partition table.Щъм съм благодарен за помощта.

https://mega.co.nz/#...JiFdmyqWvbTvNmc Ползвай активатора CW_7 и си готов.

P.S. Тествал съм го и работи!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Благодаря колега, но как да подкарам лаптопа? Той направо умря! Стартира се само до логото! Дори в биоса не мога да вляза! Моля ако някой може и знае как да реша проблема нека ми помогне.Предварително благодаря

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В последно време, последно излезлите лаптопи имат такива BIOS че е невъзможно да се подкара windows 7 по описания начин, причината е че биос прави проверка на boot.efi и ако е модифициран не го зарежда.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Благодаря колега, но как да подкарам лаптопа? Той направо умря! Стартира се само до логото! Дори в биоса не мога да вляза! Моля ако някой може и знае как да реша проблема нека ми помогне.Предварително благодаря

Как така стратира само до логото,модел,марка на лаптопа да дадеш?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Изключи всичко, което си включил в USB портовете, извади и диск, ако си сложил. И при мен така веднъж "умря" на логото. Добре, че дъното ми има диагностика с кодове и разбрах че забива на проверка на USB-та

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В последно време, последно излезлите лаптопи имат такива BIOS че е невъзможно да се подкара windows 7 по описания начин, причината е че биос прави проверка на boot.efi и ако е модифициран не го зарежда.

Но аз го подкарх Windows 7 само активацията не стана! В биоса си има опция кой Windows да избера. Да те разбирам ли, че не може на този лаптоп да се подкара 7-ца? Но по важния въпрос за мен е как сега да подкарам лаптопа, защото той сега седи единствено на логото! Лаптопа е Asus X551MA Просто когато му сложих последните два файла за активацията от тази тема го рестартирах и "овисва "само до логото!

Колега всичко съм извадил от него! Не мога да вляза дори в биоса! Някакви идей? Благодаря на всички за така бързата реакция!

ПП :Как да се лицензира Windows 7 Ultimate на такъв лаптоп? При инсталацията, защо вместо обичайният един дял от 100MB си създаде още един с големина 98MB?!

Защото след като си реша проблема със стартирането на лаптопа отново бих искал да сложа 7-ца.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Но аз го подкарх Windows 7 само активацията не стана! В биоса си има опция кой Windows да избера. Да те разбирам ли, че не може на този лаптоп да се подкара 7-ца? Но по важния въпрос за мен е как сега да подкарам лаптопа, защото той сега седи единствено на логото! Лаптопа е Asus X551MA Просто когато му сложих последните два файла за активацията от тази тема го рестартирах и "овисва "само до логото!

Колега всичко съм извадил от него! Не мога да вляза дори в биоса! Някакви идей? Благодаря на всички за така бързата реакция!

ПП :Как да се лицензира Windows 7 Ultimate на такъв лаптоп? При инсталацията, защо вместо обичайният един дял от 100MB си създаде още един с големина 98MB?!

Защото след като си реша проблема със стартирането на лаптопа отново бих искал да сложа 7-ца.

Трябва да имаш 3 дяла освен C защото инсталацията е UEFI ето как е при мен:

http://i.imgur.com/HnpHwfg.png

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване