Как да създадем Boot DVD/USB за UEFI BIOS (EFI Boot) базирана система

95 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

А ми колега аз съм с UEFI инсталация още от както бях на 7цата после на 8цата после на 10ката ,тази програма не съм я ползвал за флашки а друга ,и при нея още в боот менюто на биоса ме пита от къде да боотне дали от SANDISK или от UEFI SANDISK аз избирам UEFI разбира се и до сега след толкова преинсталиране и смяна от една OC на друга не съм имал прблеми .Но пак подчертавам аз RUFUS не съм ползвал ,ползвам ULTRA ISO и снея може да се правят и дискове и флашки и много други неща .Тук в форума дори преди имаше урок за работа с ULTRA ISO и как се прави флашка с нея програма ,като изрично подчертавам аз с нея програма никакви фаилове не съм сменял и т.н Ето дори намерих и темата виж коментара на Филип  https://windows7bulgaria.com/topic/4-инсталация-на-windows-7-от-usb/

Редактирано от neserioga
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте,
имам проблем изпълнявам всичко както е описано, но когато буутна флашката  забива при зареждането на иконката преди да изкара прозореца Инсталирай сега. От какво може да е ? Опитвам  се да инсталирам windows 7 64bit на hp 250 g2 intel конфигурация 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Трябва да спреш uefi secure boot !!!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Насско може ли ако не те затруднява да дадеш някакво сносно обяснение за какво е тоя  uefi secure boot,  трябва ли да е включено или не.

Търсих из нета обаче обяснения много, един казва така, друг онака, с две думи положението е "Или ще вали или няма". 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това secure boot когато е включено, зарежда efi фаилове само от windows 8 нагоре, ако се изключи тогава позволява да се зареди efi файл на windows 7. Затова когато е включено инсталацията на 7 в UEFI режим замръзва на стартовия екран. Това беше трик на М$ да се предотврати инсталирането на 7 на нови лаптопи идващи готови за win 8, дори в някой от тях тази опция за изключване на secure boot беше скрита или въобще липсваше, а обясненията им бяха че това помагало за безопасността на потребителите, да да ама не. На по късен етап производителите на хардуер се усетиха че така М$ ги цака и пуснаха нови версии на BIOS и функцията за изключване на secure boot се появи на видимо място, иначе без нея можеше да се инсталира 7 само в legacy режим и на диск с таблица на дяловете само MBR.

Редактирано от Насско
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Одеве погледнах при мен е включена но Windows-а  не е в UEFI режим, значи ако я изключа няма да имам някакви проблеми ???

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте.

Изпълнявам всичко точно както е указано в първия пост на темата: 1-Създаване на UEFI Boot образ (iso) за запис на DVD5:

Ок, но инсталацията стига до момента в който ми иска usb 3.0 драйвер.

Къде трябва да го вграждам? Достатъчно ли е в boot.wim , или трябва да го има и в install.wim ?

Да уточня пробвам да инсталирам win7 от външна usb записвачка на ASUS X553M.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

С вграждане няма да стане, единствения начин е ако има опция в BIOS да спреш USB3.0 контролера или ако има опция за превключване да я сложиш на USB2.0 или auto. Друг вариянт е да копираш файловете от образа на друг дял който няма да форматираш по време на инсталацията, да бутнеш от усб запсвачката и като зареди да дадеш "поправяне" после да отвориш командния промп и навигираш до sources\setup.exe от там вече инсталацията ще продължи защото файловете са на харда и USB контролера не играе роля.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако сложиш флашката в USB2.0 порт същото ли става?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Можеш да опиташ и този метод подобно на това който предлага Наско !

Исото за този диск може да изтеглиш от тук.

Инструкцийте са на руски надявам се да не ти е проблем.

Редактирано от Dimi
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Филип Петев   Ще може ли да качиш пак файла  bootmgfw.efi,  защото дава грешка когато се опитам да отворя линка, който сте дали. Аз  съм на XP и все още го нямам. Да попитам също задължително ли трябва да е GTP, защото при мен може само с MBR.И когато се опитам да го инсталирам на MBR дялова схема за  UEFI, започва да зарежда, но веднага след това дава син екран.

Благодаря предварително.

Редактирано от Wallkz
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Как да създадем Boot DVD/USB за UEFI BIOS (EFI Boot) базирана система

За целта ще ни са нужни няколко инструмента и Windows 7 x64 дистрибуция, iso образ или насипна

Нужни инструменти:

Windows форумния Windows

oscdimg Това е инструмент на Microsoft за създаване на образи

Rufus Програма за създаване на стартиращи USB Flash за инсталиране

1-Създаване на UEFI Boot образ (iso) за запис на DVD5:

-Изтегляме oscdimg от линка горе в темата, разархевираме и копирате нужния файл x86 или x64 според архитектурата на инсталитания на вашата система "Windows" и го поставяте в C:\Windows\system32;

-Отваряте конзолата CMD като администратор ( Старт в полето за търсене пишем CMD , върху намерения резултат, десен бутон на мишката "Стартирай като администратор) Не го затваряте до завършване на всички операции!;

-Създавате си работна директория в дял C:\ със следното име C:\7Work\DVD , може и с командата;

mkdir C:\7Work\DVD

-Разархевирате дистрибуцията на Windows в пака DVD ; (ако ползвате форумните дистрибуции, след разархевирване изтрийте папка $oem$ от C:\7Work\DVD\sources)

-Създавате нов iso образ за буутване чрез UEFI Bios с тази команда;

oscdimg.exe -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,bc:\7Work\DVD\boot\etfsboot.com#pEF,e,bc:\7Work\DVD\efi\microsoft\boot\efisys.bin c:\7Work\DVD c:\7Work\Windows_7_x64_EFI.iso

Новия образ iso ще намерите в C:\7Work с име Windows_7_x64_EFI.iso . Този образ може да изпечете на диск (например с Nero "Burn image...") и да инсталирате в режим UEFI Boot.

2-Създаване на USB флашка за инсталиране в режим UEFI Boot:

Ще изпозвате инструмента Rufus от линка горе в темата

-Отваряте го като администратор

-От полето "Устройство" Избирате вашата флашка (размер 4GB или по-голям)

-Слагате чавка на бутона "Създай стартиращ диск с" и избирате "ISO образ" , слагате чавки и на "Бърз формат" и "Създай разширени етикети и икони файлове"

-От бутона с нарисуван диск избирате iso-то което създадохте или друга чиста дистрибуция не съдързаща папка $oem$ за MBR базирани системи

-От полето "Файлова система" избирате "FAT32"

-От полето "Схема на дяла и тип на интерфейса" избирате "GPT файлова схема за UEFI компютър"

-Уверете се че всичко е настроено както е описано и натиснете бутона "Старт" изчаквате до завършване на процеса (когато всичко е завършило в долния ляв ъгъл ще се изпише "ГОТОВО")

Ето и снимки как трябва да изглеждат настройките:

kNU60c6.pnglqckpCW.png

3-Инсталиране на Windows x64 на UEFI базирана система:

Настройвате в BIOS UEFI Boot на включено (може Legacy boot дори да го спрете)

Слагате дидска или флашката и стартирате (буутвате) от тях

Инсталацията протича както при обикновено инсталиране на Windows 7 до частта в която трябва да посочите дяла върху който да се инсталира.

Вдсички предишни дялове трбва да бъдат изтрити и съсздадени отново от инсталатора (или предварително да сте изтрили дял C:\ с предишната си инсалация, а диска с останалите дялове да сте конвертирали в GPT вайлова таблица това може да бъде сторено чрез Acronis от бутващ диск)

Вижте снимката след създаване на новите дялове:

pNKmta1.png

4-Активиране на UEFI (EFI Boot) базирана инсталация:

Предполагам вече сте завършили инсталацията успешно и се чудите как ще активирате Windows?!

Тук идва голямото главоблъскане, нито един активатор не действа, понеже е базиран на MBR фаилова таблица и нейния зареждащ код, работят само KMS активаторите или актииране по телефона, но предполагам това не ви устройва :)

Ето ние как ще процидираме:

-Ще интегрираме SLIC2.1 таблиците в EFI файла от който се вдига (стартира) така инсталиран Windows (които се намират обикновено в BIOS на машини идващи с готов инсталиран Windows 7)

-Но някои добри хора вече са свършили тази работа, остава ние само да ползваме този EFI файл.

-А ето го и него: WindSLIC (BOOTX64.EFI) + Certificate

Как ще процедираме?!

-Сваляме от линка zip файла и го разархивираме директно в C:\ ще се получи папка WindSLIC вътре с два файла, до тук толкова

-Отваряме конзолата CMD като администратор (вече знаете как става)

-Инсталираме сертификата и ключа с тези команди: Може да ползвате други OEM сертификати и ключове за други модели!

slmgr.vbs -ilc c:\WindSLIC\ACER-ACRSYS-2.1.xrm-ms

slmgr.vbs -ipk FJGCP-4DFJD-GJY49-VJBQ7-HYRR2

До тук добре, предполагам всичко беше прието, но за да работят тези OEM сертификат и ключ е нужно да имате SLIC2.1 таблици в BIOS, ако имате добре, вече сте активирали и може да спрете до тук, но вие нямате, тогава следва да вдигнем такива при зареждането от EFI файла, при стартиране на вашата система:

-Инсталираме BOOTX64.EFI файл в EFI дяла и променяме записите за стартиране от него. Това ви се струва много сложно но НЕ Е, само е нужно да се изпълят няколко команди в режим SAFE MODE.

-Рестартираме и влизаме в режим SAFE MODE като при стартирането на началния екран на Windows 7 кликаме върху клавиша F8

-Влезнали сме в режима SAFE MODE и старираме конзолата CMD като администратор

-Изпълняваме следните команди:

mountvol v: /s

mkdir v:\EFI\WindSLIC

copy c:\WindSLIC\BOOTX64.EFI v:\EFI\WindSLIC\BOOTX64.EFI

bcdedit /set {bootmgr} path "\EFI\WindSLIC\BOOTX64.EFI"

mountvol v: /d

Затваряме конзолата CMD и РЕСТАРТИРАМЕ компютъра

Стартираме в нормален режим и проверяваме в система, -еврика "Windows е активиран" ГОТОВО

Идва най-интересната част, сигурно се питате може ли да се направи подобна на форумната дистрибуция но за UEFI базирани машини и всичко това да стане автоматично по време на инсталацията? Да може! Няма нужда да правите всички тези упражнения за активиране търсене на ключове и сертификати и тн.

5-Създаване на DVD/USB за UEFI (EFI BOOT) базирани системи с автоматична активация и брандиране за 99.9% от марките:

Какво е нужно? -Нищо особенно, това което е нужно аз вече съм го събрал и дописал разните му скриптове, тествал многократно, от вас се иска само да го приложите и ползвате.

А ето го и него: UEFI $oem$

Този zip файл просто трябва да се разархевира в папка C:\7Work\DVD\sources и тогава да се създаде образа Iso с командата за създаване от първа точка на този урок

ИЛИ да се разархевира в папка sources на създадената флашка по метода от точка втора на този урок

Това е, ще имате активирани и брандирани системи без никакви усилия, просто инсталирате Windows и толкова

Успех!

Малко screenshors от автоматично активирани и брандирани системи, имитирани във виртуална машина Parallels Desktop.

T0itbw5.png

sjcmALP.png

NWOX1iO.png

При не сработване на активацията може да ползвате това:

първо инсталирате това, според сиатемата си key_cert_installers.zip и после това пак според системата Installer_EFI_gui.zip

файла не съществува  UEFI$oem$.

Може ли Наско  да го качи отново?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

файла не съществува  UEFI$oem$.Ето го файла  https://mega.co.nz/#!PFhXjYaC!AAAAAAAAAAAnHLUqnPGWJgAAAAAAAAAAJxy1KpzxliY

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте,

Опитвам се да инсталирам Win7 на нов лаптоп Dell inspiron 5559 на който имаше линукс в началото явно направих грешката да променя отметката в биоса от UEFI на Legacy и инсталацията стигна до дяловете на диска направих грешката да изтрия всички дялове и останаха два един системен и един основен не ми позволява повече да направя нищо нито да създам или да преоразмеря дялове.Попрочетох из нета някой неща и направих стъпките от поста в началото.Сега с включена отметка на UEFI и изключен Secure Boot не ми разпознава флашката и не може да тръгне инсталацията. Ако включа на Legacy инсталацията тръгва стига до дяловете на диска и ми изписва че липсва бутващо устройство.Реших че не ми позволява да инсалирам win7 и пробвах с 10 но се получава същото. Помагайте че лаптопа е за жена ми и няма да ви казвам какво ще ми се случи :).

Благодаря предварително

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Флашката ти трябва да бъде направена така че да поддържа UEFI инсталация, това става най-лесно ако ползваш RUFUS: https://rufus.akeo.ie/?locale=bg_BG

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Автоматичната активация не сработи. Може би защото не откривам буут от Slic в биоса. В момента бутва от Windows P0: SSD, има и друга опция Р0: SSD без Windows отпред. Дъното е GA-B150M-SD3H DDR4, процесор i5 6500. ОС я направих по описания начин и инсталирах с флашка на SSD, но си тече пробния период.

Тези линкове не работят -

При не сработване на активацията може да ползвате това:

първо инсталирате това, според сиатемата си key_cert_installers.zip и после това пак според системата Installer_EFI_gui.zip

Помогнете.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Направих всичко така както е описано, освен, че Rufus не ми позволи да сложа настройката за FAT 32, защото един от файловете в iso-то бил с размер по-голям от 4гб. Направих я на NTFS (не знам дали това е проблема) и при инсталацията ми забива на Starting Windows. Някакви идеи защо се получава така ? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

може да не е забило,а да му отнема повече време да зареди

и не знам защо всички препоръчват rufus,аз бях направил две флашки с руфус и при двете имах проблем,ползвам windows usb/dvd tool  http://wudt.codeplex.com и всичко е 6,а за win10 тегля isoто от media creation tool и активирам от замунда :thumbup:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моля, качете отново някъде двата архива:
 key_cert_installers.zip и  Installer_EFI_gui.zip
Благодаря!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

и не знам защо всички препоръчват rufus,аз бях направил две флашки с руфус и при двете имах проблем..........

Аз от години(още от ХР) ползвам Руфус и мога да кажа че е перфектна и проблемите не идват от нея о от ЗКУ.:cheers:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Привет на всички. Аз съм Вальо. Обикновен усер.

Има ли някой в Пловдив, който може да ми качи седмицата на смотания бук срещу заплащане, че ми омръзна да уча всичко. ... или просто да ми произведе една флашка. Компа е купен с 8.1 про.

Бука е Леново Идеа2 само UEFI.

0888 557Ч7Ч, Вальо.

Благодаря предварително.

ПП "ЗКУ" зад клавиатурно устройство ли значи?

Редактирано от drukman
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има в Пловдив кой да свърши работата, ако ми се доверяваш , аз съм в Тракия може да ми пишеш и във феисбук месинджъра , naskogrozev@hotmail.com

И това "идеа 2" не ми говори много, дай точен модел но съм сигурен че ще стане със седмица на 100%

Редактирано от Насско
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Клипни на телефона. Аз ще ти звънна. Нямам сураттефтер.

....вече нямам и комп. Пиша от телефон. Спешно е.

20CG001BUK

UEFI Bios ver. N17ET87W (1.87)

Редактирано от drukman
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не не е този, модела е Think pad helix, повярвайте ми, всичко опитах, но 7 неможах да инсталирам, просто има нещо което не позволява зареждане от boot64.efi което е на widows 7, дори и при изключен secure boot.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване