Как да изберем кутия (PC Case)

137 мнения в тази тема

Отговорено

Не казвам че не са хубави но 40-45лв за един фан минава разумните ми граници.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не бих взел тая с прозореца, а за фанове щях да взема СМ Jetflo PWM- яки, много дебит, кабел с резистор в комплекта.

Редактирано от Иван Грозни
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тоя шамар ме освести. Мерси :D

Не бих взел тая с прозореца, а за фанове щях да взема СМ Jetflo PWM- яки, много дебит, кабел с резистор в комплекта.

Какво и е на прозореца? 

А по въпроса с големината и броя? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нищо, но другата е по- евтина и с възможност за фан на капака. Колкото броя искаш 120, 140 мм ..., да речем 4 броя общо.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В тази кутия има опция за две захранвания. Защо на един компютър може да са нужни две захранвания?

http://www.vario.bg/corsair-obsidian-series-900d-cc-9011022-ww

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Има ги и малко по-евтинджос: Noctua Fan 140mm NF-A14 PWM

Не са малко пари за вентилатор, но ако гониш оптималното като тишина/дебит/здравина, това си е един от най-добрите избори. Все пак да не забравяме, че са едни от най-здравите вентилатори.

Иначе аз лично никога не съм виждал смисъл от вентилатор на страничния капак ... то даже ще ти прецака въздушния поток повече. Това при положение, че се ползва само 1 видео карта. При две и повече има резон. Иначе прозореца ще направи кутията малко по-шумна ... но пък си е друго да виждаш вентилатори и индикации, без да отваряш капака. Понякога е полезно. Или ако искаш да твориш красоти ... ама тогава Ноктуа отпада автоматично :D

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като прегледах къде ще седи кутията красоти няма да правя, защото няма да се виждат. Идва с един вентилатор отпред и един отзад. Ако за начало взема два 140мм къде да ги сложа? Отпред и отгоре? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не са малко пари за вентилатор, но ако гониш оптималното като тишина/дебит/здравина, това си е един от най-добрите избори. Все пак да не забравяме, че са едни от най-здравите вентилатори.

Иначе аз лично никога не съм виждал смисъл от вентилатор на страничния капак ... то даже ще ти прецака въздушния поток повече. Това при положение, че се ползва само 1 видео карта. При две и повече има резон. Иначе прозореца ще направи кутията малко по-шумна ... но пък си е друго да виждаш вентилатори и индикации, без да отваряш капака. Понякога е полезно. Или ако искаш да твориш красоти ... ама тогава Ноктуа отпада автоматично :D

Има най-много смисъл при много горещи карти и чипсети (като моите). И най-вече при наличието на къстъм водно охлаждане. Тогава няма кулер на процесора който да раздвижва въздуха на дъното и всичко около сокета се пали ако няма страничен вентилатор  да го обдухва.

Миналия брой на списанието ми имаха много интересен тест. RX480 и 1060 по един референтен и къстъм модел в кутия Define S и по веднъж с Brocken 2 и Liquid Freezer 240.Бяха тествали точно температури на картите,PCIE слота,процесора,вътрешността,рам и ВРМ на дъното.Почти винаги най-ниски температури се получават с вкараващи отпред,изкарващи отзад и отгоре и вкараващ страничен фен.Само когато монтират водното с вкарващи фенове както е по книжка температурата на процесора спада ,но пък вътре в кутията става мазало.

Иначе с прозорците и мрежите - правят кутията по-шумна,но най-вече зависи от вентилаторите вътре. Моята е като разграден двор и с вентилатори на 600 оборота (дори и оригиналните на СМ) се чува само помпата леко и то защото ми е на бюрото до главата.В този ред на мисли според мен е по-важно какви са вентилаторите и как са контролирани от това дали е с прозорец или дори отворена мрежа отстрани.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кутията помага, но най-вече заради по-здравата конструкция - да няма тракане и т.н. 90% от тишината се постига с тихи компоненти. Аз затова и смених 480-ката с 1060 на MSI. Иначе тия работи с шумо-излолиращия материал по капаците си е просто маркетингов трик. Моята машина не се чува изобщо, а ми е до главата, горе на бюрото и е с прозорец. Само единия вент на кутията започна леко да потраква и смятам скоро да ги сменя всичките с Noctua. Стоковите вентове са доста зле от към дебит, дори при максимални обороти. А аз взех, че куших същия за 3-ти ..

Иначе това за страничния вентилатор, много зависи каква кутия се използва и какви вентилатори. Но при много горещи карти определено помага директното обдухване. Въпреки, че става пастет целия въздушен поток по тоя начин и пак всичко опира до дизайн на кутията и дебит на перките.

Редактирано от CaRd
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

С тези тихи истории с които се обсипват форумните пространства се стига до безсмислени крайности на покупки на много скъпи части от които не получават нищо потребителите овен много ниски разлики в тишината. Натоварена машина(повишаване на шума) при обикновен потребител се постига при игра когато или колонки или слушалки се чува играта и леко по-тихо или по-шумно не играе никаква роля. Когато машината не  натоварена pwm перката почти не се чува а видео картата не се въртят. Такива крайности за тази тишина е за потребители които това не им жертва качеството на другите компоненти - няма никакъв смисъл да се даде 200лв за перки 200лв за кутия 100лв за охладител и други скъпи екстри за машини в които няма компоненти които вдигат прекалено високи температури , и това им струва слаба видео карта или слаб процесор.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Когато давам съвети по принцип се придържам към правилото за максимална производителност и дълъг живот на компонентите(кутия захранване при първа покупка). Тишина всеки може да си я добави впоследствие. Ако се търси поначало тишина бюджета става нереален в повечето случаи а с бюджетите в България в 99% от случаите. Затова и аз самия скочих първоначално на кутия която носи няколко компютъра, но оттам максимум дъно и процесор и вече 2 стокови топ карти. Като ми станаха шумни едната хвана едно Accelero Extreme а другата се потопи и това е. Но ако трябваше поначало да ги правя тихи,нямаше и да мога да ги помириша а трябваше да взема посредствени карти,при които пък обезшумяването е нерентабилно. Винаги е въпрос на приоритети и възможности.

Реално погледнато жена ми се оплакваше че чува 290Х в другата стая като играя ,само че с 5.1 слушалките на главата и в средата на битка или състезание изобщо до мен не стигаше нищо,така че винаги е относително. Това с чуване е като с виждането - крайно субективно. За един нещо е непоносимо а друг не го забелязва. Затова и избягвам да препоръчвам монитори. Съвета ми е - флашката в джоба с материал,който отговаря на ползването и айде в магазина. Пускат ти го и на който ти хареса най-много,него взимаш.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Мен не ме интересува дали ще чувам машината, когато играя или гледам филм или каквото и да било друго. За мен е важно други хора да не я чуват и това да не им пречи. Така, че подобни коментари са излишни. Теб ако те устройва едно, мен ме устройва друго. И си плащам за густото. На никой, който работи под ограничен бюджет, няма да препоръчам по-слаб, но по-тих компонент. Това е решение, което човек сам трябва да вземе. Но кефа, да пуснеш машината и да забравиш, че тя изобщо работи, за мен е голям. И със не-претенциозни машини съм работил, свиква се с постоянните звуци, но не ми доставя удоволствие. Иначе, ако в момента купувах карта, сигурно щях да взема някоя евтина ZOTAC GeForce® GTX 1070 Founders Edition, щото е със 100-тина лева по-скъпа от сегашната ми. И в последствие щях да сложа един Arctic и да имам идеалната карта - тиха, хладна и производителна - за същит пари както най-калпавите изпълнения на Gigabyte G1. Въпреки, че така като гледам, тая производителност въобще не ми трябва. Единствената игра, която цъкам в последно време е Dreamfall Chapters, понеже съм фен на поредицата, както и Master of Orion. Другата, която чакам е Tyrany на Obsidian. И за трите 1060 е тотален overkill.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Card

Основно го казвам за хората които четат защото те се доверява на това и си купуват перки от 50лв. и други скъпи неща в повечето случаи неподходящи за бюджета  и не визирам нито тебе нито мене , просто казвам каква е действителността - а какви са моите или твоите изисквания и възможности няма никакво значение.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Еми да, ама гледай примерно сега, взел съм перка за 20+ лв.(Фрактал) и след време се разтрака. Ако не беше се случило, нямаше да ми щукне да взимам по-скъпи перки. Докато Noctua са доста по-издръжливи. Така, че и това не е за пренебрегване. Но ако трябва да се режи от компоненти заради перки - не, не е оправдано.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В моя случай боджета няма да се ореже от по-скъпите перки. Главните компоненти за тези, които не съм тормозил в другата тема, са Asus A8G GTX1080, i7 6700K, Asus maximus Viii Hero. След като общата им стойност е над 2к ще е смешно да спестя 25 лева от перки. Още повече тея евтините ако се раздрънкат след една година и пак да купувам по-скъпи.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Първо искам да се извиня, че не съм чел постовете след цитирания и много накратичко ще онагледя думите си, но с толкова време разполагах. Ако някой се съмнява в достоверността на написаното- негов проблем. Та- има ли смисъл от страничен вентилатор.

С включен страничен фан:

8938318D.jpg

С изключен страничен фан:

8938320r.jpg

Виждаме един пиклив стрес тест на Аида за по 4 минути (за толкова стигна времето по обед). От него става ясно, че на стокови честоти на видеото и процесора и лека синтетика само и единствено на видеото, температурата на ядрото на видеото без включен страничен фан на кутията е 1 градус нагоре, ВРМите са с 2 градуса нагоре, фановете на видеото са с 4% нагоре. Хм, нищо особено, но... Има едно "НО"- това е на стокови честоти за 4 минути и товар само на видеото. При товар на цялата система или тежък гейминг, разликата отива при ядрото на видеото на +10 градуса, а на ВРМите на +15 градуса при изключен страничен. Например една игра Assassin's Creed дава разлика на стокови честоти +15 градуса отгоре на ВРМите. При клок на системата и товар, разликите са още по- големи.

Всеки сам за себе си да си направи нужните изводи- има ли смисъл или няма.

Редактирано от Иван Грозни
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По принцип в темата дискутирате само запалени геймъри, в което няма лошо. Но за геймърите и феновете на овърклокинга, шумът е последна грижа. Мен не ме интересуват последните излезли игри и това да ги играя на макс качество. Аз лично не обичам да чувам никакъв шум от компютъра, освен тихо свистене от циркулиращ въздух/ С такава цел съм заложил на бюджетни, но хубави вентилатори от Noiseblocker, както и много ефикасно обезшумяване на хард дисковете, което напълно обра бръмченето на 50 херца и шума от плочите. Пред време имаше изцяло silent решения (без вентилатори) и при дънните платки (без процесора) и при видео картите. Сега това очевидно е невъзможно заради безумните хардуерни изисквания на игрите. В заключение - като си запален геймър и си дал между 600 и 1000 лева за видео карта, по 200-300 лева само са кутия и още толкова за захранване, да се циганиш за качествен вентилатор за 40-50 лева е смешно :)

Редактирано от Иванов
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По принцип в темата дискутирате само запалени геймъри, в което няма лошо. 

В заключение - като си запален геймър и си дал между 600 и 1000 лева за видео карта, по 200-300 лева само са кутия и още толкова за захранване, да се циганиш за качествен вентилатор за 50 лева е смешно :)

Аз не съм запален геймър даже видео картата ми стои в опаковката си на секцията отгоре при другите кутии които обаче са празни :)

Просто работя в компютърна фирма и за това си дискутирам.

Относно цитираното заключение: Борил и Страхил си купят такива машини , първия кутия от 100лв , перки от 20лв и други икономии а втория обратното кутия 200лв и перки от 50лв  се получава - първия Борилчо има GTX1070 и по-шумни перки и цъка всичко на 60 фпс ултра  , втория Страхилчо GTX1060 и му е супер тихо , чува само клика на мишката от 150лв и цъка на 45 фпс на вери хай. На кого му е по-добре? Отговора е и на двамата - единия е запален геймър и цъка всичко с кеф , другия не толкова запален геймър цъка по зле но жена му не се сърди че перката духала.

За това е важно какво иска човека а не какво ние искаме , като шанса да предпочете по-тихо вместо по-добра производителност е към 2ма човека от 10ма.

А най-добре се получава като момчето което ще си взема конфиг и пита тези въпроси  , вземаш от всичко на макс защото можеш да си го позволиш.

Редактирано от Can Oa
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Иванов, може да се направи mini ITX, както е направил @Насско; а дори и някаква гейминг конфигурация с пасивни охлаждания, нещо такова:

MSI H110M PRO-D LGA11511102.53 лв.102.53 лв.
I3-6100 3.7GHX/3MB/LGA1151/BOX1243.38 лв.243.38 лв.
G.Skill AEGIS DDR4 2x8GB 3000MHz F4-3000C16D-16GISB1151.56 лв.151.56 лв.
SSD SanDisk Z410 480GB SD8SBBU-480G-11221245.62 лв.245.62 лв.
POWER COLOR AXR9 270 2GBD5-S3DH1269.50 лв.269.50 лв.
DeepCool Case ATX - DUKASE - USB3.0174.85 лв.74.85 лв.

xfx xts 460- 219 лв http://www.vario.bg/xfx-xts-series-460w-atx-231-p1-460f-xtsx 

zalman fx70- 75 лв http://www.stealtech.org/coolers/Zalman_Fanless_FX70_-_Intel_AMD_id60806/ , ама...:no:

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нещо доста интересно се появи вчера:

FD Define C
Building a PC in the New Define Mini C from Fractal Design
New Fractal Define Mini C - Build + Review!

И за по-големия размер: Fractal Define C Compact Review

Определено ми грабна вниманието, въпреки, че има още какво да се желае в някои направления. Може би най-накрая ще сменя R4? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Безсмислено е да сменяш!!! ... нали за това си купувате кутии по 200лв да не ги сменяте за внуците да останат :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И аз не виждам смисъл да я сменяш ако си доволен от нея. Освен ако старата не я продадеш на цена достатъчно близка до новата.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има някои дребни неща, които ме дразнят, но всеки път като се засиля да я сменям и се разубеждавам. Кутията наистина е много добра. Като гледам Define C е по-шумна и по-гореща ...

Това с купуването на "кутии по 200лв да не ги сменяте за внуците да останат" въобще не мисля да го коментирам.

Все още тая надежди да извадят Arc Midi R3 ...

Редактирано от CaRd
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Едно прекрасно бюджетно решение: DEEPCOOL Кутия LANDKING за едва 62лв.

Предлага почти всичко необходимо подобно на кутиите от по високия клас. Чудесен дизайн , достатъчно опции за хард дискове, учудващ голяма е като размер, подходяща е за висок кулер за CPU-то, без проблем да се поставят две видео карти за SLI или CrossFire (без да се чудите дали 2-та карта няма да опира охлаждането им в PSU-то), достатъчно добър въздухопоток , USB 3.0 портове и прочие. 

Само с два минимални минуса: 1-во: няма 2-ри входящ вентилатор , който да вкарва въздух в помощ на предния.

2-ро: Подходящ е само за видео карти до 28см. ( което не е чак такава болка като се има предвид ,че повечето влизат в този размер).

Ето едно видео ревю: ТУК от 6-тата минута на клипа на там

Редактирано от pepy86
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Две добри кутии на добра цена и безплатна доставка:

Thermaltake Core V31- 118 лв., проветрива кутия, подходяща за геймъри и ентусиасти; модулен интериор, предвиден за водно; да се внимава въздушен кулер да не надвишава 162/163 мм;

Tt Suppressor F31- 150 лв, 180 мм кулер, монтаж на 200 мм фанове, обезшумителни панели.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване