Как да изберем кутия (PC Case)

137 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

Браво за темата. Защо захранването трябва да е разположено долу, обаче? Повечето съвременни захранвания са със 120 мм вентилатор и са проектирани така, че разполагането им в кутията върши 2 неща, от една страна охлажда самото захранване, от друга - издърпва топлия въздух от кутията и го изкарва навън, тоест се спестява допълнителен вентилатор. Така че е логично да е горе, защото там отива топлия въздух и такава е циркулацията.

Според мен е добре да се обърне внимание също на това колко тиха и колко икономична може да се направи една конфигурация. Все пак, не всички ползват компютъра за последните излезли игри, не им трябват 5 вентилатора за охлаждане и 750 вата захранване. Аз лично наблюдавам много опасна тенденция - компютрите отново започнаха да стават огромни, масивни 10-20 килограмови чудовища, чиято консумация доближава тази на един 100 литров бойлер. Видео картите са с дължината на цялата кутия вече :blink:

Редактирано от Иванов
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Иванов,предпочитам и препоръчвам с долно разположение по две причини: първо и основно,за да не минава топлият въздух от греещите компоненти през него;второ-ползва филтъра на кутията долу.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Похвално за инициативата, която си подел тия дни. Добре е да има такива дискусии.

Но те съветвам да обясняваш малко повече, а не категорично да заявяваш кое е добро и кое не. Примерно за въздушния поток - ако е някоя съвременна интелска конфигурация без албански реотани вътре, май е все едно дали ще е негативно, позитивно или неутрално налягането. А и при позитивното не съм много сигурен, че има кой знае каква разлика с трупането на прах. По-скоро трябва да се гледат самите филтри на кутията колко са качествени, защото Tessaract може и да е много хубаво, бюджетно решение, но само дето са ги сложили тези филтри там - не вършат никаква работа.

Към кутиите бих добавил и отрочетата на Bitfenix, но единственият магазин(за който аз знам), където ги има в момента е в профилактика ... от 1 месец ...

За R4 мога да потвърдя, че е много добра кутия и си тежи на мястото определено(което според моите виждания не е нещо лошо). Обмислям обаче замяна с R5, поради някои дразнещи недомислици. Но сравнена с останалите китайски тенекета си е светлинни години разлика.

Като качество на изработка NZXT, Corsair, Cooler Master и Fractal Design са може би най-добре на нашия пазар. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@CaRd,презумцията е,че четящите ще имат някаква идея.Отделно темата искам да не е суха информация за какво как е направено и има ли почва у нас (информация в нета-бол,който иска да се образова),а динамична-даваща информация какво да се купи и къде.(Като мениджър,ще ти кажа,че прекалената информация е несмилаема,води до обратен ефект и темата подобно на десетки такива по форумите-ще потъне в забвение;периодичното актуализиране на информацията и то поднесена в тесни граници,като се отсее само точно конкретното-дава ефект.Който разбира-ще разгледа ревюта и ще прецени,който не разбира е воден от мисълта,че събеседникът е вещ и ще му се довери.)

Bitfenix ги загледах като качествени,но в ниския клас-не ги харесах.

Разгледайте подходящи кутии (не брандове,а конкретен модел) на подходяща цена и ги напишете-това е идеята на темата.

Малко тънкости от професията,които ще ти разяснят нещата за възприемането на информацията:

Кажи на 16-годишна,26-годишна,36-годишна,46-годишна и 56-годишна жена колко е мила,красива,ще подариш скъп подарък и как ще я таковаш.16-годишната ще чуе само "мила";26-годишната ще чуе само "красива";36-годишната-за подаръка;46-годишната-"таковането";56-годишната-се тая,само да я оставиш на мира.Надявам се ме разбра.

Редактирано от Иван Грозни
5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Bitfenix Ronin - намира се до към 160 лв. - не е никак лоша.

Bitfenix Shinobi - за около 100 лв. е също сравнително читава кутия. 

Cooler Master N300 - също много читаво решение. Ако може да преглътне човек разположението на хардовете разбира се.

Cooler Master N200 - ако се търси mATX вариант, също е доста добре измислена от вътре, но е малко от страната на "дрънчащите".

Sharkoon VG4-W - също добро бюджетно решение със сносен въздушен поток, стига да може човек да преглътне грозния външен вид(нещо много относително за всеки).

Cooler Master HAF-X - ето и един пример за скъпа, прехвалена и не-ефективна кутия.

Аз лично не съм фен на mATX или iATX кутии, но всеки според потребностите му. 

Много добре те разбрах. Нямам предвид всяко едно нещо да обясняваш на дълго и широко, а само отгоре отгоре. Предоставяш кратка, лесно смилаема информация, но достатъчно, за да може човекът насреща да направи информиран избор.

Една друга народна "мъдрост" - "Знанието е тъга."

И не случайно по-горе използвах думата "дискусия", а не "урок".

Редактирано от CaRd
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@CaRd,извини ме ,моля те,но се занимавам с 10 неща едновременно и не чета постовете,а хвърлям око отгоре.Даже започнах да пиша за кулери,ама зарязах...Та-не искам да те засегна или друг някого,просто преплясквам набързо.
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моля, качете в уводния при другите от бранда, че е заключен за редакция!

Интересно предложение от DeepCool. За цената си от 88 лв. има много екстри, визия, дебелина 0.7мм. Подходяща и за офис и за гейм компютър с една карта,а и за клокърски:

DeepCool DUKASE- 88 лв.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не мисля, че трябва всяко ново предложение да отива в първия пост, по този начин той ще стане прекалено голям и неприятен за четене, както се казва в интернет средите - "tldr". А и всеки друг може да качва информация - и нея ли да я добавяме там? Няма смисъл.

Така че нека всяко предложение да си е отделно, а ако има нужда от корекция на конкретен коментар - ок, ще се намесваме.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Mirgogo,може и да греша,но идеята ми е (цитирам себе си): "... че пазарът е динамичен, а и самата материя в своята същност и искам в увода да се поддържа някакъв набор от предложения, актуални към момента- да имаме централизирана информация, а не разпръсната из постовете." Много теми в други форуми не са полезни за тези, които не следят постоянно развитието им именно по тази причина. Вече, дали давам добри предложения и заслужават ли да влязат в уводния пост- преценете Вие и съответно го качете или- не.
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Има я в първия пост като линк, но вижте това видео. Това е бюджетна кутия с много сериозни екстри: https://www.youtube.com/watch?v=SxjP-ug1KuQ

Определено бих си я купил и/или препоръчал :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е в ревюто казаха точно обратното :D Нищо особено не е, но ако е до 60 лв. може.

Само като видях колко място са оставили в задната част за кабели и ... кошмар :D Макар, че в този клас няма какво да се очаква наистина.

Ако търсиш нещо с много екстри за цената си - Raijintek Agos

Разбира се, единственият магазин, от който можеха да се намерят подобни "екзотики", в момента е инкогнито ...

Редактирано от CaRd
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Говорим за неща, които могат да се закупят от българския пазар на добра цена. Тоя келеш от ревюто не го слушай, той си има други изисквания. Смисъла на клипа беше да покаже кутията от всички страни, Аз бих си я купил без изобщо да се замисля :). Но всеки сам си решава, разбира се.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@CaRd, аз съм очарован от кутията, а както си разбрал, запознат съм с тънкостите. Не е за пренебрегване дълбокият таван, контролерът, филтрите (имам забележка към предния панел), вътрешните фанове за АМД видео феновете да им духа към ВРМите :) , възможност и Луцифер да монтираш спокойно, нич не е зле и мениджмънта, външният хот плуг на дискове много ме грабна...Погледи сега тази от твоето видео.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Какво има да и гледам? Аз не бих си я взел, но като цена/екстри е супер. Единствено и липсва хот плъг-а, на който толкова държиш.

А мястото отдзад е отчайващо малко. Ако имаш захранване с плоски кабели - по се ядва. Но ако е някое, като моето с дебелите слийвнати кабеляци ... всичко ще трябва да е отпред. Аз едвам в моята(Define R4) ги наврях, за туй чудо не искам и да си помисля. Даже си мисля дали да не я сменя с R5 за още по-добър кейбъл мениджмънт(и не само).

Това с обдухването на VRM-ите може да се получи с един вент отдолу, което пък прецаква донякъде цялостния поток вътре. Не е болка за умиране.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@CaRd, не съм съгласен с твоя песимизъм. Това с ВРМите беше закачка за АМД видеофеновете- мосфетите или са с термолепенка и отгоре пластинка от кулера или ако са голи, се обдухват от фана на кулера... Не ме вкарвай в спорове, а и няма нужда при кутии с разлика с цените. Както е ясно и FDта съм сложил за феновете на форумите :) .

пп Виж какво ползвам за дисковете, приветствам идеята кутията да има такъв док:

8630064P.jpg

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Нещо не разбрах ... за феновете на форумите?? Ако имаш в предвид, че имат незаслужено добра репутация, значи никога не си използвал такава :) Не, че са най-най, но в този ценови клас трудно нещо ги бие като качество на конструкцията и функционалност. Няма да изпадам в излишни спорове, всеки може да си вярва в каквото иска :)

А това за дисковете си е изцяло твоя прищявка. Щом ти се налага често да прехвърляш хардове, значи със сигурност ще ти е удобство - спор няма. Всеки знае потребностите си.

А за феновете на АМД незнам - аз съм фен на това, което ми трябва. В моя случай тишина и хлад. Факт е, че по-горещите карти се възползват добре от вент, който да ги обдухва директно. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Е, нямаш чувство за хумор тая вечер...Да, добре са си за парите FD, но до преди няколко месеца можеше да си мечтаем за такива бюджетни кутии като споменатите. Искаше ми се и някоя Corsair кутия да вкараме- не се цупи, а погледни за някоя 200-300R на добра цена или друга Corsair и да я пуснем в увода.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Точно 200R бях гледал в "онзи" магазин и на промоция беше около 100-120 лв. (колкото би трябвало да е без прмоцията, ама айде). Супер са, но тук са с голяма надценка в България ... Доста популярна бюджетна кутия впрочем ... незнам защо нашите по-големи вносители не си правят труда да пазят наличности.

И да ... хумора ми тия дни е отишъл на околосветско с връзките в коляното, които и в момента ме тормозят.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Искат им по 130 лв:

Corsair Carbide 200R;

Corsair Carbide Spec 01.

Ама окото ми е в Carbide 300R, но...8630485Y.jpg

пп Някой като каже:"...,ама доларът..."- е,доларът беше 1.54 лв, сега е 1.72 лв БНБ- да смятаме ли %тите?!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Абе добре е темата, ама нещо за Mini-ITX кутиии няма ли да споменете, или тази категория не ви интересува? :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Насско, (аз на Mid Tower се мръщя и се радвам само на Full Tower, ти Mini искаш...) за мен са малки, сгъчени, нефункционални и скъпи . Отделно не съм събирал в такава кутия и нямам опита, за да коментирам. Така че съм пас.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тези кутии, както и захранванията за тях, а и охладителите им, си имат своето предназначение. Аз ползвам такъв тип компютър, само че кутията е моя изработка както и охладителя, напълно пасивно охлаждане, а съм с процесор i3-3225 стандартен, размера на кутията в сантиметри е 30х21х7 та тази кутия може да се сложи зад монитора, може да се хване на гърба на бюрото, може да се скрие навсякъде, другото предимство е нула шум, понеже няма движещи се части, даже диска е SSD, недостатък е че неможе да се ползва мощен процесор, но то и целта не е такава, това е медиен компютър, цъкане в нета, слушане на музика, гледане на филми и т.н.

пп. Виж това са му температури:

пп2: тук е закачен и външният ми хард (прхвърлях снимки в момента), показва го и него :)

myZ0qmI.pngNGzu5Vi.pnglrFcejv.png

Първата е при нормално положение, втората при гледане на full HD видео, третата при разархевиране на голям zip файл.

Степинга на процесора е 1.6-2.1-2.7-3.3 MHz

Редактирано от Насско
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Понеже @Насско (ако ми дава захранването 11.6- ще го изхвърля :) ) е със счупена клавиатура и лаконичен като заврян зет, да напиша за какво си говорим. Mimi ITX кутиите станаха много модерни в последно време и за геймърски и с клок конфигурации; ограниченията са откъм размер на дъна и някои лакът- карти.

(линк върху снимката)

8632876H.jpg- много нашумя, беше налична в затворения магазин.

8632885K.jpg

8632905h.jpg FD Core 500, 102 лв.

8632892A.jpg - Zalman ZM M1, 129 лв

8632914k.jpg  FD 304, 157 лв.

8632932H.jpg  Corsair 250D, 199 лв.

8632944E.jpg   Corsair 240CC, 202 лв.

Разбира се и CoolerMaster имат свои предложения.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дава 11.6 щото няма никакъв товар на 12V иначе ако има закачен поне един вентилатор дава 12.2-12.8V незнам защо са така тези захранвания, даже и старото китайски боклук беше така. Кутиите които си показал са доста големи и не са за напълно пасивно охлаждане. виж това: http://www.itx.bg/bg/mini-itx-cases/e-mini-k3-black-aluminium-120w-dc-dc-12v-5a-adapter-mini-itx.html

пп. На кутията на захранването пише за веригата 12V  11.0-12.8V незнам защо го пише, не съм се и замислял, не съм разглеждал схеми но сега ми стана интересно и ще намеря да прочета, но ме съмнява че контролера е програмиран по някъкъв начин, който следи дали има консуматори на съответната верига.

Редактирано от Насско
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване