Как да изберем охлаждане за процесора (CPU Cooler)

166 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

Понеже съм голяма свекърва на изпроводяк с този пост да дам моите впечатления от един охладител. Преди 2 месеца купих 6600K с Alpenfohn Brocken 2 (него го има и в България), давам информация за потребителите с интерес, без да обвързвам никого. @pepy86, ако успеете да вземете дъно Z170, ще можете да сравните с тези резултати. Кутията е ЦМ 690 Advanced II с 2 вентилатора 120мм и още 2 140мм. Стайната ми е висока и първоначално на отворена кутия даде високи минимални температури, но на снимката се вижда как е след 15 минути prime на какви температури е горе-долу. Успех с темите от мен и весел празник.

Снимка

Редактирано от monkimonki
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много добре , не мога да се ангажирам  кога ще се включа и аз с такова дъно за да ги сравним при клок. На 4,5 предполагам лети процесорчето.  Супер! Аз към момента мога да добавя към темата, след тестове с Call of duty black ops 3 и gta 5 . На high са настроени и двете игри , вървят супер гладко без никакви чуденки . Процесора ми стои на 43-44 градуса макс при затворена кутия по време на игра. Кутията и тя е залман с два фана , един отпред вкарва и един отзад изкарва 120мм.

Това е към момента със стоковите честоти до 3.9

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пиша отново вече да споделя информация за кулера след поставянето на Z170 AsRock Extreme4.  Пробвах тест на 4.2 Ghz . На prime95 и приличен волтаж на 1.22V на ЦПУ-то , температурата след около 20 минути тест не можаха да минат 60 градуса. Варираха от 52 до 60-61 макс. Това при температура в стаята 26 градуса и затворена кутия, Като се има предвид ,че подобно натоварване досега в игра не съм виждал (каквото е на prime95) , смятам че за бюджетен охладител свърши идеална работа. На GTA V - температурите ми са 39-40 градуса по време на играта, което също е супер. На Iddle градусите са 28-30, зависи по кое време на деня е.(все пак след обяда в жегата без климатик в стаята е нормално да вдигне 2-3 градуса на горе) . Направих лека промяна при поставяне на кулера на новото дъно. Добавих 2-ри вентилатор на гърба му ( макар че допуснах грешка и е с по малък дебит от 1-вия) и поставих термо паста Arctic MX4 което моментално на iddle доведе до понижение с около 6-7 градуса на температурата на процесора. Останах очарован от от действието на пастата и 2-рия фан на гърба на кулера. Предполагам ,ако сложа такъв с по голям дебит ще се подобри още малко положението.

На заводските настройки в биоса на AsRock на 4.2Гхц , при които процесора e напълно стабилен дори и на най-сериозните тестове  каквито са на prime95 , там на процесора са ми зададени 1.359V под товар и градусите стигнаха до 71 с този кулер.  На Iddle няма почти никаква разлика -30 градуса държи. Със същите тези настройки на играта Far Cry 4 не можа да мине 43 - 44 градуса през цялото време при 25градуса в стаята. Това го давам като пример , за се види разликата при натоварването на програмата prime и една прилично тежка за наше време игра.

Правих опит и на 4.4GHz с готовите настройки на дъното , там на Iddle температурите са около 35 , но на prime 95 удариха до 76 градуса , което за мен е доста , а и волтажа не ми харесва с тези готови настройки(високичък е). В игра не го тествах , не вярвам да са повече от 55-60 , но не ми се мъчи процесора ненужно. (На AIDA 64 не сравнявам , защото градусите на стрес теста са около 10 на долу от Prime95 и не е коректно да ги сравнявам)

Общо взето като заключение , кулера за стоков процесор и лек до среден(зависи кой какво разбира от среден) клок се справя. За 50лв. цена , слагате 2-ри фан и хубава паста и сте перфектни ;)

Resize of Rotation of 2016-06-18 12.13.08.jpg

PHOTO_20160617_151350.jpg

Resize of Rotation of 2016-06-18 12.13.01.jpg

Редактирано от pepy86
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Винаги съм се чудел,охладител от порядъка на 1000 грама,за колко време изкривява дъното.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пепи, казах ти- не се притеснявай като е под 90 градуса на ядро, тези 76 градуса са нищо- летен полъх.

Вземи сложи тоя с по- голям дебит като втори на кулера (или снимката е преди да ги завътиш). А и кутията хич не е за конфигурацията.

Не бери грижа за този волтаж 1.4V за проца- нищо му, по- скоро да не греят мосфетите в случая.

Пусни си го 4.4 ГХз и си играй, тъкмо и кулера не е за повече.

Зарежи я тая fan speed, гледай HWiNFO, CPU-Z, Aida 64.

(пп Не можахме да му намерим оптималните настройки ръчно с множител 46 за съжаление.)

Винаги съм се чудел,охладител от порядъка на 1000 грама,за колко време изкривява дъното.

Не се чуди- нищо му на дъното.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не съм ги сменял още перките. По скоро мисля задния да му бодна един 2000оборота 12-ка (вместо сегашния на 1100об.). Предбия ми е 1600-1700rpm. и смятам така ще стане още добре работата. На задната част на кутията стоковия фан на Залман го махнах и съм сложил на Термалтейк хубав на 1600-1800 оборота. Сега ми се иска и предния даже да махна, но незнам как се разглабя предната част на кутията където са копчетата за ресет ,стартиране и юсби портовете . Смятам че и там ако сложа по мощен цялостното положение ще стане още по добро, както за процесора така и за дъното и видеото . 

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пепи,опъни лицевия капак леко от дупката долу и ще излезе. Кутията я остави на малката да си събира кукли- не я бива с тия два фана.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ок утре ще го пробвам . Ако счупа нещо вече и намери приложение ... хахахаха

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

здравейte , дайte мнение по едно въпросче за второто ми PC. Има ли смисъл да се смени стоковия кулер на на fx6300  с deeocool gammaxх 300 ? питам ви не случайно за този модел , защото е евтин и защото само той влиза според размерите :))))))))))) Със стоковия кулер сега в голямата жега стои на iddle нa 37-38 градуса. В игри дига между 56-60. Идеята ми е да гътна 5-7 градуса. Възможно ли е с това чудо на  технологията наречено gammaxх 300 :))))))))))))) ?

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да. @pepy86, гледам са налични и другите ниски и евтини кулерчета от титулната: LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120 39 лв, 152 мм; ARCTIC Freezer 13 46 лв, 130 мм. Или вземи на теб сериозен кулер, а твоя, който пак не е от много високите,сложи на FXса.

Редактирано от Иван Грозни
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

само да уточня за темата , че не трябва да е широк повече от 80мм и висок над 140мм . Кутията е стара , а и платката на рама е с високо охлаждане ;)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте отново , взех за втората ми "щайга" кулера Deepcool Gammax 300 и мога да споделя след два дни тестове впечатленията си вече от него.

Сравнявам го само и единствено със стоковия охладител , който върви с процесора на AMD FX6300. Общо взето разликата не е голяма и се вижда под товар само. На iddle разликата между стоковия охладител и този на Deepcool е не повече от 1 градус в ползва на диипкула(ако изобщо има някаква. Сега в жегите държат около 37 (стоковия) срещу 36 градуса ( Gammaxx 300). Под товар , сравнявам стрес теста на Аида и играта Sniper Elite 3 . Там градусите падат от 55-56(за стока) на 48-50  градуса ( Gammaxx 300). Май горе долу това което целях : 5-6 градуса на долу , го постигнах. Предполагам при по тежки тестове на prime95 например или някоя по нова и тежка игра,  тези 5-6 градуса ще се покачат още малко в полза на Gammaxx-a. 

При монтажа на Deepcool-a използвах термо паста Arctic MX4 , докато стоковия съм го монтирал с оригиналната паста ( която при свалянето му беше почти изчезнала в интерес на истината след малко над 2,5 години употреба) .

За допълнение също ще кажа ,че и двата кулера при теста са работели на максимални обороти на перките (заводски така ми е зададено в биоса на дъното). Стоковия 7см вентилатор работеше на около 3700 rpm , а Deepcool-a на 1640rpm някъде. Честотата на процесора е на 3,7Ghz с турбо (мултипл.). За повече не знам как да го клокна , а и с това дъно с което съм не мисля ,че е и разумно :)))))))))))))

Общо взето за финал бих казал ,че стоковия кулер на АМД е доста приличен и ако го ползвате за стокови честоти е напълно достатъчен за всякаква употреба. Що се касае до Deepcool Gammaxx 300 , е не лоша алтернатива , за 36лв. е с доставката и с тези размери  121X75.5X135.7mm мисля влиза безпроблемно дори и на микро АТХ дънна платка без да пречи на рам паметта дори да е с високо охлаждане. Вентилатора му винаги може да се подмени с по силен и качествен , а и има опция за добавяне на 2-ри отзад на радиатора, което спрямо опита ми с другото ми PC си е плюс за още по подобрено охлаждане. Лошото само е , че няма 2-ри комплект телчета за захващане към кулера. ( ползвайте тел , ако решите) :)

Надявам се на някой да съм му бил от ползва ;)

viber image.jpg

PHOTO_20160705_191145.jpg

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@pepy86, полза от втори фан на това кулерче няма да има. На задния панел на кутията може по- голям да сложиш от настоящия.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

ами този сегашния е 92мм. от някакво CPU охладителче го бях свалил. Прав си може да премеря за 12-ка дали няма да влезне случайно. :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Едно кулерче от японците- Scythe Fuma CFM-1000, 93 лв и безплатна доставка от румънците. Представя се на нивото на Noctua U12S и при положение, че са кът в момента биващите кулери под 100 лв, да му обърнем внимание. Кулерчето е двойна кула, има два фана в комплекта, като може да се постави и трети (няма скоби, крепежи за 3ти обаче в комплекта). Интересен е и с височината си от 149мм, но предния фан пречи на висока рам, обаче може да се повдигне нагоре или да се постави за заден. Добро предложение за тесни кутии и лек до умерен клок.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Разгледах охлаждането и изглежда наистина доста обещаващо. Леле как ги мразя обаче тези широки кулери. Разгледах го на линка по долу и веднага може да направи впечатление , че с преден фан достига до 3-тия слот чак за Рам паметта.  Показано е обаче , че за притежателите на Рам с ниско охлажда не е проблем да се постави вентилатора. Впрочем за мен предния фан е повече от задължителен ,за да има максимален ефект.  Ако може би една идея бяха изместили центъра на кулера леко назад , щеше да е още по добре . Според мен ефекта с 2-ва по качествени и мощни вентилатора ще е перфектен с този кулер.  4.6 клок на мойто процесорче , ще си свиркам с него :)

п.п. Ама с тая висока рам на Adata XPG ще си карам и на 4.4 с Залманчето :P

ето линка:

http://www.pcgameware.co.uk/reviews/cpu-coolers/scythe-fuma-cpu-cooler-review/

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

На теб, Пепи, ще намерим D14.

Като разглеждах Fuma, си мислех обратното. С това оребрение по скоро една 14ска в средата. Иначе с височината от 149 мм, спокойно може предният да се вдигне сантиметър и да е над рама; пък и отзад да се сложи- няма да е проблем или разлика, но си прав за извивката- щеше да е по- удобно да не пречи на рама.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Междо другото ето как реших аз проблема с постоянно пречкащия ми се 1-ви вентилатор на Слот 1 за рам паметта:   GS 120 Deepcool gamerstorm. Само 2см. дебелина , hydro bearing , 900 --1800 ±10%RPM ; 4-pin PWM connector . Не можах да намеря друг такъв по кльощав вентилатор и с такава мощност като въпросния.

http://www.deepcool.com/product/gamerstorm/2013-12/6_112.shtml

2016-08-09 21.18.55.jpg

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Само да не е с по- голям дебит от задния.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Като му гледам спецификациите не е , отделно е на 1530 об. намален , а задния 1650. Мисля ,че не е проблем даже и да го засиля още малко :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Kато гледам ребрата на кулерчето и се чудя откъде минава въздуха от перките. Да не би да го пръска настрани. Иначе явно са заложили на този зиг-заг модел за да намалят размера без да се намаля охлаждащата площ. Обаче ако въздуха не може да премине (не видях дупки по средата) според мен ще трябва и добре обдухана кутия иначе ще затлачва с горещ въздух. Може и да не съм догледал,де....

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Томи, на само че минава, ами и дизайна му е кат на пасивен, затва и се зачудих на тия фанове защо не са ги пуснали на по- ниски обороти (по- тихи да са) или не са сложили една 14ска само по средата.Scythe-Fuma-front.jpg

Опа, моя грешка, мислех,че са на 1800 об, те били 300 до 1400, така че са си добре,а и отличен минимум,само трябва да се смъкне прага в биоса,че ще пищи и няма да пали, когато в помещението е хладно.

Редактирано от Иван Грозни
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз да попитам за моето охлаждане - Cooler Master Hyper 212 Evo ще бъде с 2 перки ще е достатъчно ли да охлажда добре i7 6700K - да речем с клок до 4.5 Ghz или ще трябва и друго охлаждане ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Силно се съмнявам, освен ако не уцелиш бройка, която да не иска много волтаж за 4,5. 212 е добро охладителче, но не мисля, че идеята му е да държи такъв процесор и то със сериозен клок. Аз лично бих пробвал ,колкото за теста и да споделя тук,но не бих рискувал дълго време;)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Значи ще трябва да се инвестира или в водно, или друг клас въздушно охлаждане - Arctic Liquid Freezer 120 или някое Noctua на въздух ?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване