Как да изберем охлаждане за процесора (CPU Cooler)

166 мнения в тази тема

Отговорено (Редактирано)

Иван Грозни спомена вече и мисля ,че това е твоя кулер ,ако търсиш решение на въздух

http://sky.bg/details.aspx?id=15827

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Зависи и дали ще успееш да свалиш волтажа под 1.3, ама ме съмнява, пък и както каза Томи- до бройка. Докато се ръчкахме с Пепи на 6600К (неговия процесор), забелязах, че 6700К държи по- нисък волтаж, та знае ли се. Иначе- предложението на Пепи или един Macho HR 02 за 92-98 лв, просто, за съжаление към момента са кът добрите охладители, за да предложим под 100 лв. Разглеждахме назад и едно японче с 2 кули за 93 лв. Все пак ще те посъветвам да сложиш 2ри фан на 212ската (може да свали 2-3 градуса, но пък те да са решаващи да не влиза в тротлинг"throttle" (тротл) или "throttling" (тротлинг) е вид защита на процесора, която се задава/ изключва от биоса, целта е да се избегне прегряване- при натоварване се вдига честотата на процесора и температурата му, при критично ниво на температурата честотата пада, за да не се товари и да се запази от прегряване ) и да пробваш, а и ако си с една видео карта, защо пък ще са ти повече от 4.4GHz.

Редактирано от Иван Грозни
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен добавянето на 2-ри фан на този кулер е повече от задължително. Моя Залман като го гледам е що годе един клас с твоя , след като при мен с добавянето на 2-ри вентилатор и в комбинация със смяна на пастата с МХ-4 Арктик , свалих 3-4 градуса на iddle само , няма как и при теб да няма ефект. Добави един по мощен 2-ри фан с по голям дебит ( и по мое мнение 1800-2000 rpm ), настрой го от дъното да поддържа към 1600-1700об.(за да не ти е чак толкова шумно) и ефекта ще дойде веднага.

Имам приятел само че с i5 6600K , който е със същия кулер и дори само с един вентилатор си го държи без проблеми на 4.4, но както каза Иван Грозни всичко е до бройка и вероятно волтажа при него е по добър (спрямо моя да речем).

Редактирано от pepy86
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Благодаря ви за отговорите, но като го сглобя тези дни и ще тестваме и ще видим какво ще е положението е все пак задължително ще е с 2 вентилатора 212-тката и отделно в кутията ще има добър въздушен поток - макс 4.4 - 4.5 Ghz, защото повече няма да ми трябват ама дано все пак имам късмет с добра бройка.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Благовест, не знам какво стана с 212Ево на втори фан, но гледам, че малкият японец с двойна кула Fuma го няма наличен при румънците. На неговото ниво и цена, но с единична кула и един фан (има скоби в комплекта за втори) е Scythe Mugen 4 93 лв- пак е под 160 мм и също не се разбира с висока рам, но му се повдига фана; при монтаж на втори фан, изравнява се с Fuma. Все пак, ако решиш да купуваш, вземи Macho HR 02, ако е наличен; два линка за него- линк1 97 лв рев.В,  линк2 98 лв рев.А.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Е утре ми пристига процесора и чак в вторник ще сглобявам, и ще тествам какво ще е положението с 212 Ево-то.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Едно хубаво и ниско 155 мм японче за 101 лв и безплатна доставка, с един 120 мм фан (с ключе за оборотите), но и скоби за втори в комплекта, да се ползва само с ниска рам- Ninja 4 http://www.emag.bg/ohladitel-za-procesor-scythe-ninja-4-syvmestim-s-intel-amd-scnj-4000/pd/DN0L23BBM/ 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Още едно хубаво кулерче при румънците- Scythe Ashura CASR 1000- 109 лв и безплатна доставка, 161 мм, 140 мм фан и скоби за втори, не пречи на висока рам.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ето как ляга кулерчето^ на Айви и защо казвам, че 6 тръби си искат плоча- под черта и над черта- няма никой, но плочата поема и 1ва и 6та работят, синьото е кристалът:

8909441j.jpg

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Изчетох цялата тема,но все пак ще питам,защото има доста хора във форума, който знаят за автърмаркет охладителите за процесорите.Та да си кажа цялата история.

Избрах си шибана кутия преди 2-3 год. беше (Thermaltake Commander GS-III ).Няма почти никакъв Cable Management и поддържа охладители за процесори до 155 мм. ,но айде ! който се е пре*ал, пре*ал :kick: който не е да е жив и здрав :cheers: . Трябва ми качествен,охладител за процесор AMD A8-5600K за сокет FM2(Обичайното му TDP  е 99 вата~ и 3,6 GHz честота.Но аз съм го клокнал на 4,1 GHz и със сигурност TDP му се е вдигнало доста.Сега го охлаждам с Cooler Master Hyper 212 Evo и с чисто нова термопаста Arctic-Mx 4.Проверил съм няколко пъти дали контактува добре с процесора.ОК е.Желанията ми са:

* Да поддържа процесори до 155 мм. височина и нито сантим ! повече.

* Да е с колкото се може повече топлинни тръби(например 6 и тн.) Вие ще кажете дали е по добре да е с медна плоча или алуминиева или пък ,директно впити медни топлинни  тръби.Дали да има покритие с никел и тн.

* С рамта предполагам няма да имам проблеми,защото е нископрофилна-Kingston HyperX Savage двуканална.

* За предпочитане е да е с две кули,два вентилатора 120-ки.Ако пък стане и 140 мм. още по-добре стига да не пречи на рамта.Може и де е с една кула,но все пак броят на вентилаторите и топлинните тръби да компенсира,че не е с две кули.

*Теглото му да е по голямо от сегашното.Сега Евото е 465 g (незнам теглото на охладителя дали има значение, но според мен има) 

*Препоръчителна цена до 100 лв. максимум мога да отделя до 110 лв.

Не знам какво ви е мнението дали да не си купя необслужваемо водно и да не се занимавам с въздушни..Но там ме няма никакъв.Дали си заслужава цената, по-добре ли охлажда от въздушното, колко ще издържи като време, ще ми пасне ли на системата.Аз все съм бил на въздушни и не ги разбирам много тия водни охлаждания.

Като информация мога да кажа,че процесора дори без клок е доста горещ(не мога да разбера такава ли ми е бройката ?) На 3,6 GHz бичи между 4852 градуса в режим на покой.И 60-67~68 градуса при игра :wall: И то с Евото.А пък с клока от 4,1 GHz в Idle режим 55-58, а при игра стига до 76-77 градуса.Което става опасно вече и се включа тротълинга и ми се намаляват кадрите в игрите.И изобщо става мамата си трака.В компютърната кутия имам 3 вкарващи 120-ки свеж въздух вентилатори, и три изкарващи 120-ки топлия .Компа не е на земята, а е на бюро и смуче въздух, отварям прозореца до мене.Даже при игри ползвам е такъв вентилатор.Да го охлаждам :rock:256x256_16b6e438a935b0665cece033534c29ed

Надявам се да сте ме рабрали,че поста ми стана не роман а даже ферман.Даже ме заболяха пръстите от писане. :)

Ако имате въпроси питайте.

Редактирано от Мирoслав
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Мирoслав, не се коси. Тесните кутии на Tt, които са писани до 155 мм, дефакто събират кулер до 160мм. При теб повече е дерт, че е плитък тавана и широк кулер ще стига до горния вентилатор при тип "Intel" монтаж с фан над рама, ако крепежите за АМД позволяват такъв монтаж де.

Разделил съм уводния пост на кулери по височина, виж кой ти харесва и дали има крепежи за FM2. Обърни внимание дали си с висока рам и чий вентилатор не пречи. Наличните са:

CNPS 10X Performa+

Spirit 120M

Mugen 4

Fuma 1000

пп Прочетох по обстойно писаното от теб- никое от тези не отговаря на желанията ти за двойна кула и 140мм вентилатори. За АМДто гледай с повече тръби и по- масивен радиатор, а щом си с ниска рам- и 4те предложени стават, но духчето е с 4ри тръби и малко радиаторче, като едва ли е по- добро от 212Ево, другите са с 5 и 6 тръби и по- масивни пити, избери от тях и не се притеснявай, че Mugen4 е 157мм- ще се събере. Оправи и въздушния поток в кутията, по спомен можеш да сложиш 3 120ски да вкарват и 3 120ски да изкарват. Ако избереш 10X Performa+ или Mugen4- вземи и сложи втори вентилатор на кулера.

Все пак, да не се набутваш, щом имаш 212Ево- лепни му втори фан и оправи въздушния поток в кутията. Може да го направиш и сравнително евтино това. Да предположим, че кутията ти е с един вентилатор купена. Взимаш:

Име на продуктаБр.Ед. ценаОбщо
CM 120MM CASE FAN/GREENLED/SLV112.21 лв.12.21 лв.
RAIDMAX 120mm HD120LR Red LED Light52.23 лв.11.15 лв.
Междинна стойност: 23.36 лв. с ДДС, натрупани отстъпки: 0.47 лв.

Обща стойност: 22.89 лв. с ДДС

Cooler Master 120 го слагаш за втори фан на Ево-то, макар да не е PWM; Raidmax-ите- на кутията, като тях ги вържи към молексите на захранването. Минаваш с 23 лв за фановете и за някой преходник, ако нямаш.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Мирoслав, не се коси. Тесните кутии на Tt, които са писани до 155 мм, дефакто събират кулер до 160мм. При теб повече е дерт, че е плитък тавана и широк кулер ще стига до горния вентилатор при тип "Intel" монтаж с фан над рама, ако крепежите за АМД позволяват такъв монтаж де.

Разделил съм уводния пост на кулери по височина, виж кой ти харесва и дали има крепежи за FM2. Обърни внимание дали си с висока рам и чий вентилатор не пречи. Наличните са:

CNPS 10X Performa+

Spirit 120M

Mugen 4

Fuma 1000

Като се прибера от работа ще разгледам предложенията ти.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Видях предложенията ти от никем и оценявам загрижеността ти за бюджета ми.Но не съм доволен от охлаждащата способност на Евото.А пък АМД-тата си останаха печки и ми трябва нещо по сериозно.Залмана не е лош,но има само 5 топлини тръби и сякаш не ми вдъхва доверие,Mugen 4 ще опре на две места-Прозрачния плексигласов прозорец и горните вентилатори.И после трябва да им го връщам на румънците Мисля да взема Fuma 1000.Тамън е с два вентилатора 120-ки.Наготово ги имам на охладителя,вместо да търся още един.Само монтирам и си свиркам.Ще пасне точно 149 мм височина напълно ме устройва за тясната ми кутия.Единствено ме притеснява разстоянието между горните вентилатори(както ти каза преди) на двете снимки ще ти покажа за какво става въпрос.

PC_case.thumb.jpg.84d0ba4d4ddb1bb9f94e4dPC_Front.thumb.jpg.e1afeb6b4b4a02178187e

На другата снимка е страничният панел който не успях да снимам,а в момента не ми се разглобява компа и снимката е стара.Само рамта е друга вече съм с  Kingston HyperX Savage,но пък свалих от нета същата за да ти покажа за какво става въпрос.Според мен на прозрачния панел има голяма опасност да се закачат тръбите на охладителя и да го счупят (На Евото почти стигат до него) или пък въобще да не пасне добре охладителя.Говоря за Fuma 1000.

Кажи ми ти какво мислиш по въпроса ?

А също ми дойде и друго наум.Дали да ни си взема един воден необслужваем охладител и да не те занимавам вече с мойте разсъждения и теории,че сигурно ти е втръснало от такива като мен.Какво ще кажеш за водните охлаждания Според мен ще ми пасне едно водно.Точно,защото няма  да интерферира със страничният панел и горните вентилатори.

Редактирано от Мирoслав
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Мирoслав, добро водно с 2/3 фана на питата е скъпо, а и не знам как ще стане в тая кутия, като за радиатор с три фана- забрави.

Мugen4 съм сигурен, че ще се събере- 212Ево е 159 мм и има още около 3 мм до перцигласа ;) . Иначе и аз бих избрал Fuma, стига да е още налично, че докато умуваме, нещата от румънците- изчезват. Fuma ми харесва като дизайн, заради 2те кули и 6те 6 мм тръби, отделно има 3 комплекта скоби (6 скоби) за 3 вентилатора. Fuma ще се събере, но не мога да ти кажа при монтаж тип Intel (ако крепежите позволяват) дали ушите на скобите няма да опрат в картата или горни вентилатори. Сега- имаш възможност да го пуснеш и като АМД монтаж, но ще дърпа и ще се запуши от картата; при дерт с горните вентилатори- те са с тънки кабели и може да ги извадиш отгоре, а кабелите да ги пуснеш между десния капак и кутията, но ще е грозно; опре ли на видеото- сваляш го на средния PCIE слот. Проба грешка, приятелю, пък и няма дерт да им го върнеш на румънците, но ще те мотат известно време. 

Виждам и една грешка при подредбата на фановете- точно зад кулера си сложил най- слабия фан. Т.е.- ДипКулер-ите са 1300/ 1350 оборота, а Термалтейк-ът към 1000. За да е добър потокът трябва дебита на изходящите да е малко по- висок, а при теб сега е по- нисък. Сложи Термалтейк-а за вкарващ (препоръчвам ти за преден, че най- малко прах ще събира, а на лицевия панел прахта се вижда).

Задължително си оправи/ подреди кабелите, че ти нарушават потока.

пп @Tommygun ме подсети, че може да си пуснал много волтаж, ако си го оставил на АУТО- също. Така че на първо време направи следното:

- сложи втори фан на Ево-то;

- премести Tt фана за преден да вкарава, а DeepCool за заден;

- прибери кабелите до страничния капак, макар да е тясно там на тая кутия, ама ще се справиш;

- изключи вградената графика от биоса и намали волтажа на проца колкото може;

(- дори и подмяна (повторно нанасяне) на пастата).

пп Гледам, че си напляскал фановете на кутията към дъното- грешка, дъното ще ги спъва и няма да се развъртат. Включи ги към молексите на захранването 12v вариант, за да се развъртат на макс, че никва няма да я вършат сега.

Изобщо- имаш да пипнеш някои нещица преди да се набуташ 100+ лв за друг кулер.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Колега,ако ще ги даваш тези 100лв.  най-разумно е да смениш кутията. Сегашната ти е с доста кусури,дори и да смениш охладителя ефекта ще е нищожен. Тези пари вложени в една добра кутия са една добра инвестиция занапред!

Corsair 600T

Fractal Design Define S

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Вграденото видео съм го изключил отдавна.Още от както си купих АМД HD 7870 .Ще се опитам максимално да прибера кабелите в кутията.Процесора в момента  е на 4,1 GHz и волтаж 1,32,5.Дропа е на екстремен режим.С по- малък волтаж или не иска да тръгне компютъра или не издържа на Prime. Всички вентилатори които са я кутията имат програма за контролиране на обротите им.Имам си я от новото дъно.А и все пак искам малко тишинка-когато съм в нета,слушам музика,гледам филми,правя проекти.Така,че мога да си контролирам вентовете,когато си поискам,А когато съм в игра на половината ги слагам или докрая,но все пак всичко зависи от графиката на играта.И колко е тежка тя.Нямам излишни пари за кутия,както и после за допълнителна инвестиция.Имам само за охладител за процесора и толкоз.Благодаря на всички за предложенията ви.Особено на Иван :poklon:.Без когото този мой проблем нямаше да бъде разбран.Но аз реших проблема така:

Вместо да сменявам вентилатора за задният панел(черния вентилатор),да слагам вентилатор за предния панел(вкарващия).И да давам пари за качествено въздушно охлаждане и PC кутия.Си поръчах от Никем доста евтино водно

http://nikem-bg.net/cart/55265p1rf.html

Мерих го ще се побере в доста тесни кутии( като моята) И най-важното няма да пречи на горните два изсмукващи.Както и има доста добри отзиви от Newegg.На сайта на DeepCool също има много награди.

Много ви благодаря на всички за отделеното време и усилие . :)

Като го взема водното, и го инсталирам.Ще ви се похваля с новата придобивка. ;)

Редактирано от Мирoслав
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Честито. На мен би ми било интересно как ще ти стори шума от "водното", ако искаш сподели малко от този аспект.

Колкото до кутията - в по-добра и Евото най-вероятно щеше да се справи,но няма как да разберем вече:)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Tommygun, с още 5 вентилатора, които не са особено тихи, без да смятам видеото (захранването не го броя, че няма да се товари с тази конфигурация)- няма да му е дерт шума на помпа и фан на водното. От 6те case fans, само Tt е тих, ама няма пък дебит. Чувал съм за това AIO, че не е тихо и ефективно. Все пак, ако си прибере кабелите и пусне case fans на 12V, мисля, че ще е добре температурата, ако не е овъртял Vcore. M/у другото- 212Ево се търсят и лесно ще го продаде. Желая му да постигне търсения успех!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тия DeepCool AIO много бърже им заминават помпите, а и не са от най-тихите. Иначе цената е примамлива ама ... Като съотношение тишина/охлаждане - по-добре някоя кула.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Scythe Muden Max- 161 мм, 103 лв, безплатна доставка; кулер, съпоставим с Tr Macho HR 02 като размер, параметри и идея- изнесен е назад, за да не пречи фанът на висока рам; комплект скоби за втори фан.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Утре ще поръчвам охлаждането и кутията. Преди да съм поръчал мачо-то да питам пак дали има нещо по-добро за около 100-120лв за клокване? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Утре ще поръчвам охлаждането и кутията. Преди да съм поръчал мачо-то да питам пак дали има нещо по-добро за около 100-120лв за клокване? 

Има за малко отгоре.. намира се за около 130лв.

Това при услвие ,че рамта е нископрофилна и куията побира 163мм охладители!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Това при услвие ,че рамта е нископрофилна и куията побира 163мм охладители!

Паметта е тази http://www.vario.bg/corsair-vengeance-lpx-dimm-kit-16gb-cmk16gx4m2a2133c13 а кутията Fractal Design DEFINE S. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Scythe Mugen MAX SCMGD-1000- 103 лв, безплатна доставка, скоби за втори фан. По ревюта, малко по- добре се представя от Мачо HR 02 и малко по- шумен фан, макар да е също 140 и на малко об. В общи линии- малко са на кантар, зависи от проца и клока и разликите влизат в статистическата грешка.

пп Оправен е линкът. Благодаря, Пламене!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване