Как да изберем охлаждане за процесора (CPU Cooler)

166 мнения в тази тема

Отговорено

Май за румънците е линка. По-добро ли е от мачо? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

DeepCool Gamer Storm Assassin II- 167 mm (относителни), 164 лв с безплатна доставка; масивен кулер двойна кула с два фана, 8х 6мм тръби (това по- скоро е предимство при процесорите на 2011 и последните FX), цената го вкарва в директна конкуренция с топ продуктите на Noctua и Thermalright (говоря за нашия пазар) и едва ли ще бъде предпочетен пред тях, отделно е и само с 12 м. гаранция. Не ми харесва начина за сплитосване на двата фана заради обемния 4ри фанов сплитер, който е с 3ти пин за всеки фан и интересно как и кой фан ще чете дъното, при дъна с два "CPU Fan" е без значение; не ми харесва и липсата на възможност за 3ти фан- няма скоби в комплекта, няма прорез на радиатора за поставяне на скоби за 3ти фан, а и самият профил отзад на радиатора е така направен, че ще опира. Да се внимава с висока рам, ще е нужно повдигане на предния фан.

Редактирано от Иван Грозни
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Привет! Надявах се новия компютър да е доста безшумен, но явно вентилаторът на процесора е на друго мнение :) Вентилаторите на кутията и захранването не се чуват въобще.

Ще ми предложиш ли евтин и безшумен вариант за охлаждане. Да припомня - дъно GA-B150-HD3P, процесор i5-6500, кутия FD Define S. 

Благодаря!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Arctic Freezer 13- 46 лв; не, защото е най- тихия, а заради цената под 50 лв и много лесния монтаж. Ще погледна някъде има ли наличен кабел с резистор да напиша линк, а междувременно пусни тихия режим на CPU fan от биоса.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не виждам дали е съвместим с 1151 сокет.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Отворите/ дупките в дъната на сокети 1156, 1155, 1150, 1151 за закрепяне на кулер са на едно и също разстояние при всички, по спомен 75 мм, та който от тези е писан- става кулерът и за останалите. Не видях кабел с резистор из нашите магазини.

Онагледявам ти го за тоя кулер:

8954137y.jpg

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да ясно, благодаря! А какво прави това кабелче с резистор? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ще ти намали оборотите, т.е.- тишина с/у температура. Малко се подразних, че не намерих такова кабелче, а като погледнах във викиват- такъв резистор е 0.20 лв, та какво му коства на човек да плясне сам резистора- ще му спести търсене, псуване и чакане.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ще ти намали оборотите, т.е.- тишина с/у температура. Малко се подразних, че не намерих такова кабелче, а като погледнах във викиват- такъв резистор е 0.20 лв, та какво му коства на човек да плясне сам резистора- ще му спести търсене, псуване и чакане.

Това мога веднага да го направя и да пробвам. Интересно като идея, но дали си заслужава, нямам още наблюдения колко се натоварва процесора и какви температури вдига. Като вляза в биоса стои между 30-35 С.

За информация - на служебния компютър преди време забодох мисля ето това, защото съм с Pentium 4, който грее жестоко и при натоварване все едно пускахме прахосмукачката :) Скоро ще го разкарам (компютъра) и се чудя дали да не пробвам да сложа охлаждането на новия и да видя как е шума. 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Както решиш.

Може да си поиграеш с настройките на фана в биоса (различни профили и стъпки, не го помня как и какво беше) и ако не грее, а е намален шума- оставяш настройките, които си задал.

Резистор има във викито 22Ом, 2 вата, 5х 12 мм за 8 стотинки, ще ти свали оборотите с 25- 30%. Като гледам Zalman са сложили кабел в комплекта на Performa с 24Ом, 0.25 вата резистор (как не грее 0.25 вата- не знам, може грешно да го чета, но и не съм технически грамотен, специалист да се изкаже), за да свалят 30% оборотите. Резисторът се слага на захранващия кабел- вторият кабел, подредени са така: 1- GND, 2- PWR (+12), 3- FAN IN (Sense), 4- PWM (Speed Control).

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте и весели празници.Преди 10-на дена направих ъпгрейд на PC-то, за което писах в темата "Как да изберем геймърска конфигурация" за съвет.Още тогава Иван Грозни ме посъветва да си взема CPU Cooler, но мислих да го направя напролет.Оказа се обаче, че боксовото охлаждане е доста шумно, има едно неприятно виене, което ме дразни и реших да избързам с покупката.Та въпроса ми към Иван е какъв бюджетен охладител ще ми препоръча към днешна дата и подходящ за моята конфигурация от подписа.Температурите не са ми проблем, при натоварване до сега не са минавали 40 градуса.Притеснява ме да не объркам размера и да не се събере или да пречи на рамта.Ето и модела на кутията ми:   http://www.coolermaster.com/case/mid-tower/elite-431-plus/

20161214_174026.jpg.8c51afb28f5c83803ebf

Да добавя, имам два вкарващи вентилатора, отпред и отстрани (леко съм изрязал плексигласа :) ) и два изкарващи отзад и отгоре.Предварително благодаря.

Редактирано от tga1973
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Tr True Spirit 120M- 69 лв

BQ PureRock- 63 лв

AC i32- 62 лв на тия фановете им са на късмет, под 1000 не се чува, но над 1000 може да се появи виене

СМ Т4- 53 лв

AC Freezer 13- 46 лв

LC CC 120- 40 лв.

пп Малкото духче е прекрасен кулер. Имай предвид, че кутията ти събира към 160 мм кулер.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Tr True Spirit 120M- 69 лв

BQ PureRock- 63 лв

AC i32- 62 лв на тия фановете им са на късмет, под 1000 не се чува, но над 1000 може да се появи виене

СМ Т4- 53 лв

AC Freezer 13- 46 лв

LC CC 120- 40 лв.

пп Малкото духче е прекрасен кулер. Имай предвид, че кутията ти събира към 160 мм кулер.

Послушах съвета ти и поръчах Thermalright CPU Cooler True Spirit 120 M BW.Днес дойде и го монтирах.Наистина Духчето се оказа прекрасен кулер, с много функционален дизайн.Откакто го сложих в стаята настъпи тишина и спокойствие, а температурата на CPU-то закова на 20-21градуса.Препоръчвам го и аз.Благодаря за ценния съвет.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравеите, какво охлаждане бихте ми препоръчали за дъно със сокет 775 и процесор Intel Xeon X5450 -3.0Ghz -125W TDP. Бюджета е около 50 лв. Недостатъка е че кутията е Delux DLC 409 за която не можах да намера максимален размер на cpu cooler. След измерване стана ясно,че максималния размер е около150мм.Харесъл съм DeepCool CPU Cooler GAMMAXX 400 , но се притеснявам, че ако е много близо до капака(1-2мм) или опре в него ще влияе на въздушния поток. Ако може и успоредно с охладителя да ми препоръчате и заден вентилатор 92 мм с подходящ дебит.

Редактирано от HDonev
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@HDonev, ще ти препоръчам AC Freezer 13 46 лв- нисък е, няма нижда да се сваля дъното за монтаж, няма задна планка, която да пречи при кутии без изрязан отвор зад сокета. За вентилатор AC F9 Prp TC 10 лв, който е с температурен датчик и променя оборотите, макар и в малък диапазон.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря за бързия отговор @Иван Грозни. След като ги закупя и монтирам ще драсна за да се похваля :thumbup:.

Искам да попитам, просто за да съм информиран, ако охладителя е близо до капака на кутията или опира в нея това може ли да създаде проблем с потока и цялосното охлаждане.

Редактирано от HDonev
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@HDonev, не, не е проблем, ама не е добре да опира чак. Това кулерче е малко и ще е далеч от капака, а и се монтира лесно- просто сваляш интелския кулер, почистваш капачката на проца, слагаш черната пластмасова стойка, щифтовете, махаш фана от кулера с отвертка (не се плаши- ламелите са дебели и здрави), новата паста е намазана на кулера (махни протектора!), налагаш кулера и завиваш двете болтчета (ползвай магнитна отвертка, за да не псуваш), слагаш фана (да не забравиш кабела на фана!).

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте, сглобявам една машина с CPU I5 6600K и вече втори ден не мога да му избера охлаждане. Харесах си Noctua NH-U9B SE2 поръчах го и 5-6 часа след това виждам че, не пише да поддържа socket Intel™ LGA 1151 - отказах поръчката и вече не знам какво да взема ако може малко помощ.

Редактирано от bbbla
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тая Noctua ми изглежда слабичка за 6600К, ако ще се клоква. Колкото до монтажа- 1156, 1155, 1150, 1151 са с еднакво разстояние на отворите (75 мм), така че единият да е писан, става за всички. Напиши размера за кулер, който събира кутията, с висока или ниска рам си и ще го измислим.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз съм със същия процесор. Ползвам zalman optima cnps10. При добавяне на 2-ри вентилатор на гърба , до клок 4.4 ти гарантирам ,че дори на най-тежките игри ядове няма да има. С него и паста мх4 не мога да мина пиково 62градуса лятото. Сега съм на 4.3 клок за постоянно и зимата макса ми е 52градуса пикови. Ако това ти е някакъв ориентир ,в зависимост от целите които имаш с този процесор можеш да прецениш дали ще ти върши работа подобен бюджетен кулер.

линк към кулера ТУК

Редактирано от pepy86
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Поръчал съм тази кутия - Zalman Case ATX ZM-Z9 U3

Ще се играят доста игри и затова ще се клоква 4.4

Редактирано от bbbla
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кутията не е лоша . След като вече си я поръчал няма кой знае какво да я коментираме. Има тема специално за кутиите. Сложи на тази кутия 1 вентилатор на дъното, който да вкарва въздух заедно с предния като съвета ми е да добавиш и 2-ри горен(изходящ). Така за лятото ще си перфектен .

П.п. Ако вземеш кулера ,които ти предложих в горния пост задължително слагай вентилатор на гърба , който да е с равен или с по-голям дебит от предния.

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кутията не е лоша . След като вече си я поръчал няма кой знае какво да я коментираме. Има тема специално за кутиите. Сложи им 1 вентилатор на дъното който да вкарва въздух заедно с предния като съвета ми е да добавиш и 2ри горен. Така за лятото ще си перфектен .

А с каква големина да са допълнителните и дали ще се намерят с LED

На твоя кулер какъв втори вентилатор си поставил.

Редактирано от bbbla
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В момента съм с 2броя DeepCool gs120 на кулера (стоковия го свалих още в началото, не че е лош ами пречеше на рама).  За кутията 120мм слагай .  Дали лед или не ,няма значение. Твое предпочитание. Зависи от обороти , шум , избора е само и единствено твой.

П.п. Спокойно можеш да си ползваш стоковия вентилатор на Залмачето като за втори прецени според дебита , оборотите шума и цената. Аз до скоро бях с еверкуулче и да ти кажа вършеше перфектна работа и то. Просто е една идея по шумно. Вентилатори бол. Избор имаш голям.

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Поръчал съм тази кутия - Zalman Case ATX ZM-Z9 U3

Ще се играят доста игри и затова ще се клоква 4.4

Не написа колко висок да е кулера и висока ли е рама, та:

http://www.stealtech.org/coolers/CM_HYPER_612_V2_id50678/#0 - 160 мм, не прачи на висока рам;

http://www.altech.bg/bg/product/41506 - 168 мм, пречи на висока рам,

И двата са под 90 лв и ще държат на 4.4 ГХз 6600К.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване