Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Инвалидите - трябва ли да ги издържаме или не?

19 мнения в тази тема

Публикувано

Навремето, в часовете по история, даскалът винаги ни питаше - каква е причината и какъв е поводът за дадено историческо събитие. Та - поводът е днешен репортаж в новините, а причината е една отдавна загнездила се в съзнанието ми мисъл, а именно: трябва ли и защо, ако да, да съществуват умствено изостанали, недъгави и всякакви други индивиди? Какво дават те на света и на конкретното общество, освен това, че дърпат огромни средства за издръжка? Които всъщност идват от нашите данъци. Нали всеки индивид трябва да допринася с нещо за държавата си, какво е тяхното "нещо"? И не е е ли всъщност по-хуманно - и за обществото, и за родителите им дори, ако тези "човеци" се евтаназират още след раждането им? А ако някаква аномалия бъде засечена преди да се родят, не е ли по-добре да се унищожи зародиша (ембриона), а родителите да си направят друго дете? А мога да отида и още по-далеч - не е ли добре на хора, с вродени недъзи изобщо да бъде забранено да имат деца? Защо държавата да е длъжна да харчи луди средства, при положение, че те и без това недостигат? И ако в краен случай се роди такова дете, не е ли задължение на родителите му да се грижат за него, а не да реват, че държавата не им помагала? Какво сме виновни останалите, които си скъсваме задниците от бачкане, плащаме какви ли не данъци и такси и пак не можем да осигурим една разумна пенсия на родителите си? Да не говорим, че след време едва ли ще има кой да осигури нашите...

Знам, че сигурно много от вас сега ще си кажат - този не е наред, нещо е превъртял, как изобщо може да си помисли, камо ли да пише такива неща, нали сме хора, трябва да сме човечни и т.н., и т.н....Но бас ловя, че и на други са им минавали тези мисли през главата, просто не смеят да ги изрекат на глас!

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Абе моли се да не ти идва до главата, че тогава друга песен ще запееш.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Смятам темата ви за много тъпа , но ще ви отговоря с въпрос.Ако бяхте вие с недъзи или имахте проблем с здравето?

Да си представим друго бачкате 5 години  или още по гадно на десет години сте , след което ви се случва най гадното оставате сакат , не можете да се храните сам дори! Сега идва нява гад дето трябва да ви трепе.

И сега как се чувствате дали все още си мислите по същия начин?

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Донякъде съм съглсен със Mirgogo понеже на моята улица има точно такъв случай.. семейство с 3 деца (вече не са деца, но да ги наречем така, около 30 годишни са) 2 от 3-те деца са недъгава така де едното е адекватно само не може да говри и да ходи правилно, но първото е 35+ годишно със разум на 3 годишно дете... във къщата живеят 8/9 човека. Майката взима пенсийте на двамата недъгави и със тях гледа другите 6/7 човека +това взима някакви пари като заплата, че отглежда своите (недигави) деца... то не е за подигравка, но един вид тя взема от  500+ лв. на горе (всеки месец) не от моя джоб понеже все още съм неплатежоспособен, но от на родитетлите ми и всички дуги които плащат данъци и т.н... Наистина трябва да има някакво алтернативно решение не тои ГЛОБАЛЕН проблем не може тя да взима 500+ лв. на месец  и да си седи в къщи като други взимат 320 лв. на месец и си скъсват задниците за тях... (разбирам, че и нейната работа не е лесна, но, защо държавата трябва да и плаща да отглежда собствените си деца "КОИТО ВЕЧЕ НЕ СА ДЕЦА" и ще продължава да и плаща докато на тези деца не им дойде времето сами да си идата....

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Въпроса на Миргого е различен от това, което ти питаш Цанко. И да мислил съм същото като Миргого, но съм научен от родителите си, че това е нехуманно да изказваш мнение за недъзите на другите. Така че, бих изпитал срам и дори вина в себе си да коментирам тази тема. А ако я коментирам, бих си повтарял тихичко една молитва някой там горе да не ме слуша, защото може да ме помисли за лош човек.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пламене съгласен съм с теб. Точно за това го питам ако се случва с него... Съгласен съм ,че не е честно хората който се бъхтят по цял ден и вземат някаква мизерия като заплата а пък другите дет си клатят краката в къщи вземат повече от тях. Но с какво са виновни тези който са недъгави , сакати и тези който са "идиоти". Бъдете хуманни бре хора!

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да ми дойде до главата какво? Аз повече деца няма да имам, а тези, които имам са си моя (и на жена ми) грижа. Не съм взел и лев от държавата (щото явно съм много богат...) и ако нещо се случи, то пак ние ще се спасяваме сами. Доколкото можем.

Някой май не може да чете, а? Да съм споменал някъде за здраво и в последствие разболяло се дете/човек? Говоря само и единствено за новородени и такива, които предстои да се родят!

И между другото, гледал съм болен от рак баща, тъст с инсулт (и двамата вече на по-добро място) и никой не ми е помогнал! От държавата имам предвид. И си нямате идея сигурно (и дано не разберете) как се чувства човек, като гледа как се мъчи баща му, умирайки от болки... Как съм се молил по-бързо да свършва всичко, и какво облекчение беше за всички, когато най-накрая се приключи. И това ме прави лош човек ли? И защо по дяволите е целият този фалш, как не бива да говорим такива неща, как трябва да се грижим до последно и накрая, като свърши, да казваме - слава богу, отърва се човекът... Лицемерие и лъжи!

Така че, тъпа или не, темата (засега) съществува и който не иска - да не я чете, А който коментира е добре да вникне първо добре в детайлите!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Гледал съм и майка си и баща ми . Единият с цироза на белия дроб , другия с половината тло парализирано от инсулт. Който ми е помогнал е жена ми , даже и лекарствата съм си купувал без % за отстъпка (или както там се казваше) защото нямаше кой да ми обясни ,че им се полагат такива , както и други средства за подпомагане.

Когато споменах усъкатяване имах впред вид само едно да се поставиш на мястото на въпросните хора.

Познавам няколко семейства с деца с уврежданя и мога да ти кажа ,че и те както и ние с нормалните деца, сме привързани еднакво към децата си.

Кой всъщност трябва да решава на кой детето може да има правото на живот и на кой не , ти ли , аз ли или може би някой идиот който си е платил на докторите а си е иначе луд?

Затова темата ти е много тъпа приятелю, не се пали, но света е пълен с всякакви ненормални и не се вписвам в тяхните редове.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

rechka,

Да ми дойде до главата какво? Аз повече деца няма да имам, а тези, които имам са си моя (и на жена ми) грижа. Не съм взел и лев от държавата (щото явно съм много богат...) и ако нещо се случи, то пак ние ще се спасяваме сами. Доколкото можем.

Tsanko,

Някой май не може да чете, а? Да съм споменал някъде за здраво и в последствие разболяло се дете/човек? Говоря само и единствено за новородени и такива, които предстои да се родят!

И между другото, гледал съм болен от рак баща, тъст с инсулт (и двамата вече на по-добро място) и никой не ми е помогнал! От държавата имам предвид. И си нямате идея сигурно (и дано не разберете) как се чувства човек, като гледа как се мъчи баща му, умирайки от болки... Как съм се молил по-бързо да свършва всичко, и какво облекчение беше за всички, когато най-накрая се приключи. И това ме прави лош човек ли? И защо по дяволите е целият този фалш, как не бива да говорим такива неща, как трябва да се грижим до последно и накрая, като свърши, да казваме - слава богу, отърва се човекът... Лицемерие и лъжи!

Така че, тъпа или не, темата (засега) съществува и който не иска - да не я чете, А който коментира е добре да вникне първо добре в детайлите!

Ти  повече деца няма да имаш, но твоите да са ти живи и здрави ще имат, ако недай си боже се роди такова "внуче" тогава така ли ще мислиш? Ти не си взел от държавата, но живота е  колело, нещата могат да се обърнат наопаки само докато си мигнал един път, утре не се знае какво ще е!!!

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Това е цена, която се плаща, за да се живее в цивилизовано общество. И мен ме радва, ако частта от данъците, която е предназначена за такива хора, си отива по предназначение..

А само заменете думата "недъгави" с "цигани". Тогава съм съгласен с тезата. Защото 99% от тях за паразити.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Темата е ориентирана в много деликатна сфера.Ако си против,ще те обвинят за проява на вид содомия.Ако си в подкрепа,влизаш в един омагьосан кръг и спиралата започва да те дърпа надолу.Какво имам предвид ли?Ето становището ми:Не че подкрепям Миргого,не съм и на отсрещната страна,ето ви малко сухи научни факти,срещу които ние,хората не можем да се изправим:

В природата,в еволюцията на всеки жив организъм се случва проява на МУТАЦИЯ-подреждането на гените по различен начин.Тази мутация се проявява под най-различни разичия на мутиралият организъм спрямо себеподобните си.Мутации има навсякъде,без изключение при всички видове.Всъщност,мутациите се срещат много по-често отколкото си мислите.Друг е въпроса доколко изявени са те,доколко лесноразпознаваеми са в един организъм на фона на себеподобните му.Мутациите засягат повече от 1/2 от организмите в един вид(в количествена съпоставка),но почти 100% от тях остават незабелязани,без някакъв видим ефект върху организма или природната лаборатория ги поправя във времето и те отшумяват.

Явните мутации,на които ставаме свидетели/констататори в нашето битие са може би една милиардна част от общото количество експерименти,провеждани от природата.

На всички ни е ясно едно-по голяма сила от природата няма и никак не ни е угодно,но тя си има свои прищевки и си играе с гените на живите организми на принципа проба-грешка.

Грешките(неправилен експеримент с гени),които природата е допуснала тя ги поправя с едно страшно оръжие,срещу което пак сме безсилни-ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР.

Възможно е тези мутирали организми да са много по-приспособими,по-издръжливи и дадената мутация да им дава много голям аванс и успешен старт и светло бъдеще в живота,НО,на тези мутирали организми същата тази мутация им пречи много.Защо?Защото тази мутация им дава много голяма разлика от другите в обществото.Ако не може да се приспособи и да наложи различията си над другите,другите ще го убият именно заради тези различия,защото той е много "по-" а това не се харесва на всеобщата маса индивиди.Следва унищожение на тази мутация,макар и сполучлива,тя е премахната пак от инструмента "ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР" който е създал и групата индивиди,премахнали новия вид.

Пффф,май стана много сложно...взех да се обървам и съм сигурен,че изгубихте нишката на мисълта ми.

Биологията не е точна наука и това предполага хуманните ни действия да се грижим за индивидите,различни от нас.Но това всъщност не ли опит да се покажем по-силни от МАЙКАТА-ПРИРОДА?Няма да успеем,си мисля аз...

От друга страна,Африканските хиенови кучета имат една от най-строгите организации в хабитатите си.Те не изоставят болните,недъгавите,немощните а ги хранят и се грижат за тях.Дори по време на лов,докато глутницата ловува,част от силните екземпляри остава да пази "лазарета".След като ловците се завърнат с плячка,тя се разпределя много джентълменски по равно между всички членове на глутницата.

В този момент,ще ви насоча към един аспект от темата-Аз съм твърдо ЗА подкрепата/помощта към жените/децата на загиналите служители на реда.Обществото е длъжно да подкрепя/помага/опазва роднините на военните/пожарникарите/полицаите/спасителите/ГЗ,дали живота си за опазването му като структура;ред и смисъл.

Естеството на разговора е много деликатно-Не можеш да отнемеш правото на човек да бъде такъв,само защото е различен от масата.Но пък обществото е безсилно пред доказан "жълта книжка" когато извърши убийство и не може да му се държи сметка за това,че нарушава законите на същото това общество,което поддържа статута му на човек и признава правото му да живее.

6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Те инвалидите са другите - не хората, които ги е очукал живота.
Инвалидите са онази паплач, която нахлува в страната ни, инвалидите са оная мърша, която ни управлява, инвалидизираното общество, което ги търпи,
инвалиди са тези черничките събратя, които ги правят по една сюрия, натирват ги да вилнеят, да крадат, изнасилват, убиват, реват държавата да се съобразява с тях, да не важи закона за тях и какво ли не. Повярвай ми, нещата могат да бъдат различни и да има за всички. Инвалидите, които ще се родят такива - ок. То би било и за детето и за всички, да не се раждат такива деца - егоистично е и детето ще се мъчи.Наистина, ако това дете го чака ужасен живот е по-добре този ембрион да го прежалим. И все пак. Нима тези хора за най-големия проблем ?
А тези, които станали после ? Те не са ли направили нещо страната си, не са ли ги хрантутили мутрите горе достатъчно ? Явно не, защото държавата се подиграва с тях.. Ами циганите, ли само да издържаме ? Защо да нямат право на грижа инвалидите и болните хора ? Тази държава е ДЛЪЖНА да осигури нормален стандарт на живот и качествени медицински грижи НА ВСИЧКИ - затова  са сложени там!!! А не някой, когато се разболее да се чудим какво да правим, защото имаме най-мизерните доходи на света! И почват едни дарителски кампани, а някои хора тънат в разкош! Няма пари, ама има за крадене.... Да, те проблема са ни инвалидите и пенсионерите. Аз също имам сериозни проблеми и мога да я закъсам здраво, но слава богу не лежа на плещите на тази мизерна държава и на никого - работя си и си изкарвам парите.И да, един ден ще си бера гайлето. За нищо на света не бих и разчитал на тази държава, която просто се гаври с хората..

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Абсолютно  съм съгласен с Мирослав с деликатноста на темата,но лично за мен лъха форма на Фашизъм.Кой ще е този псевдо''Господ'' дето ще  определя кой става   и кой не.  Не напразно е поговорката,че надеждата умира последна,всеки се надява на развитието на медицината на донори на органи,развитие на фармацевтиката и прочие.В краина сметка никой не си избира родителите,но според автора на темата е длъжен да плати за това.Та на въпроса ДА трябва да ги издържаме!Друга тема е за  лъже инвалидите,за които плащаме без да са такива,но тук трябва да се намесят институциите в държавата,които за жалост имаме само на книга.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Проблема не е в истинските инвалиди, проблема е в тези които взимат инвалидни пенсии без да им има нещо и в самата държава която позволява това да се случва. Аз имах доста негативно мнение за тази група хора, обаче има една поговорка: Господ бави ама не забравя, не знам доколко е вярно това но преди 7-8 години при една злополука изгубих зрението си на едното око, повярвайте ми възгледите ми се промениха коренно. Когато изпиташ проблема на собствения си гръб нещата съвсем не са такива каквито изглеждат. Лошото сега е, че дори при леко физическо натоварване това се отразява и на другото ми око, и намирането на работа става много ама много трудно, да не говорим, че имам и друго заболяване което още повече усложнява това. В България от един милион инвалиди реалната цифра може би е на половина и затова не са виновни инвалидите. Някой може ли да ми каже как един човек без ръце или без крака, сляп или с някое тежко увреждане да си намери работа... просто е невъзможно.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

То и големите пари, дето ще ти дадат...

В никоя нормална страна не взимат толкова! Да  не говорим, че проблема е там, истинския инвалид ще въртят, тормозят, унижават.... Фалшивия, обаче взима паричките без  ядове. Който не е ходил на ТЕЛК не знае нищо! Как се гаврят с хората, изкарват ги здрави, само и само да не дадат "големите пари" Те и да ти дадат, то с някакви 50-100 лв си я оскепцал .

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Въпроса на Миргого е различен от това, което ти питаш Цанко. И да мислил съм същото като Миргого, но съм научен от родителите си, че това е нехуманно да изказваш мнение за недъзите на другите. Така че, бих изпитал срам и дори вина в себе си да коментирам тази тема. А ако я коментирам, бих си повтарял тихичко една молитва някой там горе да не ме слуша, защото може да ме помисли за лош човек.

В резюме- изначалната идея на темата е претворена в наука от Евгениката, а в практика от хилядолетният райх чрез закона за чистота на нацията,който успява да "утилизира" за времето си над 250 000 ,най общо казано дефектни.Веднага след ВСВ,Евгениката е отречена и забранена,както на запад,така и на изток.Вродените малформации у нас представляват около 1.5 % от всички раждания.Инвалидността ,обаче е много по широко понятие,което е свързано с трудоспособността.У нас обаче,идиотията на власт имащите достига невиждани висоти,като се има предвид ,че до скоро имаше определяне на инвалидност  и на деца. Общо взето ,в целият уж цивилизован свят има някаква форма на защита на такива индивиди,та дори и САЩ.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Хората, които са инвалидизирани по някаква причина са последните от които може да се търси някаква сметка за изразходвани средства, ако ще да го наричаме от държавата или от нашия джоб.

В тази връзка и моето мнение... Не мога да разбера защо никой не се възмущава от това как циганите крадат от нашия джоб, след като не плащат ток и вода. Никой не се възмущава от начина по който се управлява държавата, от здравната "реформа", от образователната "реформа", от очевидния геноцид, който се води срещу нацията. Хората са се превърнали в апатични ИДИОТИ, така че се извинявам, но не мога да приема издребняването и търсенето на изкупителна жертва в тази тема!

7

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Дълго мислих, дали да участвам в този безмислен сблъсък, надявам се породен от моментно състояние на Mirgogo. Бях изненадан, защото от написаното във форума по други теми от него,  беше създало в мен впечатлението, че той е човек с богат житейски опит, разумен, добронамерен и толерантен съфорумник. Вярвам, че сам е разбрал колко нелепо звучи това, което е написал.

Предполагам, че във форума има хора с увреждания, които участват пълноценно и са изненадани, както от някои мнения, така и от самата тема на сблъсъка.

Много може да се пише за причините, етапите и видовете увреждания.

Аз също в определен период от време бях такъв. След падане от 5 ½ метра, бях счупил 8 ребра и 2-ри лумбален прешлен. Всички бяха изненадани, че оживях. Бях неподвижен доста време и проходих с четирикрака проходилка. Помогна ми, че съм бивш спортист и волята да се възстановя. Това означава ли, че попадам в графата на обречените. Може би става въпрос за  хората с интелектуални увреждания, но и това не е причина да бъдат линчувани и пратени на ешафорда. Не сме в джунглата и да живеем по закона на естествения подбор.

При нас проблемите са други, свързани с  търтеите от народното събрание и полуграмотните ни управници, които са ни докарали до там, че едва ли не всички сме един вид инвалиди в собствената си държава.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ок, явно никой не чете правилно, така че да обясня за последен път:

НЕ ГОВОРЯ ЗА ИНВАЛИДИЗИРАНИ/ОСАКАТЕНИ ХОРА ПОРАДИ НЕЩАСТНО СТЕКЛИ СЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА! Например катастрофа, трудов инцидент, заболяване и т.н. Това са хора работили (и дано пак работят!), плащали и плащащи данъци, полезно за обществото.

Говоря за тези, родени с малформации и то най-вече ментални." Хора", които от момента на появата си на белия свят трябва да разчитат само и единствено на чужда помощ. "Хора", които през целият си (несъзнателен) живот няма да дадат нищо на останалите, освен да им вменяват чувство за вина и безпомощност. Ето за такива "хора" говоря!

Нямам нищо против съществуването им, имам против издръжката им от държавата. Нека родители им си ги гледат колкото си искат, проблемът обаче все пак си остава, когато след време се споминат възрастните...

Да, цивилизация, хуманност - разбирам. И да - афектиран бях. Но въпреки всичко, с риск да ме "фашизират" реших да разбуня кошера. Със сигурност и на други им е минавала тази кощунствена мисъл, но явно всички са решили да се направят на светци. Е, аз не съм, съжалявам. И казвам, каквото чувствам.

Моля повече да не обръщате внимание на темата, отива в архива.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.