Сблъсък Ъпдейт (ъпгрейд) на всяка цена - за или против?

18 мнения в тази тема

Публикувано

Отдавна ме тормози този въпрос, та искам да направим една дискусия, която обаче да обедини мнение и за софтуер и за хардуер.

Ще започна с моето мнение за софтуерната част, което включва и ъпдейта на операционната система. Какво се случва в последните 1-2 години? Доста агресивен силов маркетинг от страна на Microsoft за да наложат използването на Windows 10. Няма лошо - добре изиграни карти, хубава и атрактивна реклама. Успех до известна степен, защото се цели точно в стремежа на доста хора да използват последната дума на техниката/софтуера. Всеки ден излизат нови телевизори, монитори, видео карти и всички те предлагат повече опции и екстри. Съответно хардуера и софтуера станаха все по-силно зависими един от друг в психиката на хората. Но да оставим операционните системи. Какво се случва при обикновените програми.... Браузърите - промениха изискванията си към хардуера и OS за да угодят на натиска от страна на операционните системи и мега софтуерните компании. Интернет базираните програми - решиха, че с всяка една нова версия могат да вкарват все повече реклами в интерфейса си и да спамят потребителите си все повече. Програмите за оптимизиране и чистене на системата и регистъра - те са в Шах, хем да чистят, хем да запазят каквото е необходимо и платено от "спонсорите" им. 

Хардуер - всичко, което е по-старо от 1 година вече не става и е за кофата. Вярвате или не - това е в момента тендецията, която аз лично не разбирам, но питайте някой откачен геймър :ag:

Уеб базиран софтуер - това е програмирането на интернет базираните приложения, като блогове, форуми, уеб сайтове и.т.н.  Занимавам се и с това от доста години. Мога да ви уверя, че и там нещата се влошават от година на година. За пример ще дам форумния софтуер. Когато стартирахме форума, редактора за писане на мнение беше максимално опростен и лесен и все пак вършеше работа. С течение на годините, форумния софт се усложни, влязоха някои доълнителни удобства и екстри, но и доста неудобства и несъвършенства. След последния ъпгрейд на форума имаше още много много допълнителни промени по софтуера, които аз не въведох при нас. Защото просто окончателно развалиха форумния софтуер и в момента актуалната версия не става за нищо.

Та, задължително ли е да ползваме всеки един нов ъпдейт на ОС или на програма, която ползваме, само заради това, че компанията ни кара да го направим? Има ли реално основание да се придържаме към последните версии на ОС и на софтуер, само заради (псевдо) твърденията за повишена сигурност? Какво мислите?

7

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз лично си карам на старото :ag: Ползвам си стари програми и ОС (7-та :) ) Хардуера ми е сбирщайн,някои неща са по на 5-6 г. Моето мото е щом работи да не се бъзика. От програмите съм обновил само видео драйвера до последната версия,с която впрочем АМД се представиха много добре. Падна ми натоварването на видео и процесор с около 20%.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Иванов, както сам каза- зависи какви сме, какво искаме и с какво се занимаваме. Всичко е маркетинг, а той само привидно е насочен към потребителя (да, насочен е, но към джоба му). А и всеки може да отнесе един МАК...

пп ЧРД! Радвай се на младостта си и зарежи философските въпроси на старите, те друго не могат. :ag:

Редактирано от Иван Грозни
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ами аз мисля, че всеки човек си има приоритети.  Аз съм си решил - работната ми система остава 7. На Геймърската - каквото сабя покаже.
Ако някоя любима игра е на 10 - веднага я бодвам. Любимите ми игри не са много. :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Работи ли не го пипай. Така е вече! За ъпдейдите/ъпдейтите съм ако наистина носят реални подобрения. Повечето обаче носят само повече мб/гб в папкатите на програмите или ОС и положението става трагично. Както преди бях писал в друга тема, че използвах оригинален Windows 7 Professional с всеки ъпдейт ставаше все по-зле. РС-то едвам зареждаше. Папката WINDOWS само увеличаваше размера си и не носеше нищо ново и добро със себе си. Взех си окончателно решение да ползвам Уин 7 след като сложих този на Насско (е вярно... не ползвам последният релийз, но пък работи идеално при мен и за това не сменям).

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами то това си е чиста гавра и извиване на ръцете на потребителите! Хората трябва сами да пожелаят да използват дадено нещо, а не да им се натиска в ръцете както правят в последно време. Една наистина агресивна политика и за съжаление никой не реагира и не прави нищо! За сега ударът е само за нови машини. После, обаче следва и друг - сигурен съм. Като пречукат 7-цата и тя ще залезе геройски, като своята сестрица ХР....
Тогава човек трябва да избира. За най-голямо съжаление. Като почнат новите приложения да не работят с тази система, то тогава човек ще трябва да се откаже не само от игрите. Поне за мен нещата не изглеждат никак добре. Чудя се само каква е причината за тези тарикатлъци. Поне преди време не бяха чак толкова крайни. Явно искат да си пробутат новото отроче на всяка цена.
Чудя се само Бизнеса защо не реагира и не ги отреже....  ''Абе я си гледайте работата! Няма да си сменяме софтуера и машините всеки път, когато на вас нещо ви кефне!''

Редактирано от Mike_Toreno
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Отговорът на въпроса, защо го правят е много прост. За пари и да следят хората постянно!!! Парите управляват Света!

Редактирано от vla
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Чудя се само Бизнеса защо не реагира и не ги отреже....  ''Абе я си гледайте работата! Няма да си сменяме софтуера и машините всеки път, когато на вас нещо ви кефне!''

Лъжеш се, ако си мислиш, че не са реагирали. Съвсем скоро имаше доста нашумял случай за огромна компания, която имаше проблеми със сигурността и някакъв пробив, защото все още ползва Windows XP, тъй като той идеално поддържа специфичния технически софтуер, който ползват. Това е само частен случай - има хиляди компании, по целия свят, които или са на XP или са на Windows 7. И ако са на седмицата, може да сте сигурни, че още дълги години няма да я сменят. Няма да обяснявам защо е така, че вече се уморих в последната 1-2 години за едно и също да споря с дървени кратуни :ag:. Microsoft се цели в пазара на геймърите (за тази цел е инвестирала милиони в хардуерните компании за да си осигури тяхната подкрепа, сещате се как...)  и в пазара на мобилни устройства. За съжаление на мобилния пазара засега им е пълно фиаско и провал, ако се съди по анализите на продажбите на устройства. Имам някакво предчувствие, че 10-ката ще последва съдбата на 8 и ще чакаме скоро 11 версия. А това вече ще е пародия на компания тогава ;)

Редактирано от Иванов
6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Иванов,много си прав.

Аз имам същото предчувствие и мисля,че не сме само двамата,а има милиони като нас по света.

Давам им година,максимум две и ще започнат да работят по нова версия,без значение на името. 

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз даже съм сигурен ,че още това лято вече ще има слухове за нова версия .Защото на 90% от хората им стана ясно, че последната им версия е тотален провал.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

То добре, но тези поука не си взеха! И май нямат намерение да го правят....
Нещо различно, ли очаквате ?
Не им е за първи път, а продължават с глупостите!

Редактирано от Mike_Toreno
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз макар че ползвам през повечето време "ябълковата ОС" съм напълно съгласен че голям процент от бизнеса които сега са на Windows, могат спокойно да ползват Linux че даже и платените приложения които ползват сега могат да ползват безплатни алтернативи които са по-успешни даже от платените такива, за нуждите които има самата фирма, макар че платеното приложение има доста повече функции които те реално не ползват. Пример ще дам с Microsoft office и Libre office.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Явно пазара на геймърите се оказва по-доходоносен от този на бизнеса и на редовите потребители. Защото последните казват:

- Да им го начукам на $MS, няма да ползвам насила нещо, което не харесвам, не е практично и се опитва да ме спами и следи.

Но геймърският клан казва:

- Ако условието за да играя последната излязла на пазара игра е да сложа Windows 10, то веднага ще я инсталирам

- Ако условието за да играя последната хитова игра е да дам 3000 лв за видео карта и  още 500 за процесор, който поддържа само Windows 10 - няма проблеми.

5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Скоро един идиот смени 5930к със 6700к + ново дъно и мина на ддр4 рам щото били по-нови. Дреме ми- не плащам аз, но не можа да ми даде и 1 основателна причина тип "6700к или рам-та ще ми дадат 10% повече в този/онзи случай"- явно М$ са усетили наличието на достатъчно такива тъпаци и скоро ще жънат реколтата от "безплатният" ъпгрейд до 10... 

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз макар че ползвам през повечето време "ябълковата ОС" съм напълно съгласен че голям процент от бизнеса които сега са на Windows, могат спокойно да ползват Linux че даже и платените приложения които ползват сега могат да ползват безплатни алтернативи които са по-успешни даже от платените такива, за нуждите които има самата фирма, макар че платеното приложение има доста повече функции които те реално не ползват. Пример ще дам с Microsoft office и Libre office.

А коло профита в дизайна и предпечата си видял да ползват Linux платформа. Че и CAD/CAM.
Има много специализиран софт, който просто няма алтернативи.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване