Помощ за овърклок на i5 6600K и Ram A data 2800 ddr4 със Z170 Extreme4 дъно

33 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте най-сетне успях да сменя старата дънна платка (даже и рам паметта) с AsRock Z170 Extreme4 и 2 броя Adata 2800 DDR4 XPG 2x8GB. Преди малко монтирах всичко. Доста неща не са ми ясни и не бих искал да си правя експерименти. Влязох в биоса , там видях че Рам паметта е зададена на 2133Мхц. Нямам идея това реалните и мегахерци ли са или може да се клокне на 2800? Видях ,че има опция да задам на 2800 , но след запаметяването и рестарта биоса закли и не стартира windowsa. Дадох му рестарт изписа някаква грешка и след това влязох в биоса отново и върнах на 2133Мхц. Не съм променял волтажи на паметта , защото не съм наясно как и колко. За това се допитвам до вас. Впрочем , пропуснах да отбележа ,че поставих двете плочки от паметта на позиции 2 и 4 на дънната платка. Идея си нямам дали това е правилно. Позиция 1 и да искам не мога да я поставя , поради това ,че високото охлаждане на плочката пречи на кулера на процесора.

Що се касае до процесора , там експерименти не съм си правил , а направо искам да се допитам до вас. Ще кача и 2-3ри снимки от биос опциите . Ако е необходимо и други мога да направя. Идеята ми е да клокна процесора , ако е възможно без пипане на волтажи и т.н. Някъде в чужд форум преди време бях срещал за този i5 6600K ,че позволява до 4.4Гхц овърклок без пипане на волтажите , но не знам до колко това е вярно.  До 4.2-4.4 клок ме устройва напълно и не държа на повече.

Благодаря предварително !

2016-06-16 21.14.59.jpg

2016-06-16 21.10.49.jpg

2016-06-16 21.11.38.jpg

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пепи, честито! Прочетох само първият ред, за останалото довечера. Пусни XMP на рама и ще дойда на писаните параметри. Без пипане на волтаж, пусни проца с турбото, може да опиташ и 2 множителя отгоре.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря. Зададох XMP на рама и всичко е вече ОК.  За процесора обаче не схванах коя опция точно да бърникам. На boot performans mode нищо не се получи. Ако обаче почна да човъркам на BCLK Frequency там множителя гледам , че ми се покачва и target memory speed-a и от 2800 при множител 120 изхвърча на 3360Мхц. Затова не посмях да го запиша така , а и не съм сигурен че точно там трябва да бърникам :)  

2016-06-17 09.50.46.jpg

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

п.п. Ето какви ги свърших след малко ръчкане (незнам добре ли е така ли трябва , моля за вашето мнение :)))) :

2016-06-17 10.31.18.jpg

2016-06-17 10.30.57.jpg

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ето едно клипче как се клоква като за начинаещи -> https://www.youtube.com/watch?v=YXg2sB4GWJA

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами от това което виждам , май съм успял да го клокна като хората.  Пуснах му преди малко един стрес тест на Aida64 . Гледам ,че нямаше проблеми , от към температурата също мисля беше ок.  Може да пробвам после и на 4.4 Гхц да видя какво е положението и ако и там няма ядове да го оставя така и повече да не го товаря.

Ето на 4.2 положението какво е (нарочно цъкнах да погледнете и волтажа):

clock 4.2Ghz.jpg

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пепи, шината не я барай, остави я на 100-вдигай множителя на 44 (всички ядра), но ще иска за 44 /при шина 100/ и малко да вдигнеш офсета; останалите ги остави на ауто, тях ще ги мъдрим при клок над 46. Пусни Prime95.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Малко по темата да не излезе ,че си пишем само на лични с Иван Грозни. Направих няколко опита . При множотел 42 ръчно зададен от мен и 2800 за Рама всичко е ОК . Волтажа на процесора при товар е 1.22V . При готовите настройки на Load Optimized CPU OC Setting там имам опции да избера на 4.2 , 4.4, 4.6 и в чевено маркирано 4.8 ГХц. На 4.2 ако избера от там волтажа под товар става 1.365V . При 4.4Гхц под товар стига на 1.4V. На prime 95 го държах 10-тина минути и нямаше ядове през това време. Градусите удариха там на 75. Но волтажа е притеснителен май повече. Затова решихме да пасуваме с тея настройки засега. Очевидно е ,че ръчно трябва да се пипа за по фини настройки. Преди малко дадох еи така за пробно при 4.4 ръчно зададен множител без да пипам нищо друго като волтажи и прочие и ми даде син екран с грешка.  За новобранец като мен мисля да спра с експериментите преди колегата да се намеси с идеи , да не улекна с едни 500лв. за CPU само защото ми е интересно :))))))))) 

Карам засега на 4.2 с ръчно зададен множител и ако има развитие ще пиша :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Както всички знаем- първият процесор и първото дъно се прежалват.

:ag::ag::ag:
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:blink::kick::ag: . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ама те не са ми първи :blink::blink:

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@pepy86, много добре ме разбра, остави си Н110ката и i3ката.:ag:

От мен- един бърз гайд ти написах на лични за 4.6 ГХз, ако мине ОК- пусни го в темата (да се не изложим и да стане като приказката за дядото и младата булка :ag:). Утре, като изтрезнееш- сядай и го почвай. 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Иван Грозни Нека хората поне видят какъв е прогреса засега :))))))  Така или иначе темата включва asrock z170 extreme4 , ще кача линк с биоса и първите настройки на 4.2 при които всичко е ОК. Следващото видео е с опита на 4.6 . неуспешен. При промяна ще кача другите

Предварително се извинявам за лошото качество , но се наложи да компресирам видеата:

http://www.vbox7.com/play:0efa210825

http://www.vbox7.com/play:b12d5970f5

п.п. Не можем да разберем само кое спъва волтажа на 2-то видео за да е ок всичко на 4.6 с наши си настройки

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Според мен за 4.5 - 4.6 си трябва волтаж на процесора няма как 1.30 V минимум до 1.35 - 1.36 V, но трябва да тестваш точно с такива програми за натоварване или да речем някоя тежка игра  дали ще е стабилен процесора след всеки опит. Дадох ти мисля и клип и там всичко е показано и описано.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами малко странно се получи , но ето че днес се натъкнах на нещо странно. На 4.2 с ръчно зададем множител от мен и всичко друго под дефолт играх на GTA V и Far Cry 4 и никакви проблеми нямам.  Днес понеже ръчках пак някви настройки с една програма A -tuning на AsRock и като върнах пак ръчно на 4.2 Гхц и 1.22V max при товар пуснах пак тест на Prime95. Този път малко след 20-тата минута от теста ми даде син екран с грешка. Което ме навежда на мисълта ,че явно на 4.2 този волтаж очевидно е също малък и при тази програма показа ,че не е толкова стабилен.  Зададох от биоса готовите настройки на AsRock на 4.2 , при които под товар ми стига волтажа на 1.359V max и пуснах пак prime95. Съответно теста ,на който се издъних преди това с по ниския волтаж сега го преминах. Оставих програмата общо към 35мин. и нямаше ядове. Така ,че явно е малко относително да тествам тежка игра на процесора и да пусна prime95. Ето ,че на малък волтаж игрите(и то тежките) си вървят без ядове , но на теста се издъни. Не случайно на 4.4Ххц от AsRock ми задават 1.39V под товар с техните настройки.

Четох по разни форуми за тези волтажи , всякакви капацитети и там се изказват нямам идея на кой да вярвам и на кой не. Много хора пишат ,че са постигнали клок на 1.35V с 4.6Гхц , но ако и те само по игрите съдят ............ няма как да знам. :(

Отделно имаше разлика и в градусите при различните волтажи при теста с prime95. На 4.2Гхц - 1.22V max- около 61 градуса , на 4.2 Ghz 1.36V 71max градуса , на 4.4Ghz -1.39V - 76градуса .

Според масовите по чуждите форуми мнения i5 6600K макса на волтажа според тях за ежедневна употреба не трябва да минава 1.4 , а 1,45 е по скоро в сферата на доста сериозния риск.

Аз към момента спирам с опитите. оставам на AsRock-ските настройки на 4,2ГХц и макс 1.359V. Като не мога да го наглася ръчно като хората така  ще да е . На повече волтове не ми се рискува на тоя етап.

Ако някой друг с такъв процесор може да сподели мнение за волтажи и градуси при него какво е положението , ще се радвам да пише!

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да, ясно е, че волтажът на 44-46 е 1.350- 1.400 за 6600К; за 6700К- малко по- нисък (но то различните дъна и различно показват). Работата е там, че не можахме да го зададем ръчно нито с фикса, нито с офсет; няква енергоспестяваща ли не видяхме, що ли, та го спъва и не го вдига; ХМРто ли ни прави мизерии... Клок с програма е глупост, а дъното да решава- не е работа. Пепи да му се порадва още малко и да му мине "шубето" и пак ще го накарам да го поръчкаме.:ag: Както казва Томи- "първо се чете", ама щот сме отворени- направо в биоса и да почваме. Е, дъното ни показа среден пръст. :finger: :ag:

пп Пепи, няма такъв, който да прави клок и да пуска само игри без тестове за стабилност; някои даже пускат тестовете часове наред, не да си играят само с 15 минути.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

в такъв случай трябва да почетем :) още малко и ще пробваме . Моята лична цел е да го докараме стабилно на 4.4 с до 1.35 волтаж. За повече няма смисъл :)  . Хванем ли му цаката , то и 4.6 няма да ни се опре и ще го свалим на 1.4 сигурно макс. 

Трябва да проуча и тоя 2-рия биос на дъното също за какво е , че и там ми е мътно :)))))))))

п.п. Пък за напред 4.4 по скоро може да ми бъдат зимните настройки с тоя кулер :)))))))) За лятото викам да се не престаравам с повече от 4.2 на това охлаждане и тая кутия :))))))))))))))

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@pepy86, нали знаеш- "ще се научиш като по- често виждаш сини екрани отколкото за**ка на жена си" и отделните марки дъна не гледай, показват различно; а два 6600К са "като да еб** близначки- едно и също уж, ама- не":ag:, та и тук разлика във волтажите.
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Айде на новите настройки и да почерпиш.

Първо влез в биоса и задай Load Optimized Defaults (F5 ли беше, ще видиш). Като зареди, рестартираш, влизаш в биоса и действаш с тези настройки:

OC Tweaker

Load Optimized OC Setting---- Disabled

CPU Configuration

CPU Ratio---- All Core

All Core---- 46

CPU Cache Ratio---- Auto (или 41)

Minimum CPU Cache Ratio---- Auto

BCLK Frequency---- Auto (или 100)

BCLK Step---- Auto

BCLK Reset Range---- Auto

Speed Spectrum---- Disabled

следващите 5 надолу---- Auto

Boot Performance Mode---- Max Non-Turbo

Reliability Stress Restrictor--- Disabled

FCLK Frequency---- 800MHz

Intel SpeedStep Technology---- Enabled

Intel Turbo Boost---- Enabled

Long Duration Power Limit---- Auto (или 255)

следващите 4 надолу---- Auto

DRAM Tweaker

Load XMP Setting---- XMP 2.0  Profile 1

надолу---- Аuto

Voltage Configuration

CPU Vcore Voltage---- Fixed Mode

Fixed Mode---- 1.385

CPU Load- Line Calibration---- Level 1

надолу---- Auto

Advanced

CPU Configuration

CPU Thermal Throttling---- Enabled

ACPI Configuration

ACPI HPET Table---- Disabled 

Toва засега. 

Ако изгрее, пускаш тестовете и според тях- почваш лека заигравка с волтажа. Не минава ли 90 градуса на ядро- не се плаши:ag:.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

за палене няма ядове . Нещо обаче като бутнем волтажа на ръчно , ни го стопира веднага :)))) и пак не позволява да минем 1.145. Само неговите си настройки зачита дъното     хахахаххаха

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Така а а- има развитие. Тези настройки за 4.6 ГХз минаха. Пепи тества с Prime95, но кулерът едва държи. Сега почва с намаляне на волтажа и тестване, ще падне малко и температурата. Повече подробности от него (кога жена му му върне захранващия кабел:ag:).

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето ме с малко закъснение.

На 4.6 мина първите 4-5 минути тестовете на 1.392 волта , но температурите станаха сериозни. 85 градуса удари :P

Реших преди да легна да върна на 4.2 , като зададох твоите настройки и по нисък волтаж и ето на какво се натъкнах: (Ако може да се вярва на CPU-Z като програма ) Дадох 4.2 с твоите настройки и ръчен волтаж зададен от мен на 1.295 стартирах компа. Първо влязох в биоса, волтажа стоеше на 1.296.  Както и да е, след това стартирах Уиндоуса и пускам съответно CPU-Z , HWiNFO и Аида 64. Волтажите в Hwinfo и Aida 64  стоят 1.145 макс. на товар (на снимката по долу).Според CPU-z без товар бяха 1.296 ( не мърда на долу) , а след товар стигнаха 1.36 под товар. (Пак казвам при фиксирани 1.295 от мен с настройките).  Викам ОК . Стартирам пак биоса. Ресет UEFI Default , restart , bios - и зададох готовите настройки на дъното на 4.2. Влизам пак в Ундоуса и вече и 3-те програми показват почтни еднахви ( с леки минимални отклонения 0.848V на iddle) волтажи. Пускам товар и пак на 4,2 1.36V стига само ,че ги показва и на 3-те програми. Давам ресет , влизам в биоса отново и виждам че волтажа горе в дясно вече играе от нисък до висок. 1.13.... показваше нещо подобно, но  варираше.
Не знам какъв извод да си правя идея нямам , по скоро ако тоя волтаж който задаваме ръчно идва като минимален на работа за процесора, то по добър вариант от готовите на Асрок настройки май няма. Поне така излиза или аз се бъркам .....не знам ето малка тема за размишление .Аз вече спирам с тестовете по процесора и дъното ..................  доспа ми се. За каузата от мене толкова :))))))))))

2016-06-21 00.28.06.jpg

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Пепи, волтажът и честотата трябва да играят (погледни си видео картата, като при нея). Не се плаши от тия 85 градуса, оставяй теста да върви, ще тротне, ако не му се понрави температурата. Дерзай!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ясно , странното обаче е, че не играеше според биоса и cpu-z. На cpu-Z почна да се увеличава чак при стрес теста. Интересното ,е че минимума му преди теста бяша зададените от мен 1.295.  Почна да играе от 0.8 до 1.36 едва след като му зададох готовите настройки.

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Явно не си попаднал на добра клокърска бройка и затова си иска по - висок волтаж, а това за товара и за променянето на волтажа е напълно нормално под прайм 95 се изцежда максимума от процесора и като вижда зор дъното му пуска малко повече ток, но това не е проблема и според мен тоя волтаж не може ли да подкараш 4.3 или 4.4.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравей Благовест, мисля че не ме разбрахте. На 4.4 ги подкарва без проблем на волтаж до 1.4 макс при товар. На 4.6 с нашите настройки с Иван Грозни програмите (аида 64 и HwiNFO) не ми показват коректно волтажа. Иначе и там нямам ядове. В биоса показва 1.392 при 4.6 ,но не знам под товар до колко вдига. И се съмнявам, че може и нагоре да отива. Това е едната причина поради която не ползвам тези настройки и втората е ,че кулера е слаб за над 4.4 и температурите стават сериозни. Гледах сигурно над 20 видеа из tuba. Всичките все задаваха при клок волтажите на ауто под биоса. На повечето при 4,4 им бяха близки до 1,4 волта , а при 4,6 даже и подминаваха на 1.42 че и на горе поне според техните програми (които не знам колко са коректни също)

Идеята да пиша още в тази тема е, че недоумявам как постигат 4.4 - 4.6 клок с волтажи съответно от 1.35 и 1,4 макс на товар , според разни писаници из чуждите форуми. Просто още не мога да попадна на такова видео  и се чудя що за клокърски бройки имат те :) (или си чешат езиците само по тея форуми) А иначе Иван Грозни го каза много правилно: Всяко дъно мери и показва по различен начин тоя волтаж и е нормално да няма едни и същи показания.

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване