Помощ за овърклок на i5 6600K и Ram A data 2800 ddr4 със Z170 Extreme4 дъно

33 мнения в тази тема

Отговорено

Хм, ако си гледал за 6700К, при него е по- нисък волтажа.

Благовест, когато не е под товар, в idle, трябва да пада волтажът, така е зададено.

Ще го умуваме пак в петък, сега нека си почине Пепи и да обърне внимание на жената, че да не сгази лука.:ag:

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

6700К все пак е i7 . Предполагам нормално да е малко на долу.  Ето твоето видео на 4.6 за i5 6600K като моя на 5:02, че волтажа е 1.42.   Това имах предвид. Тоя пич явно не го бърка тази цифра , аз за мое лично успокоение не мисля да минавам 1,4 , а и с тоя кулер и кутия не е и желателно при мен от към градуси. :)

п.п. Още повече се чудя дали изобщо някога ще усетя разликата между 4.2, 4.4 и 4.6. Ще пусна по натам някой бенчмарк тест да видя поне в точки има ли разлика.

Преди малко записах Performace test by PassMark ver.8.0. На CPU mark ми показва 9003 точки на 4.2 клок , а при стоков процесор без клок като моя гледам дава 7800т. Ще пробвам да видя поне в това отношение и на 4.4 и 4.6 как е и с това мисля да приключвам ;)

http://www.passmark.com/baselines/V8/display.php?id=63667918296

п.п.2 Обърнах внимание на жената........... нямам ядове вече :)))))))))))))))) хахахаххахаха

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

:ag:Знаеш вече- първо жената да е доволна и после компа.

Вземи клокни и рама ( ADATA XPG Z1 DDR4- 2800, чипове Hynix) да видим колко може, че е евтина- 132 лв за 2х 8GB и има голям интерес към нея.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравей Благовест, мисля че не ме разбрахте. На 4.4 ги подкарва без проблем на волтаж до 1.4 макс при товар. На 4.6 с нашите настройки с Иван Грозни програмите (аида 64 и HwiNFO) не ми показват коректно волтажа. Иначе и там нямам ядове. В биоса показва 1.392 при 4.6 ,но не знам под товар до колко вдига. И се съмнявам, че може и нагоре да отива. Това е едната причина поради която не ползвам тези настройки и втората е ,че кулера е слаб за над 4.4 и температурите стават сериозни. Гледах сигурно над 20 видеа из tuba. Всичките все задаваха при клок волтажите на ауто под биоса. На повечето при 4,4 им бяха близки до 1,4 волта , а при 4,6 даже и подминаваха на 1.42 че и на горе поне според техните програми (които не знам колко са коректни също)

Идеята да пиша още в тази тема е, че недоумявам как постигат 4.4 - 4.6 клок с волтажи съответно от 1.35 и 1,4 макс на товар , според разни писаници из чуждите форуми. Просто още не мога да попадна на такова видео  и се чудя що за клокърски бройки имат те :) (или си чешат езиците само по тея форуми) А иначе Иван Грозни го каза много правилно: Всяко дъно мери и показва по различен начин тоя волтаж и е нормално да няма едни и същи показания.

Радвам се че имате напредък - следя с интерес опитите ви.

Постигат го с други дъна и с други охлаждания. Както споменах вече на друго място, ако успееш да го крепнеш на 4,4 на около 1,3 и е перфектнен. Нагоре Скайлек според бройката става грозен откъм температура и нужда от волтаж. Като го прежалиш може да му "резнеш" главата и да му смениш пастата,тогава може да го помъчиш пак на 4,6 и с 1,4+ , макар че аз лично СИЛНО не го препоръчвам. Разлика между 3,5-3,9  и 4,4 опредлено ще усетиш,но между 4,4 и 4,6 едва ли. Ще усетиш разликата в температурата обаче осезателно.А 6600К на 4,4 е повече от достатъчен да "отвържеш" "нашата" карта и да си свиркаш поне още година и половина с нея без проблеми в никоя игра. Аз съм окачал моята на 4790К и определено става друга карта. В ня има определено още доста хляб, особено подходящо охладена и клокната. Аз си купих тея дни 3DMark и едвам се преборих да го подкарам,но успях да врътна няколко теста набързо и разликата от без и с клок е огромна.

_01.thumb.jpg.b277e33dbcdc20e5b07ec0ae8b

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами това е, решил съм го на 4,2 ще е лятото , 4.4 есента и зимата :)  Макар че на 4.4 разликата в градусите на прайм95 са 5-7 някъде само , но засега мисля само един бенчмарк тест да направя тези дни на 4.4 и да го споделя , пък ще ползвам тази честота като захладнее поне малко :))))))))))) Ще го пробвам теста пак на Performace test PassMark ver.8.0 , защото този 3DMark не можах да разбера къде да го сваля или трябва да се купи само ?

Що се касае до картата Томигън, прав си. За мен още 2 годинки с този процесор ще има хляб в нея и не мисля да я сменям, ако си работи без проблеми :)

Засега не минавам 71градуса на ядрото на видеото в игра и 65 на VRMите, но и най големите жеги може тепърва да предстоят знае ли се

Иначе към момента се оглеждам постоянно ако изпадне качествено охлаждане на прилични пари бих го сменил без да го мисля. (нещо от рода на Raijintek Morpheus)

п.п. Впрочем днес направих нов тест на 4.2 след преинсталация на windows и получих по добър резултат за cpu-то близо 9300т.

http://www.passmark.com/baselines/V8/display.php?id=63789051889

Редактирано от pepy86
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И ето обещаните тестове на 4.4 Гхц , направени отпреди малко: Ще споделя отново performance test v8 на passmark + CPU-Z v1.75 , и някоя снимка на Aida 64 extreme v5.50 .

Вижда се на PassMark теста подобрение от 9292т. при 4.2  на 9570т. при 4.4 Гхц. На 4.6 по натам също ще споделя.

На Cpu-z съм сложил сравнение с i7 6700K без клок. Моите данни са горните , на i7 отдолу. (ако изобщо това може да е някаква база за сравнение ...но все пак........ така за спорта)

ето малко снимки , ако все пак някой реши да сглобява тия дни подобна на моята конфигурация и му е интересно :

(пропуснах да добавя видеото е с лек клок: core clock -1100Mhz ; memory clock - 1350Mhz - затова и там има леко подобрение на показателите спрямо предния тест на 4.2). (Като при теста съм изключил антивирусни, скайпове , вайбъри, dropbox-ове и т.н. активни в систем трея)

i5 6600K 4.4 i r9 290x na 1100 i 1350mhz - 2.jpg

i5 6600K 4.4 i r9 290x na 1100 i 1350mhz.jpg

4.4 i5 6600K na cpu-z.jpg

Untitled1.jpg

Untitled1111.jpg

Untitled11.jpg

Untitled111.jpg

Untitled2.jpg

na 4.4Ghz voltaji na aida stres test.jpg

Редактирано от pepy86
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

п.п. ето и от 3dmark 11 Performance 1.0  - едно резултатче на 4.2Гхц с видео на 1075core clock и memory clock на 1350:

http://www.3dmark.com/3dm11/11377128

а отново на 3dmark но на  fire strike v1.1  на 4.2 цпу и видео на 1100/1350:

http://www.3dmark.com/3dm/12914091

3Dmark in Fire Strike v1.1.jpg

Редактирано от pepy86
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко промяна в една моя позабравена тема.  Искаше ми се да не я оставям така незавършена. Та пиша понеже от доста време насам не се бях занимавал да човъркам по процесора и клока му. Ползвах до сега все зададените готови настройки от биоса без да осмисля факта ,че той постоянно е задавал доста завишено напрежение от колкото е необходимо. Но то Иван Грозни ми говореше ,ама кой да чуе :)  

Първоначално успях да закрепя процесора на клок 4.5Гхц на 1.24V - фиксирани , при зададен Load Line Calibration (LLC) -Level 1 . Минах стерс тестовете на Аийда , intel burn test , врътнах всякакви всевъзможи  бенчове и нямах ядове. Оказа се обаче ,че системата не е на 100% стабилна когато пуснах Prime95. Worker 3 даде грешка почти веднага на този волтаж. Отказа ме и факта , че на Level 1 на LLC - волтажа на core VID стои постоянно на 1.150V независимо от товара. 

Затова избрах за тестовете LLC - level 3 , с който на 1.290V (фиксиран в биоса волтаж)и 4,5Ghz клок успях да стабилизирам процесора дори и на prime95 , на който въртях около 1 час тестове и всичко мина перфектно. И най важното core VID сега ми варира 0.848 до 1.15V. За пример при готовите от биоса настройки при клок на 4,4 удрях core VID под стрес тест до 1.395V, което говори само по себе си.  Установих , че стрес тестове като аидата освен ,че не товарят достъчно не са показател за пълна стабилност на процесора. Дори и интел бърн теста също бих прибавил към това число. (може би за ежедневна употреба , може и да са достъчни, знам ли?) Но не случайно на Аида градусите не можаха да стигнат и 60 , докато при prime95 ударих моментно до 74градуса на този волтаж и тази честота на ядрата..

Та за 2-3 дни човъркане (по 2-3 часа на ден) стигнах до тук. Оказа се ,че Skylake не са също лоша опция за клок. Но на тоя етап с моя кулер не смея правя експерименти да вдигна още честотата. Ако по натам мина на H2O , може и да пробвам още. Толкоз за сега. Ето две снимки от  настройките, с които и на prime 95 всичко е ОК:   LLC - level 3 ; фиксиран 1,29V; кеш 4100Мхц; core VID от 0.848V до 1.15V.

послепис: Преди малко вече го закрепих стабилен и със зададен offset от +150mV и Load Line Calibration 3 Level. Вече волтажа (vcore) на iddle пада на 0.992V под prime 95 пиково достигна за малко до 1.32V , което е просто супер за клок 4,5Гхц. Под биос ми показва vcore - 1.2V.  Core VID отново не минава 1.150V под пълен товар, а  на iddle е 0.848V.   В градусите няма разлика също. /снимка 3/ . Мисля с тези последните настройки с offset -a да го ползвам за 24/7 . С тях за разлика от фиксирания-ръчен волтаж , при офсета напрежението на процесора пада на идъл и не стой постоянно на една стойност.

4.5 klok na 1.290V s LLC 3-level.jpg

4.5Гхц . LLC-3level. 1.290V Aida test.jpg

Offset 150mV na 4.5Ghz LLC -3 level.jpg

Редактирано от pepy86
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване