Избор на SSD

52 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте отново! Имам нужда от ново SSD за служебния компютър. Не се ползва за игри и биоса не поддържа ACHI. Дъното е старо със ATA - като го закачих за Samsung 850 EVO по спомени скоростите бяха 250/150 някъде. С Windows 7 е. Затова не държа толкова на върхови скорости. Важното за мен е дискът да е надежден като носител на информация, понеже работя с бази данни, и да е не е скъп. На първо четене видях Samsung 750 Evo 120Gb, ADATA Ultimate SU800, 2.5", 128GB ...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако искаш максимална надеждност - MLC NAND е избора. Само че там цената много рядко отговаря на критерия "да не е скъп". Поне не и при добрите бройки.

Може би като надеждност и при TLC най-доказали са се Intel с железните си контролери на старите SSD-та. Тези новите серии не съм сигурен колко добре се справят, но не би-трябвало да са зле. С твоите изисквания, аз лично бих заложил на някой Intel 535 серия, които са с MLC NAND. Бих препоръчал даже нещо от S3500 серията, но там цените няма да ти харесат въобще.

Когато боравиш с важна информация - винаги си прави backup и никога не оставяй важна информация само на SSD-то! Ако трябва си вземи някакъв евтин хард да седи там и да си съхраняваш файловете на него, докато работните са си на SSD-то. Тия гадини имат навика понякога да умират без предупреждение и тогава иди търси начини да си върнеш информацията.

Edit: Също така, гледай модели, които не са със закръглено число като капацитет. Тоест по-добре е да вземеш SSD с 128GB, отколкото такова с 120GB, защото там има добавени защити(буфер от 8GB и др.) и при спиране на захранването примерно, шанса да загубиш информация птри такъв евент е по-малка.

Редактирано от CaRd
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

CaRd е прав. Не приемай бързото устройство за медията, която трябва да е сигурна. Тя за това е бърза и евтина, за да гони производителност. Просто си прави редовен бекъп на друго устройство, което може вече и да е истински storage/cloud(може и платени). 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз бекъп си правя всеки ден на флашка. Имам и UPS за сривове в захранването. Цялата работа е, че седя 6 часа пред компютъра, изнервя ме постоянното бавене и чегъркане на стария хард и искам да си подсигуря повече бързина и тишина. И разбира се, не ми се дават много пари за 120гб. Сега разглеждам и други бюджетни варианти - ADATA Premier SP550, 2.5", 120GB, също и SanDisk Z410, 120GB, 2.5". 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Adata SP920 стар и доказан модел , до сега не съм чувал оплаквания от него.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Адата-та е добър избор. На практика е със същия Hynix TLC Nand като Intel 540. Даже е по-бърз на места от него, заради малко по-стария контролер. Общо взето от бюджетните варианти това е един от най-добрите избори. Също и Crucial BX100 ако намериш някъде.

Edit: @Can Oa, стара ти е информацията. Поинтересувай се защо спряха да ги предлагат тези SSD-та по форумите ;)  Иначе първоначалния вариант си беше доста стабилния M550 на Crucial. Наистина чудесен избор.

Редактирано от CaRd
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Съвсем ме объркахте, общо взето разбрах, че тази ADATA бива.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

От всички 3.5 твърди дискове, които съм имал досега - хард дисковете за лаптопи са ми най-тихи. Имам на настолния два хард диска по 1 ТБ за лаптоп, които са като втори и трети хард. Операционната система ми е на 120 GB SSD A-Data SP550. 

Вярно, че са по-бавни хардовете за лаптоп, но според моята работа ако са като втори хард (не за основен) съм доволен и почти не ги чувам като чегъртат.  Ако го сложиш като основен и 5 часа ти зарежда Windows като при повечето лаптопи... 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Georgepetrov137 -  Какъвто и SSD диск да вземеш, ще си доволен. Няма значение марката. Сега кой с какъв контролер бил и как единия бил с 1 % бил по-бърз от оня другия интересува само хардуерните маниаци.

Редактирано от Иванов
5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Споровете само объркват обикновения потребител, като мен. Трябва точен отговор - вземи този или този, точка.

Редактирано от Пламен Тодоринов
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Привет, искам да закупя Adata Ultimate SU650, 240GB, SATA III от електронен магазин на територията на зтраната. Цената с включена доставка е около 58 лева.

Живо ме интересува какво е качеството на конкретния SSD. Четох отделни мнения, че умира внезапно. Доколко съм застрашен от подобна съдба?

Ще се използва на компютър, на който ежедневно се създават множество документи или на домашния лаптоп... Чудя се още, но все едно. Струва ли си?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За това което си чел е вярно, аз ползвах ssd и умира наистина без предупреждение. Но ако няма наистина важна информация не е проблем

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Въпросът е доколко си струва парите конкретният модел и има ли смисъл да рискувам данните си, дори и не чак толкова важни?

Реално ще си платя за да загубя данните и да си отворя уюни?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хубавото е че са доста издържливи. Лошото е, че умират внезапно. Колкото за Adata-та има доста добри мнения, а и аз съм с това впечатление. Ползвам техни дискове и флашки вече 9 години без проблеми. А и мисля, че имаха някакъв инструмент за възстановяване, но май беше само за флашки.

Редактирано от Неделев
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И моя Адата умря на 1 месец. Скапаха му се паметите. Четох и много оплаквания от контролерите в този модел. Сега съм с Кингстън, цената е почти същата.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

AData не купувам вече дори флашки. Отдавна вече не са това, което бяха като качество. Уверявам ви, че ако си купите куча китайска марка SSD, ще ви изкара доста повече години от "реномираните" и популярни марки. Защо е така, мисля че ще се досетите, ако помислите малко :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да се включа и аз в темата !

Мой приятел има кингстън на служебен лаптоп и вече е с него от няколко годни !

Гледам, че въпросната марка може да се намери на цената на която е Adata.

Със SanDisk SSD съм на лаптопа и си работи перфектно вече от година и нещо. Съжелявам, че не изчаках малко да им паднат цените.

Ако не си решил все още си вземи най добре Samsung Evo. Скъпички са но поддържат много добъра скорост на трансфер при четене и запис, а и отзивит е за тях са доста положителни.

По отношение факта, че някой се скапват, това  е доста относително. Преди години си поръчах хард диск за настолният компютър Samsung. Продавачът не спря да убеждава да не го вземам, че ги връщали много. Ами какво да кажа, работи си и до днес без проблеми.

Каквото и да реши си имай едно наум, че трябва да си държиш важните неща и на друг носител за твоя сигурност.

Както е казал шопа: "Щом е машина ще се строши !" така, че дерзай...

Ако вече си решил ти пожелавам безпроблемно ползване ;)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да си кажа и аз. В момента ползвам като основен дикс SSD Adata SU650 120GB (около месец и половина). За момента работи доста добре, но това не се знае до кога ще е. В точно този модел на Адата има доста дефекти и наистина внезапно умират. Специално на това ССД не държа нищо важно освен ОС, защото ми е интересно дали и моят ще дефектира и ще умре внезапно. Като 2-ри диск използвам SSD Intel 540s Series 240GB. От него съм адски доволен и го имам от закупуването на конфигурацията, която ползвам в момента (малко над 2 години като на него беше инсталиран windows-а до преди около месец и половина).
Естествено за важните неща, които имам си ги държа на харда HDD WD 1TB и отделно на други два външни харда пак по 1TB. 
Преди седмица закупих 2 SSD Kingston A400 120GB. Мои познати използват такива и от доста мнения, които съм чел хората са доволни. 
Аз лично вече не гледам много продуктите на ADATA, защото са занижили качестовото драстично и доста често се случва да дефектират, всякакъв вид памети. 
Та за точно този модел SU650 е Божа работа, колко ще изкара.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Вече 4 месеца съм с тази адата - https://www.emag.bg/solid-state-drive-ssd-adata-ultimate-su800-2-5-128gb-sata-iii-asu800ss-128gt-c/pd/DFMZ12BBM/ ползвам го само за системен всичко друго ми е на HDD-то.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Още нещо. Като излязоха SSD дисковете, хората ги ползваха само за ОС, заради бързината. Сега цените им паднаха, гигабайтите се увеличиха, доста хора вече си качват и игрите там. И за двете неща, ако умре диска няма за какво да съжалявате. Всичко важно се съхранява на допълнителен вътрешен хард и копие на външен USB хард. Това е, ако си цените файлове, снимки и важни инсталатори. Пак ще подчертая, че в момента политиката дори на най-големите фирми е не да си поддържат репутацията, а да продават много и за предпочитане по-нови модели. Те нямат интерес да си ползвате SSD диска 2 или 4 години. Надявам се го разбирате това.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Дават от 3 до 5 години гаранция, какъв им е келепира да ми го сменят 3 пъти за това време?

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дака явно моите са доста стари [Като чета тук]. Аз съм си взимал от всичко по 2 и съм ги взел преди десетина години и може би са от старата марка така, че не се лъжи по поста ми. Но тези, които съм взел са безупречни Вече дсетина години ми служат без кой-знае какви проблеми. За келипира не знам но знам, че гаранцията ти тече от първата покупка. Не се променя, поне при мен е така.

Редактирано от Неделев
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

За 2 ССД-та които взех миналата година заложих на WD.Може би единственият производител,който си произвежда сам всички компоненти и не разчита на подизпълнители.М.2 стика е зашеметяващо бърз,500 гиги за системата,3400/2500 read/write постоянни скорости,Black серията за 2018г.(SN700).Доволен съм,живота му е на 100% още със вече близо 4TBW.

WD Blue 1TB SSD 3D NAND за игрите.3TBW вече и си е на 100%.Loading времето за игрите се съкрати поне два пъти.Поддържа стайни температури зад вентилатора(около 30 градуса).

Заради спецификата,М.2 стиковете развиват температури.Моя си стоеше около 50.Кутията ми си има приставка за фан на видеото и след слагането и,температурата падна с около 5-6 градуса.Но при тежки игри игри пак достига 50-М.2 слота на скапаното дъно е зад видеото,точно под PCI слота.Купих си М.2 охладител от никем за 25 кинта и вече температурите се движат около 40.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дака, дай 20лв повече

https://www.gplay.bg/ssd-диск-team-group-l5-lite-2-5-240-gb

https://www.gplay.bg/ssd-диск-silicon-power-s55-2-5-240-gb

Забрави, че за този сайт има и промокодове за 5% отстъпка ;)

Редактирано от Пената
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Смяташ,  че китайските марки са по - добри от класическите? 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване