Сблъсък За или против следенето в интернет

42 мнения в тази тема

Публикувано

2BGvEll.jpg

Отварям темата, като се надявам да се получи интересна дискусия. Нарочно в заглавието не съм посочил Windows 10, въпреки че споровете се водят основно около тази операционна система и вградените инструменти за телеметрия, които определено прехвърлят границите на приличното. От друга страна социални мрежи като Facebook и услугите на Google също събират данни за потребителите и ги продават на трети компании с рекламна цел. Разликата е, че в Windows 10 този процес е доста груб и доста далеч от информираното съгласие, което се ползва например в Android. Да не говорим, че особено в последните версии на Android контролът е много строг и понякога дори създава проблеми при някой приложения, които искат по-голям достъп. Има специално създадени версии на Windows 10 за компании и институции, в които телеметрията (уж) е изключена. Също така вече има създадени доста инструменти, които успешно спират тези услуги и процеси в Windows 10 , например 

DESTROY WINDOWS 7/8.1/ 10 SPYING или ръчни методи, като описаните в тази тема: http://winaero.com/blog/stop-windows-10-spying-on-you-using-just-windows-firewall/

Какво мислите вие? Нека дискусията започне сега и да спазваме добрия тон :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не съм против да се събират данни, които могат да помогнат за подобряване на производителност, програми и така нататък, но това да зависи от теб дали ще изпратиш или не. Не както M$ направиха, тръгнаха с рогата напред. Те искат да превърнат хората в опитни плъхове,  да им тестват безплатно софтуера а те само да си прибират парите. За антисоциалните мрежи вече е ясно ти сам си даваш данните и то най-подробно, там няма на кой да се сърдиш щото никой не те е накарал насила.

А и не ми се вярва мрежите да ти сканират целия компютър за това, какво имаш инсталирано и какво съхраняваш на диска.

Редактирано от бай Неделев
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Все си мисля,че самоуважаващ се човек не трябва да става проводник не толкова на корпоративни,колкото на колкото на нечисти елитарни интереси на един задкулисен "елит" опитващ се да превърне всяко човешко достояние в средство укрепващо позициите му.

Нека ви цитирам  един от съвременните представители на атеистичния екзистенциализъм:На света има само 2 неща за които си заслужава да се бориш-едното е любовта ,а другото-свободата,но заради първото НЕ бих пожертвал второто/Жан-Пол Сартр/.

Темата разбира се е подходяща,но дали акцентът и трябва да е само върху самото следене,а не и върху това какво и кой се следи,каква информация се събира,как се обработва ,кому се представя и най важното -какво последва от събраната и обработена информация?

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не виждам как разумен човек ще е "За" следенето, но то просто няма как да ползваш интернет и да не те следят по някакъв начин- дори и с дреболии като бисквитките и т.н. за да ти пробутват реклами се оставят твърде много следи за нечия дейност.

Аз като начало имам проблем с начина на събиране на данните- 10-ката съвсем буквално е вирус който краде информация и това е прекалено... Другият проблем е, че уж сериозни програми при ъпдейт до нова версия рязко почват да доносничат. Да не говорим за глупави игри които качваме по телефони и таблети, а искат да знаят твърде много без разумно основание- клиента техн. е информиран и се е съгласил, но си е откровена наглост глупава игра тип "пасианс" която работи прекрасно без интернет да ми иска достъп до указателя и да проверява какви устройства има свързани в мрежата.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Girofle -  Акцентът го поставяме ние. Аз бих се радвал на допълнителна информация по тези въпроси, които повдигна. А такава информация има в интернет много, но е на английски, по разбираеми причини. В България хората са далеч от подобен начин на мислене и защитаване на правата си :)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

В България хората са далеч от подобен начин на мислене и защитаване на правата си :)

Те и по белият свят хората са далеч от такива неща, но ми е интересно как смяташ, че аз и ти можем да защитим правата си? Схемата "няма да ползваме този и онзи софтуер  и ще ползваме разни чалъми да блокираме следенето" за момента работи донякъде, но се искат знания които притежават 0,001% от юзърите и за да е гаврата пълна много скоро и знанията няма да са достатъчни и до 5-6 години и по линия "хардуер", и по линия "софтуер" ще ни прецакат - как да си защитим правата? 

Аз начин не виждам- все в един момент ще трябва да инсталираме 10-ка или както ще се казва тогава, ще трябва да ъпдейтнем програмите за да ги използваме (особено ако вадим пари с тях) и ще се насадим на якото следене и дебнене. ОК, може да минем на Линукс, Мак или друго извращение и евентуално самата ОС няма да ни шпионира, но всичкият останал софтуер вече доносничи и ще го прави все по-усилено- как предлагаш да си защитаваме правата за малко спокойствие? След 30г. сигурно ще мога да отида на село и да живея кротко без да ме следят в интернет, но дотогава? 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не е задължително да се ползва винаги най-актуалната версия на софтуера, както и последната ОС или ъпдейти. Това не могат да разберат доста хора. Стари версии на голяма част от софтуера работят перфектно и на нов хардуер. Разбира се за извращения като Скайп не говоря, но на него скоро ще му мине модата :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Следенето в мрежата е неприятен, но за съжаление неизбежен процес от съвременното ежедневие.Причините за това са няколко, първата е чисто комерсиална и се ползва от рекламодателите и компаниите, втората е за изграждане на профил на масите и по този начин да се осъществи един вид контрол(звучи малко в стила на теория на конспирацията, но е така.)Правозащитните и шпионски органи също имат апетити към следенето в Интернет.Зловредното следене чрез "вируси" е по-различно, макар, че границите са размити напоследък.Относно "страха" от Windows 10, моето мнение е че е малко пресилено.Повечето сайтове ни следят чрез бисквитки, да не говорим за Google търсачката и Facebook, Google Earth ни следи какво разглеждаме.Много програми също имат вградени инструменти за следене.Андроидът инсталиран на нашите телефони ни следи също, даже къде ходим.Така, че Windows 10 не е нещо различно и парадоксално, да неприятна е идеята някой да знае какво имаш и правиш на компютъра, но не мисля, че наблюдението е толкова профилирано.Просто се създава профил на потребителите за различни цели.Когато това е за подобряване на операционната система е добре, но за съжаление света не е толкова идеален :) В заключение искам да кажа, че за в бъдеще тази тенденция ще се задълбочава, защото големите компании и власт имащите лица знаят властта, която има Интернет.Хакерите го надушиха отдавна, нормално е да се сетят и други.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

...Това не могат да разберат доста хора...

Към това, нека включим и това, че не на всеки му пука дали го следят или не или ако да - какво точно... било то Windows или някакъв  друг софтуер. Аз също влизам в тази категория, че не ми е зор. Дори и да ми стане зор - нищо няма да променя с това. Хората притеснявайки (дразнейки) се от това реално пълнят форумите (български или не) с оплаквания по въпроса, но реално засега никой нищо не е променил. Ако променят - радвам се за тях. :)  За момента тези хора се спотайват в Windows 7 (не само заради следене, но другото е друга тема..) но всеки знае, че това ще е до един момент.  Човек иска или не рано или късно трябва да приеме факта, че техниката е тръгнала по тоя път....

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не! няма да е  до един момент, винаги ще има хора обичащи свободата и които няма да се примиряват толкова лесно. Вярно големите корпорации разполагат с парите, властта и изобщо средствата да се налагат. Обаче нали се сещате, какво се случва в един момент когато някой е притиснат до такава степен, че повече няма какво да губи...

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Ground Zero SPL - На теб не ти пука, защото освен за игри, музика и чат за друго не си ползваш компа. А си и малък. Не ми харесва начина по който обобщаваш нещата и си толкова категоричен, че рано или късно всички трябва да се примирят с положението. И защо? Ти роб ли си? Не се ли чувстваш унизен, нямаш ли поне малко достойнство? Според теб ти нямаш избор, мързи те да разбереш дали имаш избор или просто не ти пука, щото така ти е добре?

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не! няма да е  до един момент, винаги ще има хора обичащи свободата и които няма да се примиряват толкова лесно...

Имах предвид от софтуерна и хардуерна гледна точка, че ще е до време.  Например: сега можеш ли да ползваш Windows 98 на сегашен хардуер със сегашен софтуер - не нали ? Това имах предвид и с Windows 7. Аз не знам какво ще е бъдещето с това "следене", но досега е доста напреднало от минали години. Ако технология продължи да се развива по този начин - за в бъдеще Win 10 пасти да яде.  

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@tga1973 май си изпуснал основни неща в последните години- спокойно мога да ровя в нета без да ме следят бисквитките, откровените доноси на повечето програми се спират с няколко клика в настройките им, Андроид-а ми гарантирано НЕ знае къде ходя... Но всичко това е лесно, само трябва да си прочел упътването за работа със софтуера- да спреш 10-ката да те следи не е нито лесно, нито много успешно. Още ли твърдиш, че "страха" от уин 10 е пресилен? 

@Иванов какъв ти е избора? Да кажем утре вече Уин 7 е неизползваем за нищо повече от това да ровиш из нета, всички програми изискват уин 10 и нагоре (напълно реално положение през 2025г.)- какъв ти е избора?

Линукс- ОК, но самият софтуер вече яко доносничи и е все тая.

Мак- че те и сега крадат и продават купища информация.

Уиндоус 10 и нагоре не искаш- какъв ти е избора?

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@Иванов какъв ти е избора? Да кажем утре вече Уин 7 е неизползваем за нищо повече от това да ровиш из нета, всички програми изискват уин 10 и нагоре (напълно реално положение през 2025г.)- какъв ти е избора?

То и моето е мнение отива към тази насока. Но всеки си вижда нещата по негов си начин. В крайна сметка времето рано или късно ще покаже това което има да го бъде :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

@tga1973 май си изпуснал основни неща в последните години- спокойно мога да ровя в нета без да ме следят бисквитките, откровените доноси на повечето програми се спират с няколко клика в настройките им, Андроид-а ми гарантирано НЕ знае къде ходя... Но всичко това е лесно, само трябва да си прочел упътването за работа със софтуера- да спреш 10-ката да те следи не е нито лесно, нито много успешно. Още ли твърдиш, че "страха" от уин 10 е пресилен? 

Не казвам, че изброените бисквитки, програми и т.н. не могат да бъдат настроени да не те следят, но колко хора го правят.Ти си в час, това ясно, но 90% от юзърите не се и опитват.Казвам ти го от опит, защото работя във фирма Интернет доставчик и дневно ровя в компютрите на доста хора, а и комуникирам с тях.Също така не казвам, че следенето в 10-ката не е притеснително, просто не мисля, че е чак толкова страшно и едва ли не ако си пуснеш нещо "нередно" на компютъра и тюлените ще ти разбият вратата, както и че някой ще ти открадне парите или ще те изнудва с компрометиращите ти снимки.Пак казвам това е мое мнение, може и да греша и сега някой агент да се кефи и да чете какво пиша.Това в кръга на шегата ;)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Естествено,че съм против следенето,но въпроса е какво  друго може да се направи освен писане по форуми? Много малко неща които в повечето случаи имат краткротраен ефект."Врага"  не спи,Днес се произвежда хардуер(основно лаптопи)  на които се инсталира 7-ца с доста гимнастики.Утре ще интегрират въпросната телеметрия във Биоса на новите дъна,(ако вече не е направено),а вие си инсталирайте каквато си искате ОС.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Може да се създаде аналогия между виртуалния и реалния свят,хората са претръпнали вече и доста от тях са свикнали да ги манипулират,без реално да се вълнуват особено от случващото се,примиряват се.Така е и с технологиите,те се развиват,своевременно и с тях се развива и софтуера.не случайно технологиите,които използваме като компютри,телефони,телевизори и т.н. са наречени "информационни технологии".Целта е да се осъществи обмен на информация,както ние получаваме информация по интернет,така и други хора черпят информация от нас и нашите машини,било то с нашето знание или не.Искаме или не искаме,тази информация се складира някъде,за да може ние да имаме бърз и лесен достъп до нея,но за да имаме първо ние достъп,някой друг има преди нас,всяка запазена парола,всяка запазена електронна поща и т.н.Лично аз от чисто любопитство съм търсил в гугъл собствените си пароли и повярвайте ми намирал съм ги в много странни сайтове,без дори да подозирам,на куп с още стотици хиляди,вероятно откаднати,пароли.Насилственото извличане на информация,или т.нар. "следене",може би съществува още от времената на първите графични операционни системи.Windows 10 беше може би първата операционна система,която предложи на потребители си да сведат до минимум изпращаната информация към Microsoft (не съм убеден на 100% в това,но е първата система на Microsoft,която позволява това).Всеки сам избиря коя система да ползва,дали ще бъде windows 10,7 или дори Linux,никой не ви кара на сила да я Теглите,а камо ли да я ползвате.Има стотици алтернативи,безброй много дистра на линукс,които се развиват всеки ден,предлагат условия и за гейминг и всичко това на цената от 0.00$.Никой не ви кара да си купите Windows,това е вече ваш личен избор,при инсталацията има цяла страница с условия на ползване,ако не сте съгласни,Cancel,и си качвате друга система.Отделно да не говорим за безумните глупости,които се наговориха по адрес на Win10,небивалици от рода на "интегриран кейлогър в процесора".Първо това е невъзможно от физическа и техническа гледна точка,защото процесора не е носител на такъв тип информация,неговата работа е да извършва калкулации и да синхронизира работата си с другите платки в компютъра ви.Единствения носител на информация,на който може перманентно да се запише кейлогър или друг вирус,това е CD/DVD-R.Всички останали носители на информация могат да бъдат форматирани или презаписани с нули,което на практика заличава абсолютно всичката информация по тях(usb флашки,SSD,HDD).Изчетох и други глупости за win10,че не можело да се ползват дадени програми,с цел microsoft да наложат вградените вече такива в системата,но това е за друга коренспонденция.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не знам дали сте чели книгата -1984 на Оруел.Ако не ,поне филма изгледайте.Май натам отиват нещата,тотално следене навсякъде.Камери,интернет,чипове за влизане на работа и т.н.99% от юзърите кликат ,next, next.За съжаление поколението затъпява,дори не могат името си да напишат без грешка.Добре е че,все още има хора за които свободата  е велико нещо,както е казал Дон Кихот Де Ла Манча.Радвам се на такива хора!А на следенето в интернет,цаката му се намира,ама трябва да си мнооооого грамотен,и да се самообразоваш всеки ден!Това е от мен.

Редактирано от Myself
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

или да си като Mulder Fox от Досиетата-Х,с лепенка на камерата на лаптопа и свободна операционна система :D

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Ако ви интересува - ето още нещо по темата и сами преценете, колко е "защитен" света без врага ви Win 10... Аз в момента още съм на 8-мата минута и става ясно, че с Win 10 и без него е все тая.  :) 

Линк към youtube:

Предаването започна от 1.25 минута.

Интернет и новите технологии. Да бъдеш или да не бъдеш в крак с тях?

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бързо ви мина мерака за дискусия в тази тема :ag:

Редактирано от Иванов
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Бързо ви мина мерака за дискусия в тази тема :ag:

И по-добре. Такива теми освен спор други резултати трудно дават :D 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Резултатите се раждат точно в спора. Ако смяташ, че като си заявиш мнението и всички ще са на твоето мнение и ще ти повярват ... не работи така системата :) Трябва да подкрепиш тезата си с доказателства или поне с аргументирани мнения, тоест да си достатъчно убедителен. Пък ти до момента не успя в тази част :D

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Резултатите се раждат точно в спора. Ако смяташ, че като си заявиш мнението и всички ще са на твоето мнение и ще ти повярват ... не работи така системата :) Трябва да подкрепиш тезата си с доказателства или поне с аргументирани мнения, тоест да си достатъчно убедителен. Пък ти до момента не успя в тази част :D

Брато, ти сякаш си свикнал да се плюе само по Win 10 и въобще по Microsoft.  Аз не си налагам мнението, а просто си казвам мнението под общ знаменател.. Наясно съм, че Win 10 събира информация и не го защитавам, но в същото време НЕ виня само него! За това съм съгласен и с мненията на MsiqWindows7. Споменах, че и facebook и много други правят така - мнението ми се прие от малко хора. Ок лошо няма, но това което казвах, не малко неща си казвал и ти и други, когато Win 10 е бил в млечно :D  състояние... Пример давам тази тема. 

Цитирам една част от твое мнение

Факт е обаче и нещо друго. Интернет е устроен така, че ние доброволно даваме своите лични данни или информация, въпреки че сме наясно с рисковете. Какво е вашето мнение 

Е, аз според теб с моите мнения не твърдя ли същото ? Разбира се, с мои думи, но смисълът е същия! Това, че споменах, че не ми пука, това не означава, че не съм наясно, че се събира информация. Да, може да не знам всяка подробност на 101%, но в пълния смисъл на думата ми е ясно, че се взима информация. :) 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Тя тая тема малко мъртвородена ми се струва... Какъв спор може да има, кой ще е доволен и ЗА следенето - никой! Е, почоплихте малко, ама като цяло - вяла работа. Май си беше просто спор за спорта :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване