Кибератака Мащабна Ransomware глобална атака засегна потребители и институции в 99 държави

41 мнения в тази тема

Публикувано (Редактирано)

hacker-attack.jpeg

В края на работната седмица, малко преди края на петъчния ден, редица потребители и институции алармираха за проблеми със сигурността и „хакване“, което до момента може да се обобщи като една от най-мащабните хакерски атаки, които някога сме виждали.

Става въпрос за засегнати първоначално хиляди, а по-късно и милиони компютри и сървъри в цял свят.

Зловредният код, под чиято заплаха са засегнатите, е от т.нар. рансъмуер тип, при който достъпът до информацията на потребителите се блокира, а за отключването на информацията се иска „откуп”, който според повечето от източниците в случая е в размер на 300 евро, но трябва да се плати в биткойн.

Засегнати, освен множеството частни потребители, са редица огромни компании и държавни организации, част от които свързани със сигурността, като атаката надскача пределите на Европа и вече има докладвани потърпевши от цял свят.

hacked-places.jpg

Специалисти заявиха пред „Политико”, че за атаката е бил използван „инструмент за хакване” на американската Агенция за Национална Сигурност, с който са се сдобили киберпирати. По данни на испанския Национален център по криптология, вирусът всъщност е модифицирана версия, носеща името Wanna Cryptor, известна още като Wanna Cry на хакерската група Shadow Brokers, които по-рано тази година откраднали инструмента на американските агенти.

Целта на оръжието на АНС била проникването в компютри, работещи с Windows и нанасяне на щети за милиони, като модификацията в момента включва възможност и за откуп.

Методът на действие е познат – програмата криптира всички файлове в компютъра на засегнатия, след което ключът се получава само ако бъде преведена съответната сума.

Първи, оплакали се по-рано през деня, бяха множество британски болници, като информация за случващото се появи в някои от вечерните емисии на телевизиите с изявление лично на британският премиер Тереза Мей.

Минути по-късно обаче стана ясно, че атаката е много по-голяма и засяга хиляди компютри в Австралия, Белгия, Франция, Германия, Италия и Мексико, Русия, САЩ, Канада, Китай, а вече са на лице и първите докладвани случаи от България.

Като част от атаката са засегнати редица интернет доставчици, сървъри с критична информация на различни институции, системи на електропреносни дружества и дори мобилни оператори. Поради въпросната хакерска атака е спряла системата на съда в Бразилия, държавни органи в Швеция и още много други.

Засегнатите се увеличават с всяка изминала минута, като според специалисти от Аваст – засечените от тях опити са над 75 000 в над 99 държави по света.

В 23:30 Нова телевизия сподели информация, че в България са засегнати обекти от значение за националната сигурност.

Темата в CNNhttp://money.cnn.com/2017/05/12/technology/ransomware-attack-nsa-microsoft/index.html

Още информация от NOVAhttps://nova.bg/news/view/2017/05/13/182076/ще-има-ли-последствия-за-българия-след-глобалната-кибератака/

Източник: https://www.kaldata.com/it-новини/мащабна-рансъмуер-глобална-атака-зас-247327.html

Редактирано от Иванов
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Краварите отново ще нададат вой до небесата, че рашките пак са виновни :)

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да със сигурност и от M$ ще се разквичат, ами видите ли тва е щото не сте обновили до последната операционна система. Ама то може да излезе, че W10 е най-засегната.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Никой не споменава как се хваща това нещо. Няма как да падне от космоса.  От страница, от програма ?
За да удари всички тези хора, не само това, ами  повечето институции, то значи е нещо, което се използва широко.
Разбирам, че вируса се разпространява, но ми е интересно от къде се набил и после да зарази всички хора.

Редактирано от Mike_Toreno
2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето и реакция.

Malwarebytes

Hello Пламен, 

Within 12 hours, 81,000 infections were reported globally of the WanaCrypt0r outbreak. 

NHS reported 16 hospitals in the UK have been hit and can’t operate or admit patients because all data is encrypted and locked. Spanish telecom giant, Telefonica, was hit and responded by “desperately telling employees to shut down computers and VPN connections in order to limit the ransomware’s reach.” Banks, utilities, telecoms, healthcare and other industries are reporting similar experiences worldwide. 

Because of your interest in Malwarebytes, we are alerting you of this outbreak. If you're using traditional signature-based security, you are at risk. Malwarebytes customers were protected against this specific ransomware variant. Our anti-ransomware technology uses a dedicated real-time detection and blocking engine that continuously monitors for ransomware behaviors, like those seen in WanaCrypt0r. We can do this because Malwarebytes has the best-informed telemetry powered by intelligence from millions of users. 

Please call or email us if you have any questions. You can learn more about WanaCrypt0r by following our blog

Best Regards, 
Malwarebytes Team

curved bottom shadow
Malwarebytes. - 3979 Freedom Circle, 12th Floor, Santa Clara, CA 95054 
Contact Us

This email was sent to alamanov@abv.bg. 
If you would like to update your email preferences, go to ........
© 2017 Malwarebytes | 3979 Freedom Circle, 12th Floor, Santa Clara, CA 95054
Редактирано от alamanov
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Информацията е, че се разпространява дори без да отваряш мейл или да кликваш върху линк. Тоест атака през някой порт на компютъра вероятно. 

Ъпдейт (пач) от месец март решава уж проблема. Тъй като аз не ползвам Windows Update, мисля да използвам изчистения от боклуци пакет от тук: http://forum.oszone.net/thread-257198.html

Съветвам ползващите Windows 7 и сборките на Насско да направят същото. Задължително пълен бекъп преди да правите каквито и да е ъпдейти, че с MS никога не се знае.

Отделно ви съветвам временно да си разкачите хардове, които не са ви в момента належащи, а имате ценни неща на тях, докато си закърпите системата или излезе работещо, проверено решение

Редактирано от Иванов
3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами то няма как да е другояче, инструмент за хакване на ЦРУ... Трябва да са луди да бият тъпана. 

Сигурно му е направена някаква модификация, че да може да инсталира зловредният код.

ПП.

А не се ли казва коя кръпка оправя проблема, аз точно за това бях с ъпдейтите от 2015 щото не преб****Т чак толкова Уина.

Явно M$ пак ще спечелят гадовете :wall: 

Редактирано от бай Неделев
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Аз съветвам хората, които имат важна информация за тях (снимките, видео, документи и други) да ги сложат на външен хард диск (ако имат разбира се).
Аз лично така правя. Ако ми хакнат машината единственото, което ще ме подразни, е че ще ме карат да форматирам и преинсталирам.

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А как примерно се оправя тая гад, ако нямаш нищо важно на компютъра. Един пълен формат и преинсталация ще оправят ли нещата. Или въобще не може да се влезе в компютъра???

Тъй де... само за информация.

Редактирано от бай Неделев
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да, формат решава нещата. Все пак това е само вирус, който поразява файловете. Не поврежда хардуера. Опасността е основно от загуба на данни, това е. Така че, ако имате бекъп на външен носител или сте махнали важните за вас хардове - не е толкова фатално.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сега казаха по новините, че този вирус идва чрез фалшиви ел. пощи, скайп и тем подобни... 

За жалост никога не си застрахован ако ще и 10 антивирусни да имаш..... 

@бай Неделев Както казва Иванов - с формат. Не знам как седят нещата с въпросната гадина, но има някои гадини, които не можеш да ги махнеш ако си разделил харда на повече от 1 дял, колкото и да форматираш. Такъв тип гадини се местят от дял на дял - патил съм от вируси с такава екстра. Така, че ако не дай си Боже на някой се случи -  най-добре да си събере дяловете на харда - формат (да няма на къде да бяга, ако има такава екстра) и после да си раздели харда пак на дялове. :) 

ПС. Трябва и аз да взема мерки и да си купя Blu-Ray записвачка и да си запазвам най-важната информация на Blu-Ray дискове от 50 ГБ....

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моята важна информация е по облаците на няколко места в ZIP с пароли.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Днес Хрома сам се отвори 2 пъти...Не държа нищо важно на машината и освен да си загубя времето с формат и преинсталация друго няма да ми навреди...

Редактирано от Чопаков
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според последна информация, вируса и атаката могат да "мутират". Тоест едно излязло решение не решава проблема напълно. Какво направих аз на този етап. Имам инсталиран Windows 7 на Насско от 01.2015

1. Инсталирах ъпдейт пакета на руснаците. На моя неъпдейтван Windows от преди 2 години сканира и намери 111 нови ъпдейта. Инсталацията им отне час и половина. Програмата е перфектна и автоматично в края си изчисти всички разархивирани пакети и файлове.  Линка го пуснах горе, ето пак: http://forum.oszone.net/thread-257198.html Понякога им се срива сайта, явно е натоварен. Ако не можете от там съм го качил тук (ползвайте само в краен случай заради ограничен трафик):

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZldYaZsxGyYkWpWYSIzO81P6mYtk2m12iX

Компютърът ми се държи засега перфектно след тези ъпдейти, което е приятна изненада.

2. Стартирах отново DWS Lite. Намери си някои неща и ги махна. Направи си отново и стандартните настройки. Уникална програма.

3. Имам инсталиран Avast IS, който има репутация че се справя с ransomware. Сложих за всеки случай и Malwarebytes Premium, въпреки че не харесвам програмата от доста време, но имат активен модул срещу ransomware. Ще я махна след няколко дни.

Редактирано от Иванов
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

То този пакет още от преди време си е перфектен, предлагал съм го на много хора и до сега никой не е имал проблем. Руснаците ги плюят за много неща от този сорт ама не съм видял до сега някой друг освен тях да прави такива сглобки, (Слагам също и тези на Sergei Strelec) и да ги прави много сполучливо. Преди време Hiren's държаха нещата ама сега тези на Sergei Strelec ги бият доста по някои показатели.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А пише ли за засегнати macOS системи, щото аз не ползвам продукти на М$ и не намерих някъде да пише за OS X ?!

пп. И за Linux нищо не намирам, щото жената ползва Ubuntu и прочела новината и много се притеснила и си спряла лаптопа :D и аз я уверявам тука че това засяга за сега само Windows потребители, ама тя не вярва, докато не види черно на бяло...

Редактирано от Насско
4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При мен няма проблем.

За по сигурно, може да и сложите по 2-3-4 антивирусни.

Аз не ползвам антивирусна от много години. Много бави компа. Влизам и се ровя в много сайтове. Вероятно кибер атаката е към антивирусните

Редактирано от audiomaster69
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Да не ползваш антивирусна е несериозно по куп причини, но всеки сам си решава.

Ето по-важните неща: https://www.webcafe.bg/mobilecafe/web/id_607424062_Kak_da_se_zashtitim_ot_reket_pri_ransomware_ataka

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

При мен няма проблем.

За по сигурно, може да и сложите по 2-3-4 антивирусни.

Аз не ползвам антивирусна от много години. Много бави компа. Влизам и се ровя в много сайтове. Вероятно кибер атаката е към антивирусните

Не си първия. Аз също съм тъй вече 10 години. А и то се вижда колко те "защитават" при подобни сериозни атаки.... 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И аз като ползвах Windows не ползвах антивирусна, но отвреме на време сканирах с един инструмент който не се инсталира а е само за офлайн сканиране на Kaspersky lab и се записва на Live CD, мисля че се казваше Rescue Disk или нещо подобно, сваля си най-новите дефиниции и после има три варианта на сканиране, плюс това всичко това е при не работеща Windows среда, а така е по-лесно отстраняването на евентуален вирус.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

От ЦРУ си инсценираха ''ГЛОБАЛНА'' хакерска атака, за да може Раята МАЩАБНО да ъпдейтнат до Windows 10. 

Защо да НЕ инсталирате Windows 10

Windows 10 ще събира следната информация за вас:

1. Кой и кога е на компютъра - тоест всеки ще има профил.
Има се предвид профил на някакви сървъри на MS а не локалният ви профил.
2. Какво пишете по клавиатурата.
3. Кои програми сте отворили и какво правите в тях
4. Всяко едно съобщение, независимо дали е по поща, чат или друга система.
5. Календари, бележки и букмаркове.
6. Камера, микрофон и периферия.
7. При наличие на биометрия, данните от биометричните сензори.

На практика Microsoft заявяват директно, че ще събират всяка една възможна информация за вас.

Ще си кажете, че може да изключите тези опции, нали все пак има някакви чекбоксове по настройките? Да, ама не, в лиценза се споменава, че дори да ги изключите по-голяма част от тази информация пак ще се събира.

Windows 10 също така ще съхранява ВСИЧКИ пароли в OneDrive. ! ВСИЧКИ !

Windows 10 е нещо, което надминава нещата в 1984 на Оруел. . .
Съвсем нагло Microsoft заявяват, че ще следят всяко едно нещо, което правите или говорите 24/7.   The Bulgarian Times

4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Сноудън още вчера го заяви горенаписаното.И пак се връщаме на въпроса-добре ,събират-събират,но за какво и най вече кому служи събраното?Аз съм сигурен- както цитира Оруел- за глобален контрол!От кого?Това вече е огромна тема,за себе си имам отговор.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Те сигурно и Майкрософт са в кюпа. Няма да мина още на 10. След време мисля, но сега не съм готов.
За сметка на това едната машина вече с про версия на Антивирусната, другата ще бъде и със защитна стена. Започвам бекъп на новите неща утре. Днес не мога да си купя необходимото - магазините не работят. Аз и без това съм си го планирал бекъпа. Сега ще го направя малко по-интензивно.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не мисля, че хората са ъпдейтнали до Windows 10. По-горе описах стъпките, които са напълно достатъчни за да сте също толкова защитени под Windows 7, колкото и ако сте с 10. И като плюс - без "екстрите на 10-ката. Не знам дали сте прочели, но Microsoft е пуснал специален пач за Windows XP, свързан с този проблем. Нали уж вече беше умряла ОС и не се поддържа? Къде е тогава логиката? Аз знам, дано и вие да се сещате :)

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

дали информацията е вярна или не, всеки сам си решава, много е спорено тук и е гореща тема. Но bultimes? Сериозно? :D http://bit.ly/2pLROo8  за сравнение :D 

От ЦРУ си инсценираха ''ГЛОБАЛНА'' хакерска атака, за да може Раята МАЩАБНО да ъпдейтнат до Windows 10. 

Защо да НЕ инсталирате Windows 10

Windows 10 ще събира следната информация за вас:

1. Кой и кога е на компютъра - тоест всеки ще има профил.
Има се предвид профил на някакви сървъри на MS а не локалният ви профил.
2. Какво пишете по клавиатурата.
3. Кои програми сте отворили и какво правите в тях
4. Всяко едно съобщение, независимо дали е по поща, чат или друга система.
5. Календари, бележки и букмаркове.
6. Камера, микрофон и периферия.
7. При наличие на биометрия, данните от биометричните сензори.

На практика Microsoft заявяват директно, че ще събират всяка една възможна информация за вас.

Ще си кажете, че може да изключите тези опции, нали все пак има някакви чекбоксове по настройките? Да, ама не, в лиценза се споменава, че дори да ги изключите по-голяма част от тази информация пак ще се събира.

Windows 10 също така ще съхранява ВСИЧКИ пароли в OneDrive. ! ВСИЧКИ !

Windows 10 е нещо, което надминава нещата в 1984 на Оруел. . .
Съвсем нагло Microsoft заявяват, че ще следят всяко едно нещо, което правите или говорите 24/7.   The Bulgarian Times

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване