Как да повишим опресняването/честотата (Hz) на монитора/телевизора

15 мнения в тази тема

Публикувано

Днес се натъкнах на програма за повишаване на честотата на опресняване на монитори и телевизори. Един вид правим клок (overclock) на монитора/телевизора. Пробвах я на два телевизора - 27" LG, производство 2014 г., стандарт 60 херца, който го ползвам за монитор и Philips 32", производство 2014 г., стандарт 60 херца. Вдигнах честотата на опресняване и на двата от 60 херца на 75 и в игрите веднага се усети разлика. Проблеми нямаше.

За притежателите на видеокарти Nvidia могат да направят това директно през Nvidia Control Panel.

Отваря се Nvidia Control Panel > Change resolution > Customize... > слага се отметка на Enable resolutions not exposed by the display (разрешава включването на режими, които не се поддържат от дисплея) > Create Custom Resolution 

Step1.thumb.png.2e1ff3d131bac3950905642d

На новопоявилия се прозорец вече може да се променя честотата на монитора. След избиране на честота натискате бутон Test - ако няма артефакти избраната честота е стабилна и може да се пробва да се вдигне още. Вдигайте по малко, по 2-3 херца на всяко натискане на бутона Test. Дори и монитора да изгасне поради неподдържана честота на опресняване след 20 секунди автоматично ще се върнат стойностите по подразбиране. 

Step2.thumb.png.30f475cda0598db7f751decc

Понеже видео карти AMD и Intel нямат в драйвера си опция за промяна на честотата има програма, която върши тази програма - Custom Resolution Utility (CRU).

Важното при тази програма, е че ако се зададе честота, която монитора/телевизора не поддържа, ще се покаже черен екран и ще трябва да се ползва втори монитор за да се възстановят стандартните настройки или да се влезе през SafeMod, откъдето също може да се върнат старите настройки!

След стартиране на програмата трябва да се махнат всички отметки от лявата страна.

clock3.thumb.png.93572d0dc7302c6dc22a6d7

Под прозореца Detailed resolutions натискаме бутона Add.

5a132c70b3b4c___(3).thumb.png.cb9fd80edf

В новопоявилия се прозорец от падащото меню се избира Automatic – LCD Reduced и отдолу вече може да се променя честотата.

clock4.thumb.png.82c85b5a534062445ca5261

Промяна на честотата по-малко от 10 херца няма смисъл, защото няма да усетите разлика. При промяна от 10 херца на горе разликата е осезаема.

Важното при тази програма, е че ако се зададе честота, която монитора/телевизора не поддържа, ще се покаже черен екран и ще трябва да се ползва втори монитор за да се възстановят стандартните настройки или да се влезе през SafeMod, откъдето също може да се върнат старите настройки!

Свали:  CRU 1.3.1.rar

Windows XP не се поддържа от програмата.

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

за AMD потребителите (видео карта) 4taXUNZ.png
включвате това на ON и ви дава някои по-високи резолюции (разбира се не нативни,но върши работа)

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не че нещо, но това няма общо с повишаване честота на опресняване на монитора.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Скрито съдържание

И аз това си помислих, ама реших да не се обаждам. А си мисля и друго: мониторите не са проектирани за работа с такива настройки, над максималните. Все пак, това не са процесори или видео карти. Как ще им се отрази на "живота и здравето"? И следва логичният въпрос: заслужава ли си да се прави това? Нека всеки реши сам за себе си.....да нЕма после "кво стана?".

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

От 60 на 75Hz разликата е супер минимална (аз лично почти не я усещах). Обаче от 60/75Hz на 120/144Hz и нагоре... там вече се усеща осезаемо.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

mario1961 - Всъщност скъсяване на живота на устройството има и то заради поддържане на по-високи температури на матрицата. Въпреки, че при мен при допир не можах да усетя разлика в температурата. Което не означава, че не е повишена разбира се.

Шефе, след копиране името на потребител пак не мога да премахна форматирането.

Редактирано от Пламен Тодоринов
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

При мен от 60 Hz качи на 67 Hz. Нагоре буквите стават размазани при една и съща резолюция.... 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

видях,че си прави custom резолюция,която я няма при оригиналните на монитора (1920х1080 му е макс.,а той добави 2560х.....) затова добавих virtual super resolution за AMD

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Virtual Super Resolution при AMD има от средата на 2015 г. В този вид на интерфейса на драйвера, Virtual Super Resolution има от началото на  2016 г. Ако сега чак откриваш тази функция много жалко за теб.

Редактирано от Пламен Тодоринов
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

При мен от 60 Hz качи на 67 Hz. Нагоре буквите стават размазани при една и съща резолюция.... 

Ако си с DVI кабел не може да се вдигне повече.При HDMI 1.4 се вдига до 76 при мен, казват че с HDMI 2.0 и DisplayPort може да се вдигне с доста повече ама аз нямам такъв :) 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако си с DVI кабел не може да се вдигне повече.При HDMI 1.4 се вдига до 76 при мен, казват че с HDMI 2.0 и DisplayPort може да се вдигне с доста повече ама аз нямам такъв :) 

DVI е да. Монитора има само DVI и D-Sub вход. HDMI има само видео картата. 

Редактирано от Ground Zero SPL
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Редактирано от MsiqWindows7
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Преди време бях пробвал тази опция , освен че екрана придоби оранжев цвят и очите започнаха да ме болят, друга полза нямаше. Дори в игрите нямаше разлика , най-вече защото новата опреснителна честота не се показваше в настройките. Да кажем ,че Да можем да но направим (направих екрана на лаптопа на работи на 144 Hz) ,но реално полза от това никаква.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Не знам какво си пробвал, но при мен, както и предполагам при другите потребители, които са изпробвали метода новата опреснителна честота се показва в игрите.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

То сигурно зависи и от мониторО все пак... :) 

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване