Новобранец с Windows 7

15 мнения в тази тема

Публикувано

Здравейте на всички!

Надявам се, че съм уцелил правилния раздел за въпросите ми.

До преди 2 години ползвах Windows XP x32 на стария компютър, но си купих лаптоп с инсталиран Windows 8.1 with Bing x64, който получи обновяване до Windows 10 Home x64. Тези дни обаче реших, че ще минавам на така високо оценената Windows 7, която никога досега не съм ползвал лично, даже почти не съм наблюдавал как тя работи в действителност. Седнах да чета за нея - какво е необходимо, за да си направя зареждаща USB флаш памет; потърсих си торент, откъдето да я сваля; но тогава изникнаха доста въпроси около подготовката на самата инсталация. Направата на зареждаща USB флаш памет не ме притеснява, нито инсталацията на самата ОС. Притесняват ме няколко нови за мен неща, някои на които не обръщах внимание досега, а други, които чувам за първи път, че съществуват.

Първото нещо е SLIC 2.1. За първи път чувам за такова нещо и разбрах само, че това служи за активацията на ОС-а. Не разбрах обаче как това се вързва с UEFI; кога се изпълнява - по време на инсталацията или след инсталацията на ОС-а; трябва да се вгради в зареждащата USB флаш памет или нещо друго?

Второто нещо е, че се чудя дали да инсталирам възможно най-чистата ОС, т.е. версия, която да не включва никакви обновления. Необходим ли е Service Pack 1 или не? Ако Integrated означава, че са включени обновления, то тогава какво означават RTM (Release to manufacturing), Retail, OEM (Original Equipment Manufacturer) версиите? Необходими ли са реално всички обновления, които са излезнали през годините, за нормалната употреба на лаптопа - интернет, музика, филми, Office 2010, Visual Studio 2010?

Третото нещо е, че не ще инсталирам версия, която да включва обновленията, обслужващи телеметрията.

Моля да ме поправите, ако съм написал нещо грешно, както и моля да ми обясните разликите във версиите, необходимостта от обновленията (има ли нужда от тях въобще и т.н.). Очаквам също и всякакви съвети от ваша страна. Разбирайте ме като човек, който ще се справи с подготовката на инсталацията; със самата инсталация, но е объркан в избора си, заради новите неща, с които се сблъсках.

Поздрави!

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Моят съвет е да не се занимаваш с глупости. Остани си с Windows 10 и си го поддържай актуализиран. Има много вградени функции, за които в по-старите Windows-и трябваше да инсталираш допълнителни програми. Ако си мислиш, че по някакъв начин можеш да спреш събирането на данни от Microsoft или от който и да е друг, не си познал. Старата ОС е по-податлива на грешки, несъвместимост и зловреден софтуер. Все пак ОС трябва да ти служи, а не ти на нея.

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Адаша принципно е прав. Няма 7, няма Vista„ няма XP... Докато имаш интернет - ти влизаш в сайтове, майтове.... Всеки сайт измъква най-различна информация, така, че не съди само по операционната система. 

Ако те интересува оригинално исо на Windows 7, 8.1 или 10 без нищо пипано от трета страна по него. Можеш да си го дръпнеш директно от сървърите на Microsoft като използваш програмата Microsoft Windows ISO Download Tool  https://www.heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/67-microsoft-windows-and-office-iso-download-tool

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

"Ако си мислиш, че по някакъв начин можеш да спреш събирането на данни от Microsoft или от който и да е друг, не си познал".  По принцип си прав но при XP, Vista, Win 7,  можеш да ограничиш телеметрията.

"Старата ОС е по-податлива на грешки, несъвместимост и зловреден софтуер". По голяма глупост не бях чел, да не мислиш, че Windows 10 е "върха на сладоледа". Когато поддържаш компютрите на компания с  минимум 5 000 служители, ще разбереш колко е НЕПОДАТЛИВА на грешки Windows 10, НЕСЪВМЕСТИМОСТ с мрежови принтери, проблеми с VPN и т.н.  а за зловредния софтуер, няма да коментирам !

"Все пак ОС трябва да ти служи, а не ти на нея".  Точно Windows 10 служи на M$, не на потребителите и.

Това, че ти нямаш проблеми с ОС, не означава че другите нямат. Визирам насилственото инсталиране на драйвърите от WU, без опция за избиране кои драйвъри да бъдат изтеглени и инсталирани, понякога така омазват ОС, че няма оправяне.

Редактирано от GDSP
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има си опции за спиране на автоматичното изтегляне на драйвери от WU в Pro версията. Актуализациите можеш да ги изключиш, но от WU не може да ги подбираш, но от друга страна няма какво да се подбира... Защото не са както преди по 200 MSU-та, а всички влизат в една актуализация плюс 2-3 отделни. При Android и нещо подобно, но при другите - не съм запознат и не искам. 

Аз също имах проблем с драйвер за USB3 от WU. От тогава, когато си преинсталирам Win 10 - изключвам интернет кабела и го включвам чак след като съм нагласил съответните настройки и инсталирал драйверите. Иначе, може да те изпревари докато си оправиш настройките и инсталираш необходимите драйвери. :) 

Редактирано от Ground Zero SPL
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

...всички влизат в една актуализация плюс 2-3 отделни...

това не е ли по-кофти вариант?да не може да се деинсталира отделна актуализация/функция като са всички на калъп?

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте!

Намерих си чисто .iso и вече имам зареждаща USB флаш памет. Човек извън форума ме посъветва да не се притеснявам за SLIC 2.1. Приготвил съм си необходимите драйвъри и ще изключа Windows Update още в самото начало. Само да ми остане време тези дни и ще инсталирам седмицата. Не ми се остава на Windows 10, защото не искам лаптопът ми да се превръща в нещо подобно на smartphone. Харесвам си desktop да си остане desktop, а не каквото в момента правят от Microsoft с тази десятка, да стане всичко мобилноподобно.

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

OK....Я виж тези снимки това е Windows 10....както аз си обичам интерфейса на 7 ца и куик линча на XP.    https://i.imgur.com/Sp3o2Av.png      https://i.imgur.com/Q1NxoMq.png   https://i.imgur.com/JpoRlbn.png    https://i.imgur.com/CwSskLW.png   

Редактирано от thebullet
0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Избери си ос според хардуера, по точно виж какви драйвери имаш на оф. сайт. Ако имаш драйвери за 7-ца слагай я, ако нямаш имаш за 10 може да си сложиш  10 LTSB, -  чиста десктоп версия без никакви apps, Edge, cortana и телеметрия. Но няма да можеш да се възползваш от лиценза който си получил при ъпгрейда. С O&O ShutUp10 може да изключиш телеметрията на твоя Windows 10 Home щом те притеснява.

И като инсталираш от оригинално исо 7-та желателно е да добавиш актуализациите с пакета на simplix  http://forum.oszone.net/thread-257198.html , Защото оригиналното исо на 7-та с sp1 е от 2011 а от тогава доста дупка за кръпка излезе

Редактирано от ffosirobb
1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

Здравейте!

Не ми се остава на Windows 10, защото не искам лаптопът ми да се превръща в нещо подобно на smartphone. Харесвам си desktop да си остане desktop, а не каквото в момента правят от Microsoft с тази десятка

Дизайна такъв ще е занапред, че и доста по-различен  .  Взимай мерки и свиквай постепенно (дори и на виртуална). Защото ако чакаш момента, когато   - win 7 да наследи XP- резултатът  няма да ти изнася. А този момент не е далеч.

Не че се хваля, но една седмица ми е достатъчна да се адаптирам към нов дизайн и две  да го разуча. :D  А, за телефоните - 2,3 дена.

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

абе нека си ползва windows 7,чудесна система (най-добрата на microsoft),а това че няма да има ъпдейти след 2020 - голям праз :D 

1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ЛА-ЛА...ЕБАТИ ПРОСТОТИЯТА...1000 ТЕМИ!...КОЙ НЕ МОЖЕ ДА ЧЕТЕ, ВЪН ОТ БАРА!...https://windows7bulgaria.com/forum/4-инсталация-и-настройка/

....а на тез с 10-ките, им пожелавам успешен месечен цикъл...бръм да им е от ъпдейти...да не се спират...:ag:

Редактирано от krasibadboy
5

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

абе нека си ползва windows 7,чудесна система (най-добрата на microsoft),а това че няма да има ъпдейти след 2020 - голям праз :D 

Да де .. познато ми е, че и за XP се твърдеше така.

Ако слуховете в нета са верни, че десктоп средата на win 10 ще има голяма промяна...

0

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

не знам за десктоп средата,но на win10 му е нужна генерална промяна..
може ли с всяка нова версия на windows да добавят една камара глупости,20-25 нови services и да става по-бавен с по-лошо представяне в игрите.. това не мога да разбера,хората видят Directx 12 и вече са в еуфория,а че 70% от DX12 игрите са на microsoft никой не обръща внимание :D изтърваха коня след 7-цата,нещото което ме топли в момента е разработката на Vulkan и как се подобрява месец след месец под Linux. нямам нищо против хората ползващи win10,но за мен тази система е пълен trash. ползвал съм я доста време - говоря от личен опит 

2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено

И край. 

3

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.